Proporcija udica i tungstena

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
Џиг удице лошије каче рибу, ал' су фенси,
Обичне удице, са тунгстеном у 99.9% времена возиш у џиг положају, са месингом у 95% времена. Практично исто као и џигове. Додуше, продавце нећеш тиме усрећити.
Џиг удице имају скалу која нема везе ни са једном скалом "обичних" удица, осим што су лажне величине утеха за оне са малим који би да им добаци до великог. Тако да величине које су поменуте у тој таблици се не односе на џиг удице.
#10 - 4мм
#12 - 3.5мм ...и тако настави даље.
Док год перла не спада са окца, можеш да стављаш и већу... Риби баш ништа не смета. Тунгстени имају мање рупе од месинганих, поготово ако су са прорезом, тако да се њима лакше праве главатије нимфе.
Разни произвођачи имају разне скале, тако и међу обичним удицама има разлике у диференцији.
Џиг удице по правилу немају контра куку али имају дугачку иглу; боље качење, док је спадање мало чешће него код обичних удица. Ако враћаш рибу, контра кука није проблем. Проблем је ако ти је 250 г меса важније од 250г рибе; у том случају...
Нимфе имаш дебеле(зечеви) и танке(фазани), тамне и светле. А најважније је да их имаш тешких, мање тешких, више тешких и још тежих. Све остало је просеравање, у шта ћеш се ускоро уверити и сам.
Бистро!
 

Jerry

Junior member
Učlanjen(a)
13.09.2020.
Poruke
70
Broj reagovanja
54
Znaci da probam razno, pa da vidim sta i meni i ribi odgovara. A ribu za sad iskljucivo pustam, tako da bez kontra kuke mi odgovara. I spadanja sto se tice, jebiga, ne mora svaka, necu odma na takmicenje [emoji23]. Hvala i bistro.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Charuga, na pocetku posta kazes da jig losije kaci, pred kraj kazes da bolje kace.... Sta je od to dvoje?


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Da dodam jos jedno.... Apsolutno je netacno da spada vise sa jig udice.... Da je tacna ta tvrdnja.... Takmicari nikad ne bi presli na jig. Tamo se svaki rep broji... Spadanje kosta plasmana.... Ovo je opipljiv argument... Onako manje opipljiv bi bio da neko od nas sto koristimo jig kazemo sta mislimo.... Licno za nimfe uglavnom jig... Za male nimfe obicna udica.... Moze i scud....

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

Jerry

Junior member
Učlanjen(a)
13.09.2020.
Poruke
70
Broj reagovanja
54
Od kolike velicine udice se smatra da je musica mala? [emoji16]
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Jerry je napisao(la):
Od kolike velicine udice se smatra da je musica mala? [emoji16]
Zavisi sta pecas.... Za nimfe nemam pojma.... Zavisi i koga pitas.... Pre nekoliko godina sve ispod 14 sam smatrao malim... Sad mi je jako cesto 18ica na tipetu.... Al na primer od 18 pa manje... 16 i 14 neka sredina....

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

Jerry

Junior member
Učlanjen(a)
13.09.2020.
Poruke
70
Broj reagovanja
54
Tako nesto sam i mislio. Hvala
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Nema na cemu... Imas do marta da doktoriras teoriju [emoji1787][emoji1787]

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

Ledeni_ junior

Senior member
Učlanjen(a)
21.04.2020.
Poruke
268
Broj reagovanja
34
Lokacija
Pozarevac
Moje skromno iskustvo kaze da jig udice bolje kace a i drze ribu, pod uslovom, da su "extra wide" odnosno sirokog luka, mala muva je za mene sve ispod 16, sto ne znaci da to retko koristim, ali 14 i 16 u 65% slucajeva, mislim na period od maja do septembra jer tad najcesce idem na vodu, prolece sam najcesce 10 i 12 i cesto vece, za popularne kamenjarke, imam ih nekoliko i na 4kama... kako godina odmice sve sitnije, opet, nema pravila, u avgustu sam u jednom izlasku imao 100+ riba, sve na mopa na 8 :D, vec sledeci nije htela nista peko 14... Iskusniji, ispavljajte.
 

