Poribljavanje Nisave pastrmkaom

Da li treba Nisavu poribiti potocnom pastrmkom

  • DA

    Glasovi: 16 84,2%
  • NE

    Glasovi: 3 15,8%

  • Ukupno glasača
    19

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Upravo o tome je rec. Reka je imala i ima pastrmku, ali po meni u nedovoljnoj kolicini. Ne mislim da je ja gurem gde joj nije mesto, naprotiv veoma sam realaln kada kazem da je ta reka buducnost Srbije po pastrmkama. veruj mi na rec, iako nisi bio, ja znam kako izgleda dobra pastrmska reka i znam da uz malo truda i volje moze da bude savrsena reka po kolicini ribe. Nisam lokal patriota kada ovo govorim.
Ja se takodje brinem i zalazem za poribljavanje svih reka u Srbiji bez predrasuda. Nemogu da otvaram teme o Rzavu i Djetinji kada nisam nikada bio na njima, niti znam kakva je situacija. Ovo community web sajt, gde svi clanovi doprinose. Zato ako neko smatra d atreba da ase intezivnije porivi Rzav, ili Djetinja i sl. slobodno pisite. Sajt ce podrzati te akcije!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ono što sam i ja napisao o Nišavi nema nikakve veze se lokalpatriotizmom. Bio sam i na Rzavu i na Drini i na Limu, kao i na mnogim drugim rekama Srbije.
Interesantno je da mušičari iz Zapadne Srbije uvek tvrde da je nešto što je u tom delu zemlje najlepše, pa makar i da nisu videli ništa istočno od Kopaonika. Naravno, svi redom greše.
Ja sam video pomenuti Rzav i znam da je lepa reka, ali veoma slična malo većoj Vlasini, a daleko siromašnija od Visočice, koja je i veća i hladnija i čistija, ali i daleko bogatija reka. Treba videti i krečnjačku, mirnu, Mlavu i njeno bogatstvo i potencijal. Da li je iko (pazite- iko) iz zapadnih krajeva Srbije video Crni Timok ili Jermu?
Nišava je reka o kojoj bolje da nismo ni pisali. Ona je potpuno oslobođena znatiželjnika i predstavlja pravo otkrovenje za ljubitelje lova krupnih pastrmki. Nišava spada u veće reke Srbije i ima najmanje 4 pritoke koje su veličinom i kvalitetom slične Rzavu.
Ispalo je da Nišlije imaju ružnu osobinu da trpaju Nišavu gde joj nije mesto.  ??? To se odnosi na mene i Lakija, jer smo samo mi pisali o ovome.
Ja mislim da to nije tačno i nema nikakve veze sa istinom, ali sam primetio da mušičari Severozapadne Srbije imaju veoma ružnu osobinu da trpaju svoje reke u priče o rekama koje nikad nisu videli.
Na primer, ovde je naslov "Poribljavanje Nišave pastrmkom", a Djomla piše kako je to bezobrazluk i ističe Rzav. Djomla, nemoj molim te da se ljutiš (kad već ja nisam na tebe), ali ružno je to što si pomislio i napisao o nama. Ako te ne interesuje Nišava i njeno poribljavanje, jer si daleko od nje, izvoli otvori temu koja ti odgovara.
Ja volim da čitam o tome kako se zabavljaš na Limu, ali dozvoli da o Nišavi pišu oni koji je poznaju.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Ma gde se ljutim. ;) Samo iznosite misljenja, trudimo se da ne odemo u off...


Kao, Nišava bi mogla biti druga Drina. Što se potočnih pastrmki tiče, Nišava je bogatija i povoljnija reka.....Širina i protok, kao i mesta za mušičarenje daleko su pogodnija i lepša na Nišavi nego na ogromnoj i jednoličnoj Drini..... Drina jeste nekome lepa, ali je Nišava bogatija i lepša mušičarska reka......Treba istaći i da je Nišava posećenija od mušičara nego Drina.... I u ovom slučaju, Drina je daleko od Nišave... Ne bih više da nabrajam prednosti Nišave u odnosu na Drinu ili Lim, ali samo molim bar one koji je poznaju da je slobodno po atraktivnosti stave ispred ovih reka.

Pa pogledaj ove reci! :'(  ???
Sto ubaci Lim, gde mu nije mesto?? Kazes Nisava je bogatija i lepsa musicarska reka. A nigde lipljena! Pa zamisli covece kad ga zakacis na sred Drine,Lima?Znas koje je to uzivanje... Pazi ja mogu da kazem 100% od ljudi koji su mi pricali u Uzici,Cacku,Priboju da je Lim za razliku od Drine ima dosta vise ribe prema kolicini vode.  Mislim glupo je pricati ovo tebi jer si iskusniji mnogo ali imas potrebu da guras Nisavu gde joj nije mesto. Ne kazem ja, bice nadam se Nisava kao sad Djetinja za jedno 5god (nebitno za koliko) ali za sada ja nisam video neke primerke sa NIsave potocnih pastrmki, koliko sam vidjao na Djetinji,Limu,Rzavu a  lipljana i nemate.
Ja iskreno ne volim da musicarim na malim rekama. Iz prostog razloga sto ribu mozes da primetis u vodi i prikrades joj se i izmenjas sve sto imas dok ne uzme. Dobro ima tu tezih stvari kao zabacivanje...

Ja sam video pomenuti Rzav i znam da je lepa reka, ali veoma slična malo većoj Vlasini, a daleko siromašnija od Visočice, koja je i veća i hladnija i čistija, ali i daleko bogatija reka. Treba videti i krečnjačku, mirnu, Mlavu i njeno bogatstvo i potencijal. Da li je iko (pazite- iko) iz zapadnih krajeva Srbije video Crni Timok ili Jermu?

