Potamophylax randjis

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Da dodam samo jos-takve musice od tog materijala su se u Nisu pojavile jos pre tri godine, ne veruj nekim hvalisavcima da su to smislili... Jedino sto je on stvarno smislio, to su one ko sekirom deljane i nista vise, sve ostale su tudje,malo izmenjene... A doooobra mu ona zuta sa dva krsta....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hvala dobronamernom Forelle-u sto je prikazao ovu tehniku, koju i inace svi u nasem kraju znaju. Izgleda da je on sa istog podrucja, ali sudeci po "tonu" koji koristi, pripada nekom drugom "klanu". Na jugoistoku Srbije vec ima toliko musicara, da smo se podelili u vise "timova". Da smo svi isti nikad ne bi ni bilo derbija poput Partizan-Zvezda ili Mus. Sekc. Nisava- V.F.T.
Samo znam da nije tacno da se ista ovakva musica pojavila bilo gde pre no u mojoj kutiji. Bar ne pred mojim ocima. Mislim da je forelle proizvodjac muva (prodaje ih) i da se sprema da "mazne" ovu ideju. Vec pronalazi drugog, njemu simpaticnijeg, autora, svog gazdu. No, ja to smatram normalnom pojavom, jer vezaci musica, poput forellea i treba da maznjavaju ideje od najboljih. Naravno, njegov recept nije potpun, ali dobro prikazuje tehniku koju treba koristiti.
Jedna zanimljivost: Saznao sam ko je covek koji se skriva iza nadimka "forelle". Necete mi verovati, njemu gazda placa da ometa ovaj forum! Ja nemam gazdu i nisam iz sveta kome pripada ovaj covek. Mislim da je krajnje vreme da napise kako se zove, odakle je i da li je musicar. Ja mislim da nije.
A evo jedne jedine istine o tome kako sam ja dosao na ideju da napravim ovakvu muvu, od ovog materijala:
Pre oko godinu dana, jedan od najaktivnijih clanova Musicarske Sekcije USR Nisava i vlasnik "Fairy Rivera", Oliver Kuzmanovic, predstavio nam je novi materijal koji tek planira da upotrebi u profesionalnoj proizvodnji musica. "Evo svakome po nekoliko parceta. Voleo bih da vidim sta cete smisliti."-rekao je pred petnaestak zivih i poznatih ljudi, clanova M.S. Nije skrivao da bi zeleo i da primeni neke nase buduce ideje u proizvodnji muva. U prvi mah, meni se ucinilo da je materijal neupotrebljiv, ali sam ipak poneo komadice kuci. Kuzma nam je vec pokazao da treba koristiti upaljac i da se zagrejan materijal moze kasnije oblikovati po zelji sve dok se ne ohladi. Medjutim, zeljeni oblik nismo uspevali da dobijemo odmah. Nikad do tog trenutka nijedan od clanova Sekcije, pa ni ja, nismo nigde videli muve od ovog materijala. Kod kuce sam, gledajuci u fotografije mnogih insekata, larvi i odraslih, napravio bombasticne muve poput Potamophylax randjis, Hydropsyche, Rhyacophyla, Kamenjarke sa originalnim, skeniranim pa stampanim krilima... Brzo sam ih skenirao i slike postavljao na nas sajt. Tokom leta sam neke i uspesno koristio.
Eto, to je jedina istina. Ne vidim cak ni potencijalni razlog da ja izmislim ovako nesto, sto moze da posvedoci mnogo zivih i, ni slucajno, anonimnih musicara. S druge strane forelle ima veoma jak razlog da napada. On prima platu od gazde koji, skrivajuci se, zivi od tudjih ideja. Naravno, ljudima poput forellea, smeta kad neko uradi nesto lepse i bolje u oblasti kojom se godinama bave. To je normalno. Kada bih se naljutio na njega, bio bih ljut na skoro ceo svet. Nista strasno.
Opet smaranje. Ali mora tako. Ovo je otvoren forum za sve koji se registruju, a medju nama ima svakojakih ljudi i cudi. Nemojte dozvoliti da vam to smeta. Svaka rec, koja ima bilo kakve veze sa musicarenjem, je na svoj nacin interesantna. Ako neko tako vise voli, neka zaboravi cija je ideja ova fenomenalna muva. To ionako u prakticnom ribolovu nije vazno. Koristite je, jer ce vam doneti dobar ulov. Forelle je dobro prikazao proces izrade. Unesite malo svoje maste, pa cete dobiti i bolje otezanje, prirodne boje i nozice. Ovaj materijal mozete koristiti i za nimfe i za strimere, a redje i za suve muve. Upaljac u ruke (ne svecu) i pazite prste! Ocekujem fotografije mocnih i jos boljih muva od Potamophylax randjisa. Naravno, i forelle i njegov gazda pazljivo prate nase ideje, kako bi ih prodali. Prodajte ih, momci, kad ste tako vredni, ali nema potrebe da se krijete. Ili ima?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
forelle hvala za trud, bas i jeste jednostavno i telo izgleda fantasticno. Ova tehnika je nesto novo za mene, jedva cekam da se skinem sa bolovoanja pa da odem u potragu za tim materijalom. Odusevljen sam ovom muvom i tehnikom.
Eto Mix postedio te coveg vezanja i slikanja :) dodatnog posla :lol: Nisam znao da imate "FF Guild Wars" :lol: Bar nije dosadno :lol: ;-)
Vec kontam varijante sa otezanjem i bojama, vrlo zanimljivo nema sta.
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Na zapadu nista novo :lol:

www.theflyshop.com/synthetics.htm
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
hahahaha jest vas ivandrago poklopio :lol: pa ljudi to prodaju sve u kompletu kao nesto ono komplet musicarski pribor za pocetnike (stap rola i struna) :hammer:

mada ni ja nisam ovo pre radio ali sam bio naleteo na ove materijale i alate na web-u
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
o bas lepo, sto vise informacija to bolje...