чаруга

Junior member
Učlanjen(a)
16.04.2009.
Poruke
61
Broj reagovanja
11
oholi je napisao(la):
Charuga, na pocetku posta kazes da jig losije kaci, pred kraj kazes da bolje kace.... Sta je od to dvoje?


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

И бре ал'си цепидлака.
Слабије каче, боље боду.

Наравно да слабије каче, јер имају већи део отвора лука затворен. Уосталом, неки такмичари никад не пецају на такничењима на џиг, важна им свака риба. На пример, треће пласирани у босни, ако хоћеш имаш на његовом блогу и зашто.

А да је фенси - јесте.

Уосталом, ти&дечко знате све знање света, ко сам ја да вам цртам, ово је било намењено ономе ко је питао.


 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Gde si bre @charuga Robin Hood-e slavonskih šuma [emoji6]


Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
charuga je napisao(la):
И бре ал'си цепидлака.
Слабије каче, боље боду.

Наравно да слабије каче, јер имају већи део отвора лука затворен. Уосталом, неки такмичари никад не пецају на такничењима на џиг, важна им свака риба. На пример, треће пласирани у босни, ако хоћеш имаш на његовом блогу и зашто.

А да је фенси - јесте.

Уосталом, ти&дечко знате све знање света, ко сам ја да вам цртам, ово је било намењено ономе ко је питао.
Nisam cepidlaka.... Samo citam sta pises.
Jedan covek sa nasih prostora nije dovoljan da promeni ono sto verovatno svi ostali na svetu koriste.

Ne znam ko si, al da te pitam, koliko si takmicarskih kutija imao prilike da vidis van balkana?

Obzirom da balkanci jos nisu upisali neki uspeh bitan na svetskim takmicenjima...

Pozdrav od decka i mene

Ps:  mozes proslediti link ka tom blogu

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
charuga je napisao(la):
..
Наравно да слабије каче, јер имају већи део отвора лука затворен...

ovo je apsolutno tačno, Oholi u čemu je problem?!?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.164
Lokacija
Čačak
Milanče je napisao(la):
ovo je apsolutno tačno, Oholi u čemu je problem?!?
Mito, prvo cemu uzvicnik?
Drugo ja problem ne vidim... Ti ako vidis javi da znam.

Sto se kacenja tice, ako mislis da slabije kace sto ih koristis na tammicenju?
I najbitnije, da li si testirao i dokazao to sto tvrdis? Ili samo koristis logiku, koju ne sporim. Sporim to u praksi, bar kod mene... Mada imam teoriju zasto dzig bolje kaci. Ali ti si covek nauke, verujem da ces nam dati naucno objasnjenje.

A voleo bih i objasnjenje za charuginu tvrdnju da obicna udica u 99% slucajeva ide u dzig polozaju.... Pazi, ako je to tacno... Onda smo mi svi u opasnoj zabludi... Mada, istini za volju, nije prvi koji slicno tvrdi.

Posto nisam tvrdoglav.... Evo neceg sto ide u prilog njegovoj tvrdnji....nije testirano u reci pa mi to malo umanjuje verodostojnost testa.

https://troutbitten.com/2020/03/15/nymph-hook-inversion-and-the-myth-of-the-jig-hook/#:~:text=Yes%2C%20even%20without%20a%20bead%20or%20weight%2C%20most%20hooks%20invert.

Ja koristim dzig jer je sigurno stabilniji u tom polozaju. Procenat kacenja nisam merio i uporedjivao... Mogu samo da kazem da ne vidim razliku u korist obicnih udica. Nenaucna metoda... Cisto kroz praksu...

Ako neko ima nesto opipljivije nek javi.... Ja sam otvoren za diskusiju.


Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Glavna prednost Jig udica je po meni jer manje kače o dno nego klasične sa klasičnom kuglom...ne govorim o Jig off kuglicama ali govorim iz svoje neke prakse. E sad da li kače ribu bolje ili lošije od standardnih nisam primjetio. Ovo sa lukom što se spominje i zaklanjanjem istog po meni ne stoji nikako...
 
Vrh Dno