Riba sa nevidljivim ušima

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mušičar na klenove je najtiše stvorenje na reci. On svoje prikradanje počinje već na 30 metara od reke. Dok se približava viru o kome je pola noći razmišljao i dok mu fleševi zadovoljstva prolaze kroz telo, on polako usporava hod, pazi na šta će da nagazi i postepeno se pretvara u "životinju" koju niko ne sme da primeti. Kada se već namesti na željenu poziciju on ne pravi nikakve nagle pokrete, ne kašlje, ne kija, ne prducka. Njegov čekrk je lišen zvukova. jednostavno ne čuje se apsolutno ništa. Zašto se mušičar koji zna da lovi klenove tako ponaša?
  Klen je veoma oprezna riba sa posebno izoštrenim čulom sluha, koje rado koristi. On ne samo da čuje korake i krckanje kamenja i granja, već i ljudski govor. Dešava se da se celo jato spusti na dno kada naiđe grupa pričljivih ratara, putem udaljenim od obale čak i više desetina metara. Galama, bez lupanja, talasanja i pojavljivanja, o kojima ne treba trošiti reči, ih plaši.
Drugi zanimljiv način upotrebe čula sluha je u nalaženju hrane koja dolazi izvan vode i koja u nju pada, poput plodova biljaka i insekata. Umereno "buć" će odmah privući pažnju obližnjih klenova. Iskusni lovci na klenove proveravaju koliko je klen tog dana raspoložen tako što sa mosta ili bace neko zrnce ili jednostavno pljunu u vodu. Ovo drugo je možda malo grubo i nekulturno, ali je prastari običaj klenaroša koji se teško iskorenjuje.
U dugom prolećno-letnje-jesenjem periodu klenovi rado jedu sa površine. Veoma često je u mušičarenju mnogo bitnije pogoditi jačinu i vrstu zvuka koji će pokrenuti klena, nego veličina i model muve. U tome i leži posebna čar mušičarenja klena i njegova specifičnost. Imitira se i zvuk, a ne samo boja, veličina i oblik.
Tu se javlja zanimljiv "problem" za izrađivača muva. Kako ubaciti zvučne efekte u mamac? Muva je isuviše mala da bi se u nju ugradilo neko kinesko zvonce koje svira razne melodije.
Jedini način da zvuk muve privuče klenove je specifično klendžijsko zabacivanje muve, pri kojem se najveća pažnja poklanja precizno podešenoj jačini kojom će ona pasti na vodu i proizvesti zvuk koji je u tom trenutku po volji riba. Kod klendžije nema switch šljapkanja, gledanja u loop itd. Najvažniji je zvuk i to zahteva posebnu tehniku zabacivanja, koju je verovatno teško naći na Internetu i u literaturi.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
oduševio si me ovim postom...potvrdio si svojim višegodišnjim iskustvom neke moje predpostavke i razumevanja klena i nekih drugih riba. Posebno ono ispitivanje riblje aktivnosti/zainteresiranosti. To sve što si naveo je izrazito kod klena. Što se tiče buke...ako riba nije navikla na gužvu i ljude ako je u divljini, zaista svaki neuobičajeni zvuk na koju riba nije navikla u ribi pali alarm za moguču opastnost i postaje opreznija te manje zainteresiranija za hranu. Imitiranje prirodnih zvukova tj. zvukova na koje je riba navikla (Klen) je vrlo značajan faktor u mušičarenju klena.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Najkrupnije klenove najcesce hvatam u samom startu musicarenja. Kasnije umor cini svoje pa sam i manje oprezan u prilazenju ribi, sto za posledicu daje uglavnom sitne primerke klena. Dva najveca klena u svojoj kratkoj musicarskoj karijeri sam uhvatio prvim zabacom kad se prisunjam vodi :lol:.
 

