Razlika između karaša (običnog) i babuške (karaša srebrnog)

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mislim da je ovo karaš. Nisam potpuno siguran, ali na mestu gde je ova riba ulovljena nikad nije bilo babuški.
main.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo još jedne slike istog mužjaka, iz drugog ugla.
main.php
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Razlika je u tome što karaša volim, a babušku prezirem.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mixmaster je napisao(la):
Mislim da je ovo karaš. Nisam potpuno siguran, ali na mestu gde je ova riba ulovljena nikad nije bilo babuški.
main.php
Izgleda da je ipak i ovo babuška. Džaba sam ih veštački izmrestio i na stotine hiljada spremio za svoj pondić. Neću da množim i držim srebrnog karaša, pa sam ih, posle slikanja, sve bacio u WC šolju. To im je najsigurniji put ka Nišavi i J. Moravi.
Važno je da sam stekao nova iskustva iz razmnožavanja riba iz porodice Cyprinidae. Sledeći pokušaj će možda biti bodorka i crvenperka, a nadam se da ću jednog dana uspeti i sa linjakom i pravim karašom.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Trebalo bi da je za ribolovce najsigurniji metod razlikovanja ove dve vrste gledanje leđnog peraja. Kod karaša je ono konveksno (zaobljeno, ispupčeno), a kod babuške konkavno (ulegnuto, udubljeno). Još pouzdanije je da šta god od ovoga da uhvatite, unapred recite da je babuška – verovatno da nikada nećete ni pogrešiti  :(. Jer, zatvorena voda u kojoj ima obe vrste ne postoji – ostaje samo ona  :'(. Na žalost.  :puke:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tu gde sam ja pre neki dan navatao babuške oduvek je živeo karaš. Sada kao da se izgubio, mada ne verujem da je potpuno iščezao. Ipak, dižem ruke od toga. Nama, mušičarima, babuška je isto što i karaš. Šta joj fali... :'( :lol:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Pa stvarno ne znam sta je toliko lose u vezi babuske,ko je peca na musicu pruzice mu veliko zadovoljstvo,a ko hoce da pojede nece se razocarati.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Mixmaster je napisao(la):
Tu gde sam ja pre neki dan navatao babuške oduvek je živeo karaš. Sada kao da se izgubio, mada ne verujem da je potpuno iščezao.
Predlažem ti da polako počneš da veruješ  :'(.

Mixmaster je napisao(la):
Ipak, dižem ruke od toga. Nama, mušičarima, babuška je isto što i karaš. Šta joj fali... :'( :lol:
Njoj ništa, a tebi LINJAK, KARAŠ ...  :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
zvezdan je napisao(la):
Pa stvarno ne znam sta je toliko lose u vezi babuske,ko je peca na musicu pruzice mu veliko zadovoljstvo,a ko hoce da pojede nece se razocarati.
Ma, nije naša vrsta. Unešena je iz Kine. Šta ima veze, ionako je i Niš pun kineza, Amerika belaca, naše livade šljiva, bašte su nam pune paprika, paradajza i krompira... sve su to unešene vrste, pa nam ništa ne fali. Gledajmo na svet kao jedinstvenu celinu. Skoro je nemoguće paziti na mešanje vrsta i podvrsta, kada svako može da kupi ribu, gmizavca ili biljku iz Amerike, Azije, Afrike, Australije... i ubaci je bilo gde.
Ljudi su pregradili sve reke, ispuštaju u njih razne otrove. Organski otpad se ubacuje direktno u reke već decenijama, obale su preorane, šume posečene...nema više uslova za život nekadašnjih stanovnika. Svet se menja i životinje se šire planetom, potpomognute ljudima. Nestanak karaša nikome neće zasmetati, jer je tu babuška, vrsta kojoj pogoduju novonastali uslovi. Nestanak crnomorske pastrmke nikome ne smeta ako njeno mesto zauzme makedonska, kojoj možda takođe pogoduju novonastali uslovi na našim vodama. Ako velikousti bas eliminiše grgeča, niko se neće žaliti... U stvari, ovo o čemu sam pisao u ovom postu se već dešava i ne postoji način da se spreči. Pomirih se sa tim. :)

Tek sad videh Falcov post. Falco, linjak odlično sarađuje sa babuškama i nema nikakvih problema sa njima. Što si njega pomenuo, on mi ne nedostaje? Ima ga koliko hočeš na nekim mestima i decenijama živi u društvu kineskinje. Op, dobar naziv- kineskinja.  Razmišljam nešto, kada bi mi, Balkanci, počeli da se ukrštamo sa sve brojnijim kineskinjama koje su naselile Balkan, ko zna šta bi bilo!? Nikad se nisam "ukrštao" sa kineskinjom. Možda su karašima dosadile njihove ženke, pa su počeli malo da švrljaju sa strane. Tako im je izumrla vrsta. Zato ću ja ostati veran suprug ::).
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
zvezdan je napisao(la):
Pa stvarno ne znam sta je toliko lose u vezi babuske,ko je peca na musicu pruzice mu veliko zadovoljstvo,a ko hoce da pojede nece se razocarati.
Ako se sme reći da je u ribljem svetu nešto odvratno, onda je to način na koji se babuška mresti. Imam utisak da masa ribolovaca ne zna ništa o tome, a i da ih ne zanima. Priznajem da nemamo pravo da na nju više gledamo kao na uljeza, jer se toliko odomaćila da je postala sastavni deo naših ekosistema.  
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Mix, i ja tek sad videh tvoj post. Linjaka sam pomenuo jer ti nedostaje na spisku vrsta ulovljenih mušicom  :bleh:. Šalim se, smatram da ekspanzija babuške negativno utiče na njegovu brojnost. Izuzetno mi je drago ako postoje mesta, kao što si naveo, da linjak i ona žive u harmoniji.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
oholi je napisao(la):
Op, dobar naziv- kineskinja.
mix u cg vec zovu babusku kinez
Izgleda da su prvo bile Kineskinje, pa su dale muške potomke sa balkanskim karašima (onaj koji k...- karaš, sve se poklopilo  :doh:). Sada, ja lovim mužjake takozvane babuške, krupne kineze.
main.php


Nadam se da mu se vide karakteristične bradavice na glavi, koje krase mužjake ciprinida u vreme mresta.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Možda su karašima dosadile njihove ženke, pa su počeli malo da švrljaju sa strane. Tako im je izumrla vrsta. Zato ću ja ostati veran suprug ::).
Veoma si blizu! Pitaj falca da ti objasni šta je ginogeneza!
 
Vrh Dno