Evo bas sam nesto po kuci ceprkao i nasao jedan stapic bezbojmog silikona. Evo vezbam se malo sa telom nimfe, da se svakako oblikovati, no problem nastane kod nogica i repova. Ok, razvlacenje da, ali kada treba to namontirati nastane dilema. Malo kontam o tome da te dodatne delove napravim posebno pa ih onda vezem koncem + lepim...hmmm
Da li razmisljam u pravom smeru?
 

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Sebastiane, zahvalio si mi se i nema na cemu, ti si pravi sportski ribolovac i dobar covek nisi ni sujetan, ni pokvaren... Ti si na ovom sajtu kao i vecina drugih zbog musicarenja, zbog sporta koj je svima nama na prvom mestu! Nece mi nikada biti tesko i uvek cu naci vremena da odgovorim ako nesto znam.
Taj materijal smo jos pre tri godine kupovali u jednoj prodavnici u Nisu i minijaturni paketic(za svega desetak musica smo placali oko 1euro.). Onda je jedan moj prijatelj provalio municiju za pistolje na Niskom buvljaku po jeftinoj ceni od oko 0.25eur/kom, i to u desetak raznih boja. Od jednog komada(stapa municije) moze se napraviti jako mnogo musica. Evo kako da izvuces fine i oble tanke stapice, pogodne za izradu musica. Kada se pistolj za lepak dobro ugreje lagano pritiskaj okidac sa visine od 4-8Cm, pomerajuci ruku sporo i ravnomerno. Sa vece visine dobija se tanji stapic a sa manje deblji. I jos nesto sam zaboravio, kada grejes udicu – grej samo sredinu vrata udice – nikako i sam luk udice(jer se tako udica oslabi).

A ti Mix - Napisao si “hvalospev”(pogledati reply br 5 ove teme ... pa neka ljudi koj ovo citaju sude o tebi), umesto da pomognes mladicu koj te lepo i kulturno zamolio, dobio si sta si zasluzio i molim bez paranoje! Ja musice ne prodajem i niko me ne placa.
Svako dalje “hvalisanje” i zloupotreba sajta bice kaznjeno ne “provokacijom” vec istinom i samo istinom! Istina boli - sta da ti radim!
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????Jedina "mana" ovog mamca je sto ne mirise kao ziva, medjutim, razmisljam o tome da je izbuckam u soku od zivih, zgnjecenih larvi, pa da pecam na nimfu na cekanje, sto bi bila nova tehnika u musicarenju!???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
forelle jos jednom puno hvala za savete. Ovo ce mi sigurno koristiti i unaprediti moju vestinu vezanja.
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
U tom slucaju mnogo je jednostavnije staviti olovce, golu udicu i zivu larvu :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Iako me forelle verovatno mrzi najvise na svetu, ipak me je zaista postedeo truda. Odlicno je opisao materijal, koji sam i ja na buvljaku nanjusio. Bilo bi jos korisnije kada bi kao inovator u svetu fly tyinga opisao jos neku muvu za koju on zna pre svih nas. Sto ceka da ja objavim nesto, da bi posle godinu dana prijavio kako vec zna to. Ne zezam se, ovo vazi i za ostale koji nesto znaju. Opisite to, ljudi. Ima mesta na sajtu! Svi volimo da citamo takve stvari. Musicarske "istine".
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
heheh...ipak mreze, dinamit i struja su najbolji mamac :lol:

al' sta ces kad jedne veseli jedno a druge drugo ;-)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Au, ala se ovaj nas Ivan nacudio "novoj", jos neisprobanoj, tehnici musicarenja, na cekanje. Ja je jos nisam probao, ali sve treba probati. Bacis nimfu i pustis je da lezi na dnu. Nista ne mrdas. Sto da ne? Da li se salim? Sta mislite? Forelle, gde si, znalce?
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Poznato je da larve izvesnih krznokrilaca (npr. Hydropsyche) imaju obicaj da se na paucinastoj niti otpuste i drze u struji. Ova pojava vezana je za fenomen drift-a/disperzije. Gary Lafontain je pre dvadesetak godina pisao o imitacijama za koje je koristio tanak predvez farban u srebrnastu boju, nebi li preciznije imitirao paucinastu nit kojom se larva pricvrscuje sa podlogu. Ja sam inace moju prvu pastrmku na nimfu ulovio kao klinac upravo na “lelujajucu nimfu”, otpustenu nizvodno, bez animacije, iako tada nisam imao pojma o ovoj pojavi.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Jos jedan dokaz da je skoro nemoguce izmisliti nesto novo u musicarenju!
 
Vrh Dno