Zapadna Morava kod Chacka

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
evo malo slika mesanih sa morave u i oko cacka

p1270005fs3.jpg

p1270008bd4.jpg

malo zimskih

p5020068xi4.jpg

p5020069vv9.jpg

p8100581jx7.jpg

p9020199io1.jpg

p9020201jd5.jpg

prve dve su slikane zimi, to su rukavci morave tu se racva i pravi vise ostrva
ostale su letnje slike mala voda.... vidi se i bistrina, a mnogi kazu da je mutna, a nije, prelepa je. mada zamuti i ona cesto, posle snegova, kisa. bude mutna i ako je slaba zima pa trava ne smrzne i ne otpadne na vreme i izostanu velike prolecne vode, posle ta trava celo leto truli i daje moravi braonkastu boju. a opet zna i da bude bistra i prozirna cak i do 2-2.5m, ronio sam i uzivao u prizorima kada je takva
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ova reka jednostavno plače za mnom :'(.
Momci, ovo je ozbiljna klendžijska voda. Ja se ovde ne bih zajebavao sa bambulama manjim od 10 i tippetom tanjim od 0.20mm. ;)
Oholi, da li mogu da se vide krupni klenovi kada je voda ovako bistra?
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Mogu klenovi da se vide,jednog vikenda kada sam ostao u Cacku setao sam se pored Morave i sa mostao video 4-5 glavonje preko pola kila i hteo sam da crknem!!! Vratio sam stap kuci misleci da slabo im klenova :doh: :doh:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
nisam lovio u tom delu , ali imam kolegu iz mojsinja koji kaze da ima dosta krupnih klenova(a i ostale ribe).mogao bi i ja da malo obidjem ove terene :drool: :drool: :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
mix poslednja slika mesto sa leve strane,na kraju slike,pa jos malo nizvodno, tu je pao moj najveci klen, na terenu sa iste slike svake godine sam imao pucanja udica i tipeta 0.20, jer kad uleti u travu mora na silu nazad, plitko je zatravljeno ali klena ima solidno,ali je oprezan bas, po selima oko cacka ga ima jos vise i manje je oprezan,ali tuda sam retko lovio, a tek bucovi koliki su.....qq
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
oholi je napisao(la):
mix poslednja slika mesto sa leve strane,na kraju slike,pa jos malo nizvodno, tu je pao moj najveci klen, na terenu sa iste slike svake godine sam imao pucanja udica i tipeta 0.20, jer kad uleti u travu mora na silu nazad, plitko je zatravljeno ali klena ima solidno,ali je oprezan bas, po selima oko cacka ga ima jos vise i manje je oprezan,ali tuda sam retko lovio, a tek bucovi koliki su.....qq

Dolazim sigurno! Samo me podseti i dojavi mi kada je voda najbistrija. Imam dosta "obaveza" tokom leta sa nišavskim klenovima i pastrmkama, ali posle ovih fotografija čačanske klenove i bucove ne bih propustio čak ni da sam sa Novog Zelanda. :lol:

Još dva pitanja:
1. Da li je bistra voda u ovom delu toka retka ili česta pojava u periodu jul-septembar?
2. Da li ima bagera, buldožera i sličnih mutitelja vode?
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
voda u ovom delu toka retko kad je bistra kao na slikama.neznam sta je razlog?dali su problem bageri ili vodena trava ili oba.u okolini cacka(a i na ostalim delovima reke)bagera i separacija sljunka ima kolko oces!! i to uglavnom kopaju na plicim delovima i sprudovima koji su za nas naj interesantniji.tako da moze da ti se dogodi da po ceo km nemas gde da pecas.bageri unistavaju prirodna mrestilista riba tako da je riblji fond poceo vidno da opada.do pre 5/6 god.normalna pojava je bila da za svaki izlazak imas vise komada od kilogram.sada je to malo redje.mrene isto nema kao nekada,jedino se broj skobalja povecava iako ga svake zime desetkuju.
tek ispod kraljeva kada morava primi ibar(koji je mnogo bistriji)efekat kafene vode se razblazi na podnosljivu meru.ove slike su iz jesenjeg i prolecnog perioda,kada je voda hladna.tada ima manje algi koje zezaju stvar
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster je napisao(la):
oholi je napisao(la):
mix poslednja slika mesto sa leve strane,na kraju slike,pa jos malo nizvodno, tu je pao moj najveci klen, na terenu sa iste slike svake godine sam imao pucanja udica i tipeta 0.20, jer kad uleti u travu mora na silu nazad, plitko je zatravljeno ali klena ima solidno,ali je oprezan bas, po selima oko cacka ga ima jos vise i manje je oprezan,ali tuda sam retko lovio, a tek bucovi koliki su.....qq

