Potočara 80+

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.110
Broj reagovanja
938
Kako je ljepa prava potočara ova prva slika Sulec to je čudo jedno!
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Sulecriba nije bas tacno to sto kazes da crnomorske potocare tesko mogu da narastu preko 3 kg! Mogu itekako da narastu. To najvise zavisi od okruzenje(ekoloskih faktora prostor, hrana i drugo) npr u Drini su hvatane pastrmke i po 15 kg.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
U Zavojskom jezeru su čistokrvne dunavske potočare iz Visočice narasle do 20 kg. Ali su imale na raspolaganju 18 km jezera i obilje hrane.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Steta da se takve ribe najcesce drze na dubinama oko 20m. I retkost je to uloviti sa obale.
 

sulecriba

Senior member
Učlanjen(a)
19.05.2008.
Poruke
155
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novo mesto, Slovenia
ekoljuba je napisao(la):
Sulecriba nije bas tacno to sto kazes da crnomorske potocare tesko mogu da narastu preko 3 kg! Mogu itekako da narastu. To najvise zavisi od okruzenje(ekoloskih faktora prostor, hrana i drugo) npr u Drini su hvatane pastrmke i po 15 kg.

Ne znam za Drinu, mnogo mi je daleko, pa nemam nikakvih informacija i iskustava od tamo, pa neču uopšte da ulazim. Velika je to drenaža, pa je i vrlo moguče da je pastrmka tamo evolvirala u veče geberite, isto kao što u potocima ide u manje dimenzije...
Ali ipak sam siguran, da su i tamo autohtone pastrmke bile manjih geberita i trebalo im je više vremena kao onima posle introdukcije atlantskih(morskih) u razne ribnjake...

Vidio sam več dosta starih (i veoma starih) preparata pastrmka iz različitih Slovenskih reka, gde nije poribljavano (ili bar ne u ono vreme), i nema nit jedne preko 4kg (65-70cm max)... moram da kažem i da su si sve prilično slične po izgledu (samo jedan cik-cak red crnih pjega), iako bile iz različitih voda (drenaža Save)...

Uz to, do sada još nisam vidio fotografiju pastrmke iz dunavske drenaže od preko 5kg (ili 10kg), od pre prvog svetskog rata. A atlantske pastrmke su bile donešene na balkan pre 150 godina (ili još prije).

Takodje sam vidio i bezbroj riba iz Krke; svima onima krupnima se vidi na 100 metara da to nisu ribe autohtone linije, kao i nijedna od onih, koje bi vizuelno odgovarale autohtonom fenotipu(večinom ulovljene na odručnim terenima) nije bila veča od 65cm (3kg).

Jedini istorijski vir (1689. godine), koji sam do sad našao o pastrmkama iz Krke, kaže ovako;

MED GRADOM IN vasjo Krko izvira izpod hriba Krka. Njen izvir tvori globok in neizmeren, a z ribami, zlasti s postrvmi, bogat kotel. Spočetka jo utesnjujeta bregova kakor potok, dokler se ji ne pridruži voda, ki plane v obilju tik pod gradom na dveh krajih iz žive skale na dan. Nato se polagoma razširja v precej veliko reko, ki žene mline in žage. Daje postrvi od dveh do pet in šest funtov. Te velike postrvi imajo med Marijinim vnebovzetjem in Marijinim rojstvom v tej reki čisto rdeče meso kakor glavatice, sicer pa niso rdeče.

Ko je pretekla osem milj, se vrže pri Čatežu Savi v naročje. Čez to veliko in globoko vodo je v mnogih krajih navada voziti se na dveh skupaj postavljenih ladjah, ki nanju polože deske ali pod, tako da ostane med njima še precej prostora ... Ta reka žene mnoge mline in žage in dela pri Otočcu precejšen otok; na njem stoji grad Otočec, ki je dokaj velik, in povrh še obsežen vrt. Isto je pri Kostanjevici, kjer zajema otok vse mesto z gradom.

