Skobalj- 3.put

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
V

vaga

Guest
Skobalj se peca cele sezone,zasad nema lovostaja.Puno puta idem sa ocem u ribolov,on je kao okoreli klenaros presao na "visi" nivo tj. na skobalja a ja sam presao na visi nivo u drugom smislu,tj. promenio sam tehniku i postao musicar.
  Do sada su o lovu skobalja postavljena 2 topica i sva vasa iskustva su veoma poucna,ja sam ipak resio da osvezim temu po treci put sa nekim novim pitanjima o kojima se niste izjasnili dovoljno a mene eto muce i kopkaju.
  Ovih dana je udarna sezona za njega,i dalje idem sa ocem koji ga manje vise uspesno peca voznjom plovka na hleb,tera i mene al dzabe em ne ide em ne privlaci.Ali me privlaci nesto drugo,skobalj i kad radi i kad ne radi ima naviku da se izbacuje na povrsinu vode odajuci na taj nacin svoje prisustvo,neki put u manjoj meri a neki put masovno a pogotovo u sumrak.E sad me interesuje,moguce li je da on ustvari skuplja nesto sa povrsine vode a da mi to ne vidimo ili je u pitanju neki sporedan nagon.Ako skuplja nesto: sta je to ? i kako on to ustvari vidi ?
S obzirom da su mu usta sa donje strane tela,kako on ustvari skuplja hranu sa povrsine,mozda okrenut ledjima a kako se izbacuje i sl. ? Moze li i sada da se iskoristi njegovo izbacivanje na povrsinu da mu se ponudi suva muva,npr. vestica, da li bi uzimao ??? :-\ :-\ :-\
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Skobalj se redovno zimi izbacuje i garant to ne radi da bi skupio neku muvu. Ne bih ja probao lov skobalja zimi suvom muvom...  ;)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Iz mog iskustva, skobalj se iz "nekog" razloga dize na povrsinu meni nepoznatog razloga. To meni deluje, podigne se izbaci ledja na povrsinu (zabucka) i vrati se na dno da "pase"!
E sad u ovom periodu (Oktobar,Novembar,pocetak Decembra) on ce se DICI ZA MRAVOM! Na sitnijoj udici od 14,16 pa nadalje. Trebao bi da ga trazis po malim vodostajima na vecim rekama. Za mrave sam siguran da kupi. Ja se spremam za prolece sa malim mravima da idem na skobalja i naravno lipljena. Predvece ce da uzme sigurno, znaci sumrak! ;)

Pozdrav!
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
U ovo doba godine, kada je voda zamucena a njen nivo znatno veci, (a uz to nigde insekta, a kamoli rojenja), nema teoretske sanse da skobalj iskace iz vode u potrazi za hranom.  :'(
Hranjenje u vazduhu:
Pastrmka u Junu-da, skobalj u decembru-ne.
Licno smatram da se skobalj (ili barem velika vecina) nikada nece usuditi da glad utoli iskakanjem. Saa onolickim ustima u vazduhu nebi mogo ni najsitnijeg midza uloviti.
Lovio sam ih na suvu muvu najbolje u prolece. Na laganu voznju, voda ne potpuno bistra, dubina ne prevelika-do 1m. Na tim mestima gde sam hvatao skobalj je definitivno jeo muve, sto se dokazalo prilikom kasnijeg kasapljenja. U zeludcu svakog ulovljenog je bilo nekih emergera braon i tamnomaslinastih, i po nekoliko crnih i vrlo sitnih midzeva.
Na istim tim mestima se jedva mogla primetiti povremena promena na povrsini vode. Jedva onolika da to primetim ja , posto gledam u tih par kvadrata. Regularni skobaljasi posmatraci to nisu primecivali. Samo ponekad se desio sitan prc na povrsini kao najsitnija bejavica.
Muve na koje ih lovim su nalik krejicama , nezne i sitne, najcesce bez nozica od pevca i dugih repova







 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Kuzma, niko nije rekao da iskace? ???

