petak, 9. decembar 2011
Poslovni odbor za izgradnju brane i akumulacije „Arilje – profil Svračkovo” ovlastio je Ljuba Lazovića, direktora JP „Rzav”, da potpiše ugovor o gradnji sa jedinim ponuđačem, preduzećem „Hidrotehnika – Hidroenergetika” iz Beograda. Konačna ponuda glasi 62 miliona evra sa PDV-om, rok završetka radova je 60 meseci od uvođenja u posao, a dokument će biti potpisan sledeće sedmice.
– Poziv za dostavljanje ponuda upućen je 20. jula ove godine na adrese 15 naših preduzeća, i do isteka roka dostavljena je samo ponuda „Hidrotehnike – Hidroenergetike” iz Beograda. U pregovorima koji su usledili, Komisija za sprovođenje javne nabavke, na čelu sa inženjerom Slavicom Avramović, uspela je da dođe do konačne ponude koju su usvojili Poslovni odbor za izgradnju brane i UO JP „Rzav” – kaže za „Politiku” Dragan Vasović, predsednik Upravnog odbora „Rzava”.
On ističe da je određivanje vrednosti najveće investicije u zapadnoj Srbiji bilo mukotrpno i izuzetno odgovorno:
Podizvođači radova biće „Geosonda konsolidacija” iz Beograda (za injekcione radove), „Goša montaža” iz Velike Plane (hidromehanička oprema), „Energomontaža” i NDC iz Beograda (elektrooprema) i beogradski Institut IMS (ispitivanje materijala i opreme). Avans je 20 odsto vrednosti radova na godišnjem nivou, ostalo će se plaćati na osnovu privremenih i okončanih situacija.
Ugovor o udruživanju sredstava za izgradnju brane i akumulacije „Arilje – profil Svračkovo” potpisali su 7. oktobra 2009. godine Ministarstvo poljoprivrede (sa učešćem u investiciji od 91,05 odsto), grad Čačak i opštine Gornji Milanovac, Požega, Lučani i Arilje. Pet navedenih naselja još od 1993. godine dobijaju vodu sa Rzava, ali sa privremenog vodozahvata u Ševelju kod Arilja, koji u vreme suše nema dovoljno vode za sve. Zbog toga je neizbežna gradnja velike akumulacije sa branom u Svračkovu, 6,3 kilometra uzvodno od Ševelja.
Brana će biti visoka 68 metara a jezero dugačko devet kilometara. Planirana zapremina akumulacije je 27 miliona kubika, najveća širina 500, dubina 54 metra.
Prilikom potpisivanja ugovora o udruživanju sredstava, pre dve godine, bilo je procenjeno da će gradnja koštati 52,24 miliona evra (bez PDV-), dok je konačna i prihvaćena ponuda veća 300.000 evra.
Gradnja akumulacije je najzahtevniji deo u poslu započetom 27. septembra 2010. godine. Do sada su, za potrebe graditelja brane, podignuti dalekovod od 35 kilovolti, pristupni put od 3,6 kilometara i most preko Rzava u Vranama, dugačak 44 metra. Vrednost ovogodišnjih radova je 218,8 miliona dinara, ali nije sve plaćeno jer udružioci trenutno duguju 29,7 miliona. Ministarstvo poljoprivrede i opštine Požega i Gornji Milanovac uredno izmiruju obaveze, Lučani i Čačak malo kasne, dok iz opštine Arilje ove godine nije bilo uplata.