Predves sa 3 musice !!!

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Koristi li ko ovakav sistem ista mislite o njemu


50 cm najlona od 0,40 mm + 50 cm od 0,35 mm + 50 cm od 0,30 mm + 50 cm od 0,25 mm + 70 cm od 0,20 mm + 8 cm od 0,16 mm za krak s muhom skakačicom + 90 cm od 0,18 mm + 8 cm od 0,16 mm za krak sa središnjom muhom + 90 cm od 0,16 mm + vršna muha.
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
pa ja sam se malo nasalio, izvini, a to sto su ti izmislili svaka ima cast ili su mesari ili neumeju da pecaju.
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Mesari ili losi pecarosi ne znam ali su ovo napisali:


Za ribolov mokrom muhom najbolje je koristiti nešto duži prut od 9 do 11 stopa, poluparabolične ili čak parabolične akcije. Plivajuća paralelna struna ili dvostruko konusna struna, broj 5 ili 6, savršeno odgovara.
Za duboke rijeke i snažne vodene struje moguće je koristiti tonuću strunu ili plivajuću s tonućim vrhom.

Neophodan je pouzdani kotur, s preciznim i postupnim podešavanjem kočnice.
Predvez dužine otprilike 4 metra izrađuje se od najlona čiji promjer općenito ide od 0,40 do 0,16 mm.

Predvez najčešće nosi tri mokre muhe. Vršna muha, najteža je i najmanjeg obujma, a oponaša ličinku i kreće se blizu dna. Središnja muha, najobujnija, s gipkim i dugačkim nožicama, evoluira između dviju voda. Treća izranjajuća muha, zvana “muha skakačica”, ostaje na površini. Središnja muha i muha skakačica postavljaju se na kratke krakove od 5 do 10 cm.
 

architect

Junior member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis, Srbija
Nista ne brini djurodjuka nije to nista neobicno, tu preporuku je verovatno napisao neki musicar starog kova koji je bacao (mozda i jos baca)umesto konac, kuvanu strunu, i umesto jedne vrsne muhe tri muhe na odredjenom rastojanju. To je star i prevazidjen nacin musicarenja kada su uglavnom bile koriscene mokre muve. Ja sam kao srednjoskolac pecao jedno kratko vreme na taj nacin, ali najvise iskustva od ljudi sa foruma o tome ima MixMaster. Sve u svemu to je istorija musicarenja i interesantno kao informacija.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da se moze musicariti sa vise muva na predvezu. Ali to je zaista nesto sto doskorasnji "kuglasi", ne shvatajuci pravila finijeg ribolova, unose u musicarenje. Nemam nista protiv da musicar veze i pet muva na predvez, ali to je ogroman broj kojekakvih cvorova, predvezcica, zamrsotina... Ruzno je. Vecina musicara ne koristi vise od jedne muve. Nema potrebe za tim. Odaberes li pravu muvu, dovoljna je i jedna. S druge strane, vecina musicara smatra da nije ni sportski koristiti vise od jednog mamca u ribolovu.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
vidio sam kako Oliver Edvards peca sa svojim nimfama. 3x nimfa na sistemu. No, kako god da razmisljali i zeleli kod nas na savai bohinjki od izvora pa do ulaska u samu savu muharenje je dozvoljeno samo sa jednom muhom i to bez kontrakuke. Mnogo strogi ovi slovenci, ali dajem im za pravo. Zbog takvog odnosa do vode, prirode i ribolova ribe su im brojne i dosta lepih komada se da uhvatiti.
Ja osobno smatram da je cak i jednostavnije bacati jednu muhu nego tri ili jos vise. Mislim da jedna muha lepse pada u vodu, a i lov sa jednom muhom terea musicara da se usavrsi u svojoj tehnici.
Mislim da ada bi se neto setio nekog sistema koji predstavlja roj muha ili "jato nimfi" :) to bi bilo vec blize sistemima na plovak, olovo dno i varalicarenje:))