Ja sam spomenuo ovaj period dok su vece reke (Lim,Drina) kod nas josh uvek male (povremeno). Hvatao sam lipljena krajem oktobra i u zeludcu sam pored crva caurasa (ne znam strucni naziv), malo ostalih larvi i 30% MRAVA! Skobalj je dosta se pracakao po povrsini, ledjima pravio zuvk BUC! :)
Cuo sam da su ga lovili na mrave u ovom periodu: oktobar,novembar,pocetak decembra iskljucivo po malim vodostajima. Ako mozes stavi neku sliku tih midzeva? ;)

Pozdrav!
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
djomla je sto posto u pravu ,
ako se neko opredeli da peca skobalja na muvu , najizgledniji period za to je septembar a nekad i pocetak oktobra kad se roji mrav
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Skobalj se sigurno ne izbacuje na povrsinu radi zabave, nego u lovu za nekim slasnim zalogajem. Mogu to biti i mravi, ali mislim da su mnogo cesce u pitanju raznorazni "emergeri". Po nacinu na koji se riba javlja na povrsini moze se manje-vise zakljuciti cime se hrani. Na Limu se skobalj, narocito u sumrak, vrlo snazno izbacuje, pokazujuci citav ledjni dio iznad povrsine vode. To vjerovatno ukazuje na to da je riba u velikoj zurbi krenula sa dna za necim sto se nalazilo ispod povrsine vode ili se kretalo ka vodenom filmu. Mislim da je u takvim situacijama najbolji izbor mokra musica, plasirana nekoliko centimetara ispod povrsine vode.

Na Limu sam posmatrao i jata skobalja koja se nisu nalazila na dnu, nego ispod same povrsine vode, u tisaku, i mirno kupila insekte iz vodenog filma. Takve situacije su na Limu mnogo rjedje i u pravilu se radilo o sitnijim primjercima. Samo u nekoj takvoj situaciji logican izbor bi bila suva musica.

Ja sam ga iskljucivo lovio podvodnim musicama (nimfama). Najbolje rezultate imao sam krajem proljeca i pocetkom ljeta, do sredine jula. Zanimljivo je da je skobalj najbolje uzimao onda kada je bilo i povrsinske aktivnosti.

Ne znam koliko je u ovom periodu aktivan na povrsini. Mozda kad otopli? Ja bih u svakom slucaju prije probao sa nimfama... Nekom imitacijom tulara u kucici?
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Insert Quote
Kuzma, niko nije rekao da iskace? Huh?

Ja sam spomenuo ovaj period dok su vece reke (Lim,Drina) kod nas josh uvek male (povremeno). Hvatao sam lipljena krajem oktobra i u zeludcu sam pored crva caurasa (ne znam strucni naziv), malo ostalih larvi i 30% MRAVA! Skobalj je dosta se pracakao po povrsini, ledjima pravio zuvk BUC! Smiley
Cuo sam da su ga lovili na mrave u ovom periodu: oktobar,novembar,pocetak decembra iskljucivo po malim vodostajima. Ako mozes stavi neku sliku tih midzeva? Wink

  Djomla , tvoj prethodni tekst je ok i logican . Izbacivanje je pomenuo Vaga, pa je moj komentar u tom pravcu.
Ne znam , verovatnije su reke na kojima pecamo pomalo razlicite. Pecao sam ih i u jesen ali na J. Moravi najbolje radi u prolece.
Kada budem poceo da slikam muve ubacicu neku skobaljsku na vidno mesto ;)
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Blagoje, hvala sto si se javio. Nadam se da ces i na prolece pokusati sa skobljem da se nadmudrujes. Meni deluje primamljivo. Mada sa letnjim musicarenjem lipljena, ne mogu nista da poredim! :)

Ako nije problem, posto smo u istom gradu mogao bi da mi pokazes tvoje kreacije emergera,  jesu li komplikovani za vezivanje...?

