Po boji, velicini, reputaciji ili nesto savim drugo?

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
nespetro je napisao(la):
Retko idem sa nekim u ribolov. Pored reke , kao da sam u drugom svetu tako da mi svako: Ej ne mogu vise... Neso (u mom slucaju Sebo) ja bi da podjemo... Ej aj da napravimo pauzu... jednostavno razbije zivce i samo sam nervozan posle...

ovo kao da si izkopirao iz moje glave  :yeswink: :tbumb:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
Ma da... nije bas lako naci dobrog ribo-drugara.... :D 
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
Idealno drugarche mora samo da slusa. Nista vise. Slepa poslusnost bez zapitkivanja.... :D

Evo i reke o kojoj sam pricao:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DyQFpH2MCXo[/youtube]
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
Neso sad vido ovaj snimak,lepa reka....ima li sta lepse nego li gledati kako se riba hrani na povrsini......ovako izgleda idealan dan i uslovi za ribolov.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
Zima je bila uzasno hladna ovde. Led se u brdima,na jezerima, dosta dugo zadrzao. Izasao sam na jedno takvo pre par dana, srecom bio je otopljen pa da ucinim jedan pravi "otvor"  :D. Do jezera me vec uhvati kisica koja potraja malo, tako da nije bilo bas nikakvog insekta na vodi a ni uzimanja. Nema veze, idem na slepo....nista. Menjaj...menjaj.. nikako. Utom prestaje kisica i polako izadje i sunce iza oblaka. Tek tad sam video sitne dvokrilce oko vode. Velicina oko 1,5-2 mm. Riba pocinje da se javlja tu i tamo. Najmanji midge emerger mi je na #20. Bacam ga mada mislim da je prevelik. I stvarno... nista... nothing.

Sta cu sad? Sta im sve nisam ponudio posle. Od caddisa na #8 do najmanjih dvokrilaca na #18-20. Nema sanse. Nimfice ili larvice tulara ni da pogledaju. 

Bem ti pocetak. Gledam vodu, pocinje da vrije od uzimanja i vidim da dvokrilci izlaze iz vode sto izgleda ko neka retka sitna kisica. Gledajuci idiotskim pogledom po kutijicama, vidim u jednom uglu medju nimfama i model BARE HOOK NYMPH.

To je ustvari samo gola udica sa nekoliko namotaja bakarne zice kod okca.  Napravio sam je kad je jedan ovdasnji forumski zajebant postavio neku blesavu temu o tome da mu treba inspiracija za nimfe... :D 

Aj da probam i to. Stavim jednog suvog tulara na 14-tici i ovu nimficu na oko 40-tak cm razdaljine. Kako je sistem pao na vodu, u tri cetiri sekunde je usledio udarac, pa jos jedan, pa jos jedan.....Ja poludeo. Kad musica stoji mirno, nece ni da pipne. Cim je malo mrdnem, vec su sanse ogromne. Video sam da je najbolje raditi hand twist, ali sa cimanjem, nikako mirno. Morao sam da stalno menjam i tippet jer sam samo jednu musicu imao. Nemoj da i nju izgubim....

Vracam se posle kuci, pa se mislim: A bre nesreco.... koj q..... toliko lickas i doterujes modele cele zime? aj sto lickas nego sto silne pare izbaca za materijale...

Ovo bi musicu stvarno najtoplije preporucio za svaki slucaj. inace kod bacanja ne pravi nikakve probleme. Mislim ne mrsi se.
 

