pitanja za Beogradske mušičare

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Bacam varku 15 god, pecam dva puta duže i živim u bg-u. Pravim wobler-e, epoxy strimere krivim kašike , budžim lepitire. Ukratko - pravi sam početnik. Zanimaju me odgovori na sledeća pitanja:

koji pribor ponesete kad u krenete da mušičarite na nekoj od voda u bg?
        Pre svega  me zanima kombinacija: dužina štapa - klasa kanapa - tip kanapa,
        ne obavezno i proizvodjač, model...

koja je najčešća muva - strimer koju bacate na takvom pecanju?

gde se u bg može kupiti mušičarski pribor?

ako nekad ciljno mašete za štuku, koji kombo tada koristite, koji predvez
        (mislim na sajlicu ili nešto slično) i koji strimer bacate?

Hvala svakom ko odvoji vreme i odgovori!!!

PS: da, pretražio sam o pričitao svaku temu na forumu koja je iole obećavala svojim naslovom, ali...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Dobrodosao u klub, Boko. :firends:
Sto se musicarenja oko Beograda tice, posebno musicarenja stuke, ne mogu ti nazalost previse pomoci, sem okvirne preporuke za pribor: stap klase najmanje 6, sa odgovarajucim WF snjurom (po logici, onaj intermediate ili sporije tonuci bi trebalo da bude najprimereniji, ali tek toga ovde nema da se kupi, pa verujem da vecina peca plivajucim snjurevima), standardnim predvezom (2.40 - 2.70 m) i mekanom sajlicom sa kopcom za strimera. Sve dalje morao bi da te uputi ipak neko ko se vise ovakvim musicarenjem bavio. Tereni na kojima si varalicario isti su i kad budes musicario, a sto se pribora tice, njega ces, nazalost, u beogradskim prodavnicama tesko naci i najveci deo ces morati da kupujes preko Interneta ili kad budes otisao negde u inostranstvo.
Ukoliko bi zeleo da musicaris razne predstavnike "bele ribe", onda je izbor daleko laksi i slican je u pogledu pribora onome kojim se lovi pastrmka i lipljen. Tu je ipak i situacija bitno bolja. Medjutim, koliko znam, i ovakvih musicara je u Beogradu relativno malo, ali ih u Nisu i okolini ima dosta i siguran sam da ce ti u svemu rado pomoci.  :tbumb:
Mozda na pocetku deluje obeshrabrujuce, ali svi su kroz to prosli i danas uzivaju musicareci.
 

Koky

Junior member
Učlanjen(a)
02.09.2007.
Poruke
27
Broj reagovanja
0
boko je napisao(la):
Bacam varku 15 god, pecam dva puta duže i živim u bg-u. Pravim wobler-e, epoxy strimere krivim kašike , budžim lepitire. Ukratko - pravi sam početnik. Zanimaju me odgovori na sledeća pitanja:

koji pribor ponesete kad u krenete da mušičarite na nekoj od voda u bg?
        Pre svega  me zanima kombinacija: dužina štapa - klasa kanapa - tip kanapa,
        ne obavezno i proizvodjač, model...

koja je najčešća muva - strimer koju bacate na takvom pecanju?

gde se u bg može kupiti mušičarski pribor?

ako nekad ciljno mašete za štuku, koji kombo tada koristite, koji predvez
        (mislim na sajlicu ili nešto slično) i koji strimer bacate?

Hvala svakom ko odvoji vreme i odgovori!!!

PS: da, pretražio sam o pričitao svaku temu na forumu koja je iole obećavala svojim naslovom, ali...



Pogledaj na  http://www.musicarenje.com/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=32, tekst je dosta dobar o musicarenju stuke. Mozda ti pomogne  :)

Poz.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Koky me preduhitrio  :D :tbumb:

tekst sa http://www.musicarenje.com/index.php?option=com_content&task=view&id=27&Itemid=32 je napisao mušičar kome je štuka nr.1 mušičarska riba i lovi ju tako več godinama. Tu ima sve ono najbitnije.
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
pedjabg - hvala na dobrodošlici i savetima! Posle tvog odgovora mogu da kažem da se ne osećam nimalo obeshrabren, naprotiv! Što se nemogućnosti kupovine pribora tiče, to sam i sam shvatio posle par pokušaja, tako da loših vesti za mene u tvom post-u nema. :) Naime, jako mi je važno da se sa #6 može kako-tako bacati strimer + sajlica za štuku. Za početak - dovoljno!