Da li si imao problema sa spadanjem skobalja sa udice? Da li je komplikovan za "trenutak kontre" (lepo zabadanje)?

Pozdrav!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Teško je objasniti iskakanje skobalja. Meni najviše liči na napade na emergere krznokrilaca, koji veliko brzinom isplivavaju na površinu vode. Moguće je da se skobalj zaleti, kako bi ga ulovio i, pošto nema kočnicu, velika brzina ga izbacuje na površinu vode.
On ne kupi, već se izbacuje, što znači da se ne hrani blizu površine, već juri emergere koji imaju vertikalnu putanju. Moguće je i da ima malo problema sa oblikom usta, pa mora da se malo više potrudi (praćakne) kako bi uspešno lovio.
U prilog ovoj teoriji ide i činjenica da se skobalji najčešće izbacuju u vreme izleganja krznokrilaca (Trichoptera, sedge, caddis, vodeni moljac...), kasno popodne i u sumrak.
Naravno, sve je ovo nagađanje, ali proisteklo iz višpegodišnjeg posmatranja, poznavanja vodenih insekata i ponašanja skobalja.
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Mixmaster je napisao(la):
  Meni najviše liči na napade na emergere krznokrilaca, koji veliko brzinom isplivavaju na površinu vode. Moguće je da se skobalj zaleti, kako bi ga ulovio i, pošto nema kočnicu, velika brzina ga izbacuje na površinu vode.

Mix, potpuno se slazem sa tvojim objasnjenjem. I ja mislim da su uzrok snaznom izbacivanju skobalja najcesce emergeri krznokrilaca koje on lovi tik ispod povrsine. Poznato je da se krznokrilci velikom brzinom oslobadjaju iz opne lutke, skobalj to "zna" i zato zuri da se dokopa lutke prije nego sto bude kasno.
Drugi uzrok snaznom izbacivanju skobalja moglo bi biti i rojenje midzeva. Ne znam mnogo o tome kako se njihove larve ponasaju u vodi, ali sam na terenu uocio povezanost izmedju ta dva dogadjanja.

Djomla, sto se tice mojih imitacija lutki krznokrilaca one su vrlo jednostavne i namijenjene dubinskom lovu: olovna zica, zlatna glava, prirodni ili vjestacki dabing i malo necega sto svjetluca kao porebravanje ili dodatak dabingu. Mirnije, prirodne boje za bistru vodu i drecece boje za mutni Lim.
Ja nisam probavao da lovim sa imitacijama emergerima koji su pod samom povrsinom. To sam planirao za novu sesozu. Namjeravam vezati LaFontaine-ove imitacije lutaka (sparkle puppa). Mislim i da su klasicni soft-hackle sasvim prikladni.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Moram da se umešam, ne mogu više da izdržim!!!
Mnogo vrsta bele ribe, čak i šaran se izbacuju i "kupaju" na površini vode. Ubedljivo najčešće je to u RANIM JUTARNJIM SATIMA kada se najmasovnije izbacuje i skobalj. To možete videti i na Dunavu, Savi, Tamišu, Drini, sve 3 Morave,... Skobalj se šesto izbacuje i u toku dana, a drugi cug mu je u sumrak/prvi mrak.
I sve te ribe tada ništa ne jedu. Da li se igraju, čiste od parazita, slave novi dan ili ko zna šta već pitanje je za pametnije od mene. Ako to iko uopšte sa sigurnošću zna!
Skobalj je najveći jadnik po tom pitanju jer bi sa onakvom građom usta i položajem očiju umro od gladi za mesec dana kada bi morao da juri tularaše po površini!!!
Činjenica je da ima perioda kada uzima hranu sa dna i ne libi se da pokupi larvu/nimfu/crvića/proteine koje inače skuplja sa algama, ali i to je nekim periodima godine, a ne kao pravilo. A svaki lov i ulov na površini nije nemoguć ali spada u jako retke i nepouzdane izuzetke.
P.S . Ove godine sam se 2 puta na Drini našao usred nepreglednog jata skobalja i u 45 minuta promenio sve nimfe koje nosim sa sobom u kutijama,  češljao skobalje po razdeljku i očajavao zbog njihove indolentnosti.
Nijedno uzimanje.
Male/velike/srednje/žute/bele/tamne/svetle/zlatoglave/nikakve/šarene/fazan/jarebica/zec/...
Siguran sam da ću ga jednom uhvatiti, ali kako i zašto, to ne znam - pitam Mixa koliko ih je za sve ove godine video, koliko puta pokušao da uhvati i koliko ulovio? Šta to govori?
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Moguće je i da ima malo problema sa oblikom usta, pa mora da se malo više potrudi (praćakne) kako bi uspešno lovio.

