Umetničko vezivanje umetnih muva

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Več duže vremena me privlači ovaj deo vezačkog umeća. Polako skupljam koje kakve materijale samo za taj vid vezanja. Još uvek se nisam kanio vezati nešto takvo. Možda budem preko zime :) jer pretpostavljam da večina takvih (super-realističnih) muva nisu tako postojane kao obične stare dobre i lovne imitacije. Zaista nisu neophodne za ribolov ali eto meni se dopadaju az vezanje a probao bih i da lovim sa njima. Ok. prošle godine sam navezao jednu osu od balze. Bila je zaista super realna.  Polako sam ju radio. Zadnji put sam jun koristio na Bohinjskom jezeru gde sam stvarno mnogo klena ulovio. Na kraju je ostala samo glava i krilca...i na to sam lovio klenove jednako kao i na celu. Kažem Beše to izuzetno realna osica. Imam sliku samo na drugom kompu pa ču je naknadno postaviti.

Evo pogledajte kako se lepo naveže ovakva muva
step_55.JPG


Izrada -  step by step, link: http://members.chello.nl/j.put2/Meivlieg%20stap%20voor%20stap.htm

------------------------------------------------------------------------
Dodatak, 15:50h

Evo te osice. Vezao sam ju 2006. Sada bi ju još lepše navezao  :)

Dodajem još jedan step by step "Tying Ultrarealistic The Ephemera vulgata" - prekrasna verzija. Pogledajte link: 
http://www.pescarul.com/articole/ephemera/ephemera%20vulgata%20english.htm#
 

Prilozi

  • balsaWasp s.h. .jpg
    balsaWasp s.h. .jpg
    50,2 KB · Pregleda: 2.555

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
hiperrealizam je posebna priča u mušičarenjeu. Nekako me podesća na staru diskusiju o potrebnom i nepotrebnom zabacivanju daleko. Ja sam veliki ljubitelj hiperrealizma, iako smatram da takve muve čestonisu i najlovnije. meni je jednostavno lepo da sedim sat vremena i pravim muvu koja će što realnije da prikaže insekta. Ajde da se malo kurčim, mada mi to nije stil. Na jednoj izlozbi muva sam osvojio drugo mesto sa hiperrealističnim skkavcem. Ja sada znam da ta muva nebi ulobila verovatno mnogo, ali je sama izrada i ostaloi meni pričinjavala zadovoljstvo.
Zato ja apsolutno podržavam umetnički pristup flztzingu i voleo bi da na sajtu ima što više takvih kreacija!
Salut
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
O tvojoj muvi sa tog takmicenja i o tebi mi je biraniom recima i najlepse pricao prvoplasirani.
To dovoljno govori kakva je muva, a ni vezac nije za bacanje. :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Naravno ovo je posebna priča. Namenjena onima kojima je zadovoljstvo vezati i takve stvari. Recimo realna bambula osa je zaista lovna, extra je! Ali po pitanju lovnosto ja bi najpre za suvu uzeo neku jednostavnu 1000de puta isprobanu krejicu, šaša, puhovke, mravce ...sve to uglavnom u kombinaciji sa cdc-om. Kod nekih nimfi bi mogla da bude i super realnost ali eto ja imam više poverenja u stare dlakave i pernate muve. Mnogima su se pokazale kao lovnije...no ovde nije to toliko važno. Ovde je najvažnije da je muva što realnija. Danas se daju kupiti več gotova krilca na posebnim folijama, gotove nogice, glavice, pupoljci itd...sve je, na kraju, ko slaganje lego kockica. Od takvih posebnih materijala se mogu verovatno vezati/sastavljati suve i realistične npr. jednodnevke koje verovatno ne tonu i mogu biti lovne...otom potom Ko šta voli nek izvoli ;-)

Pogledajte ovde kakve imitacije rade neki od vezača, link: http://www.solarexpert.com/fishing/more-fly-tying.html

Ovo tek pogledajte  ;)
Hex-3.jpg

Pogledajte kako se pravoj dopala ova realistična imitacija na http://www.solarexpert.com/fishing/fly-tying/realistic_hex_mayfly.html

Ali ako npr. netko napravi suvu muvu neke jednodnevke a da je pri tom lagana i koliko toliko mekana, da se ne pokida lako, da su joj nogice savitljive....da nikako ne tone i da je extra lovna...to je već izazov, barem za mene. Još uvek u mojoj kutiji stoje samo stare dobre imitacije i njih ču uvek imati na prvom mestu glede samoga lova. Sa druge strane me jako privlači vezanje ultrarealističnih muva. Do sada nisam pokušavao vezati ništa tome slično (osim real. ose bambule). Prije nekoliko dana sam se malo igrao za foru. Navezao sam veliku jednodnevnicu ali bez krila...to ču dodati naknadno pa če te videti kompletnu muvu. Evo jednog dela moje prve realistične jednodnevke.
 