Neces verovati ali moj drug iz Cacka je bio na Visocici, jer se napalio posle jednog texta u novima. Bio je dva dana na njoj obiso je veoma dosta i kazao je da je bogatiji Rzav dosta. Eto neka to nek bude nebitno ali cisto da prenesem i ja neke podatke. Jedino sto mi se MNOGOOO svidja za sve te reke J.Srbije u kojima je autohtona potocna pastrmka, da se ona sama tamo prilagodila jer ima uslova za opstanak! Kako cujem kazes da se povecava broj pastrmke u Nisavi sto me iskreno raduje. Jer znam kako je na Limu-reka koja moze da odrzi pastrmku,lipljena,mladicu uprkos velikom krivolovu. Nije neophodno poribljavanje, ali nije ni na odmet! E sad meni se ne svidja npr:Djetinja. Iz prostog razloga jer kad dodje covek na nju vidi bruku pastrmke u njoj i kao da si dosao na ribnjak da pecas. Znam, tesko je prevariti ali nije to to. Vestacki je to dosta. Ja svaki put kada cujem da je neko uhvatio dobru pastrmku u Nisavi,Visocici ja se obradujem jer znam da je ona DIVLJA!!! Ona sto je sama opstala pored svih krivolovaca i klimatskih promena. Ja na Limu u nekoj dzungli jedva se spustim do reke a ono nigde nista od ljudskih tragova,zeleni se voda i lovis pastrmku, bas tu zilavu o kojoj pricam.
Poenta ovog drugug dela texta iznad je da po meni Nisavu ne treba pretvoriti u "ribnjak" vec da se poribe malo bolje Visocica,Temska i ostale pritoke Nisave , a nju poribiti u  gorenjem toku!  Ipak je revir vestacka stvar ja to uopste ne volim. Volim otici na neku divlju  reku pa makar i samo klena musicario. Ali ove bosanske reke su mi fantazija.  :D

Pozdrav!

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Djomla, ovu temu je otvorio Laki, koji zagovara masovno poribljavanje celog toka Nišave pastrmkama raznih vrsta. On bi je napumpao, ali je prevideo da je ogromna i da bi takav revir koštao milione. Na malim rekama, poput Đetinje, Rzava ili Moravice, lako je i jeftino napraviti revir i bogatstvo pastrmkom. Dovoljno je pet komada od 1 kg ubaciti u svaki od desetak virova i eto prebogate reke! Matematika kaže da je to pedesetak kilograma potočne pastrmke, što košta manje od 500 eura, sa sve transportom.
Pogrešno je upoređivati Nišavu, u kojoj žive divljakuše od po 2,3 ili 5 kg i neku rečicu punu ribnjačke, pitome, potočne pastrmke. Da bi se od Nišave napravila takva reka, trebalo bi da se na svaki kilometar njenog toka ubaci bar po 100 kilašica, a ona ima bar 100 km toka pogodnog za život potočnih pastrmki. Izračunaću. To je 10,000 kg puta 10 eura(potočare i transport, otprilike). 100,000 eura!
Kad malo bolje razmislim, to i nije tako mnogo, s obzirom na to, da se u gradovima na Nišavi svake godine proda oko 10,000 rib. dozvola po ceni koja se opasno približila do 50 eura.
Pa, samo od tih para, koje uplate sportski ribolovci sa Nišave u jednoj godini, može se poribiti Nišava i potočnom pastrmkom i mladicom i lipljenom i da istog trenutka postane ubedljivo najbogatija salmonidna reka Srbije.
Hej, gde je 500,000 eura, koje uplate sportski ribolovci Ponišavlja, svake godine?
Potrudiću se da saznam. A dok se to ne desi, preporučujem proizvođačima ovih riba da počnu da tove potočne pastrmke, mladice i lipljene za 500,000 eura! Imamo tu lovu, samo treba da je otmemo od lopova, koji nam je od pamtiveka kradu.
Pazite, kad nađem te pare, trebaće mi 50,000 kilaša, raznih salmonida! PedjaBG, gde da nađemo tolike ribe? Uvoz?
Proizvođači salmonida, uozbiljite se, jer kada svoje pare usmerimo prema vama, a lopove ostavimo bez "nepresušnog" izvora, moraćete da ispoštujete neobično velike narudžbine. :tbumb:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Samo jedna mala informacija. Ja nezelim da od nisave napravim revir kao sto je Ribnik. Ja zelim da zadrzim njenu divlju lepotu. Divljina i mene pali druze Djomla, slabo me interesuju fency mesta....divljina to je prava stvar! Ideja je prosta, barem u mojoj glavi. Napumpati Nisavu potocnom pastrmkom. Divlja lepota ce ostati...Bolje ocuvanje ribljeg fonda, pastrmke koje ce se mrestiti i odrzavati populaciju velikom i to je to.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Mix, ima jedan problem! Pa izesce vam sve klencove iz Nisave te zveri. :lol: :hammer:
Te pare od dozvola se najcesce koriste da se renoviraju zgrade ribolovackih drustava ::) a reku ko je*e! :mad:
Mali deo se ulozi u poribljavanje i ocuvanje ribljeg fonda. Barem tako je u Priboju...

Pametno je poribiti sa kilasima reku. Npr: Opet ja Lim spominjem (stucace, bojim se :hammer:). Ubacili su pre dve godine 1000 komada mladji. Znaci od 10 do 15cm pastrmkice. Kao sto su uradili i ove godine. I sta se desilo? Izlovljeno je 70% mladji na prirodne mamce ali ipak je ostalo malo, po meni dovoljno.Velika reka je u pitanju pa ce se male peguse adaptirati.
 
Vrh Dno