Koky
, sebastian - hvala na linku. Tekst je uputan, ali ipak se odnosi pre svega na mušičarenje štuke. Za sada, ja bih zažmurio na preporuke koji se pominju u tekstu, pre svega što ne želim da se odlučim na samom početku, a da od svega ostalog nisam probao ni malo. Btw, čini mi se da slike odgovaruju Baltiku. Moje iskustvo sa štukom je drugačije, počev od veličine ulova, preko terena pa na dalje. Na kraju, ako baš poželim da izmuvam štuku na strimera nekim all around mahačem, staviću hard mono (ako je slab za sajlicu) a stimer neka bude neki koji ne pije mnogo vode i lepo se "slepi" kad je u vazduhu i valjda će se to dati zabaciti....? Na primer, nećto u klasi Surf Candy-ja ili Deceivera... O tom, po tom. Kako god, vrlo informativan članak, kad za njega dodje vreme.

Inače, namerno nisam hteo da opterećujem detaljima koji se tiču mojih želja&namera, ali da pojasnim: želim da sklopim kombo 9' #6 kojim bih počeo da mušičarim. Vrsta ribe mi nije previše bitna, dok god nije babuška. :))  (OK, možda se i na babušku primim (opet, posle 20 god.) ali samo preko muve. :))
Najviše izlazaka sa mahačem bilo bi u BG-u i bližoj okolini, pretpostavljam u uslovima jako bistre vode i odsustva vetra. Ciljna riba čak i ne mislim da bi bila štuka, možda pre bucov ...(?) Protiv štuke nemam ništa, ali su tereni gde ja motam varku najčešće nepristupačni, naročito za mahanje (pretpostavljam)... Glavni razlog zbog koga ne želim da stavim štuku kao ciljnu ribu, je ti što  bih time skrenuo vašu pažnju na izbor pribora koji je sasvim drugačiji od onog na koji sam se namerio.
Preko godine sam nekoliko puta u prilici da obidjem V.Moravu i par akumulacija u Šumadiji gde bi ciljna riba bila klen, naravno. I na moje veliko zadovoljstvo!

Za BG, mušičarenje mi nije neophodno. Jedva da mogu da sastavim nedelju dana godišnje u kojima bih takav pristup ribi mogao, kako - tako, da racionalno "opravdam" uslovima na vodi. Ali... osim potrebe osećam i "potrebu" da mušičarenjem osetim lov&ulov sa druge strane strune, što nema mnogo veze s razumom, dakle ni sa mnom. :)
Za klenovske rečice, jezera i reke... to je već druga priča jer nisam mali broj puta doživljavao da bilo šta što ima akciju/vibraciju slabo lovi ribu. Moj je utisak da je većina varki tada bezobrazno demaskirajuća sopstvenom akcijom i muva zvuči kao 
poslednja slamka. Na prirodne mamce ne bih.

Najzad, molim sve koji su ovo pročitali da ne padaju u vatru zbog mog pokušaja da spojim nespojivo, tj. da jednim jedinim štapom lovim na svim vodama. Znam i sam da TO ne postoji, niti ga tražim. Svestan sam ovoga kao i svih ograničenja koje ovakav suludi pokušaj donosi.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Boko dobro dosao.
Imao sam slicnih problema kao ti. Zivim u BG-u. Probao sam prosle godine da musicarim i naravno navuko se totalno.Proletos sam dobio od strica stap klase 5/6 od 8,5 stopa (2,55m). I otprilike nameravam da pecam iste ribe koje i ti (klen, stuka, bucov...). Danas sam overio prvog klena na mahach na potoku u Barajevu.
Posto sam ja apsolutni pocetnik dacu ti samo jedan savet. Samo lagano i budi uporan.
Pozdrav :tbumb: :bye:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Za pocetak, dobro dosao na forum. Nadam se da ces ovde pronaci ono sto te interesuje.
Sto se tice univerzalnosti stapa, to je podlozno diskusiji. Razume se da bi trebalo imati razlicite stapove za razlicite uslove ali sta raditi kada nemas mogucnosti za to. Stap 906 ce ti odlicno posluziti za pocetak. S obzirom da si orijentisan prema bucovu i stukama, neces imati velikih problema sa bacanjem strimera (za bucova nikakvih, za stuku mozda, pri vetru). Ako ti nesto znaci, ja pecam stuku sa stapom 2.5m #5, DT konac i sa teskim strimerima (tipa mis od srnece dlake na udici smudjarki 3/0) sam postizao daljine od 20 m. Naravno, malo naprednija tehnika i bez vetra. Ono sto ces delimicno izgubiti sa ovim stapom je osecaj prilikom borbe sa drugim ribama (klen, pastrmka) i mogucnost delikatne prezentacije. Moj jedini savet je da obratis paznju na tezinu stapa. Uzmi sto laksi, jer bacanje sa stapovima vece akcije moze da bude zamorno. Sto se konca tice, WF je laksi za vetar i dalje zabacaje ali i DT ima svojih prednosti (moj izbor bi bio DT). Ja bih uzeo plivajuci jer se i bucov i stuka uglavnom love pri povrsini (bar je meni tako najinteresantnije) i sa njim mozes loviti i na suvu muvu. Strimer uvek mozes potopiti  tonucim predvezom. Nadam se da sam ti pomogao, a ako te jos nesto interesuje, pitaj slobodno, svaki musicari na sajtu ce ti odgovoriti.

