Plivajuća nimfa

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ova nimfa imitira BWO u vazi presvlačenja na površini vode. Tada su posebno dostupne pastrmkama i veoma rado ih uzimaju. Preporuka je da se imaju u kutiji i to highly recommended.

udica: standardna 16-18
osnovni konac: maslinast
rep: nekoliko isperaka iz pera petla, naravno sa skalpa, bule dun boje
abdomen: dubbing superfin maslinaste boje
krila: loptica od svetlo sivog polipropilena koji je prvo pretvoren u dubbing
torax:isto kao abdomen
noge: isto kao rep

Muzička preporuka dok vezujete ovu muvu je Manu Chao i Welcome to Tijuana  :lol:
 

Prilozi

  • floatingnymph.jpeg
    floatingnymph.jpeg
    22,3 KB · Pregleda: 560

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Lipljan jako voli insekte baš u ovoj fazi, verujem da če se samnom svi koji su ga uspešno lovili složiti sa mnom. Inače, imao sam i jedinstvenu priliku gledati skobalja kako kupi insekte u toj fazi...dakle široko primenljiva muva ;-)  :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da se nadovežem na Lakijeve preporuke u ovoj temi, pa da i ja preporučim muzičku podlogu za ovaj period. Neka to bude "THE GOSSIP- Standing In The Way Of Control", u svim verzijama.
A plivajuće nimfe sam koristio samo u lovu lipljena, jednog lepog dana na Tari. Odlično sam lovio, ali su moju muvu odjednom počele da uzimaju i krupne pastrmke, koje pre toga nisam uspevao da prevarim. Kao da nisu dozvoljavale lipljenima da dođu do plivajuće nimfe, veoma slične ovoj Lakijevoj.
Morao sam prvo da povadim pastrmke da bih mogao na miru da bockam lipljene. :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
Morao sam prvo da povadim pastrmke da bih mogao na miru da bockam lipljene. :)

:D

imao sam i ja slične probleme, lovim lipca kada ono pastrmka a tu i tamo neki klen...jednostavno ponekada smetaju ako ih ne loviš ciljano!
Odlicna muva!
 
Z

Zakula

Guest
Eee,to sam chekao Seb!!I ja sam jednom imao prilike da gledam skobalje kako hasaju plivajuce nimfe.Bila je relativno mutna voda, i ja u prvim trenucima nisam mogao da ukapiram da su skobalji u pitanju.Medjutim,posle prve kontre izvuko sam skobalja i u istom trenutku poleteo do neba!!Fora je u tome da sam ja misleci da su klenovi u pitanju bacao bambule,veshtice,red tag-ove i sve "uobichajene" klenske muve.A onda sam stavio jedno malo govance - meshavina plivajuca nimfa/emerger na udici #16 i dobio nekoliko skobalja.Hteo bih josh da kazem da su se ti skobalji tada kretali jatno po celom jednom viru i jeli pomahnitalo.Kao BANDA!!Rke koke!!!

A shto se tiche pastrmke...Must have!!U leto,kada dodje sumrak i kada reke prokljuchaju malim jednodnevkama (npr.genus centroptilum - small sulfer)...U tim trenucima pastrmka ume neverovatno selektivno da se hrani.Kako??Pastrmkama je neverovatno korisnije (shto je i logichno) da se nameste u takav polozaj,da mirno sustizu nimfe jednodnevki,koje plivaju sa dna kroz vodeni film do povrshine i da ih jedu na povrshini ili neposredno ispod nje,nego da skachu za dun-ovima na povrshini!Tako one krkraju i pune stomake,bez mnogo troshenja energije shto ih chini selektivnim predatorima!!Chista logika!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Baš tako...pastrmke, lipci, klenovi, skobalji i još dosta drugih ribica vole insekte u ovoj fazi...laka hrana...bas kako je Zakula napisao "pune stomake,bez mnogo troshenja energije"...  "to ih chini selektivnim predatorima!!Chista logika!" lepo si to opisao Mr. Zakula.
Plivajuce nimfe su zaista vazan deo nasih kutijica! ;)
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Da li se ove nimfe voze kao klasicne suve muve ili postoji neka tehnika povlacenja?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ttttt je napisao(la):
Da li se ove nimfe voze kao klasicne suve muve ili postoji neka tehnika povlacenja?

u mom slucaju "kao klasicne suve"...dok sam kratko/malo posmatrao razvoj insekta iz nimfe u odraslog insekta nisam zapazio da se nesto posebno koprca....no, mozda i gresim. nadam se da ce iskusniji clanovi moci nesto vise da kažu na tu temu. 
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mislim da je obična dry fly prezentacija prava stvar. Nimfe na povšini i ako prave neke pokrete oni su zanemarljivi u celoj pričitako da kao i obična suva muva! :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovaj naziv "Plivajuća nimfa" i nije tako loš, jer za englesku reč emerger nema dobrog prevoda, a i izgovor nam je katastrofalan. Većina ga čita emerdžer, što je daleko od ispravnog. Mada, emerger ne mora biti na površini. Zato ćemo mi i njih podeliti na uzdižuće i plivajuće nimfe.
Važno je znati da je svaka nimfa koja pliva na površini vode bespomoćna i ne može da se kreće dok se ne izvuče iz košuljice. Kada se izmigolji i izvuče, više se ne može nazvati nimfom. Ili je subimago jednodnevke ili imago krznokrilca ili dvokrilca.
Dakle, svaka plivajuća nimfa se kreće skoro nepomično, brzinom vodenog toka i tako treba da se kreće i naša imitacija.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mixmaster je napisao(la):
  Važno je znati da je svaka nimfa koja pliva na površini vode bespomoćna i ne može da se kreće dok se ne izvuče iz košuljice. Kada se izmigolji i izvuče, više se ne može nazvati nimfom. Ili je subimago jednodnevke ili imago krznokrilca ili dvokrilca.
Dakle, svaka plivajuća nimfa se kreće skoro nepomično, brzinom vodenog toka i tako treba da se kreće i naša imitacija.
Drago mi je da sam i ja kao skoro apsolutni početnik u poznavanju nama bitnih insekata ispravno zapazio. Mix, hvala za potvrdu! :) :tbumb:

 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ova tema je vrlo interesantna i zasluzuje da se o njoj vise pise.
Lakijeva muva je lepa al' cu ja da drugacije resim krila, jer imam utisak da ce se posle nekoliko pastrmki ova loptica od dabinga brzo deformisati. Mozda je bolje samo presaviti polipropilen ili cdc.
Slazem se sa stvarima koje su do sad pisane pogotovu bih hteo da potkrepim Mixovu pricu o pastrmkama koje nece da uzimaju druge obicne suve muve.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Čudi me da nisam postovao ovde ranije :eek: Evo jedna moja minimalistička  - CDC zeleni, sivi i mali repić  :)
Inače lipljen obožava ovakve kreaturice :tbumb: (mogla je i u Baetis Rhodani topic  :))
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
da poguramo temu malo........

udica No.14
rep-noj
telo-biots
grudi-maslinasti zec
krila-CDC
konac-maslinast 6/0

23vj3uq.jpg
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
odlična muva i kombinacija materijala...nojevo perije (fibre) su odlčan materijal za ovakve riepiće...ima perfektan (živahan) rad u vodi.  :tbumb: :tbumb: :tbumb: :yeswink:
 
Vrh Dno