U sta se pretvara nase "Musicarenje"

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Ovo tema zasluzuje posebnu temu...

  Sobzirom da zivimo u takvom vremenu da se stvari menjaju i razvijaju veoma brzo, ne treba da cudi da sto se iz musicarskog pribora izvlaci maksimum i sto ribolov musicarenjem nije ogranicen...
Musicarenje ce nesumljivo nastaviti da se razvija u raznim pravcima i to niko ne moze i ne treba da spreci....

Musicarenje je kao obicaj kod nekog naroda, treba ga pustiti da se razvija i napreduje ali treba jasno definisati sta su koreni musicarenja i  sta je ustvari pravo tradicionalno musicarenje....
To pravo tradicionalno musicarenje treba zastititi i negovati da uvek bude i ostane ono sto je danas...
Osnovna karakteristika musicarenja zbog cega se ono i razlikuje od drugih nacina ribolova i na osnovu cega je nastalo je suva musica...
Danas smo svedoci svakojakih pomagala ili resenja koja iz korena menjaju rec i znacenje musicarenja!
Da li nam to treba ili ne doskutabilno je pitanje?
 

Darko Ne

Junior member
Učlanjen(a)
24.02.2010.
Poruke
26
Broj reagovanja
0
Ja bih se samo nadovezao na temu sa pitanjem:

Da li je sve što se uhvati na mušičarski štap mušičarenje?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ne, to što uhvatiš je - ulov.  :lol:
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
Moje mišljenje je da je progres neminovan i poželjan...
Ne odobravam promene u smislu mušica koje su izrađene od gotovih sintetičkih delova, gotova krila, gotova tela i sl... Mislim da tradicija u tom smislu treba da se očuva, bar ja hoću, a ukoliko se napravi neka struna ili štap koji su svemirska tehnologija nemam ništa protiv (ako nisam finansijski ograničen).

Druga stvar koja mi se ne dopada je što se mušičarenje u Srbiji svodi na mušičarenje u Bosni, Sloveniji ili Crnoj Gori jer smo jako ograničeni sa ribljim fondom i pored prelepih reka velikog potencijala i što kao alternativu ganjamo ciprinide i grabljivice. I to je ok ali bih ipak najviše voleo da mogu u Srbiji da izaberem jednu od deset dobrih voda, koja je bogata pastrmkom i lipljenom i da na njoj provedem vikend sa drugarima, pa sledeći vikend neka druga bogata Srpska reka i tako u krug...taj pravac mi se ne sviđa ali nadam se promenama na bolje...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.005
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Glavna karakteristika musicarenja je prilagodjavanje. Ako odem na neku malu recicu stapom #4 naravno da cu koristiti sitne muve, bilo suve ili nimfice, u zavisnosti sta se desava na vodi.
Medjutim da bi pecao na velikoj brzoj reci, ne mogu ni zamisliti da izadjem jednorucnim stapom. Dvorucnjak u ruke, tuba od 10-15cm i tezine oko 2,5 gr.
Musicarenje i prvo, musicarenje i drugo. Razlika je samo u prilagodjavanju uslovima  ;)
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Dobra tema.

Evo da napišem koju iz mog ugla...

Evo jedne priče ne vezane za mušičarenje...

Na fakultetu sam imao predmet softverski inženjering i interesantog profesora.
Sećam se kad smo pričali o nadogradnji programa i povećanje njegovih mogućnosti.

Čovek je ukratko rekao može se nadograditi, prepraviti ali onda gubi smisao.
Gradskom automobilu možete staviti veće gume, prepraviti osovinu itd. i ispadne terensko vozilo... imaće onda više namena ali gubi smisao...nije to to.

Nažalost i ovaj naš vid ribolova nije sačuvan od ovih stvari...

Počelo se mokrim pa nastavilo suvim i na kraju nimfe i još...

Ljudi su želeli da pecaju po bilo kakvom vremenu mahačom što je zahtevalo i neke dodatke koji su vremenom prihvaćeni u velikoj meri.

Pecanje po većim rekama, mutno, dosezanje dubine...sve su ovo bile prepreke koje su se morale rešiti.
Za to je i naravno kriv život savremenog čoveka koji se više nije prilagođavao prirodi i pazio da je manje remeti.

Tako da dans ribe nisu pošteđene ni po velikoj vodi, ni u dubokoj vodi...nema uslova da ih sakriju od ribolovaca...a ponegde je dozvoljen ribolov u vreme mresta.
Reke kao i samo mušičarenje trpe promene koje se brzo dešavaju.

