Vrste pastrmki koje sanjam

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Goci je napisao(la):
Izgleda da je tako. Misteriozni zubatak iz Neretve je izgleda glavatica.

Uzgred, pod nazivim glavatica se u prošlosti u Hrvatskoj nazivala mladica! I to je izgleda bio zvanični narodni naziv. Sulec ili sulc u Sloveniji, glavatica u Hrvatskoj i mladica u Srbiji i BiH.

A onda je nekako taj naziv pao u zaborav i prepisan je mramornoj pastrmki iz Neretve, koja se izgleda u prošlosti najčešće u narodu zvana zubatak.

Ovo stoji.
 

Cori

Senior member
Učlanjen(a)
21.12.2006.
Poruke
244
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Da malo osvežimo temu i zakomplikujem stvar.

Saradnik iz Konjica Jahura Dženan je na Neretvi 19.09.2009 oko 16.00 sati, ulovio ribu koji oni tamo zovu

KOSOR (križanac potočne i glavatice - gonjevca)



 

Prilozi

  • Kosor.jpg
    Kosor.jpg
    214,9 KB · Pregleda: 1.754

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.108
Broj reagovanja
933
He he mislim da je dotična plod nekontrolisanog poribljavanja Neretve Atlanskom Brown Trout te da nije ni vidila gonjavca-zubatka-marmoratu, već sam negdje napisao da su se u Neretvi zadnjih godina pojavile ovakve potočare sa samo crnim pjegama kao jezerske kojih prije nije bilo bar koliko ja znam a istina je sljedeća da uzvodno od Mostara Kosorom nazivaju ovakve potočare pa i zlatovčice kojih je bilo u malom broju dok su ih uzgajali u Norfišu prvenstveno mužijake koji imaju zakrivljenu i izraženu gubicu. Ove godine sam ulovio par ovakvih pastrvi od kojih je najteža imala oko 2kg bila je ženka cijela u nekoj bakrenoj boji samo s crnim pjegama. Inače svaka pastrva je preljepa riba!
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da, riba sa slike gore sigurno nema gene glavatice. Salmo trutta, ali odakle poreklom...  ::)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Naleteh na ovu sliku na jednom makedonskom sajtu... Nije neka slika, ali...

mavrovo%202009.jpg


Mavrovska jezerska pastrmka! Prelepa riba, jedna od onih koja se "sanja"!

A nađoh i ovu, krupnu makedonsku pastrmku (Salmo macedonica) iz reke Treske, pritoke Vardara:

022797031.jpg


I ovakvu sanjam...  :)
 

Bahus

Full member
Učlanjen(a)
05.07.2011.
Poruke
575
Broj reagovanja
0
Lokacija
zajecar
  imam vec 73 godine ,polako se probijam kroz siblje i visoke koprive ,jutarnji svez vazduh puni moja staracka pluca a miris vresa vraca me polako  u mladost ah pomislih kako je lep ovaj zivot ,zastanem na trenutak i pogledam oko sebe,pomislim kako je sve kratko trajalo kao let  jednodnevke.pogledam prema vodi dok istovremeno vadim moju staru kutiju sa musicama,pomalo je ispucala a lak,laka odavno nema na njoj.kazem u sebi sve je prolazno...boze u  kakvoj sam se ljudskoj tastini  upustio hm...polako koracam umornim koracima izbih na livadi i gle  uz samu obalu razmahao se mlad stasit momak sirokih ramena savio mu se musicarski stap a ona iskoci  iz vode kad je ugledah uzvre mi krv u mom  starom telu e bogami pomislih ima je preko pola metra .nakon dvadesed minuta borbe momak je prihvati meredovom izvadi iz prsluka aparat uslika je i sa poljupcem polako je pusti u vodu.kad se okrenu ugleda me uz osmeh dobaci mi pa pobogu deda zasto mi nisi rekao da ces na vodu izici dosli bi smo zajedno.neka rekoh red je da sam ponekad uzivas.deda sve one price koji si mi pricao i borba tvojih drugova da se sacuvaju nasi reviri i mrestiliste na radovanjskoj reci koje i danas traje vrede za ove nezaboravne trnutke,dedice ova nasa pastrma je stvarno borbena nije ni cudo zato je i jedinstvena u svetu.pruzi smo korak ka stoletnom hrastu zalego smo ledjima u seni drveta pogledima ka nebu svako u svojim snovima dok ispod nogu crna reka polako izmice pricajuci neke nove price.
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Koje su ove pajke?Imam poziv da dodjem ovde na pecanje..... :)
 

Prilozi

  • pajke.JPG
    pajke.JPG
    348,7 KB · Pregleda: 628

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Meni su prohtevi malo veći ja sanjam Dolly Varden pastrmke ...

dolly-varden-half.jpg


ru_kam_046.jpg
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Preteeeeroo siiiiii!!!! :D
Lepi prohtevi...u pravu si za one,privatan ribnjak ali svejedno cu zabaciti.... :)
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Pa sanjam ih jbga .... mada bio jedan moj drugar na Aljasci ,Kinai river i te fore tako da je sve moguće sa malo parica  :drool:
 
Vrh Dno