Tirolac i vaser kugla na Drini!?!?

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
Zasto bi inace neko pecao na nekoliko muva na tirolu ili vaserku ako ne planira da nosi ribu,da hoce samo da peca on bi uzeo mahac i pecao kao covek,zar ne?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pera je napisao(la):
Zasto bi inace neko pecao na nekoliko muva na tirolu ili vaserku ako ne planira da nosi ribu,da hoce samo da peca on bi uzeo mahac i pecao kao covek,zar ne?

Kad bi svi tako razmišljali bilo bi fino.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Pa to je ona politika daj da se nalovim riba ,po svaku cenu!  (nije baš u sportskom duhu  :nowink: )
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
pera je napisao(la):
Zasto bi inace neko pecao na nekoliko muva na tirolu ili vaserku ako ne planira da nosi ribu,da hoce samo da peca on bi uzeo mahac i pecao kao covek,zar ne?
Možda zato što nema Fly pribor, niti para da ga kupi...

U Catch and Release konceptu meni vaser kugla sa jednom mušicom bez kontra kuke deluje savršeno Ok. Plus ne moraš da gaziš vodu i remetiš riblji mir, već možeš da bacaš sa obale. Što može biti naročito korisno za decu i starije ljude, kojima gaženje po jakim planinskim rekama bukvalno može da ugrozi život.

To da mušičari puštaju ribe, a ostali ne, su izmislili - mušičari (pa je srazmerno toliko i objektivno)

Mada je činjenica da, procentulano gledano, mušičari i moderne šarandžije prednjače u puštanju riba, ali je takođe činjenica da svako zaključivanje od opšteg ka pojedinčanom (pa i odbrnuto) može da dovede do jaaako pogrešnih zaključaka.

Ovo boldirano treba uramiti:

Alp: "Sto se tice tirolca, varalice, vaserkugle pa i famozne gliste, ne volim vode gdje se tako lovi prvenstveno zato sto taj soj ribolovca obicno buci, galami i mlati po vodi plaseci ribe. Ulove, ali ne toliko da bi potpuno nestalo ribe. Medjutim, mesarski nastrojen musicar koji zna posao, a nema morala i obzira, moze isprazniti vodu do zadnje ribice. Cak i vode gdje se musicari pridrzavaju legalne dnevne kvote od jedne, dve ili tri ribe, pri vecem pritisku ribolovaca ostanu bez prave ribe."

Jedino što je nepobitna činjenica je da riba uhvaćena veštačkom mušicom na maloj udici bez kontra kuke ima daleko najveće šanse da nakon puštanja preživi (u odnosu na ribe uhvaćeno bilo kojim drugim tehnikama), pa je po tome mušičar najbliži UiP ribolovcu. To jest ima sve potrebno (živu i zdravu ribu) na dohvat ruke (tačnije - u samoj ruci) i samo treba da je bućne u vodu umesto u čuvarku.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
a takvih na sreću nema baš puno i više su pojedinačni slučajevi .... (ovo treba uramiti odmah ispod)
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Goci je napisao(la):
To da mušičari puštaju ribe, a ostali ne, su izmislili - mušičari (pa je srazmerno toliko i objektivno)

to nisu izmislili musicari nego je sasvim tacno zato sto uglavnom pecaju na revirima gde je to obaveza . pa vecini to udje u naviku i na slobodnim vodama . varalicari pustaju ribu( bar oni savesni ) ali uglavnom samo sitnu . a maticni primerci uglavnom idu u torbu  :doh:
ali ima i gori od njih ....zivi mamci  :yeswink: e oni plemenitoj ribi j..u kevu
goci, pecamo na nisavi ja na muvu , ti na varalicu i nn na zivi mamac . pecamo relativno retku nisavsku pastrmku. svako od nas je maher za svoju tehniku . sve sto uhvatimo ide u torbu  :drool: cija ce uvece biti najpunija?
toliko o stetnosti musicara za reke
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ja ne pričam o tome koja je tehnika najefikasnija, već o tome da loš čovek može da desetkuje ribe nevezano za tehniku pecanja. A nekad je najproduktivnija varalica, nekad mušica, nekad kukuruz...

Uzgred, kad spomenu "retke nišavske" - Fox i ja smo pre 2-3 godine mušičareći na nimfe za 4 sata uhvatili i pustili oko 40 komada... Daleko više nego što sam u životu upecao na Nišavi na varalice...

A u Sićevu, koje se gore spominje, sam imao prilike da vidim nekog meni nepoznatog mušičara sa 7-8 kg uhvaćenih klenova prosečne težine 50-100 g, što teško da ijedan varaličar ili plovkaroš može da izvede.

Ribe pušta (i nosi) čovek, a ne tehnika kojom peca.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Ma ako je nešto zabranjeno onda je zabranjeno! Nema tu diskusije da li je nešto dozvoljeno ili ne i da li to uništava riblji fond.
Mreže su najveće zlo,sa njima se vadi sve,do poslednje ribice!
 

Dexa89FLY

Full member
Učlanjen(a)
24.04.2014.
Poruke
681
Broj reagovanja
0
Lokacija
Zlot kod Bora
Svuda toga ima .. Ako nije tirolac onda je vaserka ili zivi mamac,ako nije lipljen onda je pastrmka.. Retko gde se o bilo cemu vodi racuna,ja na mojoj reci nisam video kontrolora 20 godina,od svoje 6 godine pecam .. Ljudi gledaju reke kao samouslugu i ribu kao izvor hrane i ne biraju sredstva kako bi dosli do istih ..
Sve je u dobroj kontroli i u rigoroznim kaznama,ako ne znas kako da opametis Srbina udari mu po novcaniku,tu najvise boli ..
 

PredragUE

Senior member
Učlanjen(a)
09.12.2014.
Poruke
262
Broj reagovanja
35
Apsurdno je da je sa Bosanske strane Drine dozvoljen i tirolac i vaser kugla....dosta ljudi ide preko da peca da bi ulovili lipljana da ponesu kuci...jer realno ne mogu da ga uhvate u Srbiji jer nisu musicari ili jesu musicari ali ne mogu da ga uhvate..... :smoke:
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Baca se tirolac i sa nase strane, steta sto ribe sa foruma ne mogu da progovore...... :)
 
Vrh Dno