Prilozi

  • CIMG0132.JPG
    CIMG0132.JPG
    180,5 KB · Pregleda: 339

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
baš zanimljivo  :tbumb: negde sam več na netu sretao BARE HOOK NYMPH ali izgledom me nijefasciniralo niti sam imao želju šta pročitati o toj nimfici...e sada ima i ja da uradim jedno tri komada ...hehe, zapravo svejedno je dal poneo na vodu malo bakrene žice pa tamo namotao na licu mesta ako mi zatreba  :)
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Pa gledajte jest da je iz malo iz " bezobraznije perspektive" ali odgovorno tvrdim da kod nimfi napucavanje materijalima nema mnogo efekta kao ni pretjerani realizam dabing i porebranje na svakoj nimfi od 14-18 sigurno će dati isto ako ne i više ribe nego lickanje i dotjerivanje do savršenstva a uz to kad se otkine čovjeku i nije pretjerano žao kao kad otkineš nimfu koju si veza 10 i više minuta, bitna je dubina i način vođenja i ono što ja uvjek govorim kod nimfi igra BOJA! na manjim riječicama zbog manje izbora hrane riba ne bira toliko i napas će maltene sve što joj iole liči na hranu ako nije ugledala ribolovca ali na većim rijekama boja i kretanje nimfe kroz vodu (brzina dubina a često upavo maleni trzaj koji je nespreto opisao) je okidač.
Pogledajte malo nimfe od Renafly za svaku pohvalu što se mene tiče jednostavne a garant ubitačne :yeswink:
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ova dva lika na videu se odusevljavaju kao da hvataju ribe od po 2kg i da ih hvataju negde gde se tesko love a ne na mestu gde je jedini ribolovac verovatno medved i ribe ima u izobilju:hammer: :hammer: :hammer:....u svakom slucaju lep video :doh: :doh:
 

peka les

Full member
Učlanjen(a)
22.12.2009.
Poruke
660
Broj reagovanja
0
nespetro je napisao(la):
Vracam se posle kuci, pa se mislim: A bre nesreco.... koj q..... toliko lickas i doterujes modele cele zime? aj sto lickas nego sto silne pare izbaca za materijale...

Nije isto kada  ribolovac veze muvu i nameni je ribi i kada to radi profi vezac i nameni je ribolovcu...... :)
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
silvio je napisao(la):
Pa gledajte jest da je iz malo iz " bezobraznije perspektive" ali odgovorno tvrdim da kod nimfi napucavanje materijalima nema mnogo efekta kao ni pretjerani realizam dabing i porebranje na svakoj nimfi od 14-18 sigurno će dati isto ako ne i više ribe nego lickanje i dotjerivanje do savršenstva a uz to kad se otkine čovjeku i nije pretjerano žao kao kad otkineš nimfu koju si veza 10 i više minuta, bitna je dubina i način vođenja i ono što ja uvjek govorim kod nimfi igra BOJA! na manjim riječicama zbog manje izbora hrane riba ne bira toliko i napas će maltene sve što joj iole liči na hranu ako nije ugledala ribolovca ali na većim rijekama boja i kretanje nimfe kroz vodu (brzina dubina a često upavo maleni trzaj koji je nespreto opisao) je okidač.
Pogledajte malo nimfe od Renafly za svaku pohvalu što se mene tiče jednostavne a garant ubitačne :yeswink:

Ovo sa bojom nimfe je dosta interasntno :tbumb: .Sta ti je odlucujuce za izbor boje?  Mozda boja dna reke ili nesto drugo? 

Nimfe inace menjaju boju, tj pre presvlacenja je tamnija, a odmah posle je dosta svetla.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Ovako u izboru boji igra dosta faktora:
1. boje riba različito vidi boje u odnosu na položaj sunca (količina svjetlosti) kut pod kojim zrake padaju na vodenu površinu.
2. boje se vide različito iz riblje perspektive u odnosu na dubinu na kojoj se lovi.
3. svaka boja koja se razlikuje u odnosu na okoliš biti će prva primjećena u vodi među masom drugih.
Neki od faktora na osnovu kojih odabirem boju:
Za večer su mi se pokazale najbolje braon crvene nijanse boja i crno ljubičaste na relativno većim udicama 14-8
Za jutro žućkaste, bijelkasto-bež, žuto-zelene i svjetlije medaste nijanse.
Za lov oko podneva sitnije udice 14-18 jarko crvene, oranž, boja plamena, žuto, otvoreno zelena.
Za popodne boja cigle, razne braon i boja meda nijanse sivozelene i tamno zelene.
Ali dosta puta i pokret zna da bude presudan kao okidač za uzimanje ribe
 
Vrh Dno