Svrljiški Timok

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Obzirom da sam relativno aktivni član ovog foruma, a odrastao sam i sada živim sa i pored ove reke, smatrao sam da nebi bilo loše da Vam opišem ovu malu ali interesantnu reku.

Ukratko ću Vam opisati tok ove rečice mada bi joj više odgovarao naziv potok, obzirom da teče u svojoj punoj snazi samo zimi i u proleće kada se tope snegovi sa Svrljiških planina.

Svako ko pogleda kartu Srbije i njen istočni deo videće da S.Timok protiče kroz brdsko-planinsko područje i pretpostaviće da je to reka brzog toka i  hladne vode. Međutim to nije u potpunosti tako. Usled globalnog zagrevanja i smanjenja padavina, snaga vodenog toka iz godine u godinu sve je manja pa se dešava da u letnjim mesecima i prestane da teče ili teče biološki minimum
main.php

main.php


Svrljiški Timok izvire ispod najvišljeg vrha Svrljiških planina "Zeleni vrh" i ubrzo posle kraćeg toka ponire kod mesta poznatog u mom kraju po nazivu "Pandiralo" kod sela Periš. Inače je jedina reka ponornica u jugo-istočnoj Srbiji. Nakon ponovnog izlazka na površinu S.Timok ulazi u Svrljišku kotlinu i u tom delu reke se na dnu mogu naći oblici života karakteristični za salmonidne reke, u tom delu živi znatan broj jednodnevki, tularaša i kamenjarki
main.php

main.php

main.php

međutim riblji fond je veoma oskudan i njega čine krkuša koje ima u ovom delu naj više zatim klen i dvoprugasta uklija ili tzv. pločajka.
Reka kroz svoji dalji tok prima sa desne strane Guševačku reku i malo povećava svou snagu. Dalje nizvodno u Timok se uliva beloinjski potok i reka tako nastavlja da vijuga kroz kotlinu čineći naizmenično mnogobrojne virove i brzake. U ovom delu reke naj zastupljeniji je klen ali zbog nepristupačnosti ovog dela veoma mali broj sportskih ribolovaca posećuje ovaj deo. Na periferiji Svrljiga, Timok se uliva u uređeno korito i teče kroz Svrljig kamenim koritom. Po izlasku iz Svrljiga reka trpi uliv gradske kanalizacije ali usled velikog pada i znatne aeracije vode on već u klisuru nakon par kilometara toka, ulazi znatno prečišćen :). Na samom početku klisure u Timok se uliva reka Belica koja teče samo u jesen, zimi i na proleće tako da pruža mnogobrojnim ribama odlično mesto za mrest
main.php

Dalje kroz klisuru se smenjuju virovi i brzaci
main.php
a od riba u ovom delu dominantnog klena, krkuše, dvoprugaste uklije javlja se i skobalj naročito u zimskim mesecima.
Po svom izlasku iz klisure Svrljiški Timok nastavlja svoj tok kroz Knjaževac i tu prima svoju naj veću pritoku Trgoviški Timok i od tog mesta zajedno čine naj čuveniju klendžijsku reku jugo-istoka Srbije moćni Beli Timok.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kao mlad mušičar posećivao sam Svrljiški Timok. Dolazio sam vozom u Miljkovac, Palilulu i Podvis. Uživao sam u prelepom ambijentu jednog od najvećih i najlepših kanjona Srbije i odlično se zabavljao loveći dosta krupnih klenova.
No, ta reka je stvarno izgubila vodu, a sa njom i ribe, pa sam ja odavno prestao da je posećujem.
Jedino donji tok, između Podvisa i Knjaževca može biti zanimljiv aprila ili maja, jer je krečnjački Svrljiški Timok obično bistriji od ostalih reka u kraju, a klenovi iz Belog Timoka ponekad uđu na mrest u svoju hranom bogatu pritoku.
Strelac je zaboravio da navede jednog zanimljivog stanovnika ove reke, peša, koji pokazuje da je reka prilično čista uzvodno od Svrljiga.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Kad god mogu ja odem vozom a ne kolima tako da imam celi dan za pecanje. Siđem iz voza u selu Miljkovac mada se selo uopšte ne vidi ali tako se zove stanica, pa polako uzvodno do Palilule. Taj deo je dosta zarastao u rastinje ali tu ima lepih klenova i danas, malo je otežano zabacivanje ali baš tu dolazi do izražaja snalažljivost i umeće. Dalje uzvodno od Palilule do Niševca ima više komocije za razmahivanje ali ima i manje ribe, mislim na krupnog klena ali zato u brzacima ima čudo jedno krkuše koja može na nimfe da se lovi. Mali deo uzvodno od Palilule je pristupačan ali dalje prema Niševcu je obala teška za kretanje, a zaboravio sam da napomenem, u letnjim masecima tu ima veoma mnogo poskoka tako da dodatni oprez nije na odmet. U svakom slučaju ovde se uvek lepo napecam ribe a i napravim nekoliko lepih fotografija prirodnih lepota ove klisure i reke.
main.php

main.php

main.php

Ove slike su od danas 26.01.2009.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Zaboravih ove slike džungle od pre neki dan...

