Sacuvajmo cistokrvonog SRPSKOG LIPLJENA!

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Slažem se. Ne mogu da zamislim scenario u kome poribljavanje autohtonom vrstom dunavskog sliva (i to ne samo Dunaskog, već i još bliže - Moravskog) može da donese išta loše. Jerma i Visočica prosto plaču za lipljanom. A i Nišava bi mogla biti veoooma zanimljiva za lipljana, možda i više od one 2 planinske rečice.

Evo danas čitam da je Pirotsko udruženje poribilo par jezera sa 1.500 kg babuški!  :doh: Najvećom štetočinom, uz cverglana. Što im neko to ne zabrani, nego im je lipljan u slivu Nišave trn u oku?

Rekao sam već jednom na forumu: ako se lipljan u slivu Nišave baš pokaže kao veeelika štetočina i invazivna vrsta  :D i počne da potiskuje autohtonog nišavskog skobalja  :D ima da ga izlovimo. Pisaće u dozvolama: "U slivu Nišave dozvoljen neograničen ulov lipljana. Lovostaj i minimalna mera ne postoje."  :) Evo ja ću prvi svakog dana da ponesem jedno 10-ak komada od 20-25 cm za roštilj. Moraćemo da spašavamo naše skobalje od te napasti...  :doh:
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Nema nista lakse od poribljavanja lipljenom. Dovoljno je utvrditi da li voda odgovara osnovnim potrebama oe riblje vrste. Znaci treba meriti temperaturu nekoliko puta godisnje, od najhladnijih, do najtolijih dana, izmesti iz toga maksimume i minimume, a onda ih uporediti sa uslovima zivota lipljena. Ako su reke dovoljno bogate vodom i kiseonikom, sto se lako uocava, a ne sadrze veliki udeo teskih metala, sigurno da je pogodna za lipljena. Negde ce brze, negde sporije napredovati, u sustini treba probati. Lipljen je riba koja zivi oko sedam godina, a u prirodnim uslovima (u reci) vec je u drugoj godini zivota polno zreo, najkasnije u trecoj, to odlican preduslov, da se jedna reka poribi ovom ribom. Npr, ove godine kupi se 5000 licinki koje ce do kraja ove sezone imati 6-8cm, negde i 10cm, vec sledece godine velicina se duplira, a u pojedinim rekama kao sto je Drina i utrostruci, a sto je najbitnije mresti. Znaci za sedam-osam godina od uspesnog poribljavanja i dobrog cuvanja, u vodi gde nije bilo lipljena, sada ce imati svih generacija i uzrasta. Ima li koja riba da moze lakse da se "zapati" od lipljena.

Samo dobro cuvanje i stvari se rese, lipljen ima mnogo vecu produktivnu moc od pastrmke, a vec u drugoj godini zivota ima punu reproduktivnu moc.

Nadajmo se da cemo sledece sezone uspeti da izmrestimo lipljen u nasem mrestilistu, to ce biti krupan korak, od koga cemo svi imati koristi.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Sumadinac je napisao(la):
Dovoljno je utvrditi da li voda odgovara osnovnim potrebama oe riblje vrste. Znaci treba meriti temperaturu nekoliko puta godisnje, od najhladnijih, do najtolijih dana, izmesti iz toga maksimume i minimume, a onda ih uporediti sa uslovima zivota lipljena. Ako su reke dovoljno bogate vodom i kiseonikom, sto se lako uocava, a ne sadrze veliki udeo teskih metala, sigurno da je pogodna za lipljena.
Reke Jerma i Visočica sigurno odgovaraju lipljanu po svim navedenim parametrima, jedino je diskutabilna količina vode pri letnjim minimumima. Plašim se da nisu premale. Ne poznajem dovoljno lipljana da bih to mogao da tvrdim. On sigurno ne bi uginuo jer su ove 2 reke i tada hladne i dogate kiseonikom, ali ne znam kolko mu smeta mala voda.

Evo Jerme u srednjem toku pri minimalnom vodostaju marta:

AlexaJerma.jpg


Isto, ali u donjem toku:

AleksaJerma2.jpg


Srednji tok pri malom letnjem vodostaju. Ovo je slikano prošle godine u vreme onih nezapamćenih suša:

j2.jpg


Dobra stvar je što lipljan iz Jerme može da migrira u Nišavu, gde ima odlične uslove za život najmanje 9 meseci. Diskutabilno je leto kada je voda možda pretopla. Mix zna temperature Nišave u celom toku pa bi mogo da baci neki podatak.  ;)

A evo je Visočica iznad jezera pri minimalnim letnjim vodostajima:

v1.jpg


drugidan3.jpg


Mada u virovima uvek ima dovoljno vode:

drugidan2.jpg


Lipljan iz Visočice može uvek da migrira u hladno Zavojsko jezero, ako mu se trenutno nešto ne svidi u Visočici (premala, ogromna/poplave, previše hladna zimi...)