nadam se da nisam nikoga uvredio, ako jesam odmah se izvinjavam.
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Kad neko kaze nije sportski to podrazumijeva da je takav nacin efikasniji od ovog sportskog.Znaci li to da predvez sa vise muva daje bolje rezultate od predveza sa jednom musicom.Nesportski je i da se riba nosi kuci pa 99 posto ljudi to radi.Znaci ovo nije pitanje sto je posteno a sto neposteno.Nego cisto ome zanima koji sistem je efikasniji sa jednom ili vise musica!
Pozdrav!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vecina smatra da nije sportski loviti sa X udica na sistemu. Zasto bi musicar koji zna na koju muvu se lovi riba stavio pet? Bolji je sportista onaj koji stavljajuci po jednu izmeni tri muve od onog koji veze sve svoje muve na sistem. Inace, ja mislim da je uspesniji ribolov jednom musicom i to preporucujem, jer je najbolje svoju paznju usredsrediti na taj jedan mamac. Kombinacija nekoliko muva, od kojih je jedna suva, druga mokra, treca nimfa, a cetvrta strimer... je san musicara koji ne znaju na sta treba da pecaju. Mislili su da ce im ovakva kombinacija resiti sve probleme. Zasto da koriste posebne stapove konce, predveze, kad mogu odjednom da pecaju na sve moguce tipove musica. Medjutim, ovo je samo san i to je u praksi smesno, zapravo- nemoguce. Ovakvi sistemi pripadaju pocecima musicarenja i odbaceni su iz mnogo jednostavnih razloga.
Ako nas uvazeni Djurodjuka zeli da proba da musicari sa vise muva odjednom, onda to i treba da uradi. I ja sam nekada to isprobavao. Nisam slusao nikakve savete, vec sam sam dosao do zakljucka da se musicari samo jednom muvom. Ako on zakljuci drugacije, nemam nista protiv. Jos ako "provali" nesto novo i efikasno, lepo bi bilo da to podeli s nama. Nova, drugacija iskustva, dobro dodju.
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
MixMaster to je pravi odgovor.Izgleda da covjek mora da postavi nekoliko potpitanja da bi dosao do konkretnijeg odgovora.Kao sto znas ja sam pocetnik i moram da pitam svakakva pitanja da bi nesto naucio.Lako je ljudima koji u svojim gradovima imaju udruzenja musicara ili neke iskusnije kolege od kojih moze nauciti neke stvari.Ovdje kod nas niko ne musicari,cak naprotiv kad me sretnu na rijeku smiju mi se i kazu "sa tim mozes samo na takmicenje".Ima jedan tvoj post kako se osjecaju varalicari pored musicara,e ne znam kako se osjecaju varalicari ali znam kako se ja osjecam kad pored mene varalivar izvadi sruna (tako zovu ovdje moracku pastrmku)od 1,5 kg.
Nego da se vratimo na temu.Necu ja da musicarim sa vise musica jer sam do sad to radio sa obicnim stapom i masinicom.S obzirom da sam kupio musicarski pribor bi da ucim pravi, kako ga vi zovete sportski nacin musicarenja zato pokusavam da dodjem do raznih informacija.Nadam se da cete vi iskusni pomoci nama pocetnicima,a to bi uradili ako bi konkretnije odgovarali na pitanja,a ne da iz vas izvlacimo rijeci.
Pozdrav!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Slusao sam o strunu od starih ribara sa Morace. Kazu da uzima i krupnu muvu. Komadi od 1-4 kila. Ali problem je u tome sto su ga ribokradice toliko proredile, da pojedini mladji ribari sa Morace ne znaju ni kako izgleda. A o glavatici da i ne govorimo. Nego, mozes li ti da saznas da li je strun isto ono sto na Neretvi zovu zubatak, Salmo dentex?
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
I mene zanima ...
Kopao sam po Internetu nesto i nasao da je:
HUCHEN (MLADICA ILI ZUBATAK)
Ovaj najveci primjerak evropskog salmonida naraste i do 45 kg, a zivi u rijekama dunavskog sliva. Divlji i spektakularan, narocito u vazduhu.
A pored toga i:

Salmo dentex (Heckel, 1852)

Hrvatsko ime: Zubatak
Englesko ime: Toothtrout

Klasifikacija:

Red: Salmoniformes
Porodica: Salmonidae

Morfologija:

Leđna peraja: 4 tvrde šipćice / 9-10 mekanih šipćica
Podrepna peraja: 4 tvrde šipćice / 7-8 mekanih šipćica
Trbušne peraje: 2 tvrda šipćica / 8 mekanih šipćica
Prsne peraje: 1 tvrda šipćica / 11-13 mekanih šipćica
Repna peraja: 19 mekanih šipćica
Broj ljusaka u bočnoj pruzi: 115-122
Broj ljusaka iznad bočne pruge: 21-27
Broj ljusaka ispod bočne pruge: 21-23
Glava joj je šiljasta. Usta su velika. Gornja vilica dopire do iza oka. Ima izrazito jake zube i to gotovo po svim kostima usne šupljine. Na vomeru su zubi poredani u dva reda sa prilično divergentnim vrhovima. Tijelo je razmjerno nisko, i najveća visina stane pet puta u duljinu tijela bez repne peraje. Međuočni prostor je malo uleknut i širok je samo 1,5 promjera oka. Broj škržnih šipćica (branhiospina) jako varira. Na desnoj strani ih je 11-13, na ljevoj 12-14. Piloričkih nastavaka ima 35-45. Bokovi tijela su posuti sitnim crnim pjegama koje uglavnom imaju oblik X. Između oka i preoperkuluma nalaze se dvije nešto veće pjege. Opna koja povezuje šipćice u leđnoj peraji također je posuta crnim pjegama. Između crnih pjega nalaze se i okrugle crvene pjege, kojih ima manje, a naročito su intenzivne duž srednjeg nivoa bokova.
Max veličina:

Biologija:

Nastanjuje rijeke i jezera. Ugrožena je zbog uništavanja staništa i onečišćenja.

