TEHNIKE ZABACAJA

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Zdravo svima,

Primeto sam da je Flycasting forum totalno neaktivan.

Ko go ima neko pitanje, problem, zeli savet, ima greske koje zeli da ispravi bice mi zadovoljsto da pomognem.

Pisite!

Ivan Dragojlovic

certified instructor EFFA(FFFE)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Evo meni mozes odmah da pomognes :lol:
Moj najveci problem je sto stezem previse stap! I znam da je to jedan od glavnih uzroka mojih problema kod bacanja, i opet nikako da ispravim to!!! I znam teoriju, al u praksi shit! I boli me mali prst posle nekoliko dana pecanja, i znam da treba da vezbam a ne mogu da se nateram :hammer:

I mrzim vas sve sto dobro i idealno bacate :hammer:

Ne stvarno, pola od ovoga sto sam napisao je ziva istina, boli me mali prst posle nekoliko dana intenzivnog pecanja. Najgore od svega je sto otprilike znam sve gde gresim ali nikako da ispravim. Mozda sam antitalenat?
Pazi osnovno je sto sam ja izuzetno samokritican, ono sto ne umem da radim perfektno, ja za sebe kazem da nemam pojma. Mozda je to dobro a mozda i nije, uglavnom to neki pogresno shvate ali nije ni vazno. Sustina da ja i pored svojih godina hocu da napredujem i ne qrcim se da sve znam.

Znaci stezem stap previse, mozda da vezem bodljikavu zicu oko plute za pocetak? :hammer:
Druga stvar, poslednji false cast, obicno previse cimnem stapom i userem sve do tada, a rezultira kacenjem muve za spoj strune i predveza. To mi se desava cesto kada treba dalje baciti.

Ih ima jos bezbroj nedostataka, ali post bi bio preobiman kada bih sve nabrojao :hammer:

Yebote ovo mi sve lici na one rubrike "doktore sta mi je", "jel' to znaci da sam trudna" :hammer:
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
E bre Bojane pa imam ja lek za tebe, uzmes neku krbulju recimo 9-10wt pa heteo nehteo moraces malo opustai stisak da ti ne odvali ruku, lako je tebi sa onim stapicima. :hammer: :hammer:

Ja imam pitanje oko polazaja cekrka i vodjica u odnosu na neku zamisljenu vertikalnu liniju pri zabacivanju na vece udaljenosti i sa tezim priborom. Koliko sam primetio zabacaj je obicno nesto duzi kad je stap malo rotiran tako da cekrk i vodjice budu malo zakrenuti u odnosu na zamisljenu vertikalu! E sad dal je to stvarno tako il sam ja to samo malo umislio????