Svedoci smo vremena korišćenja jakih štapova i velikih muva strimera da bi se došlo do što veće ribe...
Mušičarenje šarana, mušičarenje na moru...
Ne kažem ja da to nije mušičarenja ali tvorci nisu te ribe imali na umu kad se počelo mahati...
Ljudi se pretvorišeu snobove, hoće više i više, veće...

Tu je i pribor, te za ovo te za ono, ovako ,onako...
Više desetine štapova, čekrka, kanapi za razne namene...kombineoni, prateći pribor...
I uvek nešto fali...

Na svakom pojedincu je kako želi da doživljava mušičarenje...
Po nekom je to bilo koji način samo da se upotrebljava mušičarski pribor a za druge nešto više...

Definitivno mušičarenje se pretvara u nešto...



Moje viđenje stvari
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Drogi  :tbumb:
Nespreto nije to prilagodjavanje uslovima... to je vise bes
Isto onda moze da kaze i onaj sto baca vaser kuglu...
Treba jasno napraviti granicu i razliku izmedju musicarenja i ostalih tehnika ribolova...
Definitivno musicarenje suvom musicom i strimerom su dva razlicita sveta...
Strimerisanje je po meni bleda kopija varalicarenja, i verujem da bi mnogo vise uspeha u ribolovu imao varalicar sa odgovarajucom opremom da moze da plasira strimer nego musicar strimeras... iz mnogo razloga jedan od glavnih razloga nema konca koji garantovano plasi ribu....
 

Rizbo

Newbie
Učlanjen(a)
27.02.2012.
Poruke
3
Broj reagovanja
0
Osnovna karakteristika musicarenja zbog cega se ono i razlikuje od drugih nacina ribolova i na osnovu cega je nastalo je suva musica...

Mislim da je mušičarenje suhom muhom nastalo puno kasnije.
Prvi zapisi spominju mokre mušice, drvene štapove i strunu od pletenih dlaka iz repa konja...

 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
iz mog ugla potpuno ne razumljiv naziv teme kao pitanje ili dilema!ako smatrate da je tradicionalno musicarenjem samo ono koje se odnosi na lov salmonida suvom muvom,onda se automatski postavlja pitanje i savremenog musicarskog pribora i njegovo koristenje u tradiciji. :) (treba se zapitati od kad ta tradicija datira,a ne od kad kome odgovara da se poziva na istu). svakom pojedincu "prokleta" mogucnost izbora mora da postoji i nije uskracen da se opredeli i posveti "tradicionalnom musicarenju" ali u pravom smislu te reci.dovoditi pod znak pitanja warmwater i saltwater musicarenje u danasnje vreme  :doh: ova dilema je apsolutni promasaj stoleca.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Milan VB je napisao(la):
Strimerisanje je po meni bleda kopija varalicarenja, i verujem da bi mnogo vise uspeha u ribolovu imao varalicar sa odgovarajucom opremom da moze da plasira strimer nego musicar strimeras...
Ovo "da može", jer najčešće ne može, čini da je pecanje laganim strimerom čisto mušičarenje. I veoma često daleko efikasnije od varaličarenja.
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Rizbo je napisao(la):
Mislim da je mušičarenje suhom muhom nastalo puno kasnije.
Prvi zapisi spominju mokre mušice, drvene štapove i strunu od pletenih dlaka iz repa konja...

Dobro zapažanje...mokra muva se gubi sve više i više...a ona je početak...koren...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.005
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Milan VB je napisao(la):
Nespreto nije to prilagodjavanje uslovima... to je vise bes

Kakav bes?

Suprotnost prilagodjavanju je ogranicenost. Opet i jedno i drugo je stvar izbora.

Ako ces se drzati tradicije, pogledaj da se musicarenje razvilo iz dvorucnih stapova i tadasnjih musica na udici 4/0 i slicne a duzina im je bila i do 10 cm.

 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Nespreto, slazem se sa tobom da je ovde stvar prilagodjavanja... I nemam nista protiv da ljudi koji misle drugacije...
Meni se ne svidja sto se musicarenje spusta na nivo da imitira varalicarenje...
Lagano strimerisanje moze da se provuce kao musicarenje ali strimerisanje sa strimerima od nekoliko grama je cisto varalicarenje....
 
Vrh Dno