Varalicarenje... pa ponekad... malo...

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Ostarelo se malo. Ulenji se covek. Ne samo sto mi je mnogo puta, narocito kad dodjem sa posla, dosadno, cak i mucno, da se totalno presvlacim, pa vaders, pa podgace, carape...  nego sto imam mnoga mesta na kojima mogu samo da blejim dvorucnjakom, jer je voda ili preduboka ili je ``strava mesto`` jednostavno predaleko. Na nekim mestima se riba blizu obale ne pojavljuje do mraka, a puno puta mogu samo izaci pre podne ili biti do mraka, tako da je moram traziti na mestima gde se ne mogu dobaciti dvorucnjakom.

Sve u svemu da se ne vadim mnogo  :D, uzeh ove godine var. pribor. Gledao sam da sve bude lako i utegnuto tako da je izbor pao na:

- stap - shimano Speedmaster DX 7-28gr, 3m.
- masinica- daiwa fuego 4000
- multifilament - daiwa j-braid multi color 0.16mm

Stap je, jednostavno fantastican. uzeo sam ga bez ikakve probe ili nekog citanja po netu, i nisam se prevario. Sta je bre ovo? Lak, tanak, brz, precizan, izdrzljiv... pravi musicarac u varalicarskom ruhu  :D.

E sad. Navika je navika, tako da varalicarim musicarenjem. Tj bacim na drugu obalu ( daiwina struna je obelezena drugom bojom na svakih deset metara tako da uvek znam koliko sam izbacio), namotam malo i odmah kaziprst na strunu. voznja dok varka ne dodje skroz ispred mene, obicno bude plicak tako da je brzo namotam. I tako pretrazim deo reke na koji sam izasao. E sad trudim se da izbacim uvek istu daljinu da, sto je moguce vise, detaljnije pretrazim neki deo.

Ovde gotovo svi koriste neke ovakve kasike ili sta su vec? https://www.magasinet.no/remen-moresild-kobber-rod?gclid=EAIaIQobChMI36SbsMj44wIVxtmyCh1B1wyEEAQYASABEgKqsfD_BwE

Meni su u gramazi 15-21gr ubedljivo najoptimalnije. Brojao sam boje pri napmotavanju tako da znam da poneki put mogu izbaciti 80-85m. Da budem iskren, ne bih bas ni voleo da mi na tu daljinu drmne neka babaroga. sta da joj radim? 3 sata borbe? Fala bato.

E sad ovo sve pisem jer imam dosta pitanja iz varalicarenja, pa ako ima neko ko se paralelno bavi njime (meni za sad uzima nekih 20-30% od svih izlazaka) rado bih cuo koji savet.

Npr. oko predveza. Prvo sam koristio malu vrtilicu, pa mono predvez 80-tak cm pa virblu sa kopcom i varku. Pa mi to nekako bezvaze izgledalo. Onda naidjem na FG cvor. vezem ga nekako i sad se sa njim bapcem.

Pitanje je koliko taj chock leader treba da bude dugacak? Neko kaze duzina stapa, neko 60-tak cm... Pojma nemam. Problem je ako je dugacak, onda se FG mora bacati kroz vodjice a desilo mi se da posle vise bacanja, varka i predvez izlete iz spoja. Sigurno se iskrza prolazeci kroz vodjice.
 

srda83

Junior member
Učlanjen(a)
04.01.2013.
Poruke
57
Broj reagovanja
1
Nema potrebe da bude duži od 60 cm. Slobodno lovi tako,sve preko je predugo.
 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
Ja sam zimus u Carpologiji uzeo Ron thomson 20-60g i Okuma masinicu... Komplet me izaslo oko 7000 din. Isto tako, ne mogu bas uvek mahati. Ispao stap extra za te pare, na moru sam samo sa njim picio po brancinima, musicarca nisam ni jednom izvadio iz kola. Uzeli se ponekad covek i varalicarenja  :whistle:
 

beelack

Senior member
Učlanjen(a)
31.08.2018.
Poruke
156
Broj reagovanja
11
Ovaj čvor je ok. Lepo vezan prolazi kroz vođice bez problema.

