Polarizacione naočare

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nikako da otvorimo temu o ovom manje-više bitno delu opreme. Ja sam muku imao a i dalje imam da nađem naočare. Naime poprilično sam ćorav a one clipon mi ne odgovaraju. Pokušavao sam kombinaciju, prvo naočare za vid a preko polarizacione ali  :nowink: :nowink: nije to to. Znam da mogu da se naruče sa dioptrijom, ali to mi je još uvek SF.
Koja su vaša iskustva i preporuke_
Salut!
 

gile_ks

Junior member
Učlanjen(a)
02.06.2006.
Poruke
58
Broj reagovanja
0
Lokacija
Krusevac
Ja sam jedno dobro vreme koristio Orvisove HVO Wrap naocare koje su bile fenomenalne kako za pecanje tako i za voznju. Ali su nekako "nestale"  :'(  :mad: "mogu samo da se dosecam"  kod koga su!!!! Tako da sada koristim Jaxon naocare koje su znatno losijeg kvaliteta.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sećam se kada sam prvi put video polarizacione naočare. Bilo je to na samom početku devedesetih, kada su mi stigle u paketu iz Flyfishing Brinkhoffa. Niko nije znao ništa o njihovim čudesnim osobinama, niti je bilo ko mogao da pretpostavi, kakve su to tamne naočare koje sam nosio...
Već posle nekoliko dana korišćenja, otkrio sam velike prednosti ovog pomagala. To je danas već jasno svima, uz njihovu pomoć, bolje se vidi u vodi, jer polarizacioni filter probija površinski odsjaj vode.
Onaj ko mušičari nimfom "na viđeno" ili pogledom pretražuje reku, locirajući svoj plen, treba da ima kvalitetne polarizacione naočare. S druge strane, oni koji ne bulje u svoje nimfe ili ribe u vodi, već mušičare napamet, zabacujući nasumice ili daleko, ne treba da troše svoj novac na polarizacione naočare, jer im nisu potrebne. Takva je većina mušičara, ali ipak kupuju i najskuplje modele, jer su im "potrebne" zbog imidža.
Preporučujem početnicima da, ako mušičare u bistrim rekama i osećaju da im je potrebno vizuelno probijanje presijavajućeg vodenog filma, prvo kupe najjeftiniji model. Ako osete da su im potrebni bolji filtri, neka tek onda naruče neki model od par stotina eura. Do tada, Balzer, Koreja, Singapur...
Ja koristim Rapala naočare i sasvim sam zadovoljan. Koštaju oko 30 eura, modernog su dizajna i imaju neverovatno kvalitetan filter!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Moje misljenje:
MUST HAVE! Mozda najvanija prateca oprema musicara... 8)
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Mix gde si kupio te naocare.Ja ne vidim lepo musicu na vodi od odsjaja sunca probao sam sobicnim za Sunce,ali nista.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ima ih u svakoj od petnaestak ribarskih prodavnica u Nišu. Verujem da ih ima i u ostalim gradovima. Tebi su potrebne neke najprostije polarizacione naočare od oko 1000 dinara.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dr.lucky je napisao(la):
Nikako da otvorimo temu o ovom manje-više bitno delu opreme.

Ja ne mogu zamisliti izlazak na vodu bez polarizacijskih cvika. Uvek lovim na viđeno i samo ponekada kada sam prisiljen na pamet - čitanjem vode. Prvi put dok sam stavio te cvike na "nos" i oči  :) još kao varaličar nisam mogao da verujem kako je to nešto super. Koristno!!!!! Ja moje nosim i u šetnju, svakom prilikom kada idem blizu nekakve vode. Nisu nešto skupe (oko 25€) ali obavljaju svoj posao. Bez njih npr. u jezeru pola riba ne bi mogao registrirati golim okom. Kada sam to rekao ovim stričevima od moje žene da sa njima vidim "kroz vodu" su se smejali. Baš u jednoj šetnji pored našega jezera sam opazio šarana na dubini od oko 2m, proverio golim okom i nije ga bilo, sa cvikama je opet bio tu....magija  :hammer: :D onda sam ovima rekao "evo šarana" a oni sve kroz šalu. Odmah sam ih razuverio i odlučili su da oni isto to moraju imati iako ne love samo muvama  kao ja :D 