Pa Meni izgleda treba psihijatar a ne instruktor :lol: :hammer:
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.588
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Ivane,ja imam mali problem sa roll castom...ne mogu da bacim dovoljno dugo (kako bih ja zeleo),na mestima koja su obrasla sibljem...mogu da bacim 4-5 metara precizno,a preko toga izvedem zabacaj..ali nije musica na mestu gde bih ja zeleo...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja mislim da je Simpsonov problem sto najcesce peca na malim rekama (Ribnik, Timok...), a misli da treba da zabacuje kao da je na Drini. Double Haul nije predvidjen za chalk-streams, to jest krecnjacke, obrasle reke, kao ni za manje bujicave reke.
Secam se prve stvari koju sam video na Simpsonovoj omiljenoj reci, Ribniku. Nekolicina musicara se odvojila i vezbala Double Haul izbacaj na jednoj cistini pokraj restorana. Odusevljeno su pratili putanju konca koji je preletao Ribnik. Cak mi se cini da su to radili Simpsonovim T&T Paradigm, extra savitljivim stapom, koji je idealan za sasvim drugacije zabacaje koje treba izvoditi na Ribniku. Pogresna vezba!!!
Nisam siguran da sam u pravu, ali mislim da je nas Simpson okruzen sve samim postovaocima zabacivanja u dalj i da su zabacaji koje on treba da savlada drugaciji od raznih verzija Double Haula. Na Ribniku, Timoku, Visocici, Mlavi, Rzavu ili Toplici, Double Haul se koristi retko, i to samo u skracenoj verziji, kada posle desetocasovnog musicarenja pocne da boli ruka. Dakle, na ovakvim vodama treba poznavati roll i switch cast, kao i reach i curve cast. Takodje pozeljan je i tuck cast, gde prvo pada muva na vodu. Da bi se sve ovo izvelo pravilno, na ovako obraslim rekama, najbolje je koristiti Double Taper konac ili (u nuzdi) neki specijalni WF. Na rekama Srbije, izuzev Lima i Drine, mnogo vise paznje treba posvetiti tehnici prisunjavanja ribama i odabiru najboljeg polozaja za zabacivanje u razlicitim uslovima i mestima. Takodje treba vezbati zabacivanje u najvecim dzunglama i na mestima gde reka kao da ima krov od granja. Umece zavlacenja musice duboko pod nadvijeno granje, takodje treba vezbati. Ko to savlada, vrlo brzo ce nauciti i musicarenje na cistini i zabacivanje u dalj. To mu posle dodje lako.
Nadam se da su ove moje primedbe i saveti dobrodosli. Pobratim Simpson ce sigurno biti moj gost jos koji put. Obilazicemo mozda Crni Timok, Visocicu, Jermu ili prelepu Temsku. Na takvim rekama je vestina zabacivanja od velikog znacaja. Ali nije daljina ono sto treba postici, vec ulov (riba).
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
A bre ja nisam trazio tvoj savet bre, niti sam pricao o lovu ribe, sto bi rekao Vuk Draskovic ministru EU "you can't mix grandma's and frogs" :hammer:

Pitao sam zasto me boli mali prst desne sake i kako da se odviknem od stezanja stapa. Zabacaje koje nabrajas nigde nisam pomenuo, a ti se to trudis da ostali vide kako poznajes materiju :lol:
Cut' bre i pokrij se usima ti koji si obucio 300 kolega da bacaju pogresno :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Htedoh reci, ne bi te boleo mali prst i ne bi ti smetalo sto stezes stap da... e, sad procitaj ono gore.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ma Mix bre covece sad me optuzujes da ne pratim sta pises. Ja vrlo dobro znam sta pricam, cak sam ti i rekao da ljude delim ne na dobre i lose, vec na one koji znaju sta pricaju i one sto ne znaju sta pricaju.

LM, cak sta vise double haul vrlo retko koristim, cak ga valjano nisam ni naucio, a to sto si ti gledao na Ribniku, gledao si kako Goran Vukovic proba strunu, niko nista tu nije vezbao! Stap sam uzeo predhodni dan a imao sam neku drljavu WF strunu koja mu uopste ne lezi, i nemoj to vise da brkas molim te.

Kao sto rekoh, znam sta sam pitao Ivana, a od njega ocekujem i neki odgovor. Niti sam ga pitao kako da pecam, ni kako se radi roll cast, ni switch ni bilo koji drugi... Pitao sam kako da ispravim 2 mane a to je stezanje stapa i cimanje na poslednjem false cast-u. Kada budem hteo da ga pitam nesto drugo to cu i uraditi!

A da, i smeta mi sto stezem stap, uvek ce mi smetati kada nesto ne radim pravilno!
 
M

Mr.Zakula

Guest
Simps,imam jedan predlog za tebe...Uzmi kutijicu za muve i stavi je ispod mishke one ruke,kojom bacash...Mislim da ce ti pomoci...Razmishljaces o tome da ti ne padne kutijica,i stiskacesh je rukom...Sa druge strane,shaka ce ti se polako olabaviti...Kod Double haula,pomeraj shtap ulevo posle forward cast-a (za jedno desetak cm,izbecicesh letenje muve iznad predveza i nece biti kachenja za konekciju),ali i povuci shtap malo u nazad da bi se ceo sistem ispravio kako treba (nedostatak energije).Ili vishe radi levom rukom kojom dajesh ubrzanje koncu,jer ocigledno nemash dovoljno energije da leti iznad tebe,tj. shtapa.Nema energije za ispravljanje predveza.

