PASTRMKA 2017

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
silvio je napisao(la):
Provjerio sam moj graffe i ovo što tvrdis sigurno nije točno odnosno vjerojatnije je tebe netko slagao

Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk



Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk

 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
silvio je napisao(la):
Pa moj vangraf pogledaj malo bolje ribu koju si postavio ona što se glave tiče uopće ne liči na mekousnu pastrvu, čak ni raspored i izgled pjega nije kao u meke...
1. Brk od ove ribe je tipični potočarin (jadranke) brk joj prelazi duljinu oka a kod meke je on do početka oka.
2. Gornja usna kod meke je puno dulja od dolnje i preklapa se preko donje što kod ove nije stručnjak.
3. Ova tvoja ima plavu fleku na glavi veću tipično za Jadransku potočnu pastrvu kao kod potočara iz Neretve ali pravih Neretvanskih meka takvih nesrazmjernih fleka nikad nema osim možda u korjenu glave po neku sitnu crnu.
4. Ja nikad nisam vidio u meke zube čak niti kod većih primjeraka a pogotovo ne kod malih mekica.
5. Pjege na ovoj ribi su dominatno okrugle baš kao u potočara dok meka ima pjege uglavnom u obliku slova x.

Bez obzira što iznosiš tvdnje o DNA analizi ova ti riba nije sigurno meka...
Ponavljam meke nikad nije bilo u Lištici.

Liči i moj rođak više na Lea Messia nego na mene a njih dvojica nisu ni u kakvom srodstvu a a nas dvojica jesmo.
Ovo tvoje nagađanje me podsjeća na situaciju kad se skupi komšiluk oko novorođenčeta pa na pogađaju na koga je mali plav; na poštara, na konobara, na onog s drugog kata... Onda sumljičavi otac napravi DNA analizu pa razbije sve nedoumice.  Nemam te namjeru prisiljavati da vjeruješ u bilo šta ali ako veći kredibilitet daješ pričama lokalnih sveznadara nego znanstvenom pristupu to je tvoj problem.



Evo par izvadaka iz analize:

Interesantno! Dosta heterogena situacija, ali ima puno fenotipa karakterističkih za jadransku pastrmku. Bas me zanima šta će pokazati DNA analize.
Pozdrav,




Stigli su prvi rezultati pastmke iz Listice. Za sada smo uradili analizu mitohondijske DNA (mtDNA).

mtDNA molekula se nasledjuje samo po zenskoj liniji, zbog toga je informativna za genealoške (rodoslovne) i filogenetske studije, medjutim ne omogučava hibridizacijskih studija (odredjivanje hibridizacije na pojedincima).

Do sada su unutar potočne pastrmke prema mtDNA, pronadjene 4 glavne evolucijske linije, koje idu zajedno sa odgovarajucim riječnim sistemima: dunavska (=crnomorska) linija, atlantska linija, mediteranska linija i jadranska linija. Večina komercialnih potočara za uzgoj I poribljavanje potice iz Atlantske evolucijske linije.
mtDNA linija neretvanske mekousne pastrve je posebna i dobro se razlikuje od svih linija potočare. Unutar linije neretvanske mekousne do sada smo pronašli tri variante, dvije u samoj Neretvi a jednu u rijeci Vrlici.

Kod svih 30 potočara iz Lištice pronašli smo variantu karakterističku za mekousnu pastrmku; ova varianta se od svih preostalih varianti neretvanske mekousne minimalno razlikuje ali bez sumnje pripada neretvanskoj mekousnoj pastrmci.
Kod dodatnih pet uzorka (neavtohtone pastrmke) pronašli smo atlantsku mtDNA.