Kako vam se čine ove reke za lipljana?

Ne znam da li je ovo off topic, pošto je od "sačuvajmo" prešlo na "proširimo" čistokrvnog srpskog lipljana.  :blush:

Mada je "širenje" dobar način da se nešto "sačuva". Što je više reka gde ga ima, veća je šansa da ga sačuvamo.  :)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Nisam rekao da je stetocina i da bi ugrozio druge vrste. To je vrlo filozofsko pitanje oko ovog poribljavanja isto kao i pitanje Catch and Release sistema...
Da je mladica u pitanju, to bi bilo vec osudjujuce sa moje strane. Mada imam izuzetaka! Djetinja je primer za uspesno poribljavanje reke mladicom. Jeste da je unistila ostalu ribu (autohtonu pastrmku) ali ipak se mresti uspesno.Ima nizvodno branu, a uzvodno ogromnu stenu ("skakavaci"), tako da je zrtvovan taj deo reke za mladicu koja maltene jede sve zivo, i ugozava ostalu ribu, ali sto je navaznije uspesno se mresti. Moj plan da se pitam bi bio izlovljavanje te mladice i formiranje maticnih jata u ribnjacima! Kasnije poribljavanje iskljucivo reka koje imaju mladicu trenutno i koja samo moze da poboljsa stanje u reci, a ne kao na nekoj drugoj da ugrozi ribu! Treba samo vracati ugrozeno na prirodno stanje i nista experimentisati. Naci ce se za svakog po nesto! ;)
Odoh u off! :-X

Mix, ne mogu da kazem da sigurno nije bio lipljen u rekama J.Srbije, ali po mom shvatanju stvari je da nisu mu odgovarali uslovi zivota. Stoji to da su reke male i da se lako izlove, ali kako je pastrmka ostala? Ne bih bio pametan... Podrzavam poribljavanje sa autohtonim lipljenom iz Braduljice!

Goci, Jerma mi je lepsa reka za lipljena.  :)




 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci, nema potrebe za merenjima bilo čega. Nema merenja temperature, nema merenja kiseonika, metala, ničega. Čika Mixmaster će vam na najsavremeniji način pokazati gde može, a gde ne može lipljen. He, he, he, nema hemije, na Lakijevu žalost :bye:, samo biologija. Gledaćemo bio-indikatore!
Zbog čega bi proveravali ostale gluposti, ako u vodi nađemo, na primer, march brown- Rhithrogena germanica ili veliku kamenjarku, Perla bipunctata ili još bolje Perlodes microcephala. Te životinje su umesto nas odavno izmerile kvalitet vode. ;)
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Mix, pozdravljam tvoje tvrdnje, ali veruj mi nisu dovoljne. Pogledajmo samo dve reke mog kraja, Moravicu i najvecu pritoku gornjeg toka Nosnicu koja je kao 1/3 Moravice. Znaci velicina Nosnice i npr. Jerme je identicna. U Moravici ima lipljena, godina se cutalo, postoje primerci velikih riba, ali nadajmo se da ce se jos bolje izmrestiti. Uvek ga je imalo u Moravici, znaci da je autohton i nikakav nazovi strucnjak ne moze da ospori poribljavanje Moravice lipljenom. Naime, sitnija riba iz Moravice migrira uzvodno u Nosnicu, jer samo 400-500m iznad usca nalazi se brana na Moravici. Znaci, pastrmka migrira u Nosnicu i mresti se, sitnija riba bezi u manju vodu, ali lipljen nikada. Reka je dovoljne velicine da bi lipljen u njoj ostao, ali jednostavno mu nesto ne odgovara kada nece da udje u Nosnicu. Pre dvadesetak godina u Moravici je na svaku pastrmku dolazilo deset lipljenova, znaci ogromna populacija, na jednom prelivu videlo se po pedesetak ogromnih riba, ni tada nije ulazio u Nosnicu, pa ni da se mresti. Znaci da ipak cinioci vode imaju bitan uticaj, ali redovno je ulazio nizvodno u Lucku reku koja je kao mali Rzav i redovno se mrestio.

