тежак почетак

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
316
Lokacija
Svrljig
Rancic je napisao(la):
Уживач,
слажем се са тобом, ништа без праксе на води, али ми је ово помогло да видим како стоји тело, како се крећу руке, макар најосновнија техника, није то дубинац или пловак - па запни. Видим да то није  запињање к'о камена с рамена па ко даље. Док то не пробам практично немам појма како то изгледа, нити могу да упредим са било чим. Неки од мушичара, видим, понекад вараличаре, па молим да ми макар наговесте поређење: - мушичарски  - вараличарски штап, рецимо АФТМА 4, 5, 6 отприлике као 10-30, 15-30, 15-40, 30-60...грама. Може ли тако да се направи поређење или лупам ко отворен прозор.
Nema lupanja :tbumb:. Odprilike je aftm 6 kao 10-30gr ali mnogo bliže do desetke (oko 12gr čini mi se),sa aftm 4 je prava uživancija zabacivati. Uporedi varaličarski štap taj npr. od 10-30 sa mušičarskim aftm 4 iste dužine i videćeš da je drugi sigurno upola lakši što je za zglob i celu šaku veliko rasterećenje kada pecaš ceo letnji dan a i potrebno je mnogo manje uložiti snage da se kanap izbaci na obgovarajuću dužinu. Aj pa tako :tbumb:.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Хвала за брзе одговоре,
ја сам доживео "тежински шок" када сам узео мушичарски штап 5 у руку. Нисам очекивао ни у сну да је он толико лаган. Колико сам видео, штап 5 је тежак око 60 - 70 грама (плус чекрк). Кад упоредим са вараличарским 10 -30, рецимо, 150-180 грама плус машина од 350 грама, много грама треба да држиш у рукама и бацаш најмање два-три сата или цео дан, огромна разлика. Верујем да је далеко осетљивији и зато пружа врхунско уживање у борби са рибом. Као петљаш од три метра, струна 0.10, а на њему риба од два кила.Чист адреналин. Извините због пловкарења на сајту.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
316
Lokacija
Svrljig
...далеко осетљивији и зато пружа врхунско уживање у борби...
To je to moj druže, upravo zbog toga i koristimo mušičarsku opremu a ne neku drugu, zbog vrhunskog zadovoljstva.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Да, за врхунско задовољство увек треба добра опрема и риба... :)
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nemoguce je porediti varalicarske i musicarske stapove po klasi i gramazi. Tebi je bitno samo jedno a to je da ti stap bude klase 5 i duzine 8'6" ili 9' zato sto se sa njim najlakse uci bacanje a i neophodno je da ti ruka memorise pokrete na toj klasi.
I zapamti jos jedno, svaki deo pribora je bitan. Dzabe ti i dobar stap ako ti je struna losa. Jedino cekrk nema neku preteranu funkciju u nasim uslovima ali je i dalje vazan detalj koji u krajnjem slucaju omogucava dobar balans stapa a samim tim i osecaj.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Укапирао сам,
све сте ми лепо објаснили. Знам да је обавезно ускладити штап струну и чекрк, у свакој врсти риболова, не само у мушичарењу. Другачије се св... ку..., џабе пецаш. Лакше је све са бољим прибором. Неко рече, да треба прво нека мотка да видиш лоше, па онда добар штап.  Је..., знам добро да треба што боља опрема, читам овде и шта треба, али колики је губер толико се покриваш.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Морам још нешто да питам.
Да ли је основни конац за везивање синтетички, свилени или памучни ?

Да ли конци за гоблене, пошто има безброј нијанси, имају неку употребну вредност за прављење мушица ?

Неке четке за кречење се праве од природне длаке, да ли та длака има неку вредност за прављење мушица или је изгубила својства у току обраде ?

У Крагујевцу има удружења одгајивача ситних животиња и птица. Ту  има длака и перја на тоне, али  шта да тражим  за прављење мушица ?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancic je napisao(la):
Морам још нешто да питам.
Да ли је основни конац за везивање синтетички, свилени или памучни ?

Да ли конци за гоблене, пошто има безброј нијанси, имају неку употребну вредност за прављење мушица ?

Неке четке за кречење се праве од природне длаке, да ли та длака има неку вредност за прављење мушица или је изгубила својства у току обраде ?

У Крагујевцу има удружења одгајивача ситних животиња и птица. Ту  има длака и перја на тоне, али  шта да тражим  за прављење мушица ?

Ne zamlacuj se sa koncima iz pozamanterija kada 200yds Danville vrhunskog konca kosta 145din u boji kojoj pozelis! Neke cetke mogu da se iskoriste za repice jednodnevki a najfiniji microfibets u raznim bojama opet kosta 200din pakovanje.
Najinteresantnije ti je perje, pocev od pauna, fazana (raznih) preko skalpova pevaca (oni ukrasni odlicni). Sto se dlaka tice gotovi dabinzi su ti od 150-200din a maska zeca 5-6e.
Ovo sam ti napisao samo da vidis gde si ti u celoj prici i koliko vredi da obijas noge i moljakas ljude za sve to. Materijali nisu skupi u radnji ako si dovoljno racionalan, mada obicno niko nije :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne treba da eksperimentišeš sa kojekakvim perjem, četkama i koncima za goblene. Osnovni konci i kvalitetno perje i ostali materijali se, bez posebnih poteškoća, već mogu nabaviti i kod nas, što putem oglasa, što u boljim prodavnicama.
Simpson ima mušičarsku radnju u Beogradu, vidim da i Djole prodaje zanimljive stvari putem svog sajta, a mnogi od nas imaju mnoštvo materijala koje prodaju putem oglasa. Ima tu perja, dlaka, sintetike, konaca...Za početnike u FT-u ima bukvalno svega, a i probirači mogu dobro da se opreme.
Dakle, Rančiću, moj odgovor na pitanje o koncima je- Kupi original!
Odgovor za četke je: Ne koristi to!
Ptičurine: Ništa ne čerupaj, nego nabavi skalpove.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
bobinu obavezno keramicku uzmi, ona ti je bas bitna, kao i stega doduse
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Хвала људи,
у праву сте, почео сам да с...  :doh: од сад  :-X и слушам. Ко не да на мосту да на ћуприји. Треба све, што би рекли, редно и нема проблема. Него и оно пара што сам поприкупио за опрему, оде на другу страну. Хвала богу, лепо уложено - добио сам унука. Лепо сам рек'о да до пролећа - само теорија.
Бистро.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Zadnjih 3 - 4 meseca sam proveo čitajući sve na forumu, šta se peca, kako, na koju muvu, gde se peca, razna iskustva i savete. O svemu sam dobro razmišljao, i pored svih razloga zbog kojih sam se NALOŽIO na mušičarenje, nikako nisam mogao da shvatim jedan od bitnijih razloga za mušičarenje. Uvek mi je nedostajalo nešto, uvek me kopkalo šta sam propustio da skontam. Danas mi je sinulo.
Elem, IZVINJAVAM SE ZA MALO OF
  1. ja mogu da pecam na hleb - mogu da stavim ružu, leptira ili kocku - od  hleba raznih proizvođača - ali to je JEDAN mamac.
  2. Može da se peca na glistu, durdubaka, pijavicu - to je jedan mamac ( 'ajd neka bude tri)
  3. Može na crviće - to je jedan mamac
  4. Može na kačamak, valjke, bojli - to je još tri mamca
  5. Može na kukuruz - jedan mamac
  6. Može na živ keder i na filet -  jedan, neka bude dva mamca
  7. Može i na varalicu ( vobleri, kašike, meps, silikonci..). - neka bude deset vrsta
  Kad se sve sabere imam mogućnosti da pecam na oko DESET -DVADESET vrsta mamaca, i to moram da se pripremim od primame do mamaca i opreme za ciljano pecanje određene ribe.  U celu priču ne ulazi težine opreme i svega toga što se nosi i tegli.
  Mušičarenje sve to baca u drugi plan. Ima neograničen broj mamaca - nijedna muva nije ista, nijedan strimer nema duplikat, razne imitacije raznoraznih insekata, zonkeri, poperi i šta svega još nema...MORE MAMACA. Neograničen broj imitacija prirodne hrane i neograničen broj mogućnosti da se upaca riba.
  U sve ovome je i GLAVNA FORA - MORAŠ DA POZNAJEŠ RIBE I NJENE NAVIKE, ISHRANU I STANIŠTA, MORAŠ DA ŽIVIŠ SA PRIRODOM.
      Ko to ne nauči DŽABE IDE. Valjda sam u pravu ?
 
Vrh Dno