Učenje i vežbanje zabacivanja

Gde se najbolje uči i vežba zabacivanje?

  • Na rekama, jezerima i morima,

    Glasovi: 24 68,6%
  • Na uređenim parkovskim površinama,

    Glasovi: 8 22,9%
  • Na zaraslim livadama,

    Glasovi: 1 2,9%
  • Na gradilištima,

    Glasovi: 2 5,7%
  • Na fudbalskim terenima dok je utakmica u toku

    Glasovi: 5 14,3%

  • Ukupno glasača
    35
  • Anketa je zatvorena .

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.103
Broj reagovanja
307
Lokacija
Svrljig
Evidentno je da postoje dileme oko toga kako i gde vežbati ako je reč vežbanje u kontekstu rečenice ispravno upotrebljena uopšte. Ja sam moj prvi, sa mušičarskim štapom, ribolovački dan proveo na reci i nije mi uopšte padalo na pamet neko vešbanje na livadama, ulicama... Gde sam mogao da bolje naučim da zabacujem nego na zarasloj reci. Na nekim mestima, koja po pravilu kriju lepe i konkretne ribe je kao u tunelu, zarasle i jedna i druga obala a iznad glave se nadvijaju vrbe i puzavice... Znojio sam se i preznojavao, nervirao, kitio vrbe i topole svojim rukotvorinama i bilo mi je muka za svaku koju nisam mogao da spasem, dok jednog lepog ali prohladnog dana nisam shvatio da je to ustvari pravi način da se savladaju razne prepreke dok se čovek ne nauči da zabacuje mušicu tamo gde ona treba da padne a da nepoplaši sve ribe i žabe 20 metara uzvodno i nizvodno. Gledajući cenjenog DS_a kako objašnjava zabacivanja razna po časovniku video sam da ja ustvari nisam ni znao da znam većinu onoga. Iskreno, ni sada me ne opterećuje to kako se koji zabačaj zove. Pojma nemam. Slažem se da neko ko prvi put u životu uzima mušičarski štap u ruke mora malo da provežba na komociji a ne da se odmah nagura u neko šipražje, ali obavezno pored vode.

Skrećem pažnju početnicima a i onima koji to nisu, da ukoliko žele, a u to nema nikakve sumnje, da vešto barataju štapom i kanapom, da se manu livada kao vežbalištima i šta god radili to rade na vodi.

