Za Mixa i Pedju

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Evo kako to rade u UK sto se poribljavanja tice:

http://www.fishandfly.com/articles/20071105_1

Zanimljiv text, pretpostavljam nista novo za Pedju, sem toga sto bi (da zivi u UK) trebao da konsultuje Mixa pre nego se odluci da poribljava npr. Nisavu. :hammer: :hammer:


Ali da se skoncentrisemo na vazniji deo teksta postavicu jedno pitanje: Da li je poribljavanje "nefertilnim" zenkama pastrmke izvodljivo u nasim uslovima? Pitam onako prosto jer pojma nemam o tome.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Što mene? Pa nisam ja gazda na Nišavi. Možda zato što je najbolje poznajem?  :lol:
Ma ja ne bih ni pitao PedjuBG. Pozvao bih ove engleske stručnjake, koji već znaju posao. Ne verujem da naši blage veze imaju sa ovim.  :hammer:
Raspitaj se, Bogdane, koliko naplaćuju usluge. Siguran sam da će cifra biti iznenađujuće mala u odnosu na naše prenamnožene "stručnjake", koje jedva othranjujemo. :-X
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Procitaj ceo tekst pazljivo - konsultovali strucnjake, vlasnike "farmi" i sve koji su ukljuceni i poribljavanje ali sad su dali oglas i hoce da cuju sta obicni ribolovci misle o tom problemu.

To bi bilo kao kad bi kod nas u Ribolovackoj reviji Ministarstvo za ekologiju zamolilo ribolovce da im salju pisma i kazu sta misle o planu poribljavanja koje je ministstarstvo smislilo. Sto je najneverovatnije - kad bi vecina ribolovaca rekla, "pustaj mladicu u Nisavu", verovatno bi je i pustili - mozda tu "sterilnu", ali bi je ipak pustili. Nisam nikakav zagovornik pustanja mladice ili sta ti ja znam cega u Nisavu jer pojma nemam o toj tematici samo vam prenosim kako ovde funkcionisu neke stvari.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mix je u pravu, mene ne treba o ovom pitati. Tu su strucnjaci po Mixovoj meri: kad su sredili britanske vode, nase ce rutinski odraditi. Uostalom, i kod nas vise nista sem novca nema vrednost. Ipak, primer stanja britanskih, posebno engleskih voda u konzervacionom pogledu kao posledice tamosnje politike i prakse dobra je opomena izgleda samo strucnjacima; laicima ide voda na usta od zudnje za takvim blagostanjem. Ma super!

Izivljavanjem nad prirodom pravljenjem i pustanjem sterilnih zenki (niko ne pominje fertilne muzjake iz ribnjaka, bar u brzom preletu texta nisam primetio) samo se polovicno smanjuju negativni efekti unosa ribnjacki odgajene ribe iz cisto komercijalnih razloga. Poznato je u kakvom je stanju fond atlantskog lososa na ostrvu i vec je vise stvar statusa nego zadovoljstva zbog zanimljivosti samog lova loviti ga, a prepuna jezerca pastrmki i duzicastih pastrmki su rudnici para koje se uzimaju vikend rekreativcima - zabava za puchanstvo.

Ali ako je doslo vreme da se zbog zarade od ribolova kao vrhunskog kriterijuma sve ostalo baca pod noge, ukljucujuci i izvornu raznovrsnost fonda atlantske pastrmke, onda je svaka diskusija bespredmetna: Bogdan je izvrsno napisao kako moze da se ocekuje da bi funkcionisalo anketiranje ribolovaca.

Ne pada mi na pamet da u tome ucestvujem. Totalna - hard core komercijalizacija me ne zanima.
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Ima o ovoj temi vise na britanskom fly forumu - gde ribolovci raspravljaju o tome i koliko sam video vecina se slaze da je najbolje (jedino) resenje da se poribljavanje vrsi samo iz ribnjaka sa autohtonom pastrmkom za datu reku.
Ali pretpostavljam da ce, kao sto Pedja rece, preovladati komercijalni interes i da ce se pustiti ono sto je ekonomski isplativije...
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Bogdan je napisao(la):
Ima o ovoj temi vise na britanskom fly forumu - gde ribolovci raspravljaju o tome i koliko sam video vecina se slaze da je najbolje (jedino) resenje da se poribljavanje vrsi samo iz ribnjaka sa autohtonom pastrmkom za datu reku.
Ali pretpostavljam da ce, kao sto Pedja rece, preovladati komercijalni interes i da ce se pustiti ono sto je ekonomski isplativije...

Ih, siguran sam u to. Mislis li da je prosecni engleski Mixmaster drugaciji od naseg srpskog? Ali, tamo sistem funkcionise i borce protiv njega izuzetno lepo i brzo odradjuje: koliko sam npr. musavaca vodnjikavih ociju koji se svercuju u vozu video sateranih u cosak vagona vozova u iscekivanju policije...

