The Dynamic Roll Cast

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Iz programa EFFA, clan koje je autor skandinavskog underhand stila zabacivanja:
 

Prilozi

  • EFFA.jpg
    EFFA.jpg
    35,6 KB · Pregleda: 284

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Da li iz recenice zakljucujes da se radi o jednom castu sa tri razlicita imena, ili o tri casta koje finese razdvajaju?

 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Tvrdoglavi Nespetro, ti dakle ne sporis ime zabacaja, da postoji underhand cast vec da to nema veze sa switchem? A priznajes da je forward spey isto sto i switch? Pa sva tri naziva u istoj recenici jebote :D
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
simpson H je napisao(la):
Tvrdoglavi Nespetro, ti dakle ne sporis ime zabacaja, da postoji underhand cast vec da to nema veze sa switchem? A priznajes da je forward spey isto sto i switch? Pa sva tri naziva u istoj recenici jebote :D

On stvarno ne razumije sto mu govoris. Ja sam prvo mislio da je samo tvdoglavost, ali nije.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Iako su mi sve knjige na tavanu po nekim kutijama dok im ne resim novi prostor, evo sam se popeo samo zbog tebe Simpsone. U knjizi " Fine and far off" iz 1952 koja govori o Aleksandru Grantu, Jack Scott ( Donald Rudd) razdvaja Switch od Spey-a.http://www.abebooks.co.uk/servlet/BookDetailsPL?bi=7854959203&searchurl=an%3Djock%2Bscott%26sortby%3D3%26tn%3Dfine%2Band%2Bfar%2Boff  Na 87 strani mozes procitati o Switchu: ( prenecu kako stoji da se ne zeznem u nekoj pojedinosti sa prevodom) " The switch of the soutron - as used in tournaments - is not much used in practical fishing, since it delivers the line at nearly the same angle to the stream as that from which it was picked up. If you try to cross the line of the pick-up, you foul your line. It consists of drawing the line slowly back towards your body and then driving it away by by main force.  During the slow pull-back the fly drags along the surface, it does not jump off the water as in the case of the Spey."

Iz ovog vidimo da se u to vreme switch poistovecivao sa Roll castom. Objasnjavajuci Grantov Switch kaze na istoj strani: "The best simile which occurs to me is that the back-cast threads the line through an imaginary pulley suspended in the air a short distance upstream from the caster, the the forward shot pulls the line through this pulley and extends it. No line rests on, or touches the water at all; there is none of the anchoring we hear about in connection with the Spey. The only thing that touches the water is the fly, and that only gives an instaneous flip to the water as it turns to go out. The Spey cast firmly anchors the fly in the water while the belly of line is swung round and projected forward. Another way of describing Mr Grant's cast would be to call it an upside-down overhead in continuous motion; i.e. without a pause at the end of the back-stroke, and with the line travelling back below the rod top instead of above it."

Na 108. strani je jedna Grantova skica sa prelepim loop-om i stapom zaustavljenim na oko 10:30. Grant je inace bacao 65 jardi i to bez da ispusta kanap. Tj toliku duzinu je imao izvan svojih greenheart stapova :eek: . Cuveni Planet cast.

Ima tu jos dosta. Ono sto zelim reci je da originalni switch nema veze sa danasnjim. Ameri ce za njega uvek upotrebiti naziv Forward Cast. Englezima je miliji Switch....kako kome. Medjutim kada se takav zabacaj izvede Underhandom, sa svim svojim pratecim pokretima, onda nema reci o switchu. Razumi o cemu govorim.
Zato sam hteo da sa alpom izanaliziramo bilo koji video, bilo koju skicu i pokazemo razlike i slicnosti u pojedinim pokretima, ali ne vredi.


 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
alp je napisao(la):
On stvarno ne razumije sto mu govoris. Ja sam prvo mislio da je samo tvdoglavost, ali nije.

Pa i nije alpe. Postoji nesto sto se zove znanje. Ili mozda preciznije tvrdoglavost zasnovana na poznavanju, dok me tvoji kopipejst stavovi uopste ne imponiraju. Reci nesto svoje. Probaj. Evo opet te pozivam da mi das odgovor na pitanje koje sam ti postavio. Da li je bacanje iz prvog Simpsonovog snimka Underhand ili nije? Ako jeste, zasto, ako nije zasto.
Prost zar ne? Ako si zaista tako uticajan i iskusan instruktor, ovo bi ti bio maciji kasalj.

Mada tu ne bi mogao da kopipejstvujes pa na neki nacin shvatam da ti je tesko da odgovoris. Ne kupujem maglu ko neki oko tebe. 
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Nespetro, tvoje znanje i sposobnosti su ovdje pod upitnikom ne moje. Cak i malo vise od toga. Ali...

