The Dynamic Roll Cast

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kroz par sezona se govorilo i o ovom zabačaju na forumu ali mu nismo posvetili nešto mnogo pažnje. Ja nisam baš nešto kompetenran da bi nešto pametovao o tome pa evo otvaram temu da naši instruktori i poznavaoci fc-a podele svoja mišljenja i iskustva ili možda savete nekome ako bude postavio pitanje. Uglavnom, veoma praktičan način zabacivanja kojega večina nas u večini slučajeva koristi ili treba koristiti prilikom ribolova.

Evo jedan fin video sa fly-casting instruktorom Carl McNeil-om

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UFDPIn0L0Uw[/youtube]
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.119
Broj reagovanja
1.179
Lokacija
Čačak
bez ovoga nema opustenog pecanja....jako koristan zabacaj
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Tko moze neka nabavi kompletan ovaj film. Osim sto je iznimno pofesionalno i lijepo snimljen u njemu se moze naci puno odlicno objasnjenih i dobro demonstriranih korisnih stvari. Medjutim, bas u ovom klipu tekst na momente ne prati sliku praveci malu konfuziju.
Naime, postoje tri dosta razlicite tehnike koje s ispreplicu u kadrovima:

Staticni roll - struna potpuno miruje na vodi prije zabaca (prikazan na livadi s zutom vrpcom);
Dinamicni roll - struna putuje klizeci po vodi natrag i odmah nakon formiranja i zatezanja D-loop-a stap krece naprijed;
Switch cast - stunu potpuno podizemo s vode, vodimo natrag zrakom, zatim predvezom ili samim vrhom vrlo kratko "sidrimo" na vodu, formiramo "D ili "V" u zraku i krecemo u zamah naprijed.

Prve dvije tehnike se mogu nauciti relativno brzo. Treca, Switch cast koji se u vise navrata vidi, trazi puno opsirnije i detaljnije objasnjenje od onog pokazanog u ovom klipu. Osim toga Switch zabaci (postoji nekoliko varijanti) traze poprilican broj sati vjezbanja prije nego sto se ribolovac osposobi da bi ih opustenio koristio u ribolovu.



 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
@Aleksandar P., mnogo ti hvala na ovako krtkim i jasnim objašnjenjima i preporuci  :yeswink: :tbumb:
 

cikamike

Senior member
Učlanjen(a)
01.11.2010.
Poruke
130
Broj reagovanja
0
Kakav savrsen vido... kakvi savrseni loopovi...  :tbumb:

Da li je za ovakve savrsene zabacaje potreban brz stap?
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
ne može štap sam da odradi savršeni zabačaj
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
Sto se tice stapa nema potrebe da bude brz, bas na protiv u mom slucaju dinamik leti iz topa sa medium stapovima ... inace to je zabacajsa kojim sam najdalje stigao u tehnickom smislu, uslovljen od terena na kojim pecam...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sto se kaze ...muka naterala  :D

na nasim salmonidnim rekama bez ovakvog zabacaja nema sta da se trazi . interesantno je da sam koristio ovaj zabacaj i pre nego sto sam cuo za njega  :D jednostavno se nametnuo kao logicno resenje
 

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
bas tako usao sam u sve ovo kao Arhimed u kadu... vazda toga sam otkrio pre no sto mu ime cuo... :hammer: :hammer: :hammer:
 

Nenad Bugarcic

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2012.
Poruke
164
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
alp je napisao(la):
Tko moze neka nabavi kompletan ovaj film. Osim sto je iznimno pofesionalno i lijepo snimljen u njemu se moze naci puno odlicno objasnjenih i dobro demonstriranih korisnih stvari. Medjutim, bas u ovom klipu tekst na momente ne prati sliku praveci malu konfuziju.
Naime, postoje tri dosta razlicite tehnike koje s ispreplicu u kadrovima:

Staticni roll - struna potpuno miruje na vodi prije zabaca (prikazan na livadi s zutom vrpcom);
Dinamicni roll - struna putuje klizeci po vodi natrag i odmah nakon formiranja i zatezanja D-loop-a stap krece naprijed;
Switch cast - stunu potpuno podizemo s vode, vodimo natrag zrakom, zatim predvezom ili samim vrhom vrlo kratko "sidrimo" na vodu, formiramo "D ili "V" u zraku i krecemo u zamah naprijed.

Prve dvije tehnike se mogu nauciti relativno brzo. Treca, Switch cast koji se u vise navrata vidi, trazi puno opsirnije i detaljnije objasnjenje od onog pokazanog u ovom klipu. Osim toga Switch zabaci (postoji nekoliko varijanti) traze poprilican broj sati vjezbanja prije nego sto se ribolovac osposobi da bi ih opustenio koristio u ribolovu.
Ovde mislim da je se podkrala neka greska!
Za mene Dinamicni roll kako ga je  kolega Alp objasnio isto Staticni roll!
Dinamicni roll je nista drugo nego stari izraz za Switch cast!
Razlika izmedju Staticnog i Switcha(Dinamicnog rolla) je sto nam za staticni potrebna voda na kojoj struna lezi da bi napunili stap posle formiranja D-loopa a kod Switcha citava struna nam je(citav D-loop) u vazduhu osim prezveza(kao sto je Alp objasnio) i koristimo tezinu strune da bi napunili stap!
Alp to bas lepo radi,uostalom evo i njegovih klipova
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=kFVOh5KXr9M[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=gJ9y3q_5jgI[/youtube]
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Nenad Bugarcic je napisao(la):
Ovde mislim da je se podkrala neka greska!
Za mene Dinamicni roll kako ga je  kolega Alp objasnio isto Staticni roll!
Dinamicni roll je nista drugo nego stari izraz za Switch cast!
Razlika izmedju Staticnog i Switcha(Dinamicnog rolla) je sto nam za staticni potrebna voda na kojoj struna lezi da bi napunili stap posle formiranja D-loopa a kod Switcha citava struna nam je(citav D-loop) u vazduhu osim prezveza(kao sto je Alp objasnio) i koristimo tezinu strune da bi napunili stap!
Alp to bas lepo radi,uostalom evo i njegovih klipova

U oba slucaja tezina kanapa ima presudnu ulogu na punjenje stapa, voda minimalnu. U oba slucaja kada se krene u prednji zabacaj (kod staticnog roll casta je to izrazenije da  je vise kanapa n avodi ali i nemora uopste da bude tako, cak moze da bude i obrnuto)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Nenade, kod staticnog roll-a struna polako klizi po vodi. Onda stanes (zato se zove staticni). Cekas da se D-loop potpuno opusti i tek onda krenes naprijed. To je najosnovnija, ali i najteza varijanata roll-a, ako treba dalje baciti. To je ono sto se kod nas polaze na ispitu i sto je mnogim ljudima problem suvislo baciti preko 18 m.

Kod dinamicnog roll-a struna brze klizi po vodi prema natrag. Ni u jednom trenutku ju u potpunosti ne odvajas od vode kao kod switch-a, ali ju manje ili vise izrazeno nabacujes u D-loop. Kreces naprijed prije nego sto se struna na vodi potpuno zaustavi i napumpani D-loop opusti. Vise mase, vise inercije, vise tenzije u D-loopu ima za posljedicu nesto vecu daljinu zabaca. Dobro u ribolovu, ali kod nas ne igra na ispitu. Prednost u odnosu na staticnio roll je daljina, mana sto zabac trazi vise prostora iza.

Switch znas sto je. Stariji ili bolje receno dugi naziv je Jump Roll ili Jumping Roll ili Underhand Cast. Ima ih vise varijanti..., ali to vec sve znas.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Odakle ti to da se switch moze nazvati underhandom?

Swich je jedan prost izbacaj bez promene smera bacanja, dok je underhand jedna celokupna tehnika sa svim mogucim promenama pravaca.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Alp je rekao "Underhand cast" kao naziv zabacaja a uopste nije pominjao underhand tehniku bacanja na koju ti mislis. Mislim da sam i ja odavno citao za taj naziv, doduse ne secam se dal za roll ili switch. Ako prosto prevedes "ispodrucni zabacaj :D" dobijes otprilike tako nesto .
 
Vrh Dno