Pastrmka 2021

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
ovo je ispod mosta na obilaznici predpostavljam...mjesto na kojem sam jedne prilike vidio najviše mlade divlje potočare u životu veličine do 15cm.
Jesam li u pravu Vangraff?
Nisi daleko fula Silvio. Ovo je nekih 500 metara naviše. Prije su na ovom djelu bila jata prastrve ko jata srdele. I sad ih ima ali dosta manje.

Pastrva je stanovnik samo čistih i bistrih voda. Prisutnost pastrve je znak da je voda čista. Ovakvih izjava sam barem na sto mjesta čuo. Meni se čini da preferira zagađenu vodu ako je dovoljno hladna protočna i bogata kisikom.
Na mjestu gdje je ovo snimljeno prije par godina voda je bila čista jer je kanalizacija bila izmještena 500 metara naniže. Ribe gotovo da i nije bilo tada. Kanalizacija lani vraćena, vratila se i riba. Poredane su sve jedna do druge.
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
666
Broj reagovanja
305
Lokacija
Banja Luka
Nisi daleko fula Silvio. Ovo je nekih 500 metara naviše. Prije su na ovom djelu bila jata prastrve ko jata srdele. I sad ih ima ali dosta manje.

Pastrva je stanovnik samo čistih i bistrih voda. Prisutnost pastrve je znak da je voda čista. Ovakvih izjava sam barem na sto mjesta čuo. Meni se čini da preferira zagađenu vodu ako je dovoljno hladna protočna i bogata kisikom.
Na mjestu gdje je ovo snimljeno prije par godina voda je bila čista jer je kanalizacija bila izmještena 500 metara naniže. Ribe gotovo da i nije bilo tada. Kanalizacija lani vraćena, vratila se i riba. Poredane su sve jedna do druge.
Vole makarone, cuo sam. Ja se vec nosim mislju da vezujem neku imitaciju u tom smjeru. 😜
Kroz mjesto u kojem zivi protice potok/kanal i prima na par mjesta odvodne cijevi. U 90% slucajeva jedna je ili u cijevi ( vidim samo rep kako leluja) ili je tik ispred cijevi...
Pa nije samo nama ljudima smece/govno drago, i ribe ga vole pojest...
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Vangraff tu se ima više toga za pojesti zato su se tu grupisale ...Lipljen u Donjem Vakufu najviše oko ispusta kanalizacije jede verdevas i sl. ali ta voda sigurno nije baš toliko onečišćena.
 

Sana

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2010.
Poruke
236
Broj reagovanja
294
Lokacija
Ključ, BiH
Moramo malo ove udžbenike revidirati ima svašta za dodati znam za plodišta bez riba, inače rijeka prve kategorije, ulijeva se gradska kanalziacija, trebalo bi biti pastrmke i lipena ali nema koliko bi trebalo tek kilometrima nizvodno pojavljuje se u većem broju što je po meni paradoks da salmonida ima više nizvodno. Šta se dešava, svakakvog koncentrisanog sranja se taloži na dno taman u posteljice gdje bi trebali ležati larve i nimfe.....i jedno drugo vuče onde,
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
al jarane moj mislim da je ipak više do ljudi i izlova...male rijeke se daju puno lakše izloviti nego veće tako da to što je čista i što je izvorišni dio ne znači puno ako nema matica ribe.
Znam mnoštvo primjera
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Odakle ih više vadiš Silvio :oops:? Neki dan sam bio na Studenčici. Opet bezuspješno. Na jednom mjestu sam vidio dvi omanje meke u brzaku.Pokušao sam na razne mušice ali ne trzaju. Malo zaprate i nazad. Još na dva mjesta sam proba ali ništa. Bio sam na tri mjesta: blizu ušća, negdje na sredini i malo naviše. Čini se da slabo ribe ima. I prije par godina sam išao nekoliko puta ali isto ništa. Možda je problem što nisam ostao skroz do večeri nego sam otišao ranije puno prije zalaska sunca. Studenčica je zarasla totalno. Puna palih vrba i raslinja prava divlja rijeka. Obale su uglavnom zarasle i nepristupačne. Zanimljivo je što u Studenčici nema klijena nikako a u Trebižatu sve sam klijen.


IMG_20210528_163723.jpg
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Ima svala (vrsta klena) i podustve (kao neretvanski skobalj ali raste do 500-600g max) kalifornijske i mekousne pastrve...trebao si me zvati ali samo u slučaju da puštaš meke :)
 

vangraff

Junior member
Učlanjen(a)
20.05.2015.
Poruke
84
Broj reagovanja
61
Svake godine u Lišticu se u Maju ubaci nešto atlanske potočare i kalife veličine 100-200 grama. Atlanska potočara slabo raste i za otprilike tri mjeseca (do ljeta) dosegne u prosjeku 300 grama. S druge strane kalifa raste suludo brzo i u istom periodu dosegne oko jednog kila. Neki primjerci, kao što je ovaj, prijeđu kilo i imaju više oblik šarana. Hrane imaju u izobilju a i uzimaju je maksimalno.

IMG_20210611_211708.jpg
 
Vrh Dno