Sada planiram da si nabavim jedne za oko 60€ kojima se menjaju leće. Jer crne leće su super za sunčano i jasno vreme a takve imam, no kada je vreme oblačno, tmurno, talasasto e tu dolaze u igru drge leće i boje. A ja želim imati opremu sa kojom mogu ići po svakom vremenu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
To je moj najveći problem sa naočarima. Zatamnjene su i imam osećaj da nailazi kiša, a to mrzim :(. Tražim kvalitetne polarizacione naočare koje osvetljavaju i tmurno vreme.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
za to bi bile dobre npr. sa žutim polarizacionim lećama, a npr, za zimski čas kada si ti još uvek aktivan  ;) sa plavim lečama. Ove koje koristim sada su od firme Flying Fisherman i verovatno ču da uzmem jedne njihove malo bolje kojima se menja leća i kada ih kupiš dobiješ i te leće i torbicu, ako se ne varam.
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Cuo sam ima i u Krusevcu kostaju 15 penia neznam zasto im je cena u penima,ako neko zna koliko je to dinara neka napise.
 

gile_ks

Junior member
Učlanjen(a)
02.06.2006.
Poruke
58
Broj reagovanja
0
Lokacija
Krusevac
lazar je napisao(la):
Cuo sam ima i u Krusevcu kostaju 15 penia neznam zasto im je cena u penima,ako neko zna koliko je to dinara neka napise.
Sigurno je cena 15 evra mora da nisi dobro cuo  ;)
 

Djoka

Newbie
Učlanjen(a)
29.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Sećam se kada sam prvi put video polarizacione naočare. Bilo je to na samom početku devedesetih, kada su mi stigle u paketu iz Flyfishing Brinkhoffa. Niko nije znao ništa o njihovim čudesnim osobinama, niti je bilo ko mogao da pretpostavi, kakve su to tamne naočare koje sam nosio...
Već posle nekoliko dana korišćenja, otkrio sam velike prednosti ovog pomagala. To je danas već jasno svima, uz njihovu pomoć, bolje se vidi u vodi, jer polarizacioni filter probija površinski odsjaj vode.
Onaj ko mušičari nimfom "na viđeno" ili pogledom pretražuje reku, locirajući svoj plen, treba da ima kvalitetne polarizacione naočare. S druge strane, oni koji ne bulje u svoje nimfe ili ribe u vodi, već mušičare napamet, zabacujući nasumice ili daleko, ne treba da troše svoj novac na polarizacione naočare, jer im nisu potrebne. Takva je većina mušičara, ali ipak kupuju i najskuplje modele, jer su im "potrebne" zbog imidža.
Preporučujem početnicima da, ako mušičare u bistrim rekama i osećaju da im je potrebno vizuelno probijanje presijavajućeg vodenog filma, prvo kupe najjeftiniji model. Ako osete da su im potrebni bolji filtri, neka tek onda naruče neki model od par stotina eura. Do tada, Balzer, Koreja, Singapur...
Ja koristim Rapala naočare i sasvim sam zadovoljan. Koštaju oko 30 eura, modernog su dizajna i imaju neverovatno kvalitetan filter!
Dali je moguce da savetujes mlade musicare da kupuju najjeftinije pol.naocare i da trajno ostete vid? Dali je moguce da u jednom coveku (mislim na tebe ) ima toliko gluposti (od tayinga preko castinga do fishinga ).Izvini ,ali ne mogu da precutim savet koji direktno ugrozava zdravlje.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Djoko izvini ali ja ne mogu da precutim tvoje provokacije. Sta god imas protiv nekog od clanova foruma resi to licno ili preko privatnih poruka. Iskreno - tvoje misljenje o nekoj osobi me ni najmanje ne interesuje, dok bih voleo da cujem tvoj savet jer vidim da znas!
Mislim da ce se ostali clanovi foruma sloziti...
Pozdrav!
 
Vrh Dno