Krko bogaté, kakor omenjeno, ribe vseh vrst v velikih množinah. Med luskinasto vojsko so poleg drugih slastnih in žlahtnih rib tudi najplemenitejši raki, ki so tako čudovito veliki, da meri pet takih rakov več kakor najdaljši človek. Ta dolžina bi utegnila pri marsikom naleteti na kaj kratko vero in mu vzbuditi mnenje, da smo tu tako dolge rake prikrojili bralcu ne z rakovimi, marveč s krojaškimi škarjami, jih zmerili s pesniškim vatlom ali pa hoteli vzeti mero po nekaterih indijanskih rakih, ki so tako strašansko veliki in močni, da lahko ljudem roké in nogé odščipnejo. In to je tudi prav, tujcu pač pristoji, da nekaj časa počaka, preden za resnično sprejme tako mero, namreč, da meri pet rakov toliko, kolikor dolg človek. Vendar pa je v resnici tako.

Lahko potrdim, da je pred kratkim na Dunaju v Avstriji odlična oseba visokega stanu, ko je to pripovedovala pri neki imenitni gostiji (namreč, da so pa Kranjskem, v njeni domovini, tako veliki raki, da jih pet dá dolžino moža) in opazila, da se ji nekateri kavalirji na tihem smejó, dala takoj iz Krke pripeljati na Dunaj z lastno poštno štafeto pet kuhanih rakov; pokazala jih je omenjeni družbi in dokazala, da ni noben moški po dolžini meril toliko, kolikor teh pet rakov. Temu so se močno začudili in po ogledu so morali povečati svoje mnenje glede naših rakov.

Ponekod so somi, ki imajo dvajset, trideset, štirideset, dà, celo petdeset funtov. Ribe so zelo okusne in tako čvrste kakor v nobeni drugi vodi, tako ščuke, lipani, postrvi in razne druge, zlasti pri Soteski in Žužemberku. Pri Soteski so še mnogo bolj čvrste kakor zgoraj pri izviru, ker priteka med Žužemberkom in Sotesko, precej ob bregu te reke, nad devetdeset močnih in ledeno mrzlih studencev na dan. Taki studenci delajo reko hladnejšo, kakor je pri izviru, dve milji nad Žužemberkom. Od tod prihaja, da se drže najboljše in najokusnejše ribe med Žužemberkom in Sotesko in še nekoliko niže; nato pa, še niže, se ne stekajo v reko nobeni studenci, ampak le mehke vode; zato tod ribe niso tako čvrste, čeprav so same po sebi še vedno, dokaj dobre, ako jih primerjamo z ribami drugih rek ...


Dakle, Krka daje pastrmke od 2 do 5-6 funta (6 lbs. ~ 2.72kg), a ne do 20kg...iako ima vode, mesta i hrane da je uvek bilo ogromnih mladica, i da sad ove hibridne rastu i preko metra...

Ajde ubedite me sad u suprutno...   :bleh: :hammer:

U Zavojskom jezeru su čistokrvne dunavske potočare iz Visočice narasle do 20 kg. Ali su imale na raspolaganju 18 km jezera i obilje hrane.

Goci, ovo, ja mislim, da je več sasvim drugi fenomen.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.110
Broj reagovanja
938
Ja se sjećam da dok sam bio mali u Bosni su bile potpuno drugačije pastrve nego sad bile su to preljepe pastrve sa skroz sitnim krljuštima skoro da ih nisu ni imale tek na većim primjercima su se vidjele, i pjege su bile crne uz liniju leđa gušće prema glavi a narandžaste ili crvene pjege su bile raspoređene cik cak oko bočne linije i stvarno su izgledale preljepo dok je sad to skroz druga priča riba se poribljavanjima tako izmješala da to nije normalno pogotovo potočara ja nikad prije nisam viđao potočare bez crvenih pjega tako je izgledala prije samo mladica. A znam dobro da je najveća ikad ulovljena pastrva na rijeci Fojnici do rata na području istoimene općine bila teška za to vrijeme nevjerojatnih 4,6kg i preparirana je izgleda isto kao sa sulecove prve slike. Znam da je svaka pastrva preko 1kg smatrana pravim kapitalcem a ribe nije da nije bilo bilo je i više nego sad, puno, puno, smjela se loviti samo suhom muhom najviše 2 na predvezu (nikakve nimfe itd) i varalicama inače to je bilo prije 20 godina.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nedavno:

"Jezerska pastrva 100cm, 12.3kg, ušće Plive u Veliko plivsko jezero...
Mamac mepps 3, borba trajala 1h i 15min, ulovio Zvonimir Vugrin..."

2mfk9pk.jpg


Nije na Fly, pa sa te strane nema vrednost kao ulov, ali ima sa biološke, kao pokazatelj koliko pastrmke narastu u jezeruma.
 
Vrh Dno