Prilozi

  • dsc02447.jpg
    dsc02447.jpg
    47,4 KB · Pregleda: 391

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D Ma Seb, odlicna je, ali sve nekako imam utisak da cete otici u krajnost, ocekujuci od takvih muva i potomstvo!  :D
A sad stvarno: jel vam se desilo da zakacite muvu za travu ili cvet, odete da je otkacite, a tamo se neka buba popela na nju i pokusava one stvari u po bela dana?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Fantastično izgledaju, ali što se tiče lova???... Ne mogu zabaoraviti kada sam počeo da mušičarim prodavale su se neke gumene, livene, farbane ja mislim DAM-ove kućne muve i skakavci i još neki insekti. Izgledali su kao pravi, ali NIJEDNOG KLENA NIKADA NA NJIH NISAM UHVATIO. Za razliku od mojih očajnih prvih palmera od pauna i perja! Sada je to otišlo predaleko, i uopšte ubaciti neku od ovih kreacija u vodu je van pameti!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja takodje mislim da veliki broj umetnickih muva nije za ribolov. FlyTying je ponekad prica za sebe. U coveku budi taj umetnicki deo uma i to ga cini frhunskim hobijem. Neko ce reci da je besmisleno praviti muvu i to po nekoliko sati koja nece da iulovi ribu. Ok njegovo misljenje, po meni ne samo da nije besmisleno, vec predstavlja vrhunski ugodjaj. jedva cekam da mi ruke skroz prorade pa da provedem sate ispred stege vezujuci neko malo umetnicko delo koje su staviti n  radni sto i nikad nezabacitu u reku!
Salut
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dr.lucky je napisao(la):
Ja takodje mislim da veliki broj umetnickih muva nije za ribolov. FlyTying je ponekad prica za sebe. U coveku budi taj umetnicki deo uma i to ga cini frhunskim hobijem. Neko ce reci da je besmisleno praviti muvu i to po nekoliko sati koja nece da iulovi ribu. Ok njegovo misljenje, po meni ne samo da nije besmisleno, vec predstavlja vrhunski ugodjaj. jedva cekam da mi ruke skroz prorade pa da provedem sate ispred stege vezujuci neko malo umetnicko delo koje su staviti n  radni sto i nikad nezabacitu u reku!
Salut

:yeswink:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
pogledajte ovu lepoticu, pravo umetničko delo

Heptagenia sulphurea
7932.jpg


ovo nažalost nije mojih ruku delo  :) pronađoh ju googlajuči.
O lovnosti ovde nije reč nego vezačka veština...ko god da ju je vezao zaslužuje po tom pitanju  :respect1:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ovo nije samo za izložbu. Može i da 'vata.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
kao sto je neko vec rekao nemaju mekocu i plovnost,u slucaju nimfe-mekocu tako da mislim da ni ova nimfica ne bi lovila-gruba je,verovatno
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
oholi je napisao(la):
kao sto je neko vec rekao nemaju mekocu i plovnost,u slucaju nimfe-mekocu tako da mislim da ni ova nimfica ne bi lovila-gruba je,verovatno
Veoma dobra konstatacija. Veoma dobra. Treba da se otvori nova tema o ovome. Zasluzuje to. :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
ali ako prvo oseti udicu vec se skoro nabola-kasno joj je da se premislja(ribi) a opet verujem da pri pecanju na nimfe i vlazne muve postoji mali milion gutanja i izbacivanja muve od strane riba danismo ni svesni kad se to desi
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sigurno je da bi lovila ali ovde želim naglasiti umeče vezanja. Naravno bez alata nema ni zanata, pa bez adekvatnog materijala sve je to improvizacija i snalaženje. Lako je kad se ima, onda i može se...no, opet treba tu iskustvo, spretnost, maštovitost... Ja bi ovo radije ostavio za izložbu, nekako šteta bi mi bilo bacati ovo iako bi i sa time probao. Što se tiče samoga lova...old school ftw zečije uvo, fazanov rep, killer bug itd. ... ;)  :bye:
 
Vrh Dno