mole_1.jpg

summer6.jpg

 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
U praviu si ali i nisi u pravu.
Da pojasnim da ne ispadne sad da te zezam.
U pravu si zato što samo u realnim uslovima u kojima je teže mahati (skučen prostor, granje, duboka voda, visoka obala...) ribolovac može u potpunosti da nauči da mušičari.
Ali nisi u pravu zato što svaka veština mora da se trenira (sviranje, slikanje, sport...) postepeno da tako kažem. Recimo da uzmemo primer bilo kog ekipnog sporta. Oni koji počinju da treniraju prvo će imati vežbe trčanja npr., pa dodavanaj loptom, pa tek onda postizanja poena (šutiranja, na koš, go i tome slično). Tek će na kraju treninga odigrati simulaciju utakmice gde će provežbane elemente spojiti u celinu, da bi videli kako to treba da izgleda na pravoj utakmici. Trening na livadi ne služi da bi te naučio da mušičariš, to jedino i možeš na vodi (sem ako ne pecaš dvonoge ribe), on služi da te što bolje pripremi za situaciju na vodi. Ako ti na livadi naučiš da bacaš usku petlju na 15-20m biće ti mnogo jednostavnije da to uradiš na reci na 10m ma koliko ona bila zarasla. Pošto ćeš vežbom naučiti da kontrolišeš sistem.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Slazem se jer me prvenstveno interesuje Fly Fishing. Fly Casting je samo deo FF. Za korekcije je sigurno potreban neko iskusniji. Iste se mogu vrsiti i na livadi i na vodi (ovo bolje). I sigurno je da uz pomoc brze ide. Ja sam kao i ti samouk. Dobar deo gresaka sam prevazisao na mitinzima, seminarima ali i na "livadi" tj uvedeo sam sam ili pak drugi.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
    Izvinjavam se što upadam u ovu temu kao totalni početnik. Ne želim da izazovem polemike jer je već ova tema prežvakavana dosta. Prenosim samo svoja iskustva i saznanja ma kako ona bila neznatna.
  Elem, "Strashni" (hvala na trudu i vremenu) mi je pokazivao mahanje na jezeru u Šumaricama. Iza mene čisto, ispred mene  - samo voda, sa strane čisto - nigde ničega.
  Tako je to, to ne valja, sad je dobro, e tako treba - vežbaj.
  Kad god je bilo moguće ja sam trenirao i mahao. Tačno je kako reče 100ka da je ponavljanje (bilo gde i kako) majka učenja i da bez treniranja (gde se god može) nema nauke. Ne pričam ni o tome koliko sam ja uspešno savladao početne korake i zabačaje od neznam koliko metara već o sledećem.
  Zamislite situaciju - ja odem kojim slučajem, a biće ih većinom, sam na pecanje sa ovim znanjem (ili neznanjem) i ima da polomim noge tražeći čisto mesto da zabacujem, kao mesto tamo gde sam učio, mesto kao u Šumaricama.
  Pecaću ribu na sveti kukuljevdan, a možda ni tada. Ovo iz  prostog razloga - retka su takva mesta kao ovo gde sam učio,
  Ne kažem da je "Strashni" trebalo da me odvede u šumu gde bi bacanje bilo od 2 - 5 metara ili na dužinu predveza, ali dok se ne zavučem u vrbake pored Gruže, Jasenice, i tu ostavim ko zna koliko muva, živaca, kombinizona i čizama, krvi po trnju i granju - neću da naučim mnogo, i neću da upecam bog zna šta.
    Opet kad odem na, recimo, Rasinu koja je veća, ili jednog dana na veliku Drinu, onda imam komocije i treba da znam da bacim pravilno da bih bacio dalje.
  Znači jedno bez drugog ne ide.
  U čemu je razlika ? Pričam iz svog ugla.
  Širina daje manevarski prostor bez straha od kačenja,  oslobođen si svih ostalih misli, i koncentrisan si na pravilne pokrete, tajming..... a na livadi si pored svega ovog još i oslobođen pomisli o plašenju ribe i svega živog oko sebe i svega onog što primenjuješ na vodi - koncentraciju na vir, ribu, živi svet oko sebe....
  U gustišu, na vodi, moraš da se koncentrišeš na prostor, gde i kako mora da ide štap, kuda kanap, usko, nisko, bacanje bliže ili dalje, a pored toga opet moraš da misliš da ne poplašiš ribe i sve oko sebe, gledaš senke na vodi, buljiš u vir ne bi li video ribu, ako ne vidiš pa uplašiš žabu.- moraš da imaš rasutu pažnju (što reko Bora čorba).
  Tu, bar meni, ne pomažu mnogo pravila u bacanju sa vežbanja u Šumaricama - ona pomažu i te kako kad iz tog gustiša izađem na širi deo pa onda moram da znam da pravilno bacam da bi dobacio tamo gde želim ili gde treba i mora ili gde ja hoću.
  Ja lično nemam potrebu da učim daleke zabačaje iz vrlo prostog razloga - ne vidim muvu na dalje od desetak metara, a ne verujem da je iko vidi na  20 + metara.
  Po meni mora se vežbati uporedo ali u svakom slučaju obavezno na vodi samo zbog zadržavanja instikta lova, prikradanja, koncentracije na ciljnu ribu, na svet oko sebe....
  E, sad jebiga, ko nema blizu vodu on, hoćeš nećeš, mora na livadu.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Samo djelomično si u pravu,Rančiću.A muvu na 30+ vidi jedino Simpson. :doh:

Na livadi savladavaš samo osnovne vještine.Uzak lup,opušteno tijelo i zategnut ručni zglob.FC nije samo bacanje u dalj.Izađi na sajt EFFA pa vidi šta je sve potrebno za polaganje.Ima više od 20 zabačaja koje moraš da znaš.I da pokažeš i da naučiš drugog.E sad,ja stvarno ne znam dal' je tebi Strashni pokazao i bow,switch,reach i ostale pripetije i perverzije u bacanju,ali da ih znaš,život bi t ibio mnogo lakši u tom žbunju.

