Polarizacione naočare

Djoka

Newbie
Učlanjen(a)
29.03.2006.
Poruke
9
Broj reagovanja
0
Lazzo prihvatam tvoju kritiku i izvinjavam se clanovima foruma i Mixsu na nespretno srocenom tekstu.
Sto se naocara tice,bolje je nemati ih uopste nego nego kvariti vid sa losima.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Onda kupis neke obicne malo kvalitetnije naocare za sunce i super ti ispadne...  :tbumb: :lol:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
kod kupovine polaroidnih naočala na prvom mestu treba pogledati kakve su i dal šta piše o njima sa strane proizvođača. Mnogo toga je na tržištu i nije uvek tako da kada platiš više dobiješ više. Nekada možeš dobiti isto za od 10-20% manju cenu, barem sam tako uveren.  Več od 25 - 70€ naravno i skuplje  ;) se mogu naći sa polaroidnim filterom ACU-TINT (polaroidni filer umetnut između dva sloja optičkog materijala). Takve VSA naočare nude maximalnu zaštitu od UVA i UVB zraka i čak su iznad ANSI Z80.3 svetskog standarda.
Takve naočare proizvodi npr. Flying Fisherman, za više informacija pogledajte link: http://www.flyingfisherman.com/2002/faqs.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tek sad videh ovaj Djokin dobronamerni post gde on uviđa da u meni ima značajna količina gluposti i da ne znam baš mnogo o raznim mušičarskim stvarima, posebno o polarizacionim naočarima. Pokušaću da mu objasnim koliko greši.
Prve polarizacione naočare sam kupio pet-šest godina pre nego što su neki od najpoznatijih mušičara Srbije uhvatili prvi mušičarski štap u svoju ruku. Prvi sam uvezao u Srbiju značajnu količinu polarizacionih naočara i preprodao ih jednom zbunjenom trgovcu mušičarskim priborom. Decenijama koristim prilično jeftine modele, a nikad nisam koristio naočare sa dioptrijom i svojim bistrim očima vidim kao soko (za sad), iako sam star zamalo 38 godina.
Dakle, ima osnova za deljenje saveta.
Poznajem ljude koji su originalnim, markiranim i veoma skupim naočarima za sunce pokvarili vid, jer najskuplji modeli užurbano i pre adekvatnih testiranja ugrađuju brojne neproverene slojeve, preporučujući ih kao novitet koji će zaštititi vaše oči. Vi platite novi model 150 evra, pokvarite vid, ali tako treba. Treba biti veoma oprezan pri kupovini bilo kakvih filtracionih naočara, naročito onih najskupljih! Oni koji su spremni da plate polarizacione naočare nekoliko stotina evra, naivne su žrtve, čije oči će sigurno pre da stradaju od mušičara koji ih ne koristi.
No, ako su vam preko potrebne, zbog tehnika mušičarenja kojima vladate, kupite neke polarizacione naočare. U boljim prodavnicama imate specijalan test, kojim možete otkriti kvalitet polarizacije. Ako nema te test slike, uzmite dva para naočara (isti model) i držite naočare jedne preko drugih. Da ne odugovlačim, testiraćete ih tako što ćete ih okretati. Što je veći kontrast, filter je bolji.
Ipak, najbolji test polarizacione naočare, kao i sva druga mušičarska oprema, doživljavaju na vodi i na očima veštog i uspešnog (ulovom) mušičara. Ako poznajete takvog, a decenijama koristi p. naočare, pitajte njega za savet. Ako je neki model njemu dobar nama će biti još bolji.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nemog uda verujem da tema o običnim naočarima može da izazove jaku polemiku.
Moja preporuka je da se sa vidom ne igrate. Bolje je da nemate naočare nego da kupite neko govno koje će Vam upropastiit vid. Ja npr. nikad nisam nosio ni naočare za sunce iz straha u kbvalitete a nisam imao lovu za ove skupe!
Problem je samo koje su dovoljno kvalitetne a da ne koštaju mnogo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kako da ne izazove polemiku, kad jedan model košta 300 evra, a drugi 10 e? Prve su 30 puta skuplje od drugih! Trideset mušičara može imati polarizacione naočare po ceni samo jednih! Mi, potrošači, smo zbunjeni. Ne znamo šta da radimo. Da li da vadimo lovu i potrošimo je na ono bez čega navodno možemo oćoraviti, a košta par stotina eura, ili da rizikujemo sa jeftinim?
Naravno da moramo da polemišemo. Ovaj problem nas itekako muči, a ovo je mesto gde treba otkrivati svoja iskustva, sumnje, pretpostavke... o polarizacionim naočarima. Dok čika Mixy ima tastaturu u rukama ima da se piše (bre) :lol:
A ja, još jednom naglašavam da, ako sumnjate u kvalitet naočara koje vam se nude, nemojte ih ni koristiti. Zapamtite ovo: Ko ne zna da nađe i vidi ribu u vodi bez naočara, neće mu to uspeti ni sa naočarima od 5000 evra. Takvi i kupuju "top-modele".
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Takvi i kupuju "top-modele".
Ovo tek nema veze sa životom. Nomej više da pališ, zadnje upozorenje! :mad: :mad: :mad:
Slažem se da ako niste sigurni u kvalitet naočara, bolje je da ih i nekupite!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Slagao se ili ne, moji postovi ne trpe nikakava upozorenja! ja nisam poslušni član nečijeg foruma, pa će on svaki drugi dan da me upozorava da treba da pišem po njegovoj volji. Uvek se služim samo svojom voljom, ali i svojim proverenim iskustvima kada pričam ili pišem nešto o mušičarenju i priboru.
Ja sam dobronameran kada upozoravam buduće kupce polarizacionih naočara i detaljno im opisujem i psihologiju mušičara koji kupuje ovakve ili onakve naočare, jer to je presudno u trenutku kupovine.
Nije mi teško da pojašnjavam i tri puta svaku svoju rečenicu članovima foruma, ali ne mogu da podnesem da me sam moderator, gazda, upozorava da ja radim nešto loše. Ako još jednom pročitam na ovom forumu, od gazde Lakija, da je ovo što pišem sa mnogo strpljenja i volje, često čitajući i najprizemnije uvrede na svoj račun, loše i glupo, nestaće to loše.
Ovo je zadnje upozorenje!
A ono malopređašnje "upozorenje" odlično sam razumeo. Jedna od najtežih uvreda koju sam na ovom sajtu pročitao.
Da je moje upozorenje "dobro potkovano"dokazaću i specijalnim "žutim kartonom", trodnevnim odsustvom sa ovog foruma, koje počinje NOW!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Opet sam na sajtu, baš kao što sam i obećao. Jedva sam ga našao. Pošto sam ga izbacio iz defaulta, zalutao sam na neke druge mušičarske sajtove, na kojima sam čitao sve same gluposti. Laki, molim te da me više ne zezaš, kako ne bih ponovo lutao po bespućima Interneta :D
  NAOČARE
Maločas sam ušao u jednu prodavnicu naočara za sunce. Puna je raznoraznih polarizacionih modela. Ne znam kako je u drugim gradovima, ali u Nišu polarizacione naočare možeš da kupiš na svakom ćošku. Ima i onih od više hiljada dinara, za probirljive.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Pri kupovini naocara treba voditi racuna o sledecem:
1. Polarizacioni filter - prodavac bi trebao da vam da neku slicicu da vidite razliku ..., ali kvalitet filtra mozete videti tek kada ste na vodi
2. UV zastita - najvazniji faktor koji vam cuva zdravlje - ne znam kako moze da se proveri kvalitet UV zastite
3. Opticke karakteristike - staklo (plastika) treba da budu visokog kvaliteta, precizno postavljene, bez dioptrije itd. - probajte naocare u radnji i ako vidite stvari deformisano, ako imate ulegnuca u podu, ako vam se naprezu oci nemojte da kupujete te naocare
4. Mehanicke karakteristike - Naocare treba da vas sluze duze od jednog dana pa samim tim proverite cvrstinu plastike, sarke, da vas ne stezu niti da budu labave, da budu anatomski postavljene na nosu itd.
5. Dizajn - da budu dizajnirane tako da stite od sunca i sa strane, da su dopadljive itd.
6. Cena - procenite da li te naocare vrede pare koje vam traze. Ustedite 550EUR na stapu, cekrku, kombinezonu, naocarima i kupite stojadina 80. god, 175000km, prvi vlasnik - kontaktirajte me na PM  :lol:

E a kad konacno pazarite naocare (obavezno ih kupujte prepodne ili rano popodne) prvo izadjite na vodu da ih istestirate a onda ako ste zadovoljni sednite negde na pice i posmatrajte devojcice sa dubokim dekolteima, kratkim minjacima ... Ako vam i posle par sati gledanja bude ok, ne boli vas glava ili nemate nesvesticu (zbog naocara naravno  :hammer:), ako vas ne peku, ne suze i ne bole oci onda zadrzite cvikere a u suprotno natrag u radnju da vam vrate pare.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Ne znam da li ste ikada probali da testirate polarizacionu moc naocara mobilnim telefonom? ??? Ukljucite svetlo ekrana i pogledajte,a zatim okrenite mobilni ili (fleksijom vrata lateralno :nowink:) glavu za 90 stepeni. Zatamnjenje ekrana do potpunog znak je da je polarizacija znacajna, malo pomracenje ekrana znak suprotnog.
Imao sam dobre Relax polarizacione naocare, a i one Shimanove nisu lose, samo sam ih izgrebao.
Medjutim, pored polarizacije i uticaja na zdravlje ociju, koji su sigurno primarni, oblik i udobnost, kao i izdrzljivost su vrlo bitne. Kod Shiomanovih mi se nisu dopali silikonski dodaci (nosni nosaci, obloge drski za usi), jer brzo su poceli da spadaju usled pustanja neke tecnosti. Ubrzo sam odbacio silikone, ali posle toga to nisu bile iste naocari u pogledu udobnosti. :bye:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Probao sam raznorazne naočare i izakao gomilu Jenzi, Shimano, Balzer, Robinson... ali ove što sad nosim su toliko dobre da, ne da filtriraju, nego mi se čini i da bistre vodu!
Nemojte lutati, u Srbiji nema boljih naočara od Rapale. I dizajn i udobnost su im fenomenalni.
Ne treba vam 200, već samo 30 evra. :)
 
Vrh Dno