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
  Klen je veoma oprezna riba sa posebno izoštrenim čulom sluha, koje rado koristi. On ne samo da čuje korake i krckanje kamenja i granja, već i ljudski govor. Dešava se da se celo jato spusti na dno kada naiđe grupa pričljivih ratara, putem udaljenim od obale čak i više desetina metara. Galama, bez lupanja, talasanja i pojavljivanja, o kojima ne treba trošiti reči, ih plaši.
Seb, stari druze... Nemoj da se odusevljavas pre nego sto na vodi proveris ono sto je Mix izlupetao! U tom njegovom postu su totalno pobrkani loncici. Takvo neznanje nisam dugo video... Klen ne cuje ljudski govor a ne cuje cak ni dranje (bas urlanje nisam proveravao). Kakvi ratari, kakvi bakraci... Mix se opet utripovao ali to nije razlog da o klenu siri bezvezne dezinformacije. To mozes proveriti i sam na vodi. Ja sam proverio odavno.
Seb, prisunjaj se polako jatu klenova na nekom mirnom viru ili jezeru. Kad se uveris da su mirni i da te nisu primetili pocni da pricas, prvo polako , pa jace, pa jos jace i javi nam ovde dal si poplasio klenove. Ja sam to par puta probao i nisam ih nimalo poplasio i odmah posle toga sam ih popecao.
To da klen cuje ljudski govor sa daljine od vise desetina metara od obale nema veze sa mozgom. Eto, to svako moze da proveri...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@forrele, Znam da Mix kada nešto opisuje malo više koristi "začine" da poudari ono što on smatra važnim  :) I znam da se klen privikne na buku. s vremenom. Kada vas klen i bilo koja riba prihvati kao nešto prirodno a ne kao pretnju njena opreznost opada...Ja eto na jezeru kod mene ne moram mnogo da se šunjam, naši klenovi su manje više navikli na buku i gužvu...turisti svuda i uvek. Na savi imam za skoro svaku ribu isti princip koji mi uvek donosi dobre rezultate.
Ali Mix me je oduševio sa time jer je opisivao ribu koja nije navikla na buku i imam vrlo slično iskustvo. A ti si još nadopunio jednu praznu rupu i upotpunio ovo jer ja sam več to primetio i kod klena...da postepeno riba navikne na govor, kretanje ribolovca po obali itd. Ali prva pojava ribolovca na vodi gde misli loviti je vrlo važna, jel' bila šunjanjem ili je bila nespretna i bučna - to zna biti vrlo važan faktor koji če odlučiti o % uspešnosti ribolova.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Na delovima Toplice gde reku prelaze traktori, klen najbolje uzima bas neposredno posle prelaska i uopste se ne obazire na zvuke traktora, ali kada cuje kretanje ljudi po obali odmah se povlaci u sredinu reke. Dakle, zvuci na koje je riba navikla ne smetaju, ali oni drugi su veoma nepozeljni. Zato ja licno uvek izbegavam da pravim buku (ili da pravim drugu buku) dok sam u ribolovu.
Konkretno razgovor ljudi se sigurno manje prenosi kroz vodu nego vibracije uzrokovane kretanjem obalom i kroz vodu, pa je samim tim i znacaj razgovora manji, ali ako hocete najkrupnije klenove, svaki detalj je bitan.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Pa bratiću idi sa traktor u ribe!  :D
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
:D

Kad prodje traktor digne sve sa dna pa se klen oraspolozi za krku. :blues:

Inace odlicno vozim traktor, pa da imam isti, ne bi bilo nikakvih problema.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Moze i ovako,mesto koje non-stop posecujes i pecas na njemu praktikuj dok  "VITLAS" da vices,ili pevas naglas  uvek kad si u ribolov pa cak i pre nego udjes i posle izlaska iz vode.
Klen ce se navici kao i na traktore tako da se ce se riba navici na dernjavu i ulov ti je zagarantovan..
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Teorija o privikavanju riba na čoveka, kao klena na buku, ne pripada teorijama iz "divljeg" mušičarenja. Postoje primeri toga, ali to nikako ne bi smelo da se svrsta u savete i teoriju mušičarenja klena.
Tačno je da životinje naviknu na svakakve uticaje čoveka. Meni je klen jeo iz ruke u kućnom akvarijumu, ali ozbiljan mušičar na klenove nikada ne sme da računa na pitomost jedne od naših najopreznijih riba.
Ozbiljan sam, jer sam učio mnoge (na stotine ljudi) mušičarenju klena. Učenik sve savlada bez problema, ali kada dođemo do AKUSTIKE, počinju ozbiljni problemi, koje neki nikako ne mogu da prevaziđu. To je izgleda normalno, jer nemaju svi ljudi dobar sluh i smisao za "muziku" koju čuju samo klenovi i njihovi najveći neprijatelji- uspešni mušičari klendžije.
Možda ovo nekome izgleda kao preterivanje, ali to može biti samo zbog toga što ne poznaje slovo A iz azbuke mušičarenja klena.
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Ajde da osvezim malo ovu temu i da kazem neka svoja zapazanja. Ja najvise vremena provodim u musicarenju klena i to na J. moravi i Vlasini nesto manje. Na Moravi sam cini mi se vrlo lako hvatao klenove 1+kg. dok na Vlasini to nikako nisam uspevao. Bio sam srecan ako bih uhvatio nekog od 300gr. a nikako nisam mogao da se slozim sa konstatacijom lokalnih ribolovaca da krupnih klenova u Vlasini nema narocito u tom srednjem toku iznad sela Boljare. Sve dok proslog leta nisam poceo da izigravam majmuna i da se penjem na brezuljke iznad reke i na okolno drvece. Ne bi ste verovali koliko sam ogromnih klenova tako pronasao i to na mestima na kojima je moja musica prosla pre toga mnogo puta. Verujte mi na rec da koliko god da ste tihi tim ribama ne mozete da pridjete, za razliku od sitnijih klenova koje mozete da pecate kako god hocete. Ukoliko bih i uspevao da im pridjem uvek bi se prvo zaleteo na musicu neki manji klen posle koga satima na tom mestu ne bi bilo ni jednog od vecih. Ko poznaje reku zna o cemu pricam i kakvi su uslovi na vodi, obrasle obale, isuvise bistra reka i mala voda, a klenovi sto bi reko jedan moj drug kao da su zavrsili fakultet. Jednom recju izazov i za najiskusnije i najvestije musicare. Na kraju, posle 10ak dana nadmudrivanja uspeo sam da na veliku zutu kamenjarku ulovim klena od 1.85kg. Moj zakljucak je da se plasljivost klena razlikuje od reke do reke ali ko uspe da ulovi klena od preko kilograma u Vlasini i Nisavi i to u njihovim gornjim tokovima neka bude siguran da je presao po meni najtezu prepreku u musicarenju.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
babac je napisao(la):
Ajde da osvezim malo ovu temu i da kazem neka svoja zapazanja. Ja najvise vremena provodim u musicarenju klena i to na J. moravi i Vlasini nesto manje. Na Moravi sam cini mi se vrlo lako hvatao klenove 1+kg.
Druze posecujemo iste reke samo se ne bih slozio da se klenovi 1+ kg lako hvataju na Moravi.Ja pecam klena 20-ak godina,u pocetku na sve zivo a zadnjih 6-7 godina iskljucivo na musicu.Pa ni kad sam ga pecao na kedera,sljivu,visnju,zabicu...varalicu... nisu se lako hvatali komadi preko 1 kg a kamoli sad kad su reke kud i kamo praznije.
Da me ne shvatis pogresno,nemam losu nameru,samo pocetnicima u ovom nasem bozanstvenom hobiju mnoge stvari se serviraju olako koje ih samo zbunjuju i zavaravaju.Ne samo da na Vlasini I Nisavi nece lako uhvatiti lako klena od 1+kg nego nece ni na J.Moravi i mnogim nama dragim rekama.I ne samo pocetnici nego i mnooogo iskusniji musicari,varalicari...