Masic,shto se tice roll cast-a...Ako zelish dalje da bacash,morash vishe ruku da dizesh u vis,maksimalno veliki trbuh konca da na pravish i zakotrljash ga.Konac mora da bude sa tvoje strane-boka.Takodje trebash da se trudish da ti shto manje konca bude na povrshini vode.Shto je vishe konca na povrshini,to je veca mogucnost da uplashish ribe i bacish loshe jer se stvara dosta otpora (vakuma) na relaciji konac-voda,i izuzetno je teshko baciti daleko,a precizno i bez petljanja.Faktichki trebash da naterash konac da lebdi iznad porshine!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
A vidi sad i Zakulu :lol:

Aman covece, ja sve vreme pricam da unosim previse snage u zabacaj a ti mi sad pricas kako nema dovoljno energije niti snage da se ispravi predvez...

Drzanje kutije ispod miske nema nikakve veze sa tim, cak je i preporucljivo da lakat seta ali po pravoj liniji, tu je Ivan pa ce i on objasniti malo bolje!
Necu bre da bacam kao pickica sav ukrucen, jos da nabijam kutiju pod misku :hammer: , dobro mi niste preporucili uloske sa krilcima jebote :lol:

Citam sta pises Masicu, i nemoj da brkas pojmove vakum i otpor, nemaju veze jedan sa drugim!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Simpsone, trazio si savete i odgovore na neka pitanja. Dobio si nekoliko dobronamernih saveta od nekakvih prijatelja. Nemoj da ih omalovazavas. Ako ti se ne dopadaju ili im ne verujes, nemoj ih uvaziti. Mozda ti se uskoro javi i instruktor zabacivanja. Uvazi bar njegov savet. Neces valjda i njega da omalovazavas?
I nisam ja svih 300 musicara iz Nisa ucio kako da bacaju. Interesantno je da moja tehnika bacanja na rekama Srbije donosi mnogo zla ribama. Takav ces i ti biti, uskoro...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Jesam ih trazio ali ih nisam jos dobio! Kapiram dobronamerne savete ali samo u vezi onoga sto pitam, sto ce reci masio si temu mix...
Za sada ne izucavam te "specijal" tehnike, samo zelim da se posvetim pravilnim zabacajima :lol:
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Vidim da se saveti dele na sve strane, pa evo i par mojih opazanja, uz postovanje prema svim clanovima foruma...

Simpsonova aplikacija dodatne sile na kraju poslednjeg zamaha mi deluje kao klasican problem poznat kao Tailing Loop, koji ume da se desi i iskusnijim musicarima. Kraci tekst:

http://www.danblanton.com/Tailingloops.html

Sto se stiskanja tice, tu moze pomoci vezba kojom se ribolovac trenira da ne preteruje sa prejakim stiskom-dovoljna je primena sile koje nece dozvoliti stapu da ispadne iz ruke. Tokom mog musicarskog staza, narocito u periodu kada sam provodio po 120 dana godisnje na plazi sa teskim stapom u ruci, cesto sam koristio tanku rukavicu koja ne samo da stiti prste od posekotina prilikom povlacenja strune, nego i stvara bolje trenje izmedju nakvasenog dlana i plute, tako da sa njom uopste nije potrebno dodatno stiskati stap. SW i "freshwater" tehnike bacanja, kao i oprema, se razlikuju kao dan i noc, ali isti zakoni fizike vaze.

Na kraju, moram da primetim da su se sve danasnje kompanije usredsredile na jedan tip plutanog rukohvata kada su u pitanju pastrmski stapovi-rev. half wells/western. Kako dosadno i neinventivno... Meni su cesto udobniji puniji rukohvati, Full Wells, fenwick grip ili puna cigara ili retki Ritz grip na najlaksim stapovima, ali ovo zavisi od vise faktora: dimenzija sake, nacina na koji se drzi stap, itd... Previse tanak rukohvat ce navesti osobu sa vecom sakom da ga cvrsce stiska. Ako sastavljate stapove, izbor rukohvata je najmanji problem-ako ne, preostaje vam da se prilagodjavate prosecnom fabrickom rukohvatu.