Distribucija:

Endemska vrsta u Hrvatskoj i Srbiji i Crnoj Gori u vodama Jadranskog sliva: Neretva, Bregava, Krka i Cetina, pa i vode Livanjskog polja, te u rijekama; Drimu, Morači i Zeti, pritokama Skadarskog jezera. Đ. Kosorić, T. Vuković (1966) nalaze je u rijeci Buni.

Ugroženost:

Nalazi se u Crvenoj knjizi ugroženih vrsta Hrvatske kao kritično ugrožena vrsta.

No mnogo odosmo u offtopic!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
511
Broj reagovanja
156
Djurodjuka, ovaj isecak koji si naveo u prvom postu je bukvalno preveden iz engleske literature. Na skotskim i irskim lohovima (jezerima) se i danas lovi sa tri muve, gde se gornja, na povrsini zove “bob”, srednja “dropper” i zadnja “point fly”-dakle identican system sa tvoje slike. Starija literature zove parabolicne stapove “wet fly rods”, jer je ideja da stap sa sporijom akcijom nece lako mrsiti muve u sistemu prilikom zabacaja-starinska logika, mada je potrebno prilagoditi “casting stroke” kada se baca predvez sa puno muva.

Osim teskih tradicionalista u Skotskoj i Irskoj retko ko u svetu lovi ovim sistemom. Doduse, u Vel. Britaniji se i danas odrzavaju jezerska takmicenja sa ovakvim sistemom. Sebastian je pomenuo Olivera Edvardsa… Edwards i Charles Jardine su poslednjih godina popularisali ceski stil lova na nimfu po engleskim magazinima, gde najbolji ceski takmicari koriste slican (na oko) sistem sa nekoliko nimfi, za lov u dubokoj vodi. Tu se sve razlike zavrsavaju…a o ovom sistemu mogu jos drugi put.

Elem, danasnji musicari osim jedne muve, koriste i sistem sa dve i to izuzetno uspesno. Savetujem ti da probes i sam doneses misljenje kako ti se svidja. Mix je pomenuo najvece mane ovog nacina vezivanja sa tri muve-lako mrsenje sistema. Savremeni musicari koriste prostiji sistem sa dve muve ali je vezivanje drugacije i uveliko sprecava mrsenje. Ovakav sistem od dve musice moze imati suvu i podvodnu muvu ili dve tonuce muve od kojih jedna moze biti strimer, recimo Bugger, a daleko najcesca je prva varijanta. Na kraj predveza se veze suva muva, a za luk udice se naveze oko pola metra (ili po zelji) predveza i na kraj nimfa. U ovom slucaju suva muva sluzi kao indikator trzaja i poneka pastrmka se lako ulovi na takav “indikator”. Za tesku nimfu koristite gusce vezanu/vecu suvu musicu koja moze da nosi nimfu sa otezanjem. U sistemu sa strimerom, ideja je da se riba privuce i uzbudi na vecu musicu, a ipak uzme manju nimfu koja putuje iza strimera. Kao pocetniku u nimfarenju preporucujem ti da ga probes umesto indikatora-sada dok ucis treba da eksperimentises i sam zakljucis sta funkcionose. Ovakav nacin skoro sasvim iskljucuje mogucnost mrsenja, jer nema kratkih predveza (“brkova”) koji se lako mrse. Celi sistem je pravolinijski i za neke vode moze biti vrlo delotvoran.

Na kraju da dodam, da sam ovakav sistem sa jednim dropperom vezanim za luk udice uspesno koristio i u morskom ribolovu (znaci samo dve muve), mada ga retko upraznjavam i u recnom ribolovu. Umesto suve musice se koristi poper, a umesto nimfe mali strimer. Desavalo mi se da tako izvucem i po dva strajpera na jedan zabacaj. Borba je razocaravajuca, jer se dve velike ribe vise nadvlace jedna sa drugom nego sa ribarom-u svakom slucaju cudan osecaj na stapu.
 

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Sto se tice STURUNA u moraci ga ima, da li je isto kao zubatak ne znam, mozda ce vam pomoci da po tijelu ima male krstice sto odmah zapada za oko_Ovdje ga love na velike musice 8.Glavatice ima u moraci ove godine su izvadili dosta velikih komada.U centru grada je izvadjena od 7 kila naravno na rapali. Od 4 do 6 kila oko 10 komada.
 
Vrh Dno