Razlika između karaša (običnog) i babuške (karaša srebrnog)

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
sječam se jedne vode u županjskoj posavini, a to su poznati "Bošnjački Virovi". Tamo sam pecao, kako sam ih ja zvao, mutante babuške i karasa (ondje znan kao "zlatni karas"). Nemam slike ali radilo se o ribama srebrne boje i plosnatijeg tijela, na pola puta između babuške i karasa. Ribe nisu imale brčiće, i bile su izuzetno borbene. Pecajući njih, a moglo ih se uloviti pune čuvarice, na svakih možda 20 riba ulovio bih jednog pravog, ko dukat žutog i sitnog, crveno-smeđih peraja i crvenih očiju, uskog i plosnatog karasa.  Prilažem slike karasa ulovljenog (na pec  :whistle:  ) prošlog ljeta na jednoj zarasloj dravskoj mrtvici, gdje na dnu još uvijek caruju linjak i karas.

P.S. da, mixova riba je sasvim sigurno krasan primjerak babuške
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Goci je napisao(la):
Mixmaster je napisao(la):
Možda su karašima dosadile njihove ženke, pa su počeli malo da švrljaju sa strane. Tako im je izumrla vrsta. Zato ću ja ostati veran suprug ::).
Veoma si blizu! Pitaj falca da ti objasni šta je ginogeneza!
Mislim da Mix to dobro zna, čim pominje švaleraciju  :lol:.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
tomasini je napisao(la):
  P.S. da, mixova riba je sasvim sigurno krasan primjerak babuške
A tvoja mnogo lepši primerak karaša  :tbumb:.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
@ Tomasini - jedan veliki + za fotke ribe koju nisam video više od 10 godina!!!
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Na mojoj listi najneomiljenijih riba babuška je suvereno na prvom mestu. Tek nakon nekoliko praznih mesta dolaze kojekakvi cverglani, sunčice, čebačoci ... na koje bi neki požurili da me podsete.

Babuška nije naša autohtona vrsta, već je introdukovana iz istočne Azije, gde joj je prava postojbina. Zamisao je, verovatno, bila da se ubaci u zatvorene ribnjake, gde bi iskoristila deo hrane koji ostaje iza "ozbiljnijih" riba. U tome je, naravno, prednjačio istočni blok, a sve se dešavalo sredinom prošlog veka. Prvi primerci kod nas su ulovljeni početkom 60-ih i izazvali su raznorazna nagađanja o kojoj se vrsti radi. Već 70-ih ih je bilo po svim toplijim vodama, naročito u Vojvodini. Već tada je zapaženo da su svi uhvaćeni primerci ženke i to je bilo prilično zbunjujuće, čak i za one koji se malo ozbiljnije bave ribama. Kako objasniti takvu ekspanziju, ako nigde nema mužjaka? Babuška se mresti ginogenezom (bukvalni prevod bi bio "rađanje ženki"), a kao partneri joj služe mužjaci srodnih riba - ciprinida. Kada na položenu ikru mužjaci šarana, linjaka ili karaša pospu mleč ne dolazi do njenog klasičnog oplođenja, već se samo inicira proces razvoja embriona u kojem geni mužjaka uopšte ne učestvuju. Ipak, i to je dovoljno da se iz ikre razviju samo čiste babuške, pogađate, isključivo ženke. I dokle tako? Pa dokle god treba. Sve dok se ne oformi stabilna populacuja. A onda, posle nekakvog tajanstvenog signala dolaze i prvi mužjaci. Sećam se jednog naslova (sredina 80-ih) u nekim novinama koje su imale par strana o ribolovu: "Babuška ima dedušku!". Pojava mužjaka je znak da se ona sigurno i trajno naselila, mada se ženke verovatno i dalje "ogrebu" o ponekog stranca. Kada se preotimanju tuđih muževa doda i izuzetna sposobnost preživljavanja u nemogućim uslovima, jasno je zašto je "naš" karaš izvukao deblji kraj.   

I eto kako je nastao početak ovog posta!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Odličam post!!  :tbumb: Nadao sam se da ćeš ti ovo otkucati!  :)

Mene nešto počelo da mrzi da kuckam... Nikako da spomenem i razlike u nazubljenosti zadnje ivice prve žbice leđne peraje i broj branhiospina prvog škržnog luka... Posle leđnog peraja, druga 2 markera za razlikovanje babuške i karaša.