Prema toj genetskoj slici, moguće je da je potočara iz Lištice preko hibridizacije sa mekousnom preuzela mtDNA variantu mekousne. Da li je to bilo nedavno ili davno ne moze se kazati samo na osnovu mtDNA. Prirodna hibridizacija izmedju mekousne i potočare moguča je i dokazana. Na taj način je, na primjer mekousna iz Jadra preuzela mtDNA od autohtone jadranske potočare, sa kojom je u davnoj prošlosti koeksistirala. Taj pojav nije čest ali može se desiti, posebno u malim i izoliranim rijekama, odnosno tamo, gdje su populacije male.
Što se tiče atlantske genetske variante, nema sumnje odakle je došla, zar ne?

Uraditi cemo jos analizu sa nekim drugim markerima (mikrosateltna DNA), koji omogučavaju odredzivanje hibrida za svakog pojedinca posebno (dakle genetski udio linija koje su prisutne u odredjenom pojedincu) i čak starost hibridizacije. Medutim, uzorce iz Listice cemo zbog racionalnijeg analiziranja uključiti u veću analizu zajedno sa slovenackim potočarama, tako da treba na ove rezultate još pričekati.



Analizirana su 24 uzorka, tri su pripadala atlanskoj liniji potočne pastrmke, dok su svi ostali karakteristični za mekousnu pastrmku.

Uzorak koji ste nam sada poslali je zaista reprezentativan, i zajedno sa 35 uzoraka koje ste nam poslali prošli put i 24 uzoraka koje mi imamo iz Žvatića i Crnašnice od pre sedam godina, omogućiće nam preciznu genetičku karakterizaciju populacije pastrmke iz Lištice.
Takođe, imamo i par uzoraka iz Jasenice, i preko 100 uzoraka iz sliva Neretve (uključujući i uzorke mekousne pastrmke).
Uzorke mekousne imamo i iz sliva Trebižata, Vrljike i Jadra, tako da zaista možemo da odradimo veoma kvalitetnu i interesantnu studiju.



Ja sam uradio takođe mitohondrijalnu DNA, a analizirao sam i nukleusne lokuse (mikrosatelite) za uzorke koje ste vi poslali prošli put i za 24 uzorka iz Žvatića i Crnašnice. Na osnovu preliminarnog uvida u rezultate mikrosatelita, pomenute populacije se razlikuju od ostalih populacija pastrmki iz okruženja. Međutim, detaljnije analize uz uključivanje svih populacija mekousne (Neterva, Jadro, Vrljika, Krka i Zeta) kao i potočne pastrmke iz sliva Neterve, Zrmanje, Cetine i Krke, daće nam pravu sliku o poreklu i srodničkim odnosima populacije iz Lištice.





 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
I šta bi ti htio reći sa ovim?
Meni jeste zanimljivo što pišeš ali više vjerujem Pavlu Ihtiologu koji je diplomirao na mekousnoj i zna dobro populaciju svakog potočića u okolini nego bilo kakvom textu.

By the way Mesi ga je p... sinoć :D
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Ne znam, izgled govori jedno, genetika drugo. Cijelu istinu nećemo saznati bez nekog detaljnijeg istraživanja koje će vjerojatno biti - nikad.
 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
Pozdrav ljudi, kakav dry fly dan.. Ono što sam juče vezivao, odradilo vrhunski.
f618a5c96ccf1414ca2c77182974c06f.jpg


Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
Drugo poluvrijeme u znaku milfe, fazan #18 glava 2.0 i sijaset riba za kratko vrijeme. Podloga kakvu samo fazan zasluzuje
5fd1aa1c80d5bdd29177f280a4ddd30a.jpg
6ac35e12aead159e42fef55b8645a7ca.jpg


Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
Kiiiiilaaaa... Kilaa ipoo

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
Jeste, ali nije Ltg.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

KLENAROS

Hero member
Učlanjen(a)
14.05.2011.
Poruke
1.153
Broj reagovanja
1
Lokacija
Doboj
Jel to znači da nema nigdje više Plive osim Ltg i Jajce? :D

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Jedna sa Trebizata
f023c6e543ebdbc7cd205969b8a886d6.jpg


Poslano sa mog SM-G935F koristeći Tapatalk

 
Vrh Dno