Treba probati za nekoliko stotina komada malo vecih, dvogodisnjih riba, pratiti sta se dogadja, kako napreduje i da li se mresti. Na bilo koji drugi nacin nemoguce je bilo sta ustanoviti.

Djomla je pomenuo mladicu, na u Braduljici se redovno mresti mladica. Vec nekoliko godina unazad, ekipa ljudi odlazi u reke nastanjene mladicom za vreme mresta i na licu mesta, mresti ove ribe. Ikra se potom nosi u mrestiliste i polaze u lege. Maticno jato ce tek od sledece godine poceti sa reprodukcijom, a onda se treba nadati da ce ove plemenite ribe biti u izobilju, za kojom place Nisava!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Sumi, slazem se da je Nisava dobra reka za mladicu. Mada tesko mogu da nadjem jos jednu reku u SRB koja bi to mogla da "priusti" sebi (da ne narusi ostale ribe toliko, da ima kvalitet vode, i naravno masu vode dovoljnu za njene prohteve)!I treba se bazirati samo na tome da se njeno brojcano stanje odrzava! Imamo sada situaciju na Drini gde je mladica proredjena dosta. Na Limu se drzi solidno dole po klisurama dubokim, ali na ostalim tokovima nije to to kako je njen prirodan broj bez uticaja coveka.
Lipljen treba pazljivo da se prosiri na odredjene reke, ali to nije riba koja moze da ugrozi druge ribe (spominjete skobalja kojeg imamo u izobilju, i taj se nece narusiti, nema sanse!).

Sada kada krece njegov uzgoj, a jos je i autohton, onda bi valjalo i pametno da se i poribi na lepe reke koje imaju uslove za njega. Djetinja je isprobana sa malim brojem lipljena koji trenutno zivi u njoj, ali ko zna da li ce se izmrestiti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sumadinac je napisao(la):
Znaci velicina Nosnice i npr. Jerme je identicna.

Šumadinac, jeste da je ovo off, ali Jerma je reka sa prosečnim protokom sličnim na primer Velikom Rzavu. Moraćeš da obiđeš istok, krajnje je vreme. :yeswink:
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Naravno da hocu. Nadam se da cemo svi ucestvovati u pokusaju da svoje prelepe reke poribimo ovom izuzetno atraktivnom ribom. U tome ce nam svima pomoci desavanja u Braduljickom mrestilistu. Postoje zle glasine nazovi strucnjaka o tom poribljavanju. Oni vise vole da su nam reke prazne, nego da imamo raznovrstan riblji fond, ukoliko jedna vrsta potpuno ne ugrozi drugu. Ja sam za to da se proba sa oderedjenim brojem komada, treba poribiti Jermu, o njoj sam cuo samo najlepse, ako se u njoj lipljen primi, postace jos lepsa!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Treba, ali prvo preba "izloviti" krivolovce. Jerma je jedna od najnapadnutijih salmonidnih voda. Ne znam šta rade Pirotski ribočuvari, ali znam da ne posećuju Jermu. Daleko im je, treba im do nje oko 10-15 minuta kolima...  :mad:
Tolko meni treba od kuće do centra Niša.  :doh:

Možda je to neki dogovor sa našim, što bi Mix reko "stručnjacima" - prećutna dozvola za sve vrste krivolova kako bi se potamanila invazivna egejska (makedonska) pastrmka iz Jerme.  :D

Kao i obično, malo sam ozbiljan, malo zajebajem...  ;) Istina je negde između...  8)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo čistokrvnog srbijanskog lipljena u mojim rukama. Reka sa slike je:
a) Jerma
b) Nišava
c) Visočica
d) Vlasina
e) Temska

main.php


Ko pogodi dobija od mene poklon vredan 1000000 dolara.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.116
Broj reagovanja
1.167
Lokacija
Čačak
rzav, ako se nevaram, ove godine si samo tamo mogao da ga lovis, bar se nisi hvalio da si negde drugo bio gde ga ima,  :bleh:
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.099
Broj reagovanja
299
Lokacija
Svrljig
oholi je napisao(la):
rzav, ako se nevaram, ove godine si samo tamo mogao da ga lovis, bar se nisi hvalio da si negde drugo bio gde ga ima,  :bleh:
Nena šanse da je Rzav. To je za milionče isuviše lak odgovor :bleh: :D
 
Vrh Dno