Priobalne poslastice

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Volite li divlje jagode, kupine, jabuke, kruške, šljive, trešnje, višnje i sve ostalo što raste pored naših reka?
Aktuelne su kupine, a spremaju se i "dedine" jabuke.
Juče sam se sav izgrebao penjući se na jednu jabuku pored Nišave, a posle sam se razbio od kupina. Ovo je vrlo važna stvar u ribolovu. Da bi mušičarski dan bio kompletan, treba uneti i malo zdrave hrane i vitamina.
Najviše mrzim kada pored reke nema nikakvog zdravog osveženja i zato obožavam Nišavu. Tu uvek ima nešto da se nađe. Ih, koliko sam proletos trešanja i višanja pojeo direktno sa drveta, a tek onih divljih šljiva- džanarika, kojih ima u svim bojama i u hiljadu sorti. E, sad su došle na red kupine, a polako sazrevaju i jabuke.
Gde ja mušičarim, dozvoljeno je da se ubere malo čak i sa nečijeg imanja. Seljaci se ne ljute zbog nekoliko šljiva ili jabuka.
 

Prilozi

  • Kupine.jpg
    Kupine.jpg
    38,4 KB · Pregleda: 210

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
ja kad ogladnim bas marnem nekad i kupus i ko zec ka pojedem, a vocke obavezno jedem pored reke,
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja i Laki obožavamo lubenice. E, tu već može da se strada, ali je zato i zalogaj slađi.

Watermelon_vine2.jpg
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.106
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Paradajz, papričica...mmm. More oće da jure i po 200m!!! :whistle: Ko da objašnjava da je samo osveženje u pitanju :blush:
 

zmanic

Junior member
Učlanjen(a)
06.10.2007.
Poruke
36
Broj reagovanja
0
Zbog takvih, ko vi, koji vole poslastice,
u Poljskoj Ržani stoji U SRED NJIVE, pored Nišave, sledeći natpis na kartonu:


Drugovi ribolovci,
nemoj' se susrećemo po kukuruzu

U B I V A M  !!


 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mi ribolovci retko mažnjavamo plodove iz bašti i njiva, a kada to radimo, pazimo da bude sportski, umereno.
Verovatno postoje ribolovci koji prođu pored pune šljive čiji plodovi vise nad putanjom, a ne uberu nijednu, ali ja takvog još nisam video. To odlično znaju seljaci i svesni su da će deo roda završiti u želucima ribolovaca, kupača, izletnika, dečurlije...
Ubrati jednu-dve voćke u prolazu je običaj i to će svako normalan uraditi i pred samim vlasnikom. "Dobar dan", "Dobar dan", a višnje već uleću jedna po jedna. Normalna stvar. Uvredio bi se seljak da prođeš pored njegove trešnje, višnje, šljive ili maline, a da ne probaš kakve su. :yeswink:
Kukuruz, lubenice, tikve i paradajz su pod večitim lovostajem. Ako se za to hvatate, već ste prekršili nepisana pravila među zemljoradnicima i ribarima.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Šljive ne propuštam. Miris Srbije. Ali najslađe su mi poludivlje jabuke koje imaju slatko, mirišljavo i crvenkasto meso unutra. Vrate me u život u povratku sa Mlave.
Vrste u lovostaju nikada ne diram :D
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Kupine su moja slabost, tako da kada nađem dobar žbun pastrmke slobodno mogu da odahnu, bar dok ne zadovoljim svoj ogromni apetit prema ovim plodovima  :lol:. Ukus šumskih jagodica je neponovljiv ali su mnogo ređe, a odlično osveženje nudi i plod drena (drenjak, drenjina). Glavna stvar koja ide u prilog šumskom voću je to što ne prolazi kroz hemijsku torturu poput voćki koje kupujemo po pijacama i piljarnicama. Iako je ne srećem u ribolovačkim pohodima, ovde moram da pomenem i borovnicu koja je apsolutni No1  :drool:.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
630
Broj reagovanja
113
Ovi plodovi koje sam pominjao nemaju vlasnike pa ih možete konzumirati bez suvišnog osvrtanja!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Kako se blizi pocetak lovacke sezone a ova tema odmice, ne mogu a da ne pomislim na musmule :D
A posle toga zna se, prvi obliznji zbun i kajis oko vrata :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Neprskani (neotrovni) paradajz se može naći samo u posebnim bašticama u kojima seljaci sade "za sebe". Odmah pored su veliki plastični krovovi ispod kojih je bogat rod zatrovanog paradajza koji je "za prodaju".
Kako doći do zdravog paradajza? ???
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
simpson H je napisao(la):
Kako se blizi pocetak lovacke sezone a ova tema odmice, ne mogu a da ne pomislim na musmule :D
A posle toga zna se, prvi obliznji zbun i kajis oko vrata :D

Simpsone dodji molim te da malo proredis patke na Nisavi kad ti pocne sezona. Zvuci kao zajebancija ali nije. Previse ih je, pa uz domace guske i patke kao i gnjurce, kormorane i sta vec ne nonstop ometaju ribolovce.
P.S. Za domace patke znam kog cu da zaduzim :D
 
Vrh Dno