Livada služi da bi na rijeci bio opušten,savladao motoriku zabačaja i nda na rijeci uživao u lovu i u svakom momentu znao šta i kako ćeš zabaciti.Inače,u FC je jedino mašta ograničenje kad se savladaju osnove,gore pomenute.
I samo ako tako shvatiš livadu,uspjeh u bacanju na rijeci,a samim tim i ribolov,je garantovano uspješan.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Rancicu upadas u klasicne zablude koje se cesto namecu na ovom forumu iz odbojnosti prema bilo kakvom vezbanju.

Postoji samo jedan pravi odgovor:

Nebitno je gde ucis zabacivanje, jos manje je bitno gde vezbas, sve dok to radis pravilno! Znaci, livada, dnevna soba, suma, siprag, reka, tundra, tajga, dzungla,...

Ne lozi se na 20m za to treba puno rada i truda da se baci pravlino. Neki koji na ovom forumu dele savete sakom i kapom da se vezba na reci, to ne mogu ni posle 30 godina musicarenja. Prema tome vezbaj bilo gde i bilo kad, samo vezbaj.

Ne slusaj ni ove sto ti potenciraju EFFA jer te to uopste ne zanima, niti moras da znas tih 20 zabacaja da bi uspesno pecao.
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
simpson H je napisao(la):
Ne slusaj ni ove sto ti potenciraju EFFA jer te to uopste ne zanima, niti moras da znas tih 20 zabacaja da bi uspesno pecao.

Moraš,moraš Rančiću.Ili bar da imaš veze o čemu se radi.Što više znaš,tebi lakše na vodi.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
rabbit je napisao(la):
Moraš,moraš Rančiću.Ili bar da imaš veze o čemu se radi.Što više znaš,tebi lakše na vodi.
Ne mora ali je poželjno da ih zna. Nemoj tako da ideš na čoveka da mora (ne zna te) uplašiće se.
Rančiću i sam sam totalni početnik, počeo sam pre oko godinu dana da mušičarim prošao (i dalje prolazim) sam kroz sve kroz šta i ti sad prolaziš.
P.S. bata Zeko moraš samo da se rodiš go i da umreš ::)
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Pa naravski.Ali ,ko što ja rekoh gore,ati ne pročita,bilo bi dobro bar da zna o čemu se radi.Onda je pecanje uživanje.Jer kad na pecanju moraš da razmišljaš o zabačaju,onda mnogo kasniš za ribom.A ima toliko toga što ti olakša dan,i omogući bolji ulov.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zabacivanje mora da se uči.
Jedan uči od nekog ko nosi lepu košulju, a drugi od nekog ko nosi punu čuvarku. Kada se kasnije sretnu na vodi, ovaj prvi nosi lepu košulju, a drugi punu čuvarku.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
A ima i onih što nose punu kesu tregerušu pa ih jure oko Niške banje :hammer:
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Mix, kako se osecas kada neko pored tebe vadi vise ribe. A 1.lepo je obucen 2. vraca ulov u vodu :)
 
H

humphrey

Guest
Mixmaster je napisao(la):
Zabacivanje mora da se uči.
Jedan uči od nekog ko nosi lepu košulju, a drugi od nekog ko nosi punu čuvarku. Kada se kasnije sretnu na vodi, ovaj prvi nosi lepu košulju, a drugi punu čuvarku.

Ja sam mislio da si protivnik flycasting a?
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
compshop je napisao(la):
Mix, kako se osecas kada neko pored tebe vadi vise ribe. A 1.lepo je obucen 2. vraca ulov u vodu :)

Jel mogu ja?

Ja se jako lijepo osjećam,jer je taj isti ko ja.
 
Vrh Dno