Pozdrav Nenad
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
ovde na forumu ima dosta klendzija .kad bi se sprovela realna iskrena anketa koliko je prosle sezone ulovljeno klenova preko kilo rezultati bi bili porazavajuci.takvi klenovi u nasim rekama su vec kapitalne ribe jer je riblji fond veoma osiromasen. tako da sam siguran da mnogi musicari nisu videli prosle sezone klena ni od pola kila a da nepricamo o vecem. a posebna prica je opreznost ove ribe .
iz posta kolege babca zakljucujem da je njegovo iskustvo sto manja reka teze je uloviti ribu.delimicno se slazem jer su zabacaji kratki i musicar mora biti veoma oprezan i mora prici ribi veoma blizu.a na vecoj reci se javlja drugi problem ....gde je riba??? gde je klen usao ? gde i kako se tog dana u toliko sati hrani?? dali pokusati suvom pored trave ,ili je usao pod obalu u granje ...a mozda je na brzaku i klopa larve i poneku neopreznu ribicu pa mu treba spustiti muvu blize dnu??
desava se da nekoliko dana uopste nemogu da lociram ribu i imam bogat ulov ...tako nije bilo pre jer je klena bilo u ogromnim kolicinama .sada na ovaj broj u velikoj reci veci je problem provaliti gde se nalazi jato i kako ga prevariti ...a plus na sve to kretanje vodom jer na prvi znak opasnosti napusta lokaciju i nevraca se tog dana ....ima jos puno toga ,ali ovo je ukratko
dok na maloj reci  riba mora da bude u viru i nema gde iz njega da ode ...mozda samo do susednog vira.ali je potrebna povisena opreznost zbog veoma kratkih zabacaja ....veoma se razlikuje musicarenje klena na velikoj i maloj reci
evo jednog terena kod mene pa procenite gde bi prvo zabacili i gde bi usli u vodu pod uslovom da je moguce uci u vodu na zeljenom mestu zbog dubine .a na prvi sum riba sa nevidljivim usima ce otici na drugu stranu reke  :blush:

picture007resize.jpg



 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Slazem se za prosek ulova na nasoj vodi. Mi jako cesto idemo na klena i stvarno nije bilo tezeg od pola kg, bilo ih je brojcano dosta ali onih najvecih nema. Na nekim mestima ga ne hvatamo vec dve godine.
Velikog glavonju imate prilike jednom ili dvaput da uhvatite kad ga vidite. Ako je bas gladan on ce gadjati jos jednom ali ako ga tad omasite... pa pa  :bye:

Jednom mi se desilo da je jedan malo veci ludijao po vodi, vidim gde kupi, bacim mu jednom, omasim ga, drugi put je pokupio kao lud i bio je moj
 

babac

Junior member
Učlanjen(a)
04.03.2009.
Poruke
33
Broj reagovanja
0
Potpuno se slazem da su velike ribe postale retkost na svim nasim vodama. Recimo ja sam kao pocetnik u musicarenju hvatao klenove i to u Vlasini u samom centru Vlasotinca koji su mnogo veci od onih koje sada pecam u Juznoj Moravi i do kojih moram putujem i po vise desetina kilometara. Jesu retkost ali ih hvala bogu jos uvek ima. Ja u svom prethodnom postu nikako nisam zeleo da kazem da je lako uloviti klena kilasa  na moravi i da ih ima u velikom broju, bas naprotiv, nego sam samo uporedio plasljivost klena na pomenutim rekama i da je mnogo lakse prici krupnom klenu na Moravi nego u Vlasini. Meni je musicarenje na svim rekama neverovatno uzivanje i neopisiv osecaj ali nadmudrivanje krupnog klena na Vlasini upravo zbog njegove neverovatne plasljivosti se nalazi na vrhu piramide.
 
Vrh Dno