Vrste pastrmki koje sanjam

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dugo sam sanjao da upecam tu mističnu makedonsku pastrmku koja se uselila u sliv Nišave. Uspelo mi je prošle godine u prvom varaličarskom izlasku. Ove godine i u prvom mušičarskom izlasku, na prvi zabačaj.

Dakle imam:

1. potočnu
2. makedonsku

A sanjam:

1. mekousnu
2. glavaticu
3. struna

Jezerska je ista vrsta kao i potočna, pa je ne stavljam na listu, ali bih jako voleo da je upecam. Kalifu nisam upeco, niti je sanjam.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.183
Lokacija
Čačak
kalifa je izuzetan borac tako da gresis za nju. a ume biti i vrlo izbirljiva, ja onu sa zete nisam uhvatio :mad:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sanjam samo specijalnu "vrstu", nišavsku pastrmku od 2 do 5 kg. Ta retka riba je izazov, jer su brojni niški mušičari do sada uspeli da izvade u proseku po manje od 1 komad. Ja sam već ubilježio oko 40, a tek planiram da ih trtim. :lol:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Sanjam i ja tu od 2-5 kg.
Ali i  ne napinjem toliko,pastrmka je mnogo posle poribljavanje Sicava uzela danak i spustila se do samog grada pa cak i do uliva Nisave u Moravu..
Sladeci moj cilj ce da bude PASTRMKA u sred Nisa gde ce se videti kej oko mene,a imajuci u vidu i da je makedonka krenula da tamani sitne ribice i da punu Nisavu desice se to veoma brzo...
A ova neman,sacekace letnje vreme i moj topli nezni zagrljaj uz poljubac i vracanje nazad.... :bye: :bye: :bye: :bye: :bye:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Ehej, tema je Vrste pastrmki koje sanjam, a ne veličine i lokacije!!  :doh:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
937
MORSKA PASTRVA Salmo Trutta non Fario
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sošku i mekousnu, jezersku sam več par puta ali ne brojim ih jer su male...barem jednu od 80cm  ::) sledeče godine

da vrlo su srodne da ne kažem pljunute iste sa potočnom ali si opet malo drugačije...meni su predivne

Pogledajte te silne krupne pege...dok sam lovio grgeča i klena ova se zaletila tako da spada i pod slučajne ulove a slika i nije neka jer je telefonom slikano. 
 

Prilozi

  • pegice.jpg
    pegice.jpg
    113,5 KB · Pregleda: 439

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Strun definitivno!

Letos smo bili u CG ali nismo stigli da odemo do Morace da je potrazimo. Sanjam te krstaste sare.  :drool:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Kad spomenu struna...

Poznati CG biolog Danilo Mrdak je uradio analizu DNK čuvenog struna ("Salmo dentex" - pod navodnicima) i našao ništa drugo do običnu jadransku Salmo trutta. Još ako se u priču doda Skadarsko jezero i sve mutacije koje jezerska voda, pa još takva (na nivou mora) može da izazove na pastrme, nimalo ne čudi što su te ribe zaista jedinstvene i prelepe! Ipak, vrsta Salmo dentex izgleda ne postoji. Ni u Morači, ni u Neretvi.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Nisam je lovio tako da ne mogu da tvrdim ali koliko znam nije samo izgled razlika. Ova riba se potpuno drugacije ponasa, potpuno je drugaciji borac od Salmo trutta. Tako da ne mogu da poverujem u to da je ista vrsta u pitanju.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nisam je lovio, pa ne znam ni ja...  8)

Al DNK analiza retko kad greši...  :)

A ponašanje, borbenost, spoljašnji izgled - sve to može jako varirati od jedne do druge populacije, naročito rečne i jezerske.
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
937
Ja se slažem s tobom GOCI i mislim također da je u Neretvi Salmo Dentex samo nedorasla glavatica i mješanci glavatice (marmorate sa potočarom) u stavari Danilo Mrdak je sigurno u pravu, ako pročitaš moje postove vidjet ćeš da sam uvjek tvrdio da je strun-zubara-salmo dentex jedan oblik pastrve sa najviše obilježja potočare. :yeswink:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Izgleda da je tako. Misteriozni zubatak iz Neretve je izgleda glavatica.

Uzgred, pod nazivim glavatica se u prošlosti u Hrvatskoj nazivala mladica! I to je izgleda bio zvanični narodni naziv. Sulec ili sulc u Sloveniji, glavatica u Hrvatskoj i mladica u Srbiji i BiH.

A onda je nekako taj naziv pao u zaborav i prepisan je mramornoj pastrmki iz Neretve, koja se izgleda u prošlosti najčešće u narodu zvana zubatak.

Sve je to prilično zamršeno...  :doh:

Definitivno je najlogičniji naziv za glavaticu - mramorna (mramorasta) pastrmka.

Kao i kalifu - dužičasta pastrmka.

Sve u svemu, ja ću i meku i glavaticu da sanjam do proleća, a tad izvesno dolazim na 3-4 dana na Neretvu!!
 
Vrh Dno