Ovo je teren oko sela Palilula. Tu su nekada privali ogromni klenovi, skobalji i mrene. Danas je to carstvo sitne i dosadne dvoprugaste uklije. Ima klena i skobalja ali na žalost u daleko, daleko manjem broji nego nekada.
 

Prilozi

  • Timok 002.jpg
    Timok 002.jpg
    200 KB · Pregleda: 1.106
  • Timok 003.jpg
    Timok 003.jpg
    213,8 KB · Pregleda: 1.541
  • Timok 005.jpg
    Timok 005.jpg
    233,5 KB · Pregleda: 1.031

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Subota 20.02. je bio dan kada se sa Svrljiških planina otopilo po slobodnoj proceni 50% snega. Sutrašnji dan je Zaječarcima preseo potpuno, posebno onima koji žive u blizini Belog Timoka. Kako je izgledao Trgoviški nesmem ni da zamislim znajući da je inače on veći od Svrljiškog. Evo nekoliko slika subotnje večeri i nedeljnog podneva. U nedelju je vodostaj dosta opao.
 

Prilozi

  • Timok 21.02 oko podnevaa.jpg
    Timok 21.02 oko podnevaa.jpg
    175,5 KB · Pregleda: 663

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Ove slike smo denmil i ja na napravili sa istog pešačkog mostića ali u različito vreme. Ova prva je kada je S.Timok na samoj granici da prestane da teče a ova denmilova kada krene sneg sa planine na putovanje u Crno more.

main.php

23525_102733006424034_1000006200482.jpg


strashni je napisao(la):
uuuuuuuuu, izasli klenovi na obalu i gledaju sta se desava :'(

More penju se na vrbe da spašavaju žive glave, šta je sve valjao Timok ovih dana  :eek: ...
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Reka se vratila na normalu još samo da se malo zagreje i krećemo, ima do 14og aprila dosta još. Evo par stanovnika koje sam nalazio ali daleku uzvodno, izgleda je snaga vode učinila svoje i evo ih sada i u gradu.
 

Prilozi

  • S.Timok posle 1.jpg
    S.Timok posle 1.jpg
    134,6 KB · Pregleda: 568
  • S.Timok posle 3.jpg
    S.Timok posle 3.jpg
    105,7 KB · Pregleda: 695
  • S.Timok posle 5.jpg
    S.Timok posle 5.jpg
    139,2 KB · Pregleda: 787
  • S.Timok posle 9.jpg
    S.Timok posle 9.jpg
    82,8 KB · Pregleda: 654

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Eto vidiš strelko ja tupim velika kamenjarka nimfa i imago za početak sezone mora da lovi nimfa jer iako ih nema nikad pretjerano u vodi u ovo vrijeme pastrva kad vidi ovako masan zalogaj jednostavno to mora uzeti ovo i hidropsihu :tbumb:
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.097
Broj reagovanja
295
Lokacija
Svrljig
Eee silvio, u ovome Timoku su pastrmke živele nekada možda pre sto godina, sada ih nema ali zato ima klena, nekada su tu u brzacima plivale i velike mrene ali nema sada ni njih. Ove insekte rado uzima i klen mada ako se vode blizu dna pre će da naleti krkuša, njih ima dosta.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Zar može krkuša gutnuti ovako nešto pa nimfa ima 2-3cm a koliko ja znam krkuše rastu do nekih 20tak cm i imaju malecna usta :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
"Krkuša"-potočna mrena je alava riba i lako guta sve! A prava mala krkuša (govedarac) bi možda imala problema da ovo pojede, mada se ne bi ustručavala da ga napadne.

Inače sam na ovoj rečici uzvodno od Svrljiga pecao pre nekih 15 godina. Uhvatio sam jedno klenče na vobler, pa sam sam se manuo ćorava posla i do kraja dana uživao loveći sitnež na plovak i raznorazne larvice koje nađoh pod kamenjem.

Uhvatio sam sigurno 50-ak ribica, najviše pliski, pa potočnih mrena, nekoliko klenova, a veoma su me prijatno iznenadili pijori! Inače sretoh i dva klinca koji mi rekoše da su nedavno upecali grgeča.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
E ako ima piora voda bi morala biti čista znači i pastrva bi mogla tu živjeti :drool:
 
Vrh Dno