Sakupljanje pečuraka

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Vreme je vrganja. Na Niškim pijacama ga ima, što znači da ka ima i u šumi gde mi trebamo biti. Vrganj je relativno laka pečurka za identifikaciju i jedna je od najukusnijih. Postoji njegov otrovni blizanac, ali krenimo redom. Najlakse će te je prepoznati po sunđeratom delu na samoj kapi. Vidite slike koje sam postavi, maznuo sam ih sa weba. Njegov otrovni blizanaaac poznatiji kao Boletus Satanas, ili ludara se lako identifikuje. Kada nožem odlomite Kapicu pšecukke ili glavu, ako na mstu preloma pocne da se menja boja iz bele u plavu pa u crnu, bacite ga odmah. naime iako postoji i jestiv vrganja koji menja boju, bolje je ne rizikovati.
vrganj je extra pečurka, lai bi ja savetovao da se pre samog spremanja prvo obari. Mnogo je jaka pečurka, treba nekao da se proteini koje ima razbiju inače može da Vam bude malo muka. Ne zbog otrova već od same jačine pečurke.
 

Prilozi

  • Boletus.jpg
    Boletus.jpg
    43,2 KB · Pregleda: 214
  • boletusa.jpg
    boletusa.jpg
    80,2 KB · Pregleda: 184

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Posto sam se vratio sa pecanja a da nisam snjuru ni pokvasio, jer je Lim mutan kao oranje od jucerasnje kise, mogu da razglabam o gljivama.
Djomla, mozes nastaviti da beres Caesareu (rujnicu ili jablanovacu kako je kod nas zovu) ako si je do sada brao i dobro upoznao. Ja ti samo skrecem paznju da izbjegavas one mlade, jos nerazvijene gljive koje se nalaze u omotu, poput jajeta. Beri one razvijene, kod kojih lako mozes da uocis boju sesira i lamela. Pazi takodje da gljiva nema nikakvih bjelicastih krpica po sesiru, jer bi to mogla da bude neka muhara koju su sunce i kisa isprali i izblijedili. Ali ona navodno nije toliko opasna kao zelena pupavka ili panterova muhara.

Dobre gljive za pocetkika su, kao sto Lucky kaze, lisicarke i vrganji. Izvrsne, vrlo ukusne gljive, koje se ne mogu lako pobrkati sa nekim otrovnim gljivama. A sad im je sezona!!! U mom kraju je poslednjih godina nazalost tesko doci do ovih gljiva jer ih mjestani masovno beru radi prodaje. Moraju se pohoditi udaljenije sume i manje naseljena mjesta. A nekad... Eh!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Jel se ovo jede  :D :D :D :D :D
Koji su efekti?
 

Prilozi

  • Eat me if you can.JPG
    Eat me if you can.JPG
    68,5 KB · Pregleda: 168

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
???
Pre nego sto nastavite dalje s ovim, moram da kazem da mi je drago sto sam na ovom forumu s vama i da se nadam da cemo biti zajedno jos dugo.
Vas Pedja
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
hahahahhahahahahaha  :doh: :doh: samo jednom se zivi i samo jednom se neke klopaju!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
A sto se smejes Lucky da nije ovo mozda kojim slucajem zelena pupavka?
:puke:
Moj deda, pored toga sto je bio pecaros (od njega sam daobio prvi stap), se razumeo i u branje pecurki. Znam da je u Bosni znao da se vrati iz sume pod teretom pecurki da mu je samo glava virila iz pregrsti kesa i zembila punih pecuraka. Nazalost nisam od njega naucio ovu lepu vestinu.
Mislim da ti je ovaj topic bas super stvar. :bye:
 
Vrh Dno