Engleske vode prepune su svega i svaceg donesenog sa strane. Suprotno tome, Skotska i Vels su u daleko boljem stanju, kao i Irska; samo je losos u Skotskoj ugrozen zbog komercijalnih poribljavanja. To otprilike i predstavlja ocenu vrednosti ulaganja napora za ocuvanje prirode, generalno. Sam landscape je isto uredan svuda, ali njegova struktura se tamo bitno razlikuje.
Mi jos uvek imamo i ocuvane predele i vode koje su blizu prirodnom stanju. Ali, izgleda da cemo onih 500 godina pod Turcima morati da nadoknadimo tako st cemo da naucimo znanje na svom primeru, a ne na tudjim. Prema poslovici "Pametan se uci na tudjim greskama...", ispascemo "budale po definiciji".
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ma, da je PedjaBG i pravi stručnjak, džabe. On je deo sistema koji mu neće omogućiti da sprovede u delo svoju stručnost. Znam da od njegove stručnosti nema vajde. Nije on ni premijer ni predsednik države, pa da svoje znanje i dobru volju sprovodi. Na milion prepreka će da naleti pre nego što bi bilo šta pametno uradio. Mixmaster nema veze sa tim. Ja nisam niti pozvan, niti diplomiran, niti željan da rukovodim vodama Srbije. Ja samo kritikujem ono za šta sam siguran da je loše, kao upućeni korisnik.
Od onih koji su do sada mudrovali nad ribljim svetom Srbije, sasvim sigurno je PedjaBG bolji. Ništa mu nije preostalo da upropasti.  :doh: PedjaBG, podržavam te i ja. Koga drugog?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:'( :'( :'( :'(
Lucky, jer smem ja slobodno da korisitm ove plachke? Nabavices jos za sutra.
Mixe ganuo si me kao uganuce!
Na moju zalost, izgleda da ce se zelje dobre vecine vrlo uskoro i ovde ostvariti, ali ja zaista u tome necu ucestvovati. Iz principa.
A ribe, vakumiranih kobasica i piva ce biti dovoljno, bez brige, svuda duz Nisave, sve do vrela Visocice i Zvonceta.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Koliko god da ih ima, ja ih obično rastrtim. :hammer: Meni ne treba ni poribljavanje, ni ribočuvari. Postao sam mušičar bez takve pomoći. :lol:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
E Mixmasteru, i taj konj s avatara se stidi sto te trpi. Zamisli kako je tvojim Nislijama - musicarima na forumu. Pa i nama, ostalim clanovima foruma. I treba da djuskas s onom dlakavom country & western lakom devojkom!

Bogdane,
To sto se Environmental Agency zalaze za poribljavanje mladji poreklom od matica iz recnog ili morskog basena gde se ono vrsi tek je prvi i osnovni uslov, ali postoje i dodatni za koje verovatno jos dugo nece moci da se zadovolje uslovi: cak i pored velikog pojeftinjenja, 5EUR po DNA ili RNA sekvenci + troskovi ekstrakcije i PCRa je preskupo da se analizom najmanje 10ak lokusa (sekvenci) dobije osnovna slika o genetickoj strukturi populacije koja se poribljava i da se probere odgovarajuci materijal - mladj koji ce se u tu populaciju poribiti. Stoga sam siguran da upravljanje populacijama pastrmki u prirodnim i konzervaciono znacajnim a ribolovno atraktivnim vodama treba da bude zasnovano iskljucivo na prirodnoj produkciji, sa bilo C&R ili slelective harvest rezimom ribolova koji je sa bioloske tacke gledista optimalan. Kapacitet vode ionako diktira maksimum gustine populacije pastrmke i njenih ekosistemskih "drugarica" i svaka zelja za "prebukiranjem" pastrmske (a i svake druge) vode vise pokazuje bilo ignorantski odnos usled pukog neznanja, neshvatanje prirodnih procesa ili nameran nemarni odnos prema prirodnim vodama.

Vestacke zatvorene i konzervaciono nebitne vode su druga prica.

Bas bi bilo lepo pustiti ovakvu elaboraciju i na neki britanski forum i sacekati reakcije: ne verujem da bi se po sustini bitno razlikovale od ovdasnje, s tim sto verujem d bi bile lepse iznete ("pravili bi se Englezi"  :D).

Hmmm, poslednje napisano me sve vise kopka. Jesi li clan nekog foruma tamo i ucetvujes li? Da probamo? Ako ima problema s prevodom ili vremenom, a odlucis se, cimni me, prevescu ja.
Mada, sta da se koji qrac trpamo u njihova posla, a ni svoja ne zavrsavamo kako treba... :( :mad:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja predlažem da PedjaBG, koji je, pored brojnih Nišlija, počeo da se stidi mene, proda ovo svoje znanje u inostranstvu. Kakav naučnik! Zajebao Engleze! Idem iz ovih stopa da uplatim zaostali porez na imovinu i izdavanje nekretnina, ne bih li popunio budžet čiji deo ide za ovakve slučajeve. Do sada sam se malo bunio, ali sada, kada mi je jasno gde ide lova, što od poreza, što od prodatih ribolovačkih dozvola, sa zadovoljstvom ću platiti šta sam dužan. Ma uplatiću i dobrovoljan prilog, samo da provalim gde.
Jebote, nekako sam predosećao da u Srbiji žive bolji stručnjaci nego u Engleskoj. Za ihtiologiju, posebno.  :doh: :hammerhead: :hammerhead:
Svetla budućnost je pred srpskim mušičarima.  :'(

ALELUJA, idem da slušam malo gospela. "Oh, Happy Day..."
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Opet ode diskusija u tri lepe... :(

Ja sam apsolutni neznalica sto se tice poribljavanja, upravljanja vodama, pa i musicarenja i necu da se mesam u vase rasprave jer ste obojica veoma upuceni u te stvari (naravno, svako na svoj nacin).

Zao mi je jedino sto se uvek zavrsava uvredama koje su bespotrebne i ne vode nikuda jer ne postoji ni najmanja sansa da ce te promeniti misljenje suprotnog tabora (koje nije nuzno 100% pogresno). Ne znam ko je prvi poceo, da'l je starija kokoska ili jaje, da'l su u pravu Srbi ili Hrvati, Skoti ili Englezi...A i ne mogu vise da pisem.....krivo mi samo sto se uludo trosi izvrsna energija koja postoji na ovom sajtu...

Kad bi samo postojao neko sposoban da sve to kanalise kako trbea...ih, gde bi nam kraj bio...ovako... :(
 
Vrh Dno