Prve muve(klenovske)!!!

Učlanjen(a)
15.04.2013.
Poruke
15
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd-Zajecar
Evo ovako danas sam navezao svoje prve muve pa bih zeleo da mi svako od vas kaze po koju zamerku posto sma siguran da ih ima...a evo i muva :D
 

Prilozi

  • resizedimage.jpeg
    resizedimage.jpeg
    193,2 KB · Pregleda: 682

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
ako lovis klenove njima i pecas ih lepo nema sta da menjas...nekad najsmesnija muva nama po izgledu za klena je dobitna kombinacija...
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Musicaru pocetnice, musice koje ste vezali su veoma korektne za prve pokusaje. Imam dva saveta:
1. Kod vezivanja glave ove imitacije, dodajte nekoliko belih srnecih dlaka (vezanih u stilu Elk Hair Caddis) ili malo belog polipropilena, ta intervencija bi trebala da pomogne u pracenju musice nakon pada na vodu.
2. Iako vec dugo vlada opijenost imitiranjem kopnenih buba za musicarnje klena, ona nije uvek prakticno uslovljena, drugim recima ; postoji mnogo drugih veoma interesantnih musica sa lov klena koje podrazumevaju i mnogo lakse tehnike lova(pogotovo za nekoga ko se sa musicarskim priborom srece prvi put). Vezite najjednostavnije musice : Black Spider, Soft Hackle March Brown, Alder Fly, Waterhen Bloa i zabacujte popreko na recni tok. Bicete iznenadjeni kako je to efikasna tehnika, kasnije sa sakupljanjem iskustava predjite i na uzvodno zabacivanje, plivajuce musice pa i imitacije kopnenih buba. Verujem da na forumu postoje teme vezane za pomenute musice, sa uputstvima za vezivanje.
 

pannic

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
161
Broj reagovanja
0
Da ne bude da samo savetujem, posaljite mi vasu adresu, stici ce vam desetak vlaznih musica sledece nedelje (kao poklon naravno).
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Skromnog sam misljenja da su za uspjesan ribolov klena, uz naglaseno oprezan pristup vodi, bitne samo dvije stvari:
1. Da je muha dovoljno velika, jer velikom zalogaju bez obzira kako sareno izgledao, daje prednost pred malim;
2. Da vidi pad muhe na vodu, bez da mu nesto drugo odvrati pozornost. Tipa uocljiv pad strune ili predveza preblizu.
Sve ostalo je po znacaju u kategoriji manje od jedan posto. To se odnosi na klenove orjentirane na povrsinu vode.
Uz pridrzavanje ovog, i najvece je moguce uloviti na mamce koji se tesko mogu nazvati umjetnom muhom. 
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pored svega navedenog sto se tice samog vezanja....predlažem uvek isto svakom početniku i u vezivanju.

Kada se odlučiš šta tačno vezati onda:
1. prvo prirpemiš alat koji ti treba
2. pripremiš sav potreban materijal koji ti treba da između vezivanja ne tražiš i gubiš dragoceno vreme i ne padneš u kušnju za improvizacijom.
3. drži se originalnog recepta a svoje improvizacije radi kada dobiješ malo više iskustva
4. ne žuri se i buti što precizniji i pedantniji
5. drži se proporcija imitacije i opet naglašavam ko slepac štapa tako i ti originalnog recepta ;)

Dakle, pripremi se kako valja i polako odradi muvu kojom želiš loviti....sko je krljava rasturi je i veži ponovo ;)
To važi za sve muve a ne samo klenovske.

Malo pretraži forum na temu "kafena buba" jednostavna a lovna ;)
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
fale im samo noge od pera petla da budu odlicne . ovo drugo je sasvim dobro navezano
 

francuzic

Junior member
Učlanjen(a)
07.08.2013.
Poruke
24
Broj reagovanja
0
alp je napisao(la):
Skromnog sam misljenja da su za uspjesan ribolov klena, uz naglaseno oprezan pristup vodi, bitne samo dvije stvari:
1. Da je muha dovoljno velika, jer velikom zalogaju bez obzira kako sareno izgledao, daje prednost pred malim;
2. Da vidi pad muhe na vodu, bez da mu nesto drugo odvrati pozornost. Tipa uocljiv pad strune ili predveza preblizu.
Sve ostalo je po znacaju u kategoriji manje od jedan posto. To se odnosi na klenove orjentirane na povrsinu vode.
Uz pridrzavanje ovog, i najvece je moguce uloviti na mamce koji se tesko mogu nazvati umjetnom muhom.

Sto je napisao ALP je definitivno sve sto moras znat za lov Klena. Ostalo je iskustvo i gotovo.