@100ka, Cestitam na prvom klenu. :tbumb:
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
JR - hvala na savetima. Bas mi je to trebalo da cujem!!! E sada se lov na pribor nastavlja... Kada kazes lak stap, koliko je to u gramima za 9'?

100ka - ako sam ukapirao, ti si sa NBG? Potez do Ostruznice je nekada bio moje dvoriste. :))
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Koja obala do ostruznice makiska ili sremska.
Upoznao sam skoro lika koji na tom potezu musicari iz kajaka. Ja sa iz N.Bg-a. Imas ovde jos clanova iz Bg. npr. Pedja, Vlajkoni, Zox... (izvinjavam se onima koje nisam pomenuo)
Spremamo uskoro okupljanje musicara. Samo jos da zavrsimo dogovore sa USR-om. Najverovatnije da cemo poceti negde oko 1. oktobra sa tim okupljanjima i zvanicno ali za sad nista nije apsolutno sigurno. Ako te nesto jos interesuje kontaktiraj me preko privatne poruke, MSN-a ili skype-a.
MSN adresa mi je        [email protected]
A skype adresa mi je            jovan.tosic

Pozdrav :bye: :tbumb:
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
100ka, javio sam se na mejl, da razmenimo adrese.

Ako je stap najnize klase deklarisan kao #5 - #6, da li to znaci da ce moci da izadje na kraj sa strunom #6?
Pretpostavljam da je taj podatak pouzdan u skladu sa cenom. :)
Dakle, imajuci u vidu ovo, da li treba ili ne treba da se dvoumim oko upotrebe #6?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ako je stap dobra petica, struna sestica ce je malo usporiti, ali ne bi trebalo da bude drugih problema fizicki po stap. Osim sto mozda nece raditi switch ili roll casts tako efikasno kao strunom iste klase, ali i tu nema striktnih pravila, sve to voda i iskustvo dovode na svoje. Bas zato sto su mogucnosti kombinovanja i mnostvo nacina da se na dobar nacin resi jedan problem musicarenje je i interesantno, da ne govorimo o ostalim njegovim segmentima ovako, bice valjda prilike i uzivo. :bye:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ceprkaj malo po sajtu imas dosta toga na temu struna. Negde sam skoro procitao da bi stap trebalo da npr. ako je dekalrisan za strunu #5 moze da baca i klasu 6 i klasu 4. 
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
pedjabg, 100ka - procitao sam dosta toga na sajtu, ali sam ipak hteo sa sumiram odgovore na jednom mestu i u kontekstu teme koju sam zapoceo. :)

Inace, ukapirao da je sa OK stapom moguce kombinovati razne strune (mislim na tezine)  posto sam to negde nasao u nekom od postova na forumu i to mi je odmah zazvucalo bas dobro. Kako god, ovaj stapic ima oznaku koja pored #5 sadrzi i #6, pa se nadam da ce proci.
Valjda :)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Boko, sta uradi s priborom?
Malo sam citao postove i setio sam se da sam pocinjuci i ja s peticom dve godine na Gradcu sa uzivancijm lovio pastrmke.
Dakle, nema sanse da narpavis sa 5/6 neku gresku. Ali dokle si stigao?
 
Vrh Dno