Tenkara - Japansko tradicionalno mušičarenje

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da, to što se tiče vožnje jeste ali ostali detalji su vrata u drugu priču ;)
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ovo je samo dobro videti da postoji kao nacin pecanja ali je daleko od toga da ga treba svrstavati u musicarenje. Mislim da ovaj japanac jednostavno pokusava da reklamira i naravno proda ove stapove sto je za svaku pohvalu, i verujem da ima uspeha. To sto peca i pokazuje Valasesijanu: http://www.dtnicolson.dial.pipex.com/page43.html ne znaci da je ovo musicarenje. Mogao je staviti i glistu,crvica,hleb.... Ovaj nacin pecanja se u Grckoj zove `Kleftiko` tj lopovski nacin. Upotrebljavaju ga iskusni matorci u lukama i oko stena gde se razbijaju talasi. Bez otezanja ili plovka,vec tako na nevidjeno.
Evo imam Daivin teleskop od 6 metara. Ako mu stavim metar bakinga,pa tri metra konca i na kraju konusni predvez sa suvom musicom na kraju, pa ceo sistem zabacim ....sta radim? Musicarim ili....
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
sebastian je napisao(la):
tenkara mušičarenje je mušičarenje  u punom smislu :D

Seb sta je sa tobom? U cemu je sustinska razlika izmedju Tenkara ili Rzavara sistema koji i sad mozes da nadjes na Rzavu. Ljudi idu sa teleskopom od 4m i jos toliko najlona na cijem kraju je navezana musica, krecu se uzvodno i hvataju iza svakog kamena pastrmcice od 15cm. Sta je to u Tenkara musicarski u punom smislu a nije kod koriscenja vaser kugle ili tirolca ili ovog sisema koji sam video na nasim malim i obraslim rekama.

Koja je sustinska razlika izmedju Tenkara i Leskovakara metoda koji smo videli i na EFFA mitingu na Ribniku 2008. godine. Covek ceo zivot peca na vestacku musicu i leskovak i nema nameru da ga menja ni za jedan Sage ili Winston
 

Prilozi

  • leskovak.jpg
    leskovak.jpg
    77 KB · Pregleda: 490

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
za mene jeste razlika, a i mi lovimo tako...šetamo uzvodno i lovimo ribe iza kamena...s tim da malo ponekada i malo više mašemo.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Ma daj Simpson pa ima sigurno veze sa mušičarenjem više nego mahanje sa Sage-om i ubacivanjem muhe u neke crvene krugove (aka. Fly casting, Accurate fly casting on target). Pa da nije ovoga vjeruj mi ne bi ni ti sad mahao nemoj uvjek podcjenjivačkim tonom na sve ::)
Pa zar ovo nije isto:
http://www.lipljen.com/musicarenje_istorija_camber.php
Pogledaj dedu na crnobjeloj slici...
Nespreto
Pa kad na taj svoj štap od 6m svežeš backing, kanap predvez muhu i s tim loviš zamahivanjem ili samo spuštanjem muhe u vidokrug ribe šta je to nego mušičarenje ( a slažem se ja da je mušičarenje puno širi pojam ako ne i način života)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
eto, baš lepo smo se naćaskali  :lol:
jedni gledamo i shvaćamo šire neki malo uže celu ideju o mušičarenju ali tako je to uvek bilo "100 ljudi 100 ćudi"! Živi i zdravi vi meni bili pa se sreli na vodi  :firends:

Tankara je mušičarska disciplina :lol: :bleh:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Ma daj Simpson pa ima sigurno veze sa mušičarenjem više nego mahanje sa Sage-om i ubacivanjem muhe u neke crvene krugove (aka. Fly casting, Accurate fly casting on target). Pa da nije ovoga vjeruj mi ne bi ni ti sad mahao nemoj uvjek podcjenjivačkim tonom na sve ::)
Pa zar ovo nije isto:
http://www.lipljen.com/musicarenje_istorija_camber.php
Pogledaj dedu na crnobjeloj slici...
Nespreto
Pa kad na taj svoj štap od 6m svežeš backing, kanap predvez muhu i s tim loviš zamahivanjem ili samo spuštanjem muhe u vidokrug ribe šta je to nego mušičarenje ( a slažem se ja da je mušičarenje puno širi pojam ako ne i način života)

Silvio, upravo o tome i pricamo. Ja zaista ne smatram da rec musicarenje i istoriju musicarenja treba vezivati sa pra covekom i lovom riba na vestacku musicu. Znam da mnogi tvrde i misle suprotno ali musicarenje je pre svega tehnicka disciplina koja se bas po svom posebnom nacinu zabacivanja razlikuje od ostalih nacina pecanja. Ako bi tu pristali na kompromis onda bi sasvim slobodno za sve varalicare da kazemo da su musicari. I oni zabace pokretom stapa nazad-napred, i oni cesto koriste musice ili strimere (primer bucovdzije), razne kicanke, suknjice i silikonci (basolovci), i oni pecaju na vestacki napravljene imitacije necega,...

Hajde da jos uprostimo.

Varalicar: Preko nedelje delje balzu, koristi epoksi smole, olovne zice, silikon,... u subotu se pojavi na vodi sa stapom i masinom, zabacuje svoje kreacije i hvata ribe...

Musicar: Preko nedelje delje balzu, koristi epoksi smole, olovne zice, silikon,... u subotu se pojavi na vodi sa stapom i masinom, zabacuje svoje kreacije i hvata ribe....

Ima li neke razlike? Sta je to sto ova dva ribolovca cini potpuno razlicitim?

Deda na onoj slici ama bas nimalo ne predstavlja istoriju musicarenja jer je ona pocela mnogo pre njega. Predstavlja samo jednog od mnogobrojnih ribolovaca koji u to vreme posle WWII nisu imali dovoljno sredstava za bolju opremu. Ali kako smo mi naopak narod i to smo iskoristili i predstavili kao nekakvu istoriju. Ali u to vreme je bilo i nekih drugih primera, pa mi kazi koji je od ove dvojice musicar u pravom smislu reci. Onaj sa tvoje slike ili ovaj sa slike ispod
 

Prilozi

  • Gradacki musicar.jpg
    Gradacki musicar.jpg
    101 KB · Pregleda: 484

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Ovo je interesantna diskusija... Da bi nazavali neki nacin ribolova musicarenjem, osnovna razlika izmedju istog i drugih tehnika ribolova je da se u musicarenju mamac (vestacka musica) zabacuje tezinom konca, a ne tega (olova, vaser kugle) na struni.

Prema tome, sire gledano, tenkara jeste vid musicarenja.

Ako nije, onda nije ni musicarenje u toploj ili slanoj vodi silikonskim strimerima, shooting taperima i jig musicama, a nije ni musicarenje stilheda na nimfu na Velikim Jezerima u USA, gde se koriste "noodle" stapovi i ne koristi se musicarska struna, vec monofilni running line i tungstenom otezane muve. Uostalom, prilikom pecanja na malim zaraslim vodama obicnim musicarskim stapom, kada se koristi tipicne "small stream" bacacke tehnike: bow/arrow cast, cheating roll i sl,  i peca na duzini stapa, ne vidim razliku izmedju tenkare i takvog musicarenja.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
upravo tako :yeswink:, baš sam naglašavao gore u prethodnim postovima kako se ovo definitivno podrazumeva kao jedno vrlo jednostavno čisto i elegantno mušičarenje jer se mušica zabacuje pomoču posebnog konusnog upredenog kanapa.
Zato još jednom, ako se svi DETALJI Tankara stila sagledaju vidi se cela slika kako se tu radi o mušičarskom načinu ribolova.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Joj kad bi me video Simpson kako strimerišem na Gradcu na dužinu štapa u onim malim brzacima leti  :lol:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Šone je napisao(la):
Joj kad bi me video Simpson kako strimerišem na Gradcu na dužinu štapa u onim malim brzacima leti   :lol:

Ako ces posteno, cemu strimer na Gradcu leti kad i moja baba moze da uhvati na suvu, ali to opet nema veze sa Tenkara tehnikom.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
Boki, moram da priznam da me pomalo zacudjuje ovako krut stav prema tenkari. Kapiram da te ne privlaci i to je OK i da to za tebe nije musicarenje. Ni ja ne praktikujem tenkara fishing, ali mislim da je definicija musicarenja jasna i korektna... Evo isecka i iz IGFA pravilnika koji jasno naglasava za flyfishing:

Casting and retrieving must be carried out in accordance with normal customs and generally accepted practices. The major criterion in casting is that the weight of the line must carry the lure rather than the weight of the lure carrying the line. Trolling a lure behind a moving water craft is not permitted. The craft must be completely out of gear both at the time the fly is presented to the fish and during the retrieve.

Razlika je samo u tome. Clanci o tenkara musicarenju se mogu citati po raznim svetskim musicarskim magazinima, bas kao i clanci o ceskom nimfarenju, musicarenju sabljarki, stilheda, suncanica, pastrmki....
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
simpson H je napisao(la):
Šone je napisao(la):
Joj kad bi me video Simpson kako strimerišem na Gradcu na dužinu štapa u onim malim brzacima leti   :lol:

Ako ces posteno, cemu strimer na Gradcu leti kad i moja baba moze da uhvati na suvu, ali to opet nema veze sa Tenkara tehnikom.
odosmo u off ... pa nekako one veće više vole da marnu strimer ,pogotovo posle kiše kad se zamuti voda ..bar po mom dosadašnjem iskustvu ..
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
što se tiče Tenkare  kao tehnike veoma mi je zanimljiva za posmatranje ali je nebih nikada upražnjavao ,opet to je moj lični stav ,ja sam više za warm water sa robusnijim mušičarskim priborom ..
 
Vrh Dno