Posto ovdje nazalost salmonida sve manje i manje ima, nema dana da ne ganjam 3-4 klena kad ne sretnem pastrve ili lipljane.
Prirodno zanosenje nimfe, koja je najvaznija stvar za salmonide je NAJGORA stvar za klena: Njemu moras bacat blizu glave ili repa veliku i extra laganu nimfu(najbolja za mene obcina pheasan tail n°12 ili n°10 bez otezanja) i onda 9/10 klen se okreno pogleda nimfu pola sekundi i proguta. Klen je odlicna skola za pocetnika na lov na vidjeno.
Zapravo mi je treca najdraza riba poslije potocare i lipljana jer ga svuda ima i to velikih. Bz njega bi mi FF bilo cesto i dosadno
 

Vukovic

Junior member
Učlanjen(a)
07.05.2013.
Poruke
66
Broj reagovanja
0
Cini mi se da je ova godina na Limu malo cudna. Klen je do pre neki dan bio pun ikre. Dok je vodostaj kod Prijepolja bio iznad 40 cm, odlicno su radile posao ovakve bubice. Ali sada, u prozirnoj vodi, ja sam najvise uspeha imao sa sedzevima. Mozda cete se smejati, ali ja sam nekoliko dobrih komada zakacio povlacenjem sedza kao da je strimer (naravno mora da se natopi vodom da bi bio tik ispod povrsine vode). Jedan dan mi se desilo da sam sve klenovske izmenjao, povlacio i strimere, stavio sedza, e onda je krenulo. Zamolio bih iskusnije musicare za par reci o ovome. Govorim o Limu iznad Prijepolja, a ne ispod, gde je prilicno prljav zbog kanalizacije, a samim tim i mutnjikav.
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
Vukovic je napisao(la):
Cini mi se da je ova godina na Limu malo cudna. Klen je do pre neki dan bio pun ikre. Dok je vodostaj kod Prijepolja bio iznad 40 cm, odlicno su radile posao ovakve bubice. Ali sada, u prozirnoj vodi, ja sam najvise uspeha imao sa sedzevima. Mozda cete se smejati, ali ja sam nekoliko dobrih komada zakacio povlacenjem sedza kao da je strimer (naravno mora da se natopi vodom da bi bio tik ispod povrsine vode). Jedan dan mi se desilo da sam sve klenovske izmenjao, povlacio i strimere, stavio sedza, e onda je krenulo. Zamolio bih iskusnije musicare za par reci o ovome. Govorim o Limu iznad Prijepolja, a ne ispod, gde je prilicno prljav zbog kanalizacije, a samim tim i mutnjikav.

Odakle ti to da je Lim ispod Prijepolja mutnjikav zbog kanalizacije ? Nije Prijepolje veliko kao  Beograd, bistar je Lim ispod Prijepolja isto kao iznad njega čak i ima više ribe ispod  nego iznad njega !!!
 

Vukovic

Junior member
Učlanjen(a)
07.05.2013.
Poruke
66
Broj reagovanja
0
izvinjavam se. Mozda su meni naocare bile zamazane pa mi se ucinilo da lete neke kese kad dune povetarac, ili npr bas ispod mosta i hotela milesevo, ono brdo smeca sto okolna populacija slaze. a da ima vise ribe, to je cinjenica. narocito klenova (u odnosu na neka druga mesta). Da ti pojasnim samo jednu stvar. Dali su mi kolege Cesi jedan naucni rad na recenziju, zapravo radili su sadrzaj ftalata (citaj kancerogeno) u ribama njihovih voda u zadnjih deset godina. Sad ih skoro i nemaju. Branko, doci cu u Prijepolje u cetvrtak, pa cu ti pojasniti jos neke stvari. Ipak, zakljucak, kakve su druge reke u Srbiji, Lim je i dobar.
A cisto zbog drugih koji bi hteli da posete reku Lim, slozices se da je prilicno cist iznad Prijepolja. Cim u vodi ima rakova, to je indikator izuzetno ciste vode.
Uzivaj u pecanju. Pozdrav i nadam se da ces mi dati par casova iz FF.
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
Prljava obala i mutna voda nemaju baš nikakve veze, primitivizam i nekultura  ljudi koji žive na obalama u prigradskim naseljima su zaista veoma visoki i da voda ispod hotela Mileševo jeste mutna nekih 50 m zbog gradske kanalizacije koja se uliva iznad mosta ali se to brzo slegne i pročisti !!! Lim iznad Prijepolja je u kanjonu sa liticame na obe obale koje su ponekad visoke i po stotinak metara pa je Lim gotovo uvek u hladovini, zato deluje da je prozirniji i čistiji inače je i u centru grada čist i bistar ali ga sunce greje pa verovatno zbog prelamanja svetlosti ne deluje baš kristalno bistar kao visočije !!! Uživaj u ribolovu i reci prepunoj ribe i Klenu koga na Limu nije baš tako lako prevariti ! E da zaboravih rakove, ima ih u Limu puno celom dužinom i iznad i ispod Prijepolja, negde sam pročitao da je to dokaz da je voda hemijski čista ne i biološki ali to je već druga tema !!!
 
Vrh Dno