Prava muva u pravo vreme

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zaboravih jednog mrezokrilca. Alder Fly, za prolecne dane, na jezerima i barama i mirnim rekama.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Ma naravno da nema tupljenja ali morao sam malo da ga bocnem. Tema je izuzetna i vazna za sve pocetnike ali iskustva vezana za neki "provereni" recept toliko variraju da ce ljudi da se pogube totalno. Treba objasniti da svaka voda ima svoje favorite i da 100% proverenog recepta nema.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da proverenog recepta za izbor odgovarajuce muve nema, ali ipak postoji koliko-toliko precizna tabela pojavljivanja, to jest, "poletanja" vodenih insekata. Ja sam pogresio sto sam dodao Alder Fly, jer sam prethodni spisak pravio za brze, planinske reke. A evo, posle mnogo muka i razmisljanja (sto mi je posebno tesko palo zbog mog stomacnog gripa), evo jos jedne liste koju preporucujem za mirne pastrmske i klenovske reke, kao i za planinska jezera. Ovo "klenovske" je zbog toga sto je nama, musicarima, ipak u rejonu ispod lipljena i pastrmke, najomiljeniji klen. A radi se bas o takvim tokovima, koje cesto naseljavaju isti insekti. Mirne pastrmske reke su na primer, Mlava, Crni Timok, Zeta, Ribnik, Pliva, Unec...
ROJENJE PO MESECIMA NA MIRNIM PASTRMSKIM I KLENOVSKIM REKAMA:
MART/APRIL
Large Dark Olive- jednodnevka
Alder Fly- mrezokrilac
Angler's Curse-jednodnevka
Midges-dvokrilci
MAJ/JUN
Sulpher-jednodnevka
Mayfly-jednodnevka
Large Cinnamon Sedge-krznokrilac
Blue Winged Olive- jednodnevka
Brown Sedge-krznokrilac
Pale Watery Dun-jednodnevka
Iron Blue Dun-jednodnevka
Olive Dun-jednodnevka
Great Red Sedge-krznokrilac
Black Sedge-krznokrilac
Midges-dvokrilci
JUL/AVGUST
Damselfly-vilin konjic
Blue Winged Olive- jednodnevka
Marbled Sedge-krznokrilac
Small Dark Olive Dun-jednodnevka
Pale Watery-jednodnevka
Midges-dvokrilci
Daddy Long Legs-dvokrilac
Brown Sedge-krznokrilac
August Dun-jednodnevka
SEPTEMBAR/OKTOBAR
Caperer-krznokrilac
Large Cinnamon Sedge-krznokrilac
Brown Sedge-krznokrilac
Midges-dvokrilci
Blue Winged Olive- jednodnevka
Iron Blue Dun-jednodnevka
Pale Watery-jednodnevka
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mix odlican izbor, ako mozes ubaci slike svojih muva, ja iako toliko musicarim prvi put cujem za neke muve, ali posto si ti toliko zagrizen teorijom insekata, predlazem, da ubacis slike muva sa tvog spiska, jer koliko vidim malo ljudi hoce da saradjuju ti mi delujes kao covek koji hoce da pomogne, ali ne moras da radis korak po korak, to cemo dati da uradi neko ko nije dao doprinosa, ti samo ubaci slike gotovih muva, nemoj ovo da shvatis kao moranje ali bilo bi humano sa tvoje strane. Hvala unapred!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nisam ja uopste zagrizen za insekte. Bas naprotiv, mislim da je poznavanje vrsta insekata zadnja rupa na musicarskoj svirali. Mic po mic, upoznao sam ih proteklih dvadeset godina, onako usput. A svaka ova muva je posebna tema. Zapocni neku i nazovi je bas po muvi koju nisi do sad koristio. Odmah cu se prikljuciti svojim verzijama i objasnjenjima. Sumadinac, ti biras.
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Ljudi , molim Vas nastavite! Konacno mogu nesto da uradim i promjenim u svojoj tehnici.Sad sam barem siguran (!?) u sadržaj kutije za muve.Ponovo vas molim da ubacite koju slićicu da bi smo mogli da razaznajemo te muve pri kupovini.
Ja još dugo neću uspjeti da napravim muve koje liće na nešto.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Projekat ebook ce vrlo brzo da zazivi i druze Poljo nakon toga neces imati potrebe da kupujes muve.
Sto se tice slika muva ako imate stavite da ljudi vide o cemu se radi!
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
IH... Što bi to bilo...Ma pravi ribarski perpetumobile. :lol:
 

simon

Junior member
Učlanjen(a)
05.09.2006.
Poruke
81
Broj reagovanja
0
E kolko sam ja razumeo da je pravilo da nema pravila sto se tice musica mada ovde pise drugacije ako nisam u pravu recite!!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema strogih pravila, ali se otprilike zna sta treba imati u kutiji u odredjenim uslovima.
 

zeljo

Junior member
Učlanjen(a)
13.03.2014.
Poruke
84
Broj reagovanja
176
Ovo je za mene bila jedna od dražih tema,dosta mi je pomogla u sortiranju mušica ovisno o godišnjem dobu i tipu vode gde lovim.
Šteta što je zamrla.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Zamrla odavno. Ja licno ne vodim racuna sta se kada roji. Koristim imitacije spram desavanja na vodi
 
Vrh Dno