StY_Esox je pitao za izvesnu rotaciju... Ovo je standardni pokret medju morskim musicarima na Istocnoj obali, ali i drugim primorskim delovima USA. Marc Sedotti i Ed Jaworowski (mus. autori i instruktori bacanja sa Istocne obale) ga svakako preporucuju u svojim tekstovima, jer stvara povoljniji put strune ("line path") prilikom shooting-a i veca kolicina strune lakse izleti. Sa 'rod building' aspekta, slican efekat se moze postici upotrebom tzv. "taming stripping" provodnika (u prevodu provodnik koji kroti strunu). Nazalost, fabricke stapovi ne nude ovu ne-ortodoksnu opciju, koja, ako je verovati nezavisnim testovima, poboljsava distancu/ i tzv. line shooting.
 

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Bojane,
sto se tice bola u prstu prvo moras da mi kazes da li koristis kaziprst ili palac, u svakom slucaju predpstavljam da mases iz zgloba(u tom slucaju malim prstom zadrzavas stap kada je u krajnjem zadnjem polozaju), sto je lose i uzrocnik vecine problema.

Cvorici na predvezu tj. Tailingloops su direktna posledica: 1. preterane upotrebe snage( pogotovu u finalnom zabacaju).
2. prevremenog kretanja u zabacaj(kanap se nije ispravio)
3. skretanja vrha stapa sa putanje prave linije.

Sty_esox,
osnovno pravilo pravilnog zabacaja je da "vrh stap mora da isprati putanju zamisljene prave linije" uz adekvatan stop i pravilnu promenu frekvencije sa produzetkom zabacaja , nema nikakve rotacije stapa, rotacije sake, zgloba, to zaboravi. Sve ide iz ramena i uz minimalnu rotaciju gornjeg dela tela koja omogucuje da se ispostuje zadata putanja. Izuzetak su extermno daleki zabacaji kada sa ruka u zadnjem zabacaju(back cast) zajedno sa telom totalno ispravlja ka putanji kanapa- takozvani "Drifting".

Masic,
Roll cast je stacionarni zabacaj, povlacenje kanapa ka sebi, pauza, pa tek pnda prednji, tj. prednji zabacaj pocinje kada se i stap i kanap totalno smire. Svi mi pretezno koristimo Dinamicroll, zabacaj kada su te dve radnje vezane u jednu kontnuiranu, nazad, napred bez pauze, mnogo je lakse. Isti principi vaze za oba zabacaja. Najbitnije je paralelno povlacenje stapa u odnosu na vodu onda izdizanje i formiranje tz. latinicnog slova D( sa strane gledano satp i kanap izgledaju kao slovo D), sto je vece slovo D to je veca energija(maje kanapa na vodi, manje napona vode) i automatski daljina zabacaja. na kraju zabacaja vrh stapa mora da ostane u relativno visokom polozaju uz izrazen stop, u suprotnom tj. ako stap zavrisi paralelno sa vodom zabacaj gubi energiju i rezultira kolabirajem kanapa ili predveza.

Pozdrav :lol:
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Postovani Ivane,

Nije novost da postoji puno razlicitih skola bacanja. U USA postoji bar 4-5 opste-popularnih pristupa bacanju: Mel Krieger, Joanne Wulff, Lefty Kreh/Ed Jaworowski, a ima i specijalizovanih za izvesne tipove musicarskog ribolova, poput onih koje drze Marc Sedotti ili George W. Roberts (iskljucivo saltwater ff.) Primetio sam da postoje razlike izmedju razlicitih skola, a jedan od razloga je jer se svaka od njih cesto vodi prema tipu ribolova koji se najcesce upraznjava, iako se o tome ne govori. Recimo, vecina morskih musicara polazi od Leftijeve skole bacanja, a svi morski musicari jako cene bacace i autore poput Robertsa, Sedotija, Javorovskog-oni su svetski autoriteti za SW flycasting. To je normalno, jer ovi autori najvise vremena posvecuju tom tipu ribolova i razvili su tehnike koje stvaraju najbolje rezultate uz najmanje napora. Neke morske musicare previse ne uzbudjuju tehnike Krigera i Wulfove, jer dolaze od salmonidasa. Ovakva subbjektivna misljenja mozes citati na nekim americkim bulletin boardovima na kojima cesto i neki od tih autora ucestvuju.