Ovo je vrlo verovatno! Ja sam primetio slicu situcaiju. Na prelivu sam uocio jato skobalja kilasa koji su se hranili algama sa kamena i larvama,gamarusima (cime vec, ne znam). I on dok uzmima hranu , iskrece se telom,maltene hrorizontalno se izvrce,pa se namesta, vrti. Nije kako npr: pastrmka, koja stane na jedno mesto i hrani se ili ceka hranu.

Ovaj problem kod uzimanja hrane kod skobalja manifestije se belasanjem,presijavanjem koje se moze primetiti ako se stane malo iznad reke.

Ja sam emergere koristio za lov lipljena u jesenjim danima. Bili su nacisto ploveci.
Ne razumem kako napraviti emergera koja ide malo ispod vode, koliko otezati...? Primetio sam da na Limu ima dosta lutaka koje voda nosi. Mozes da ih nakupis koliko hoces. Idu ili povrsinom ili malo ispod vode.



 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Milanece, ne videh tvoj post.
Ne bih se slozio sa tobom. :) Skobalja iskreno ne volim, ali nije jadnik zbog svoje fizicke konstitucije. Sto ga ne uhvatis na nesto ako je jadnik? On je veoma rezervisan za svoju manje kolincinsku hranu (nimfe,emergere...) sto ga cini izuzetnim potencijalnim "nadmudrivacem" kada dodjes na vodu. Meni smeta kao vrsta iz drugih razloga...

 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Milance je napisao(la):
Siguran sam da ću ga jednom uhvatiti, ali kako i zašto, to ne znam - pitam Mixa koliko ih je za sve ove godine video, koliko puta pokušao da uhvati i koliko ulovio? Šta to govori?

Pazi, postoje razne teorije. I ja vrlo lako mogu da prihvatim da skobalji skaču bez veze. Ipak, moraš priznati da je to malčice čudno. Nijedna riba ne voli da odaje svoje prisustvo bez veze i da talasa bez potrebe.
Ovo pitanje je koliko vidim upućeno meni. Ja sam mnogo puta sa namerom (ističem to) mušičario skobalje. Lovio sam ih suvim muvama, sitnim i krupnijim nimfama. Odavno to nisam pokušavao, jer mi je malo dosadilo, ali uveravam te, Milanče, da ponekad nije nikakav problem uloviti skobalja mušicom. Ima tu nekoliko "sitnica" koje treba ispoštovati i to je sve.
Kada tako iskače i izbacuje se, nisam imao nikakve rezultate. Treba ga naći u plićaku i ponuditi mu nimfu, mada ja preferiram suvu muvu! Verujem da većini mušičara ovo čudno zvuči, ali lovio sam i po desetak komada za pola sata.
Samo, najčešće sam lovio sitnije komade. Samo dva puta u svojoj karijeri uspeo sam da prevarim nimfom skobalja težeg od 1 kg i to je lep osećaj. Na neki način, ovaj ravničarski lipljen, predstavlja vrhunski izazov.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno