Šta uraditi kada uočimo ribokradicu?

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo jednog neobično važnog pitanja, za koje je do sad bilo veoma teško naći odgovor. Kako reagovati? Hajde da pokušamo da nađemo odgovor.
Izgleda da nam Zajednica Južna Morava II nudi odlično rešenje. Poslušajmo savet koji svaki ribolovac dobija od sekretara pri kupovini godišnje dozvole.
Uz nju se dobija besplatni blokčić sa brojevima telefona ribočuvara iz svih rejona. Do sada ribolovci nisu znali ove brojeve i nisu reagovali pri susretu sa ribokradicama (prekršiocima). To se itekako promenilo. Oni jedva čekaju poziv i ako su u blizini, dolaze relativno brzo. Ne treba očekivati da će se pojaviti odmah, jer mogu biti udaljeni i par desetina kilometara, ali umeju da uđu u trag i često pronađu prekršioce. Naravno, to im ne uspeva uvek, ali tako je i u celom svetu.
Ipak, svojim očima sam video neverovatno bežanje svih koji su pre neki dan, u sred lovostaja štuke, pecali na Lipovičkim barama na kedere. Mi, sportski ribolovci, digli smo lažnu uzbunu da dolaze čuvari. Nastala je takva panika, kakve do sad nije bilo. Izgleda da su čuli šta se dešava sa takvima. Odjednom su se očistile bare od ovih sa sumnjivim namerama i mi, koji smo samo posmatrali štuke kako se nadalje mirno mreste, smo u tišini mušičarili klenove i karaše.
Izgleda da stvari idu na bolje! Doprinesite poštovanju propisa i prijavljujte svaki uočeni prekršaj. Ipak, budite oprezni. Učinite to tajno, jer među ribokradicama je najviše badža, poli..., ofi... i ostalih "mudonja". Nemojte da vas stave na zub, jer treba i sutra da dođete i uživate u pecanju, a proći će još malo vremena dok oni ne napuste naše vode. Pazite, ima ih mnogo, jači su i ponekad veoma agresivni. Baš kao i ostali kriminalci.
S druge strane, ako primetite neki sitniji prekršaj, poput 6 kg bodorki, beovica, skobalja ili klenova, umesto dozvoljenih 5 kg, ili potočnu mrenu ulovljenu u lovostaju, kao i mušicom ulovljenu pastrmku od 24 cm, dobro razmislite da li ćete zbog toga prizivati ribočuvare i da li stvarno gledate u nesportskog ribolovca. Na našim vodama ima toliko ozbiljnih prekršioca da, za ovakve stvari treba malo sačekati. I ja sam pravio takve prekršaje. Za sve moje fanove, nabrojaću ih u temi "I sportski ribolovci prave prekršaje". Potražite to na ovom forumu! Veoma je interesantno!
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Lijep pozdrav svima mušičarima i prijateljima prirode!Već duže vrijeme pratim ovaj sajt i štošta sam naučio i saznao o mušičarenju, pa sam sam se odlučio logirati i na vaš forum!
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
O ovoj temi se može dosta toga reći,ali jedno je sigurno protiv lovokradica se nemože,bilo onih sa štapovima,ili sa ZAVJESOM!Evo ja bih podijelio jedno iskustvo s vama..Bilo je to prije 8 godina na rijeci Muri, na granici sa Slovenijom i Mađarskom.Ja i prijatelj smo mirno pecali, kada je preko nas s druge strane došao frajer sa čamcem i mirno vadio mrežu u čamac i punio vreću za krumpir sa klenovima,mrenama,škobaljima...Na moj upit i upozorenje da je mrežom zabranjeno loviti lik je u nanosekundi podivljao počeo psovati ko lud,prijetiti da će nas zaklati ko svinje, i naravno veslati prema nama...Bio sam tada još u gimnaziji pa sam se usro i pobjego kući.Tada još nisam imao mobitel pa sam tek doma mogao nazvati policiju.Kad sam im ja objasnio gdje je to,kad su oni došli onaj je već možda očistio pola vreće(a)!Tako da je moje skromno mišljenje da svatko neka mirno peca,kad vidi takve IDIOTE neka nekako proba ih ignorirati,jer ti ljudi su stanju svašta učiniti!
P.S.Poseban pozdrav Mix-u!Tekstovi su ti fantastični!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja sam ptoriv nasilja, ali nisam pacifist :)
Mislim da je najbolje prijaviti ribokradicu tako da taj to ne zna. Opomenuti takvoga nema smisla, jer če ti se ismijati u facu a možda i pripucati. Ako ste jači i luđi od njega onda ga zgrabite vežite i pozovite policiju :lol: (šala mala). Najbolje to prepustiti nadležnom organu i surađivati sa njima u tihoj pozadini;-)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobrodosao, Asp! Pretpostavljam da ti imam na cemu zavideti, s obzirom da pominjes Muru, a izgleda da volis bucove (bolene) Aspius aspius.
Vratimo se na temu...
Danas sam video prekrsioca, dok sam lovio i vracao nisavske potocne pastrmke, koje em nisu u lovostaju, em imaju meru, em sam protiv C&R, em me interesuje cega su se najele, jer su se tek pojavile u Nisavi!
S druge strane, bio je covek koji ih je lovio prirodnim mamcem i pohvalio mi se time. Bez straha pominjao je ulove iz prethodnih dana. On cak nije ni znao da je zabranjeno loviti ih prirodnim mamcem. Preda mnom nijednu nije ulovio, inace bih pozvao ribocuvare. Nisam mogao da ih zovem i prijavim da se covek hvali da ih je do juce lovio!
Ljubazno sam ga uputio u propise o lovu pastrmki i prijateljski popricao kao sa kolegom. Mislim da je i to jedan od dobrih nacina da se doprinese postovanju propisa.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dobrodosao, Asp! Pretpostavljam da ti imam na cemu zavideti, s obzirom da pominjes Muru, a izgleda da volis bucove (bolene) Aspius aspius.
Vratimo se na temu...
Danas sam video prekrsioca, dok sam lovio i vracao nisavske potocne pastrmke, koje em nisu u lovostaju, em imaju meru, em sam protiv C&R, em me interesuje cega su se najele, jer su se tek pojavile u Nisavi!
S druge strane, bio je covek koji ih je lovio prirodnim mamcem i pohvalio mi se time. Bez straha pominjao je ulove iz prethodnih dana. On cak nije ni znao da je zabranjeno loviti ih prirodnim mamcem. Preda mnom nijednu nije ulovio, inace bih pozvao ribocuvare. Nisam mogao da ih zovem i prijavim da se covek hvali da ih je do juce lovio!
Ljubazno sam ga uputio u propise o lovu pastrmki i prijateljski popricao kao sa kolegom. Mislim da je i to jedan od dobrih nacina da se doprinese postovanju propisa.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da to je jedan od dobrih nacina, ali ako je u pitanju covek koji dobro zna, a ja mislim da svi koji bacaju bacače, mrežei elektrode ili čak mine dobro znaju da je to zabranjeno. Protiv takvih treba poseban postupak. A ako čovek ne zna i peca na nedozvoljen način - što ga se nebi upozorilo na moguče neprijatnosti; i ko zna na kraju - možda mu postao dobar prijatelj i on tebi. :) Dobar primer!
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
a sve zavisi s kim imaš posla...mada sumljam da ljudi nisu upućeni zakone i pravila igre.Da dobar pristup mora biti istina ,jer lijepa riječ svašta čini i pametnome dosta.No međutim rekao sam da se s ozbiljim frajerima ne treba kačiti.Jer za njih nema posebnog postupka.Jer će vam takvi ogrebat vrata na autu,razbit prozor,svašta su ustanju napraviti,čak i potući se na vodi...
A takve možeš naći gdje hoćeš,tu se dam kladiti.Ja se cijeli svoj ribički staž borim protiv toga,ali jednostavno nema(m)metoda protiv toga,jer često je i sama policija u paktu s njima. Ono ti daj procijedi baru,meandar rijeke uzmi ribu,podijelimo ih i to je to..A ti sjediš na obali ili slušaš od drzgih i dođe ti samo da plačeš...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Civilizovan, kulturan covek, ribolovac, uvek je takav. Ubedjen sam da mi, musicari, treba da pokazemo svoju kuturu cak i pred ribokradicama i svim prekrsiocima. Ne uradimo li tako, oni ce vrlo lako, kako pred drugima, tako i pred samim sobom, opravdati svoje postupke.
Ja imam odlicnog prijatelja koji obozava da ponese i prikrije sitnu pastrmku. Odlican je musicar (vrhunski) i cesto idemo zajedno. Moja metoda, koju sam vec uspesno primenjivao kod drugih je, ne da se posvadjam s njim zbog njegove cudne potrebe da strpa malo vise, vec da ga svojim ponasanjem navedem da i sam pomisli da je to nista drugo, do- sramota. Odlican je covek, drug i super musicar i mogao bi da se naljuti kada bih mu ja drzao stroga predavanja o postovanju zakona.
Neko sisa palac, neko piski nocu u gace, a on voli male pastrmke. Svi ti poremecaji se lece, ali ne tako lako. "Izlecicu" ga vec ovog proleca, a da to ni sam ne primeti!
He he he, ispade da sam ja strucnjak za musicarske psiho-terapije!
 

Durlanac

Junior member
Učlanjen(a)
27.07.2007.
Poruke
75
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis DURLAN
IZ LICNOG ISKUSTVA  : SLUCAJ Prvoj osobi ISTERANO LEVO OKO drugoj 4 dijabole izvadjene iz koze na glavi

Pre  jedno tri godina musicarim ja na Nisavi kad vidim u jednom zavijutku kod sindjelicevog terena (na nisavi) dvojica mamlaza razvukli mrezu ja ih opomenem kulturno i kazem da ne rade to vise  :( ali oni posto su dvojica bili oterase me u PIC.. Materinu i okrenuse se (mislili su da sam ja mladi pavijan)

Posto sam bio usplahiren zbog slabog (nikakvog) ulova niti udarca odlucio sam da odem do kuce (zivim na 100 m) i uzmem vazdusnu pusku (rekoh da ubijem nesto za veceru) i dodjoh na isto mesto, A ovoj dvojici se bas posrecilo tog dana

gadjao samih vise puta prvo po glavi a onda po telu puskom prvi put u zivotu sam video kako muskarac place kao DETE JEBAO SAM IM KEVU kad su videli da se ne zezam bilo je kasno za obojicu krivo mi je samo bilo sto i ovom drugom nisam izbio oko ta dva lika vidjam i sada znaju ko sam i gde zivim i do dan danas mi nisu za to nista rekli niti prijavili Eto to treba da se uradi svakome ko se pravi pametan, vidite da NIJE TESKO BITI FIN
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Dobro je da nemas vatrno oruzje! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Mislim da je bolje da obrises ovaj post, da ne zaglavis, ako procita neko iz sluzbi "reda i zakona" :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:
Inace za postupak MAXIMALNI  :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1: :respect1:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
haha :D Bravo! :)
Eto ... kad nece drzava da nam stiti vode - moramo mi sami :)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Durlanac, budi sretan da si pripucao na takve koji nemaju karaktera za osvetom. Nikako ti ne zelim da to ponovis a posebno ne na likove koji su također pucali pravim oružijem na prvim borbenim linijama. Takvom da se zameriš je jako slabo a za oko bi izgubio štošta. Takvi se za jedno oko sprave na celu familiju. Ako ti se ovaj nije osvetio i možda se boji stati prsa u prsa ne znači da ne čeka pravu priliku. Molim te druže bolje izbegavaj rambo stil. Može to sve da bude jako ozbiljno na kraju. Nije dobro zamerati se ljudima a posebno ne ranjavati ih...što radi etike tako i radi budućnosti. Koliko god volimo ribolov ipak nije vredan ljudskog života i zdravlja.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
E sebastiane vidi se da ne poznajes durlance  :machinegun:.

U svakom slucaju pazljivije malo sa ribokradicama, jer su to najcesce vucibatine koje ne prezaju ni od cega. Ja sam jednom zvao miliciju ali umesto da pokupe ribokradice oni meni uzeli podatke a kasnije sam cuo pretnje jer je jedan od ribokradica bio lokalni pandur koji je doznao za moju prijavu.
Najbolja varijanta je maska preko glave i bejzbol palica pa udri bitangu  :bat: :bat: :bat: :bat: :bat: :bat: :bat:.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nikad nisam imao blizak susrte sa ribokradicama, jesam sa onim bezopasnim rukarosima, oni su dosadni i mute vodu, ali nisu bogzna kolko stetni. Zato se nesto nisam ni cimao oko njih. Ako bi sreo pravu ekipu, zaista nemam pojma sta bi uradio, zavisi od trenutnog raspolozenja. Mozda bi dohvatio motku i krenu kao Jacky Chen u kaciju, a mozda bi kao mala devojcica sedeo pored obale i plakao nad gorkom sudbinom sto me strevi! :'( Nemam pojma.
Sigurno je samo jedno, vecina njih su bitange i barabe prvog reda. Treba biti mudar i iskusan ako krecete u licni obracun sa njima. veoma iskusan, inace Vam batine u najboljem slucaju ne ginu. Dobice te ih u ogromnim kolicinama. Treba proveriti kolicinu olosa na reci i proceniti situaciju, ali sa druge strane, bez obzira kolko volimo reke, ko nama daje za prvao da nekom ljudskom bicu slomimo glavu. Postoje institucije koje se time bave, koje to rade lose veoma lose. Zato je izbor na vama...evo jednog mita sa Visocice. Postoji neki ucitelj, ludi musicar koji provodi sve svoje vreme na istoj i jednom je nabasao na tipa koji je bacao bombe. Bio je sam a i ludi teacher i naravno da ga je uz prepad umlatio ko konja. Kasnije se ispostavilo da je taj tip bio neki pandur i samo to je sprecilo da ucitelj bude tuzen, jer su zataskali situaciju, da pandur ne bi ostao bez posla. Vise se nije vratio na Visocicu, ali verujem da je svoj nakaradni hobi preneo na naku drugu reku. Zato momci, Batman style moze da pomogne, ali rizik postoji itekakav. I to ne samo fizicki vec se javlja i moralno pitanje, osakacivanja ljudskog bica. Kako god zelite? Ja Vam sigurno necu reci sta da radite!
Salut
 
Vrh Dno