Sakupljanje pečuraka

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Iako Vam se se na prvi poged čini da ovo nema nikakve veze sa mušičarenjem, grešite.
Sada ću da Vam iznesem svoje lično iskustvo. Pre par godina odem ja u Paklešticu, sa tadašnjom devojkom, na duže. Beše to kraj juna i uletimo u najgori period što se tiče vremena. Kiša nas ubi, noću pogotovu, nikako da stane. I reka se zamuti ko blesava. Od mušičarenja nema ništa, pokušavao sam nije da nisam, ali u mutnom blatu tom, ništa :doh: I šta da se radi, OK sex to da, ali treba i nešto više. Nije mi se vraćalo za Niš i sve sam se nadao da će kišni period da se završi, da ću da najzad da uletim u klenovinu. I tada mi pade napamet da sakupljam pečurke. Od muke do današnjeg hobija. I danas volim da odem u pečurke. Na taj način ja sam izbegao nerviranje kada padne kiša a ja sam na duže u divljini. Znam da sutra neću mušičariti, ali cu slatko da se naskupljam i najedem pečurki. Ako ima zainteresovanih ovde možemo da diskutujemo na ovu temu. Možemo da naučimo zainteresovane kao da prepoznaju jestivu pečurku itd.
Namerno nisam ovu temu otvorio u Španskoj muvi, jer nije zajebavanje, zaista ima veze sa biologijom i ekologijom!
Salut!
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Kao sto sam vec jednom rekao - pecurke su jako zeznuta stvar i ne treba ih olako shvatati. Cak i one za koje mislite da su jestive - moze se ispostaviti da su otrovne. Po netu sam trazio i nasao nekoliko tutoriala kako prepoznati pecurku i da li je otrovna ili ne - nesto kao "kljuc". I nisam uspeo da nadjem neku koja bi odgovarala nasim usloima i prostorima...
Secam se i dok sam bio na biologiji (studirao) da nije postojao udzbenik koji bi obuhvatio sve pecurke koje se javljaju kod nas...
Zajeban hoby u svakom slucaju Laki! :)
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.588
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
  Imao sam iskustva sa ovim jako interesantnim hobijem..ako mogu tako da ga nazovem.Naime slicna situacija kao Luky-jeva..krenulo se u ribolov..ali nista od toga..riba ni da pipne..tada sam pecao na vaser kuglu.. I ovi moji plovkarosi predlozise da odemo malo dalje na terenu gde ima pecurki ali je tu u blizini..naravno nikada do tada nisam brao pecurke..i iskreno mislio sam da cu da se smorim samo tako --- :nowink: :nowink: :nowink: medjutim..kada sam poceo da skupljam jednu po jednu...i da polako raspoznajem vrganj..(iskreno,kada sam doneo kesu sa pecurkama..detaljno su je iskontrolisali  :bleh: :bleh:..da nije neka "nepotrebna " zalutala),postalo mi je jako interesantno...i svaki put kada riba tako ne radi..a u blizini sam nekih terena gde ima pecurki..uvek ih rado skupljam..

Imali smo oko 10-tak kg. kada dodjosmo u jedno mesto ispred Vranja,gde se otkupljuju pecurke prodadosmo sve to...i uzesmo neke pare i naravno kao po starom Srpskom obicaju..gde cemo,ako ne u kafanu ::) ::)..narucismo neke cevape...i tako smo proveli taj dan,jako lep dan.
  p.s.mozda nema veze sa biologijom i ekologijom...ali je to moje iskustvo s'pecurkama.

Pozdrav!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Branje (ne sakupljanje) pečuraka je bolje od mušičarenja! Nabereš, prodaš, pa uzmeš pare. Tu nema ono "Catch and release"? :lol:
Laki, tri dana se razbija kiša. Hoćeš li da mi objasniš, molim te, kako da berem pečurke. Verujem da će posle ovolikih padavina šume biti pune dobrih gljiva. Koje da berem, a koje ne? Da li da ih jedem? Sme li to da se prodaje i treba li da se plati dozvola za taj hobi?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ako si ozbiljan a ne pališ vatru, rado ću ti ovde objasniti koje da bereš i klopaš. Prodaja nije zabranjena, valjda, ali mogu da te jure tržišni inspektori :hammer:, tako da ispada da je zabranjena. Nemam pojma, ali to nije ni bitno, taj deo je čisto paljenje vatre!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, mušičarenje i sakupljanje gljiva je nerzdvojno povezano tako što ćeš ti da bereš lisičare, a ja da mušičarim pastrmke u kanjonu Temske. Na kraju ćemo razmeniti ulov (uber). :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
uf...promaših nekako ovaj topic.  :) :doh: :)