falco je napisao(la):
Na mojoj listi najneomiljenijih riba babuška je suvereno na prvom mestu. Tek nakon nekoliko praznih mesta dolaze kojekakvi cverglani, sunčice, čebačoci ... na koje bi neki požurili da me podsete.
Ovde bih te jedino podsetio na najnovijeg uljeza koji tek treba da osvoji Dunavski sliv - amurskog spavača... E taj mali je zajeban lik...  :(
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Zasto je babuska zavrsila u nasim vodama,pitanje je na koje nikad necemo dobiti odgovor,relevantno je da ova riba opstaje i predstavlja ulov kod velike vecine ribolovaca,a uhvacena na vestacku musicu dodaje jos jedan segment univerzalnosti ribolova vestackom musicom,sto bi trebalo da je jedan,odnosno najbitniji atribut dobrog musicara,vestina ribolova razlicitih vrsta.Izrazavanje prezira ili gadjenja prema bilo kom prirodnom stvoru,osim coveka koji je jedini svestan svojih postupaka(pa i takvih kao sto je promena ekosistema),mislim da je prilicno neposteno.Sposobnost babuske da prezivi na nacin na koji to radi treba posmatrati kao jos jedan od evolutivnih obrta prirode,a ne kao kao stvar vrednu gnusanja i gadjenja,jer opet, covek je  taj koji je dostojniji prezira zbog konsekvenci koje nastaju zbog samog neznanja i cinjenja jedinog svesnog bica.Lamentiranje nad nesrecnom sudbinom karasa nema smisla,mnogo je cinilaca na koje mi kao obicni smrtnici nemamo uticaj,pogotovo na stvari koje su se desile u proslosti i za koje mi ne snosimo odgovornost,puno je stvorenja koja su zavrsila postojanje na ovom svetu upravo zahvaljujuci covekovom neshvatanju funkcionisanja stvari,ali mi se suocavamo sa svojim (ne)delima i njihove posledice nas progone i opominju.
            Sto se mene tice nemam problema sa babuskom,karasa nisam doduse nikad uhvatio(ne hvale mi se ni mnogo stariji ribolovci),i mirim se sa cinjenicom da je ova riba dominantni subjekt u vecini nizijskih voda.Posmatram je kao jos jedan volsebni nacin prirode da pronadje resenje. 
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
zvezdan je napisao(la):
... relevantno je da ova riba opstaje i predstavlja ulov kod velike vecine ribolovaca,a uhvacena na vestacku musicu dodaje jos jedan segment univerzalnosti ribolova vestackom musicom,sto bi trebalo da je jedan,odnosno najbitniji atribut dobrog musicara,vestina ribolova razlicitih vrsta.
Neki idu toliko daleko da bi u istu reku ubacili sve za šta su čuli, tek da bude na dohvat ruke i da se raznovrsnije peca. I uvek je atraktivnije ono što živi kod nekog drugog.

zvezdan je napisao(la):
Izrazavanje prezira ili gadjenja prema bilo kom prirodnom stvoru,osim coveka koji je jedini svestan svojih postupaka(pa i takvih kao sto je promena ekosistema),mislim da je prilicno neposteno.
Apsolutno tačno!

zvezdan je napisao(la):
Sposobnost babuske da prezivi na nacin na koji to radi treba posmatrati kao jos jedan od evolutivnih obrta prirode,a ne kao kao stvar vrednu gnusanja i gadjenja,jer opet, covek je  taj koji je dostojniji prezira zbog konsekvenci koje nastaju zbog samog neznanja i cinjenja jedinog svesnog bica.
Neki moji provokativniji komentari ne odaju "gnušanje i gađenje" prema babuški (pa ona se bori za opstanak kao i svi drugi), već upozoravaju do čega može doći usled "neznanja i cinjenja jedinog svesnog bica".

zvezdan je napisao(la):
... mnogo je cinilaca na koje mi kao obicni smrtnici nemamo uticaj,pogotovo na stvari koje su se desile u proslosti i za koje mi ne snosimo odgovornost,puno je stvorenja koja su zavrsila postojanje na ovom svetu upravo zahvaljujuci covekovom neshvatanju funkcionisanja stvari,ali mi se suocavamo sa svojim (ne)delima i njihove posledice nas progone i opominju.
I sam sam rekao nešto ranije da smo tuđom greškom dobili nešto što nam ne treba, ali da nema smisla ignorisati ribu koja je opšte prisutna u našim ekosistemima.

zvezdan je napisao(la):
            Sto se mene tice nemam problema sa babuskom,karasa nisam doduse nikad uhvatio(ne hvale mi se ni mnogo stariji ribolovci),i mirim se sa cinjenicom da je ova riba dominantni subjekt u vecini nizijskih voda.Posmatram je kao jos jedan volsebni nacin prirode da pronadje resenje. 
Ma nemam ni ja problema sa njom, ali bih bio srećniji da umesto nje opstaje karaš, kao i hiljadama godina unazad. Prirodi ni te hiljade godina nisu bile dovoljne da "smesti" babušku kod nas, ali čovek nesebično pripomaže.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Nikada u životu nisam rekao da zlatni karaš živi u našim vodama. Ta vrsta, poznata u akvaristici kao Carassius auratus je stanovnik akvarijuma. Nekada se smatralo da je posebna vrsta, a sada je to zapravo samo varijetet onoga što mi zovemo babuška.
Dakle, Gonci, kada bi neko ko poznaje riblji svet rekao "zlatni karaš", ne bi mislio na našeg običnog karaša, već naprotiv, baš na onog koji je "doleteo" iz Azije i koji ima i svoj srebrni varijetet. To zna svaki akvarista na ovom svetu.
Neki su počeli da običnog karaša proglašavaju zlatnim i ta amaterska greška se potkrala čak i u našim dozvolama za sportski ribolov. Teško je sad ubediti laike da je to neverovatna glupost.
Evo slike ribe koja se zaista zove (a tako i izgleda) ZLATNI KARAŠ

carassius_auratus2.jpg
Ronđo, ovo je već pitanje iz ihtiologije, o kojoj, i pored svega, mogu sa tobom normalno da pričam.