bf37d072bc2c6953bd235d1dda9ee4cd.jpg
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
@srda83 - Jeste da sam navikao da mi predvez , zajedno se konusnim, kod musicarca bude oko 1.5 duzine stapa ali izgleda moram ovde da idem na te male duzine.  FG cvor je neverovatan i svaka cast ko ga izmisli. Nesto sto sam otkrio oko njega:

Daiwa J-braid je pogresno oznacena sto se tice nosivosti. Serija koja se prodaje u USA je u lb i ona pokazuje tacnu nosivost dok je ova za EU u mm i ne pokazuje nosivost na cvoru vec linearnu. Testirao sam je malo:

- na Palomar cvoru puca izmedju 3.5 - 4 kg ( koje sranje, oznacena na 9)
- na FG puca izmedju 4.5 - 5.5kg Nesto bolje ali opet sranje.
- e sad, stavio sam RIO-v UV sealed knot protection na FG cvor i na preko 7 - 7,5 kg puca stroft 0,30mm!!! Testiracu ga ovih dana sa bas debelim predvezom ali mislim da ce otici u svoju deklarisanu izdrzljivost. Najzad i taj problem resen.

@beelack - nisam probao ovaj cvor. Thanks.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.728
Broj reagovanja
1.047
Lokacija
Svilajnac
Umesto monofila sam koristio daiwin FC koji je nenormalno jak na čvoru i sa upredenom strunom sam ga spajao albright čvorom koji je poprilično mali kada se naveže, ne kao FG koji je najmanji ali ga zato vrlo lako vezeš i izuzetno je pouzdan. Fluorocarbon nikad duži od metar ne vidim svrhu. Pre par godina sam u Švedskoj na jezerima pecao na jerk varalice koje su teške i aerodinamične daleko se izbacuju to mi se veoma dopalo vrlo su interesantne za vođenje jer se tvičuje štapom da radi cik cak i ostavljeno ti je mašti na volju tipa staneš kreneš riba prati usporiš itd pa probaj i sa tim.
438d0ff5de8d96804caf709abc9f5bc8.jpg


https://youtu.be/EL19w2b_V9E
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
TMc je napisao(la):
Umesto monofila sam koristio daiwin FC koji je nenormalno jak na čvoru i sa upredenom strunom sam ga spajao albright čvorom koji je poprilično mali kada se naveže, ne kao FG koji je najmanji ali ga zato vrlo lako vezeš i izuzetno je pouzdan. Fluorocarbon nikad duži od metar ne vidim svrhu. Pre par godina sam u Švedskoj na jezerima pecao na jerk varalice koje su teške i aerodinamične daleko se izbacuju to mi se veoma dopalo vrlo su interesantne za vođenje jer se tvičuje štapom da radi cik cak i ostavljeno ti je mašti na volju tipa staneš kreneš riba prati usporiš itd pa probaj i sa tim.
438d0ff5de8d96804caf709abc9f5bc8.jpg


https://youtu.be/EL19w2b_V9E

Hvala puno. Ovaj Albright bas lepo izgleda a i lakse se veze na terenu. Bas cu da probam ovih dana. Sta mislis, kako bi se ovi jerkovi pokazali na brzoj vodi? Vidjao sam slicne po radnjama ali su svi bili veliki, onako... za stuku dusu dali.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
nespetro je napisao(la):
Hvala puno. Ovaj Albright bas lepo izgleda a i lakse se veze na terenu. Bas cu da probam ovih dana. Sta mislis, kako bi se ovi jerkovi pokazali na brzoj vodi? Vidjao sam slicne po radnjama ali su svi bili veliki, onako... za stuku dusu dali.
Twitch voblere idi za brzu vodu. Mada zavisi sta pecas.
Ako su salmonidi, spineri su broj jedsn za pajke, kasike su dobre i vobleri. Ja licno sam uvek voblere koristio jer ne volim kasike i leptire.
Uvek sam zabacivao koso uzvodno i navodio voblera gde zelim....ako je to moguce. Omiljeni su mi CD rapale, dvodelci razni od lokalnih majstora....