ja sam imao sreču da sam skoro celo svoje detinjstvo proveo u ribolovu i branju gljiva (vrganji, pečurke, šampinjoni, lisičarke, puhare, sunčanice, panjevčice, smrčci i druge manje poznate da ne nabrajam). Često smo sa prijateljima sa pecanja išli i u gljive. Moja majka je također pecala zajedno sa njenom kumom dok sam ja sa kumom i njihovom decom. No, mojoj majci pecanje nije bio neki hobi ali gljivarenje totalno kao meni npr. mušičarenje...onda znate koliko je sati  :hammer: još tada je poznavala preko 300 vrsta gljiva a ja sam uz nju cesto isao po sumama i uzivao u prirodi i samom pronalazenju gljiva. Toliko je bila u tome da si je napravila mali laboratorij kod kuće. Nismo nikada pogresili sa nekim x gljivama jer uvek je nosila sa sobom knjige a po nekada i reagense. Proučavala je to, bila opčinjena a i dan danas se tim hobijem bavi.
No, ono sto sam ja naucio uz moju majku je to da je jako dobro nositi dobru knjigu o gljivama ako se misli brati nesto u sta nisi siguran 101%  ;) a posebno ako takve mislite jesti treba biti siguran barem 200%  :hammer:
Postoje gljive koje su blago toksične i moze samo da kakate ko' grlica  :hammer:, a zbog nekih koje su jako slične jestivma možete otiči na onaj svet  :( :D npr. ima jedna vrsta vrlo slična pečurki na prvi pogled, na preseku stručka pozeleni ako se ne varam...sada se ni ne sečeam tačno, no ima isto tako vrsta vrganja koji je jedini iz te grupe otrovan ali jako blago...ne smrtonosno, na preseku stručka poplavi koliko se sečam.
Dečki samo pažljivo i knjigu u ruke i dobro proučite ako niste sigurni barem 100% ;), onda krkanje!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ima li neka gljiva, koja ima psihoaktivno dejstvo na mušičara da mu se priviđa da lovi sve same kapitalce, a da, zapravo, lovi obične beovice? Mogla bi da mi zatreba kad ostarim. :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D probaj sa:  Psilocybe Mexicana http://hallucinogen.blog.hr/ i Amanita muscaria, mnogima dobro poznata, http://www.varganj.hr/gljiva0764.htm  :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: nemoj posle da mi se žališ :smoke: :hammer:

Ne konzumirajte ove gljive, nikako!!! Neki jedu ove muhare po posebnoj pripremi...ali bolje ne!
"U slučaju ne željenih učinaka ili simptoma posavetujte se sa svojim lečnikom ili farmaceutom"  :hammer: :hammer: ako stignete  ??? :D :whistle: :toalet: :dance: :wacko:
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Druze Lucky,
Dijelim tvoje odusevljenje i interesovanje za gljive. Meni lov na gljive (npr. smrcke) moze biti jednako uzbudljiv kao i lov na pastrmku. Mislim da musicarenje i sakupljanje gljiva povezuje to sto tu uvijek ima nesto da se uci, otkriva.
Sto se tice upoznavanja gljiva najbolje je koristiti neki pouzdan prirucnik. Ja sam se u pocetku najvise oslanjao na knjigu  Ivana Fochta "Gljive Jugoslavije" koju je "Nolit" objavio prije 30 godina. To je vjerovatno najbolje napisani prirucnik o gljivama kod nas. Tamo se nalazi i kljuc za gljive koji omogucava lakse raspoznavanje. U pocetku se treba, naravno, drzati onih vrsta koje se daju lakse raspoznati i nemaju opasnih "dvojnika"!!!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
hehe znači nisam usamljen u ovome. Sjajno. Smrčka sam samo jednom našao na Staroj Planini, mislim da imam slike negde samo treba da ih iskopam.
Nisam koristio tu knjigu, ja sam počeo kao i većina novih pečurkara sa Macom, ali sam nabavio izuzetnu knjigu na engleskom jeziku naroda i narodnosti, koja mi je i do dan danas alfa i omega. The Pocked Guide to Mushrooms Jean-Marie Polese
veoma jaka knjiga!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Smrcka ove godine nisam brao a proslih godina sam redovno to radio. Cisto iz zadovoljstva sam to radio.Meni je dosta zanimljiv crveni  smrcak! On je dosta redak ali je ukusan opasno.Pronasao sam ga samo jedanput, a inace stariji ljudi koji su ga davno koristili kazu da su ga dosta koristili u iishrani u tom periodu (aprilu).

Evo isto jedne uskusne pecurke. Ja je zovem jajcara a inace latinski se naziva Amanita caesarea.
Ja je berem dok je josh u jajetu a kasnije kada se rascveta onda je malo starija i ne berem je, barem za moju ishranu. Evo slike:
amacae_pic.gif


Mnogo je lepo brati pecurke, ma sta god brali. Al' samo sa znanjem!
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Djomla je napisao(la):
Evo isto jedne uskusne pecurke. Ja je zovem jajcara a inace latinski se naziva Amanita caesarea.
Ja je berem dok je josh u jajetu a kasnije kada se rascveta onda je malo starija i ne berem je, barem za moju ishranu. Evo slike:
amacae_pic.gif

Uh, Djomla, oprezno sa Amanitama koje su jos u jajetu. Rod Amanita obuhvata kako najukusnije gljive (u koje spada spomenuta Caesarea - kraljevska gljiva kako joj ime kaze!)tako i najotrovnije, poput zelene pupavke ili panterove muhare. Ne bih nikom preporucio da ove gljive bere dok su jos sasvim mlade.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Slazem se sa Blagojom, ja ne bi preporucio da ih neiskusni beru. Sutra cu, sada sam umoran, da napisem malo o vrganju i lisicari, tu bar nema mnogo komplikacija a pecurkesu sjajne!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Berem je vec nekoliko godina unazad i eto pojma nisam imao da je mogu pomesati sa nekom drugom vrstom.  :eek:  Kada je primetim u sumi nikada je ne preskacem jer stvarno su izuzetne, dok mlecnice,lisicarke preskocim po neki put namerno.

Hvala na savetu! ;)
 
Vrh Dno