Tenkara - Japansko tradicionalno mušičarenje

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Prošle godine smo se malo dotaknuli ove teme pod temom "Musicarenje ili ...?"

Malo sam tragao po internetu o ovoj metodi jer me je na neki način fascinirala ta Japanska "elegantna jednostavnost". Možda če se nekom učiniti da to nije ništa posebno, šta, uzmeš direktaš od 4m navežeš gore konusni lider i 30cm do 1mpredvesa i muvu i eto ti mušičarenja na pec....bukvalno zvuči tako ali ipak ako pogledamo detaljnije malo celu tu priču može se ugledati jedna vrlo lepa slika o još jednom zanimljivom načinu mušičarenja. Opet se postavlja pitanje je li to mušičarenje? Za moj pojam jeste. Vodena kugla i tirolsko drvce ne mogu svrstati u FF samo zato jer je na kraju muva ali ovomogu jer je i ovde samo kanap i muva koju treba znati lepo i precizno zabaciti mušičarskim štapom na kojeg ne ide čekrk.

Evo jedan lep sažetak sa wikipedie o tom tradicionalnom Japanskom načinu mušičarenja: http://en.wikipedia.org/wiki/Tenkara_fishing

ako kome ne paše engleski evo ovde i automatskog prevodioca http://translate.google.com/#en|sr| pa sve može da se čita i u čirilici ili pak ovako: http://translate.google.com/translate?js=y&prev=_t&hl=en&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FTenkara_fishing&sl=en&tl=hr

Baš razmišljam o izgradnji i jednog ovakvog štapa, od bambusa bi to bilo jako fino i lepo ali od karbona bi bio ipak lakši tako da možda jednom krenem i ka tome...barem je to jednostavno za uraditi....treba samo pronaći neki fini tj. odgovarajući blank i to je to. Ostatak posla je prost kopasulj  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QqDg7kNCl4U[/youtube]

 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Ovo me podsjeća na bosansko tradicionalno mušičarenje samo što je u bosanaca štap ljeskov :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da, japosi su vrlo poznati po tome što mnoge stvari pojednostave do skrajnosti a vole opet eleganciju i retro stil pa to sve zajedno ukomponiraju.

Nekih 200 godina ovakav način se koristi u Japanu  a prije toga su bile slične metode....štap, konusni lider kao špaga, predvez i mušica...da, i na našim prostorima se slično koristilo a taj leskoavak je mnogima dobro poznat  :) samo ja ne znam kako je sve to izgvledalo u biti...kakav kanap i ostalo...nešto sam davno čuo da su ljudi stavljali neke špage koje su navoštili ali konusa nije bilo koliko mi je znano.

Meni se dopada ovaj Tenkara stil i koristio bih ga na mestima ili uvetima na vodi prikladnim za to. Bilo bi fino imati takvu laganu i elegantnu motkicu od 3 - 3,5m  :) ma može i 4m  :lol:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QmKF_FlF3X4[/youtube]
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
:tbumb: Dobar si...  :lol:

Slicna tehnika, pod nazivom `Charles Brooks method` se upotrebljava u nimfarenju u brzim vodama i to oko vecih kamena gde pretpostavljamo da stoji veca riba ( uglavnom i stoji  :yeswink: ). Sva je tehnika kako prici takvom mestu. Dakle prilazimo iz pravca gde je voda najpenusavija tako da nas riba ne moze videti iako smo samo par metara od nje. Nema nikakvog zabacivanja. Ceo sistem koji se obicno koristi je na drugoj slici. Slike su iz knjige: The complete Fly fisherman- D.Stenberg.  
 

Prilozi

  • DSC05544.JPG
    DSC05544.JPG
    57,9 KB · Pregleda: 674
  • DSC05546.JPG
    DSC05546.JPG
    33,1 KB · Pregleda: 1.184

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
Ne kapiram zasto se lozite zato sto su u pitanju Japanci, metoda se ne razlikuje nimalo u odnosu na tradicionalne metode po Srbiji, Bosni, Crnoj Gori a na ovim prostorima su se zadrzale i do dan danas. I sigurno su starije od 200 godina, daleko starije.
Hoce li sledeca tema biti o pecanju pastrmke na plovak?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ma sims, može i strujom  ;)

:D :doh:

Ipak je ovde vrlo znatna razlika u svemu, ako se detaljnije pogleda. Sam štap i kako se koristi i  kako je sve ukomponirano.

Ovde se koristi konusni kanap zbog što lepšeg i preciznijeg zabacivanja. Tu je velika doza lepote i pravog mušičarskog duha...sve je profinjeno, dobro osmišljeno. Ovde je važna i FC veština ali još važnije je kako prići ribi od blizu a ipak najlepše je loviti nju iz bliza i na viđeno. FC ovde nije toliko izražen kao kod uobičajenog ff pribora ali to ne isključuje ovo kao mušičarsku disciplinu jer sam FC nije mušičarenje nego samo jedan od važnijih segmenata mušičarenja.

Plovak, tirolac, vaserica, štap od metle ili što god več je neprikladna usporedba sa ovom mušičarskom metodom.

Naravno, nije teško biti isključiv ili sve generalizovati. Za moj pojam Tenkara kao stil mušičarenja svakako to jeste jer su zabačaji na isti princip vođeni, na isti princip prezentacije, na isti princip pribor osmišljen (isti princip kao i kod uobičajenog mušičarenja)...samo neke male razlike su koje ovo čini unikatnim.

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
1.993
Broj reagovanja
238
Lokacija
Norway
E moram da te vidim kako ces voditi strimere sa tim ili kako izvlacis neku sarancinu....  :D  :lol:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Ma ne nije mušičarenje nego šta???
Pa nije mušičarenje samo ako držiš štap i čekrk od 500€ bit je u načinu prezentacije i naravno lovu suhom muhom koliko sam ja vidio, smatram da je ovo još za nijansu plemenitiji način mušičarenja od klasičnog riba ima više šanse.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
u svakom slučaju jako profinjen i vrlo dobro promišljen način mušičarenja...vidim da se najviše koriste suve i mokre ali bacaju se i nimfe pa se lovi na pec kao i češkim načinom...kako god, ja ovo mislim koristiti ali na prvom mestu su mi suve mušice u mislima i opet uglavnom na manjim rečicama i potocima....

@nesp, za šarana i ostale grdosije spremam nešto posebno, nadam se da ču vam uskoro pokazati ovde na forumu ;)  :D
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ovo se ovde zove "ciganski pec" i koristi se za lov klenova živim insektima (skakvcima, popcima...).
Da li ima neko od starije generacije da nije kao dete ovako lovio klenove.
Samo japanci stavljaju veštačku muvu, a skakavce jedu.
Kad bi Japanac stavio stkakavca, isto ko kad bi ja stavio parče jagnjetine na udicu. :hammer:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
4
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Ma ne nije mušičarenje nego šta???
Pa nije mušičarenje samo ako držiš štap i čekrk od 500€ bit je u načinu prezentacije i naravno lovu suhom muhom koliko sam ja vidio, smatram da je ovo još za nijansu plemenitiji način mušičarenja od klasičnog riba ima više šanse.

Onda je i sistem od 5 musica sa vaser kuglom, musicarenje. I to 5x "sportskije" jer se radi o 5 plivajucih musica.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D :hammer:
... samo da ta "cigotova" motka nije urađena ovako kao ova, cigotov sistem je namešten na "juriš" pa sve to drugačije izgleda prilikom zabacivanja i prezentacije. "Cigotov" pec nije tako profinjen i naoko je več nezgrapan, a tenkara mušičarenje je mušičarenje  u punom smislu :D


O tome šta je sportskije možete pisati pod nekom drugom temom, ovde se držimo teme TENKARA a ako se dodirujemo neke druge teme koja može imati neki konstruktivan doprinos ovoj temi opet neka je to na kraju vidno povezano sa ovom temom. Hvala!
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Ma to ti je isti kurac.
Samo džepanez ima bolji štap.  Kako rekoše - nekad kod nas bila leska i naši stari pecali. Nije ni bilo silka, nego tanak kanap.
Vezan kanap (silk) za vrh, na kraju mamac (mušica ili skakavac) i pecaš na "vožnju".
 
Vrh Dno