Ja ne podcenjujem ni jednu od ovih navedenih skola, jer mislim da se u svakom slucaju radi o izuzetnim bacacima i uciteljima bacanja, a od svakog od njih sam naucio po nesto dobro i korisno, bez obzira dali se radilo o knjigama, clancima, videu ili razgovoru na licu mesta. Ne znam dali si imao prilike da citas istrazivanja objavljena pre 15-ak godina o distance bacanju i mehanici zabacaja u Fly Fishermanu. Secam se tog clanka jer je objasnio da je upotreba torza-gornjeg dela tela kod najboljih bacaca na daljinu doneo najbolje rezultate. Ukrucenost je dovela do manje distance-to dodatno koriscenje torza i visokog forwardcast-a napravilo je razliku izmedju odlikasa i eksperata. Ako si gledao visestrukog svetskog sampiona Steve Rajeff-a kako baca, a mislim da nema boljeg danas, a nece ga ni skoro biti, on baca kao bacac koplja-koristi i torzo. Jaworowski cesto pise o znacaju “oslobadjanja” od nekih ustaljenih normi prilikom bacanja na daljinu tezim stapovima, da bi se pobeglo od klasicne skole bez koriscenja gornjeg dela tela, ili lakta uz telo. Ovo ima itekako znacaja na morskoj obali gde se ribar suocava sa ceonim vetrom i talasima, ali malo manje ako se lovi bonefish iz camca gde koriscenje gornjeg dela tela pomera camac i stvara talase koji plase ribu, a najmanje na pastrmskom potoku gde se baca na kratko i bilo kakva upotreba gornjeg dela tela je apsolutno nepotrebna. Drugim recima, mozda su ovakva ucenja kontroverzna, ali ako pomazu da se velika muva baci u jaki vetar, dok vas talasi bukvalno obaraju s nogu, zasto da ne?

Sedotti koristi rotaciju ruke koju StY_Esox pominje, a poznat je kao ekspert za duge zabacaje zaista velikim muvama-baca otezane strimere od 30-40cm do 100 fita u dalj. Rado bih ti poslao sken iz njegovog teksta sa fotografijom koja ovo ilustruje, ali mi je taj broj magazina ko zna gde u podrumu. Ova rotacija se izvodi kada je zabacaj potpuno gotov, kada je potpuno zavrsena aplikacija sile-jednostavno se malo okrene stap dok struna klizi kao munja niz provodnike i to je sve. Dakle ova rotacija nije deo zabacaja. Za najdalje zabacaje koristim ovaj pokret, kao i stvaranje slova O prstima leve ruke kroz koje prolazi struna. StY_Esox lovi stuku skoro iskljucivo i mislim da ga interesuje laksi dalji zabacaj velikom muvom, a ne finesa, za koju je sjajna tehnika koju si opisao. Doduse, mozda gresim, jer ne znam sta Daneta tacno interesuje.

U kojim skolama bacanja ti nalazis inspiraciju: evropskim (Ritz, Gebetsroiter, Pragliolina TLT skola/tehnika…) ili mozda nekim americkim?

Pripadnik jedne skole cesto se nece sloziti sa detaljima druge-od nacina na koji se drzi stap do drugih detalja. Musicarenje je raznovrstan tip ribolova i razlicite tehnike bacanja su tu da olaksaju ribolov u razlicitim situacijama, ali su sve bazirana na maltene istim, ali mozda drugacije objasnjenim principima.

Termin “tailing loops” nije isto sto i cvor na predvezu, iako one mogu da ga lako naprave. Cvor je poznat kao “wind knot”.

Pozdrav i izvinjenje na duzem tekstu!
 
Vrh Dno