Pastrmske mušice - Mart

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Moj odabir mušica za početak pastrmkse sezone se svodi uglavnom na mokre mušice tipa NCS sa smeđom martovkom na čelu na udici #12. Nimfe forsiram najviše i to sa sa zlatnim bead head-om uglavnom na udicama #12 i #10. Od nimfi tu na prvom mestu forsiram princa (njega guram skoro kroz celu godinu), zekino uvce i fazanov rep (američku verziju). Od strimera do sada samo wolly bugere crne boje i zlatno maslinaste dugačke oko 6cm...sada imam neke malo drugačije planove  :D

Od suvih za sada nemam favorite za Mart, dok ne dođem na vodu i ne vidim neka javljanja iznad vode.

Istina je da se vode do vode razlikuju i da tu pravila variraju ali imate li i vi kakve vaše favorite za Mart i koji su?



*ajde da za pastrmku a može i druge ribe pod njihovim temama otvorimo ovakvu temu gde če mo predstaviti svoje favorite za tekuči mesec. Mislim da če to kako početnicima tako i več iskusnijim mušičarima biti vrlo koristno ili barem idejo-osvežavajuče
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
... moji favoriti za mesec mart... svake godine počinjem sa njima... pa sve ostalo...16-14-12
 

Prilozi

  • DSCF7587.JPG
    DSCF7587.JPG
    248,3 KB · Pregleda: 1.156

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Za proljece kod mene ide ovako BWO(blue winged olive), zatim elk hair caddis i razni stimulatori(sve do kasnog oktobra), od avgusta do novembra su dobri i veslaci(boatman).
Od strimera su uvjek uspjesni wooly buggeri i razne imitacije pijavica(crna i smedja boja se pokazala kao najbolja), a tokom otopljavanja i nadolaska vode dobro radi i zoo cougar. Kad se izbistri nazad na suhe.

Vecernji sati su ubedljivo najbolji i najbogatiji rojevima sve do zore, naravno ko ume da mlati u mrklom mraku, tada sve ide na sluh.

Elk hair caddis je moj favorit jer moze da se svinguje i povlaci pod samom povrsinom u kratkim potezima kao strimer, dve muhe u jednoj.



 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.871
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
izvinavam se za off - mislim da je zabranjeno pecanje pastrmke po mraku
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
izvinjavam se za off i ribolov u mraku, Alberta nema takve restrikcije i mozes da hvatas ribu 24 sata u danu. Oni koji zele da uhvate velike primjerke na suhu je ovo jedina prilika. Tad se roji Hex, majska velicine malog prsta i nije nista cudno vidjeti ljude na vodi do kasno u noc.

Strashni nemoj zamjerit zaboravio sam napomenut da ne lovim na balkanu.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.871
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
izvini druze, mi ionako ovde kuburimo sa ribljim fondom jos nam samo treba nocni ribolov pastrmke  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nema ništa lepše kada je čoveku dozvoljeno loviti 24 sata na dan...mrzum te neke zabrane ali na žalost kod nas jedino tako sve funkcionira. Ako na nekim vodama sve lepo funkvioniše a npr. nema ni lovostaja to je idealno ali malo je takvih voda.
Od suvih kod mene uvek varira a i iskren da budem nisam imao mnogo prilika kod mene ni izlaziti več marta zbog koječega između tako da moje iskustvo tu i nije nešto mnogo opsežno za sada.

Od strimera gde planiram sada ići marta su wolly bugeri i zonkeri slazno maslinasti i smeđi klasika...tako barem večina domačina praktikuje.

Ovaj wolly bugger sa glavom od jelenove dlake moram da probam obavezno, evo več večeras ima da sednem za astal i uradim jednog za probu. Otežanje ide obavezno  :D
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Sebastiane stavi mu conehead i videces kakav strava strimer, leti ko pikado i odlicno radi u vodi...bez otezanja je vrlo praktican za roll cast kad si u skucenom prostoru.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo navezao sam nabrzaka jednog od 7cm ali na žalost cone-head nemam ali probat ču i tako...malo sam švrljao po netu da vidim kakve kombinacije sve rade pa sam vidio i cone-head verziju kao i jos neke sa cone disk glavama...vrlo zanimljivo...trajace godina pa ce da probamo sve i svasta na tu temu.
Ovog sam namerno uradio malo konkretnije sa očekivanjem u nadi debelih ribica sa močnim čeljustima i tome primerena udica. Otežan je sa debelom olovnom trakom, malo sam ga probao u koritu i tone ko kamen.

Evo još nešto što nisam probao na pastrmkama a to je String Egg Sucking Leach od 10cm ...i ovo je nešto na brzaka vezano bez ikakvog fleš materijala tek toliko da uđem u štos dok sledeču mislim malo drugačije raditi a jedva čekam da probam ove dve potezanke/strimere.

Dakle ovo tek treba da se proba u Martu, nadam se da če ovako konkretni zalogaji biti privlačni velikim zimom izgladnjelim pastrmkama.
 

Prilozi

  • bugger.jpg
    bugger.jpg
    60,1 KB · Pregleda: 447
  • string egg sucking leach.jpg
    string egg sucking leach.jpg
    54,5 KB · Pregleda: 577

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nadam se da če i debele pajke tako da misle  :)

nego baš da pospremim đumbus što sam ga uradio i pronađoh jedan cone-head...i evo još jednog namotah u dužini od 5,5cm što je malo pristojnije isto je otežan olovnom 2mm trakom ali bez fleša u repu i na klasičnoj losos udici.

i još jedan sa malo večom glavom da ima malo bolje "pešast" oblik.
 

Prilozi

  • conhead.jpg
    conhead.jpg
    59,8 KB · Pregleda: 361
  • muddler wolly bugger.jpg
    muddler wolly bugger.jpg
    92,1 KB · Pregleda: 439

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Moji aduti za mart a i tokom cele sezone samo na manjim udicama.
 

Prilozi

  • SDC12154.JPG
    SDC12154.JPG
    322 KB · Pregleda: 1.415

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dakle isto kao i ja što sam gore naveo  :tbumb: zeko, paun i fazan su čini mi se toliko popularni u svetu baš zbog jednostavnosti i efikasnosti kroz celu godinu samo da se veličina udica menjaju.

 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
obzirom da volim da nimfarim, sebastijanove i pekine muve su sve sto koristim. kadkad nesto promenim, ali 90% pecanja mi je fazance na tipetu, sad obicno je to nimfa alli i neki emerdzer sa sapom lovi bez greske
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Kolega tyer je savladao svezivanje princa....samo jos pastrmku da ubacimo i bicemo u fullu! :D
 
Vrh Dno