Ima istine u ovome što pričaš, ali nisi baš 100% u pravu.

U našim vodama žive dve vrste iz roda karaša, obični domaći karaš (Carassius carassius) i uljez iz Azije, babuška (Carassius auratus).

Kao i kod velike većine drugih ciprinida (šaran, linjak, jaz, bodorka...), tako i kod babuške se dešava da se povremeno izrodi "pogrešno" obojen primerek. To može biti zlatno žuto boja, ali i crvena, pa i još mnoge druge. Obabirom ovakvih primeraka babuške i njihovim ukršanjem Kinezi su stvorili čuvenu zlatnu ribicu, koja se može naći u više boja, pa i oblika, od kojih su neki prave nakaze prirode koje je stvorio čovek (imaju buljave oči, dva repna peraje i sliče anomalije). Ipak, sve one su Carassius auratus, u akvaristici poznate kao gold fish ili zlatna ribica. Ipak, meni nije poznato da ih neko zove zlatni karaš. Pravilan naziv bi mogao biti zlatna babuška?

Što se voda Srbije tiče, dok nije došla babuška postojao je samo jedan naziv za karaša - karaš. Kada je pristigao uljez babuška ribolovci isprva nisu znali da ga razliku od karaša, pa su koristili za obe ribe naziv karaš.

Onda su polako uvideli razlike i ispred imena obeju riba dodali atribut koji ukazuje na boju tela tih riba. Kako je babuška najčešće srebrne boje, ribolovci su je prozvali srebrni karaš, a kako je karaš najčešće boje zlata, prozvali su ga zlatni karaš.

Tako su danas ostali validni nazivi:

1. karaš ili zlatni karaš za Carassius carassius

cruician.jpg



2. babuška ili srebrni karaša za Carrasius auratus

babuska1.jpg


Po meni ovakvi nazivu su sasvim OK za ove dve ribe u Srbiji.

Večitu zabunu će unositi latinski naziv za babušku ili srebrnog karaša koji u prevodi znači
zlatni karaš, ali ko se razume u genezu ovih naziva znaće da latinski naziv babuške jedino označava da je od ove ribe dobijena zlatna ribica, dok atribut srebrni u srpskom nazivu (ali u nazivu na mnogim drugim jezicima) označava najčešću boju primeraka iz prirode.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Gonci, kada se trudiš da budeš pristojan pravilno ispisuj moje nadimke. ;)

Možemo mi da blebećemo o tome koja riba kako treba da se zove do smrti, ali ja imam dosta ihtiološke literature u kojoj se naziv "zlatni karaš" koristi za vrstu Carassius auratus, što je i dobar prevod sa latinskog, a naziv "karaš" dodeljuje vrsti Carassius carassius, što je takođe odličan prevod i tu nema nikakve dileme.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Slažem se Mixmasteru. Što se mene tiče nazivi karaš i babuška su sasvim OK.

Ipak, ribolovci Srbije će još mnogo godina obe vrste zvati srebrni i zlatni karaš, jer je boja tela ribe nešto sa čime su mnogo familijarniji nego latinski naziv.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Babuska-Carassius auratus podvrsta gibelio bese do skora ali su u zadnje vreme poceli da akvaristicku formu izdvajaju kao Carassius auratus a ovu sto zivi u prirodi nazivaju Carassius gibelio! E sad u sustini je to jedna ista vrsta ali ih razdvojise!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Znao sam za tu podvrstu babuške gibelio, ali nikada nisam pronašao ni jedan članak gde sa jasno navode razlike između nje i osnovne vrste...

Znači babuška naših voda je od sada Carassius gibelio! Super! To napokon rešava onu večitu zabunu sa nazivama babuška-srebrni karaš, na Latinskom zlatni karaš. Sad zvuči sasvim OK reći, babuška, srebrni karaš, Carassius gibelio.  :)
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Jos kao klinac sam pecao srbrne i zlatne karase. Naravno srebrni je bio babuska. Vec jedno 15 godina nisam uspeo da uhvatim zlatnog karasa tj. Carassius carassius u J. Moravi tako da ga smatrim nestalim u ovoj reci, a bilo je tako krupnih komada  :blush: ...
 
Vrh Dno