Sta je sa rojenjem???

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.699
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Mišljenja sam da se sva ova promena klime, vodostaja, požara, vremena iz leta u zimu i obrnuto dešava zbog promene polova koji su se inače i pre dešavali i uvek je bilo tako s tim što sada već neko vreme pominju da je severni ubrzao. Da li su Persijanci kao nama poznata stara i jaka civilizacija bili ludi da žive u pustinji a mogli su bilo gde ili je tamo bilo zelenila i vode. Isto je sa Egipćanima. Vremenom se klima promenila zbog promene polova i verovatno tako zemlja sebe leči. Svedoci smo čestih požara u Grčkoj, Italiji, Turskoj… kao da se topli pojas tj granica podiže i mi ulazimo u umereniju klimu a samim tim imaćemo problema sa vodom hteli mi to ili ne i ništa se tu ne pitamo. Ova eko priča je tu samo da imamo eko takse i ostale poreze, skuplju struju, gorivo, gas… itd. Avioni su i dalje najveći zagađivači nisam ispratio da se tu mnogo toga promenilo ali se zato nama servira priča da li je auto euro 3, 4 ili 5…
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
Sve se to možda samo i nama čini kao katastrofa. Na kraju krajeva, iznad Save i Dunava je bilo more.
Milutin Milankovic je pisao naucne radove o tim ciklusima kroz koje prolazi svetska klima, nisam zapamtio pojedinosti vec cinjenicu da se trenutno ne radi o klimatskim promenama vec ciklatornim smenama tih intervala koji su veci od jedne ribolovacke sezone...
Sto se tice teme, primetno je da ima manje rojenja, kada sam pocinjao musicarenje mogao si komotno da bacas samo suvu tokom veceg dela godine sa vidljivim rojenjima svega i svacega. Odavno nisam doziveo u vecernjem cugu takvo rojenje da ne vidim moju musicu na vodi... sada moram da se dohvatam mrskog mi nimfarenja da bi bio u prilici da ne odem kuci bez ulova...
Da, Milanković je inače među najcitiranijim naučnicima svih vremena, baš zbog Kanona osunčavanja. Mada mislim da ono što se pod terminom "klimatske promene" misli jeste čovekov uticaj na te već postojeće cikluse koji se svakako dešavaju. Ja sam rojenje pravo doživeo na Šumaričkom jezeru pre nekih 20ak dana. Bilo je milion mrava u sumrak, i svaka beovica iz jezera mislim da je izašla da ih jede. Ja sam prevario par komada na nekog midža koji sam imao, mrava nisam imao kod sebe. Ali da, kada je pecanje u pitanju, ili je to nimfa ili 0 poena.
A ovo što je @silvio pomenuo mislim da ima uticaj na mikrolokacije. Naročito oko seče šuma oko vode, i vegetacije gde bi se insekti kretali i razmnožavali. Meni najteže pada kada vidim izbetonirana dna korita, gde je presečena svaka komunikacija vode i zemljišta ispod. Ali to i nekako da čovek shvati, mora tako oko mostova i prelaza. A MHE koje se kod nas prave su čisto zlo. Tu nema diskusije uopšte.
@TMc ma ne moramo da idemo u Egipat brate, dolina Save i Dunava su bile more. Ispod Taš(majdana) su iskopane školjke. Tek kada sam otišao tamo kod Titelskog brega sam mogao da vizuelizujem more. Ti bregovi i doline više liče na dno nekog jezera nego na površinsko zemljište. Drugar koji je studirao energetiku mi reče da je udeo zagađenja od vozila na svetu manje od 3%. Al to su već neke teme o kojima ne znam ništa, jebem li ga ko je tu u pravu.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Realno smo u periodu razvoja covecanstva kada je ispiranje mozga preko medija izvor svih informacija... nas kum je radio razvoj dizel kamionskih motora u ozbiljnom instititutu u CH, kaze da poslednja generacija agregata na kamionu u punoj radnoj temperaturi ima 0% izduvnih gasova, cistije od benzinskog motora, kad je hladan je problem koji zahteva dpf...

Razvoj elektro vozila je prasina u oci, bas bih voleo da vidim avion ili brod sa baterijama kako vozi kontejnere ili leti preko pola sveta sa jednim punjenjem...samo stvar biznisa i trgovina uticajem preko energenata i koriscenje prirodnih pojava za manipulaciju covecanstvom...

"Nego mene zanima gde kavurma ima da se nadje..."?
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
Realno smo u periodu razvoja covecanstva kada je ispiranje mozga preko medija izvor svih informacija... nas kum je radio razvoj dizel kamionskih motora u ozbiljnom instititutu u CH, kaze da poslednja generacija agregata na kamionu u punoj radnoj temperaturi ima 0% izduvnih gasova, cistije od benzinskog motora, kad je hladan je problem koji zahteva dpf...

Razvoj elektro vozila je prasina u oci, bas bih voleo da vidim avion ili brod sa baterijama kako vozi kontejnere ili leti preko pola sveta sa jednim punjenjem...samo stvar biznisa i trgovina uticajem preko energenata i koriscenje prirodnih pojava za manipulaciju covecanstvom...

"Nego mene zanima gde kavurma ima da se nadje..."?
Najveći problem elektrifikacije vozila je nemogućnost da se baterije efikasno recikliraju. Mi danas imamo problem sa malim baterijalma za male uredjaje, kako njih da recikliramo. A Boga pitaj šta će biti sa ovim velikim za kola. Tako da rešavanjem jednog problema se otvara drugi. Ali mislim da je tako uvek bilo, i tako će uvek biti. Ne postoji crno bez belog, ni belo bez crnog. Mislim da je antropogeni uticaj važan, i da je prisutan. Pretpostavka da je sve to "dirigovano" od nekud zahteva da hiljade i hiljade ljudi budu u nekoj tajnoj zaveri manipulacije čovečanstva koju kuju godinama unazad. Verovatnoća za to je ekstremno mala. Sigurno ima i svega navedenog, trgovine uticajem, takmičenja svetskih sila, ali nije samo to. Najveće reke na planeti su zagadjene do besvesti, zašto ne bi bila i atmosfera puna isparenja koja remete normalno funkcionisanje?
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Drina danas:
 

Prilozi

  • 20211023_130321.jpg
    20211023_130321.jpg
    252,1 KB · Pregleda: 20
  • 20211023_124952.jpg
    20211023_124952.jpg
    242,5 KB · Pregleda: 20
  • 20211023_124939.jpg
    20211023_124939.jpg
    313,5 KB · Pregleda: 20
  • Like
Reagovanja: MM

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Dobre fotke.

Jel bućkala riba na ove Baetis fuscatus-e ?
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Jeste,mada nije bio dobar vodostaj,velika voda pa nisam ni mušičario :( Uz obalu sam gledao jata bijele kako se goste.I dugo sam posmatrao jednu ribu na sred rijeke kako u mjestu se javlja,tipujem na lipljena :) Ja sam na Drini II gdje je on jako rijedak pa ga i ne tražim.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Danas u BG bio idealan pozno - oktobarski dan za ribolov. Sveže, vlažno, povremena kišica i bez vetra. Jaoj kako bi ih ponaslagao u Plavu na suvu...
Nisam mogao da se smirim dok nije pao mrak. :doh:
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Znam da nije rojenje ali da se nadovežem na prijašnji post.Danas stiže svježa fotka,uhvaćen na fider i to oko dva km ispod ovog mjesta gdje sam gledao kako se riba javlja.Sad definitvno znam da ga kod mene ima.Još da uhvatim nulu i da privedem jednog :)
 

Prilozi

  • IMG-a9970921bf9d560baaaff2018e4ae327-V.jpg
    IMG-a9970921bf9d560baaaff2018e4ae327-V.jpg
    283,4 KB · Pregleda: 24

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Trenutno samo ovu muvu nalazim na vodi.
 

Prilozi

  • 20220828_131242.jpg
    20220828_131242.jpg
    169,3 KB · Pregleda: 26
  • 20220828_131255.jpg
    20220828_131255.jpg
    160,6 KB · Pregleda: 24

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.699
Broj reagovanja
1.000
Lokacija
Svilajnac
Baetis fuscatus.
Dete je pre par meseci pravilo insektarijum za školu pa sam našao strašnu aplikaciju na App Store koja umnogome može da nam olakša identifikaciju, probajte vrhunska stvar a postoji od istog developera i app za prepoznavanje pečuraka. Picture Insect & Insect ID.
 

Sana

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2010.
Poruke
236
Broj reagovanja
294
Lokacija
Ključ, BiH
Baetis fuscatus.
Dete je pre par meseci pravilo insektarijum za školu pa sam našao strašnu aplikaciju na App Store koja umnogome može da nam olakša identifikaciju, probajte vrhunska stvar a postoji od istog developera i app za prepoznavanje pečuraka. Picture Insect & Insect ID.
Hvala puno!
 
  • Like
Reagovanja: TMc
Vrh Dno