Dobio si vec hrpu odgovora i argumenata s razlicitih strana da su jednorucni Switch Cast, Underhand Cast, Forward Spey... (naziva ima ih jos, ali da ne kopliciramo) - sinonimi. Treba li ti jos jednom objasniti sto su sinonimi? Postoje i dosta varijacija tog jednog zabaca - koji kao sto smo ustvrdili ima vise imena - a neke ti je spomenuo Zeko. Dakle sinonimi su kruske, a varijacije jednog zabaca koji ima vise imena jabuke. Da li razumijes te odnose? Meni se o tim i jos nekima varijacijama s tobom ne da raspravljati dok ne vidim znas li ti uopce suvislo bacati i da si skonto u glavi osnovne pojmove. A ne da se ni drugima zato jer je to ocigledno gubljenje vremena.

Objasnio sam ti da se iste stvari u razlicitim krajevima svijeta i vremenima cesto zovu razlicito. Isto tako postoje slucajevi da jednim te istim imenom zovu razlicite stvari. Jedan od primjera ovog drugog je naziv Switch cast iz tvoje knjige. Nekad za neke to je bio Preokrenuti Overhead Cast (upside-down overhead). Znaci isti naziv za dvije razlicite tehnike. Vrlo slicnu situaciju mozes naci i sa nazivom Underhand koji je negdje i za neke naziv za Pendelum Cast. Ali to su poznate stvari, samo su tebi novina. I ne predstavljaju pogresku "koju treba svecano historiski ispravljati". Zivot je saren, ljudi jednostavno pricaju razlicitim jezicima. Nema u tome nista lose. Citaj pazljivo ove recenice i probaj dokuciti njihov smisao.

A ako zelis da se bavimo besplatnim analizama, stavi snimak svog bacanja - u mom ranijem postu pise kakav - pa cemo analizirati. Mozes i ti slobodno "analizirati" moje snimke. Meni ce to biti zabavno procitati.

Do tada... :tbumb:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Znaci li to snimke tvog bacanja ostaju "poslovna" tajna jos koju godinicu i da nista od analize?  :D
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Strpi se samo malo. Uskoro ces moci da se dobrano informises o underhandu na forumu ovde i kod Djoleta.

Od gripa jednorucnim stapom pa do savrsenstva DH Backhand Air Snake.


Sa snimcima, slikama, detaljima, svakim najsitnijim pokretom. Izvorno. Budi u toku i pokazi malo strpljenja.

I sto je za tebe nocna mora..... sve besplatno!

Enjoy.... Aj da ne smaramo vise ljude. Ja se sa moje strane izvinjavam svima.
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
Ovo je do sada bilo veoma zanimljivo, konstruktivna rasprava na rubu, nadam se da će biti i nastavka sa video snimcima, objašnjenjima ... i sa jedne i druge strane jer samo tako možemo nešto i naučiti mi koji ne znamo. Nažalost u mom okružju nema nikoga tko bi mi mogao pričati, pisati i pokazati spominjano pa sa (ne)strpljenjem očekujem nastavak diskusije.
Pozdrav svoj trojici  :tbumb: :bye:
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
nespetro je napisao(la):
Strpi se samo malo. Uskoro ces moci da se dobrano informises o underhandu na forumu ovde i kod Djoleta.

Od gripa jednorucnim stapom pa do savrsenstva DH Backhand Air Snake.

Sa snimcima, slikama, detaljima, svakim najsitnijim pokretom. Izvorno. Budi u toku i pokazi malo strpljenja.

I sto je za tebe nocna mora..... sve besplatno!

Enjoy.... Aj da ne smaramo vise ljude. Ja se sa moje strane izvinjavam svima.

:D Cuj Nespetro, samo hrabro u nove pobjede. Djoletu isto sve lijepo objasni. To ce mu biti jako drago. I nemoj zamjeriti, ali bio sam jako nestrpljiv i vec sam se malo "informirao". Evo zadnji put prije desetak dana u Austriji cavrljajuci i pijuci pivce s Dombajem i gazdom Loop-a. Ali sto jes jes, cekam da ti nas izvedes na pravi put. Ako treba i besplatno.
 

Nenad Bugarcic

Senior member
Učlanjen(a)
16.03.2012.
Poruke
164
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Mozda nema veze sa temom,a opet,mozda i ima :D

prodavao ciga sprej za muhe, i navrati musterija i pita ciga: ''jeli cigo kako to radi?''
ciga: '' pa uhvatis musicu i naspricas je sprejom i ona se udavi''
musterija: '' pa kad je uhvatim onda je mogu i ubiti''
ciga: ''pa dobro mozes i tako''
 
Vrh Dno