Skobalj- 3.put

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Milance je napisao(la):
Mnogo vrsta bele ribe, čak i šaran se izbacuju i "kupaju" na površini vode.
I sve te ribe tada ništa ne jedu. Da li se igraju, čiste od parazita, slave novi dan ili ko zna šta već pitanje je za pametnije od mene.
Meni je potpuno neprihvatljiva teorija po kojoj se ribe izbacuju zato da bi se igrale, slavile novi dan i sl. Riba koja sat i vise vremena, u odredjenim razmacima, u sredini matice, izlijece na povrsinu da bi slavila radjanje novog dana ili zalazak sunca! Lijepo i romanticno!!! Ali ribe su mnogo jednostavnija bica i njihovo ponasanje uslovljeno je jedino nagonom za opstankom koji se manifestuje kroz potragu za hranom i skrivanje od neprijatelja. Iskakanje na povrsinu bez razloga protivrjeci i jednom i drugom. Ono trosi ogromnu energiju i istovremeno izlaze ribu neprijateljima iz vazduha.

To sto i druge vrste bijele ribe (pa i saran) iskacu na povrsinu govori samo o tome da i ove ribe slijede manje-vise iste obrasce ponasanja kao i skobalj ili ako hocete pastrmka i lipljen. Pojedine vrste su se naravno specijalizovale za odredjene oblike hrane i nacine hranjenja, ali sve one pokazuju i odredjenu dozu oportutizma, tj. spremnosti da prihvate ono sto im se u datom trenutku nudi.

Ako skobalj (i druge ribe) iskacu na povrsinu, to nuzno ne znaci i da se hrani na povrsini. On se moze hraniti (i mislim da se najcesce i hrani) ispod povrsine, recimo lutkama krznokrilaca (Trichoptera) koje matica nosi ili se one sa dna podizu ka povrsini. Skobalje koje sam dobijao na otezane imitacije lutki reagovali su upravo u onom trenutku kada su se one podizale sa dna prema povrsini.

Djomla,
sto se tice lova emergerima ispod povrsine to se moze postici tako sto ih vezujes bez otezanja, ili sa minimalnim otezanjem i lovis ih sa plivajucim predvezom ciji je samo vrsni dio tonuci (npr. fluorocarbon). Imitaciju ne tretiramo nikakvim sredstvom za plovnost i pravimo je u principu od materijala koji upijaju vodu. To je naravno teorija koju narednog ljeta namjeravam provjeriti. Do sada sam, sa uspjehom, skobalje lovio otezanim nimfama, otezanim imitacijama lutki krznokrilaca i imitacijama gamarusa.
 
V

vaga

Guest
Mozda treba probati sa nekom imitacijom hlebne ruze,mozda malo cik-cak vate na udici i malo otezanja pa probati,u ovom periodu se love najkrupniji.... :)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Vaga, zaboravio si da metnes da je NEOPHODAN plovak! :D
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
Hvala Blagoje!

Vaga te kreacije, zajedno sa vestackim algama se tesko mogu namesti skobalju da on pomisli da je stvarna. Probirljiv je on dosta.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
vaga je napisao(la):
Mozda treba probati sa nekom imitacijom hlebne ruze,mozda malo cik-cak vate na udici i malo otezanja pa probati,u ovom periodu se love najkrupniji.... :)
  Moze biti interesantna fora. Znam da skobaljasi komentarisu hladnije mesece u godini kao period kada se ova riba lovi na BELE mamce,
Jos jedna cinjenica-na nekim delovima J Morave ribolovci  vrlo, vrlo cesto pecaju udicom namamcenom  parcetom vatice. Upredu je i izbockaju na udicu i tako prave voznje. jednog tipa sam spijunirao- peca na najnormalniji nacin sa ne mnogo normalnim mamcem-i hvata. Tako okacena vata na udici i u vodi ne lici na hleb uopste, lici na nesto ljigavo, kao neka slabasna i nezna alga. Ipak , ovakvim mamcem pecaju dok ne otkinu udicu, znaci nikako ne spada.  Kao takav(neskidajuci), ovaj mamac(vata) moze biti interesantan i musicarima.
A moguce je staviti i indikator.
Sigurno cu to probati na prolece
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ako bi mogao neko da me uputi u lov skobalja,kako cime i sta mi je sve potrebno loviti ga na musicarski stap,bio bi mu veoma zahvalan
Jako me interesuje
----POZDRAVV----
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
637
Broj reagovanja
19
http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=35.0

http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=20.0

Vidi ovo mozda ti nesto znaci.
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
odrastao sam loveći skobalja ili škobalja kako mi kažemo.LJudi 99,9% procenata njegovog jelovnika je alga klodofora,kakvi tularoši kakvi midževi i ostale životinjke????????Da dešava se da uzme i nimfu,i da vidjao sam da lim proključa kad se roje mravi ali to je više izuzetak nego pravilo.Svaka riba iskače iz vode,naročito pred mrak ali to još ni nauka nije objasnila zašto.Da je zbog mušica pa to bi valjda naučnici uvideli dosad,plus ona silna tehnika i raznorazne kamere.I koja se to mušica roji u januaru pred mrak na -25 stepeni pa škobalj skače za njom?
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Jede,jede skobalj i gamarusa,i to jako dobro!
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
razlika između dunava i lima je ogromna,tako da je i između limskih i dunavskih škobalja.Nisam čuo da je neko uhvatio škobalja na travu na dunavu!Jede on gamaruse i na limu ali gamarus je živuljka dna i on ne izlazi na površinu a ni škobalj za njim.Ali na limu prva i osnovna hrana mu je trava.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Škobo kad pobudali pravi je mesežder! Treba da vidite kako samo hasa riblju mlađ! Ja sam ga namenski lovio na male voblere i imao udarac na svaka par zabačaja!

Dobra je ta makrobiotika, al meso je meso!  :D
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
ukljucicu se i ja u vasu pricu o skobalju i zasto on izlazi na povrsini.  Da predjem na  pricu, o izlazenju na povrsini ili skoku u vis :), pored onog sto ste vi kolege rekli iz kog razloga izlazi pa cak i skace, moze razlog da bude i ti neki sitni mikroorganizmi (paraziti)koji su dosli na njegovom telu i na taj naci da se "istrese buva" kako bi se reklo. Zna se da saran i druge ribe iz te grupe koje zive i hrane se na dnu imaju i parazite, zbog tog saran prolazi kroz sevar po barama da bi se ocistio. Ko zna zbog cega ....?
 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
Na uni sam dozivio oko stotinjak iskakanja mladice za jednu vecer,ciscenje skrga od parazita i pjeska!
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
sinoc nisam mogao leci, razmisljao sam o tom izronjavanju riba ili iskakanju. Posto sve ribe imaju te "besike" ili kako se vec zovu, i  mozda njihov organizam trazi da bi te besike povremeno napune da bi sacuvale elasticnost i totalnu funkciju tog organa, jer uglavnom riba koja zivi na dnu ne puni  toliko te besike. Taj razlog tera sve ribe da iskacu povremeno.  Mozda taj nagon tera skobalje da izlaze na povrsini, taj princip je slican kao kod podmornica.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Skobalj se najčešće izbacuje predveče. Pitam se, zašto bi samo tad uzimao vazduh ili se čistio od parazita? Znam da u to vreme ima najviše vodenih insekata, čije lutke i emergeri polaze sa dna ka površini.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno