Suve muve (razno) ...

stepa

Junior member
Učlanjen(a)
12.11.2009.
Poruke
63
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
:)
 

Prilozi

  • 17001.jpg
    17001.jpg
    51,6 KB · Pregleda: 492
  • 1700000.jpg
    1700000.jpg
    43,3 KB · Pregleda: 481

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Samo jednostavno dok se pocinje...
Imam nekoliko verovatno uobicajenih pitanja sto se tice nogu...
U sustini, kao i svaki pocetnik imam problema sa jarebicom i petlom, pa su mi u pocetku pera bezala dok nisam ukapirao da ipak mora malo cvrsce da se vrti. Pa mi i u poslednje vreme po malo pobegne zbog crste badrljice. Ali dobro, to relativno usavrsih, a onda se stvori novi problem... Treba sve to zavrsiti. Pa se preznojim dok prevarim pero da ga pricvrstim ispod konca. Pa mi tako dodje vece kad veze, po 10 muva bez problema, ali isto tako bude i onih veceri kad imam muke zive oko tih nogu...

Treba mi neki savet oko svega toga... Iako znam sustinske odgovore na ova pitanja, opet ima tu nekih sitnih caka koje mogu dosta da pomognu pocetniku.
Kako vrteti jarebicu/petla oko udice?
Kako pricvrstiti pero nakon sto zavrsite noge?
Da li su noge na musici sa slike mnogo duge i kako ih skratiti (jer su mi sva pera od prilike ove velicine)?
Vidjao sam na snimcima i slikama da je moguce "udabingovati" nogice odvojene od badrljice... Znam od prilike kako se radi, ali nikad nisam probao, pa bih voleo kada bi neko iskusniji mogao da mi objasni tu tehniku.

P.S. U sustini nisam totalni pocetnik, lovio sam uspesno celu prethodnu sezonu svojim musicama, ali opet... Zelim da usavrsim to. Zelim da vezujem opusteno, a ne da se iznerviram 100 puta dok zavrsim, a onda da slavim uspesno finisiranje musice kao rodjendan  :hammer:
 

Prilozi

  • DSC09695.JPG
    DSC09695.JPG
    155,2 KB · Pregleda: 470

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.151
Lokacija
Čačak
sto se dabingovanja nogica tice to je manje vise lak ali pipav posao.... alat, ja koristim zensku snalu, kao stipaljku samo siru i ravnu, u nju spakujes isperke, dlaku ili sta vec zelis. napravis v-omcu tamo gde zelis da nogice pocinju, u omcu ubacis pera i upredes....namotas i to je to....omcu je pozeljno namazati dabing voskom.

jarebicu kad motas hvatas je ili za vrh pera(mada je tu slabo i lako puca) ili za badrljicu, pokusaj da pri svakom okretu slobodnom rukom povlacis isperke ka repu udice,isto ovo vazi i kad radis u petlji. kad ga pricvrscujes kod okceta, kontra pincetom drzi pero relativno cvrsto a drugom rukom bobinom obmotaj dva kruga gde zelis da zavrsis, pusti bobinu da visi pa zategni,dodaj jos koji namotaj i to je sve.

pero kad motas, ja ga obicno polozim na udicu, tako da sjajnija strana gleda na gore(badrljicu malo oguli od isperaka)....ponovi isto kao sa jarebicom i to je sve...

a najbolje je da odes na youtube i vidis sve kako izgleda
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Hvala, Oholi, potrudicu se da maksimalno iskoristim ove savete.
Ova tehnika mi najbolje ide, kada vrtim pero oko krila... Mada mi tu posle grudi ostanu nekako prazne. Nisam jos nikada probao na vodi. Kakva su vasa iskustva?
 

Prilozi

  • DSC09701.JPG
    DSC09701.JPG
    173,6 KB · Pregleda: 521

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
moj ti je savet da prvo savladas klasicno vezivanje nogu .
pero motaj u istom smeru u kojem si motao konac ako ides kontra a nisi vest hoce da pobegne u trentrku prihvatanja koncem .
ostavi vise praznog prostora za noge tako da ti ostane mesta da zavrsis glavu .
pri namotavanju pera drugom rukom povlaci isperke unazad da se lepse spakuje . to je obavezno kod mokrih muva
i na kraju....nevalja ti perje . nabavi bolji skalp i zacudices se koliko ce sve da bude lakse  :tbumb:
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
To sam dobio jos odavno po krilo od petla i od jarebice i to koristim vec dugo... Ostalo jos malo.
Preporuci mi kod koga da uzmem skalp  :bleh:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.151
Lokacija
Čačak
ovu muvu si mogao i bez pera da uradis, zecija sapa je veoma plovna....a i muva se lakse napravi.

ps: uploadujem neki video...imaces deo kako u V omcu da spakujes materijal...kod ove muve je cdc
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
Sad sam probao prstima da upakujem nesto, nije toliko tesko, samo da nabavim nesto sto lici na onu stipaljku koja se koristi za to...
U svakom slucaju javi kad postavis video...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.151
Lokacija
Čačak
kontra pinceta je ta stipaljka i retko je koristim za petlova pera, uglavnom koristim geneticka...ali za jarebicu i ostala meka pera je skoro pa obavezan alat...

imas vec par slika
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Xfactor je napisao(la):
To sam dobio jos odavno po krilo od petla i od jarebice i to koristim vec dugo... Ostalo jos malo.
Preporuci mi kod koga da uzmem skalp  :bleh:
javi se djoletu . sigurno ce nesto da ti zavrsi ...
jedan savet , naravno ako ga prihvatas ...

pocetnici mnogo grese jer preskacu korake. evo o cemu se radi... nemoj da preskaces i odmah ides na naprednije tehnike vezivanja . prvo dobro savladaj elementarne stvari kao sto su ... formiranje tela , vezivanje nozica na klasican nacin i formiranje glave muve . kada to savladas sve drugo ces lako prihvatiti i uraditi. preskakanje koraka nigde ne vodi i otezava napredovanje.
ne zameri na sugestiji jer pricam iz licnog iskustva i gresaka koje sam pravio pa kasnije ispravljao i jos uvek ispravljam bas zbog preskakanja u zelji da sve sto pre naucim
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.151
Lokacija
Čačak
jos jedan dodatak....muve UVEK pravi u serijama od bar 5 komada...videces razlike od prve do pete. kad razlika izostane a ti si zadovoljan onda si spreman za next level :)
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
sasats je napisao(la):
javi se djoletu . sigurno ce nesto da ti zavrsi ...
jedan savet , naravno ako ga prihvatas ...

pocetnici mnogo grese jer preskacu korake. evo o cemu se radi... nemoj da preskaces i odmah ides na naprednije tehnike vezivanja . prvo dobro savladaj elementarne stvari kao sto su ... formiranje tela , vezivanje nozica na klasican nacin i formiranje glave muve . kada to savladas sve drugo ces lako prihvatiti i uraditi. preskakanje koraka nigde ne vodi i otezava napredovanje.
ne zameri na sugestiji jer pricam iz licnog iskustva i gresaka koje sam pravio pa kasnije ispravljao i jos uvek ispravljam bas zbog preskakanja u zelji da sve sto pre naucim





Potpuno razumem i prihvatam savet. Trudim se da mi muve budu što jednostavnije. Ovo oko dabingovanja nožica sam skoro provalio tražeći neko rešenje za vezivanje nožica materijalom koji posedujem (znaš i sam da nije Bog zna kakav).
 

Xfactor

Senior member
Učlanjen(a)
09.08.2010.
Poruke
329
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leposavic
oholi je napisao(la):
jos jedan dodatak....muve UVEK pravi u serijama od bar 5 komada...videces razlike od prve do pete. kad razlika izostane a ti si zadovoljan onda si spreman za next level :)


Da, da, da... U pravu si. Moracu to da praktikujem, jer obicno vezujem razlicite muve svakog puta.
Hvala Vam, ljudi, sto me nesebicno usmeravate na pravi put.  :tbumb:
 

bogi

Senior member
Učlanjen(a)
13.01.2008.
Poruke
325
Broj reagovanja
0
sasats je napisao(la):
najlepse i najlovnije su jednostavne muve  ;)
... lepota nema veze sa jednostavnoscu, a narocito sa lovnoscu... to vazi i za one komplikovane...
 
Vrh Dno