Sent from my DUK-AL20 using Tapatalk

 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.728
Broj reagovanja
1.047
Lokacija
Svilajnac
Samo sam tamo pecao na jerkove jer ih svi koriste za more i jezero pa kada si u nepoznatom najpametnije je ne izmišljati toplu vodu nego kako svi love ribu tako i ti a za reke i ja verujem da je bolja varijanta vobler i spiner jer će se ponašati prirodnije. Ja ne volim kopče nego varalicu spajam tj spajao sam dok sam varaličario repala čvorom i kako ih menjam tako seckam FC isto kao i tipet do neke dužine. Kada pecaš na spinere i kašike obavezno vrtilica između upredene strune i fluorokarbona a kada je vobler na kraju svi proizvođači preporučuju da nema vrtilice u sistemu zbog normalnog rada i ja sam se držao toga iako iskreno ne primećujem razliku. Samo ne mogu da verujem da u Norveškoj nemaš blizu lepih rečica za mušičarenje meni je uvek taj severni deo delovao idilično za taj sport kao Kanada npr ili sam ja to u glavi spojio samo zato što je hladno.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
TMc je napisao(la):
Samo sam tamo pecao na jerkove jer ih svi koriste za more i jezero pa kada si u nepoznatom najpametnije je ne izmišljati toplu vodu nego kako svi love ribu tako i ti a za reke i ja verujem da je bolja varijanta vobler i spiner jer će se ponašati prirodnije. Ja ne volim kopče nego varalicu spajam tj spajao sam dok sam varaličario repala čvorom i kako ih menjam tako seckam FC isto kao i tipet do neke dužine. Kada pecaš na spinere i kašike obavezno vrtilica između upredene strune i fluorokarbona a kada je vobler na kraju svi proizvođači preporučuju da nema vrtilice u sistemu zbog normalnog rada i ja sam se držao toga iako iskreno ne primećujem razliku. Samo ne mogu da verujem da u Norveškoj nemaš blizu lepih rečica za mušičarenje meni je uvek taj severni deo delovao idilično za taj sport kao Kanada npr ili sam ja to u glavi spojio samo zato što je hladno.

Sigurno su spineri i vobleri efikasni, ali je problem sto ne lete daleko. Tj sigurno cu dvorucnjakom dobaciti na te daljine i imati bolji ulov, ipak je tuba majka.

Recimo ove koristim koje su odlicne i za more a drzim konstantnu daljinu 60-70m. https://fladenfishing.se/en/product/herring-jig/ 

Vode se kao jigovi mada, mozda nesto i gresim, ja ih ne pustam da padnu na dno. To se odmah zaglavi izmedju kamenja, vec gledam da ih drzim u gornjem sloju vode samo malim cimanjem stapa. Ne motam dok se skoro ne ispravi ispred mene. Mozda nesto ne radim kako treba  :)







 

hogar_strasni

Senior member
Učlanjen(a)
23.09.2009.
Poruke
155
Broj reagovanja
0
Lokacija
Trstenik
Obavezno probaj i silikonce. Jeftini, imaju dobar rad a ima i razne imitacije nimfi, crva, glista i malih ribica a i sa raznim mirisima primamljivim ribama. Japanci su najbolji. Imas i razne montaze tipa dropshot, texas, carolina.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
hogar_strasni je napisao(la):
Obavezno probaj i silikonce. Jeftini, imaju dobar rad a ima i razne imitacije nimfi, crva, glista i malih ribica a i sa raznim mirisima primamljivim ribama. Japanci su najbolji. Imas i razne montaze tipa dropshot, texas, carolina.

Thanks  ;)

 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
Evo da rezimiram sa par fotki pastrmki na varalicu:
 

Prilozi

  • IMG_20190819_104011.jpg
    IMG_20190819_104011.jpg
    245,9 KB · Pregleda: 179
  • IMG_20190824_201543.jpg
    IMG_20190824_201543.jpg
    166,1 KB · Pregleda: 163

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.006
Broj reagovanja
257
Lokacija
Norway
vrana je napisao(la):
Ozbiljne ribe, Nespetro! Svaka čast! :tbumb:

Hvala puno. Za tri nedelje bilo je tacno 10 riba preko 2.5kg a najveca ova sa prve fotke 6.5. Tek sam sad shvatio zasto mnogi nose po dva stapa. Dvorucnjak i varalicarac  ;)

Jos par fotki.
 

Prilozi

  • IMG_20190823_214722.jpg
    IMG_20190823_214722.jpg
    151,5 KB · Pregleda: 168
  • IMG_20190817_135756.jpg
    IMG_20190817_135756.jpg
    306,6 KB · Pregleda: 161
Vrh Dno