Dolazim sigurno! Samo me podseti i dojavi mi kada je voda najbistrija. Imam dosta "obaveza" tokom leta sa nišavskim klenovima i pastrmkama, ali posle ovih fotografija čačanske klenove i bucove ne bih propustio čak ni da sam sa Novog Zelanda. :lol:

Još dva pitanja:
1. Da li je bistra voda u ovom delu toka retka ili česta pojava u periodu jul-septembar?
2. Da li ima bagera, buldožera i sličnih mutitelja vode?

Samo da ti kazem da u Z Moravi ima toliko klena da bi ti verovatno napunio dzak vrlo brzo. Ima i dosta krupnih komada ali vadjenje sljunka je ogroman problem te reke. Toliki da se svake godine potpuno promeni tok i mesto na kom si jedne sezone uspesno pecao vise ne postoji naredne sezone. Pricam o terenima od Konjevica do Gorevnice, sve nizvodno od Cacka. Uopste nije retko da dodjes na pecanje, budes sam sat vremena, a onda se pored tebe stvori bager i 5 kamiona.
Tu su uobicajena pojava ovoliki kao sa slike ali zna da dodje i dosta krupniji.
 

Prilozi

  • Image001.jpg
    Image001.jpg
    163,7 KB · Pregleda: 629

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
simpson H je napisao(la):
Samo da ti kazem da u Z Moravi ima toliko klena da bi ti verovatno napunio dzak vrlo brzo.

Poklanjam sve zapadnomoravske klenove sirotinji. Oholi, prijavi moj dolazak Crvenom Krstu u Čačku za jul 2009. :hammer:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
morava je uglavnom bistra leti osim ako nema kisa, jedino vreme kada se muti to su kise. a ima jos jedan problem, a to je brana u medjuvrsju, ona svaki dan po dva puta menja vodostaj, obicno je u rano jutro i kasnije popodne mala i bistra, i tada se lepo musicari, pri nadolasku ili opadanju vode se dobro varalicari, mada trava zna da pravi problem e po velikoj vodi kada se malo i zamuti nevolim da pecam. tako da ona je bistra osim kad nadodje od brane ili kise, stim da se izbistricim zatvore branu i opadne voda.

sto se bagera tice po gradu i uzoj okolini nema toliko problema, po selima verovatno ima,ali po selima nisam isao godinama, ustvari prosle godine jesam i voda je bila kao kristal,nesecam se meseca,znam da sam gazio u sorcu i da je bila topla voda.

da se fond klena smanjuje to je tacno, ali bucova i dalje ima prilicno, a i klena za one koji znaju da ga ulove
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
oholi je napisao(la):
morava je uglavnom bistra leti osim ako nema kisa, jedino vreme kada se muti to su kise. a ima jos jedan problem, a to je brana u medjuvrsju, ona svaki dan po dva puta menja vodostaj, obicno je u rano jutro i kasnije popodne mala i bistra, i tada se lepo musicari, pri nadolasku ili opadanju vode se dobro varalicari, mada trava zna da pravi problem e po velikoj vodi kada se malo i zamuti nevolim da pecam. tako da ona je bistra osim kad nadodje od brane ili kise, stim da se izbistricim zatvore branu i opadne voda.

sto se bagera tice po gradu i uzoj okolini nema toliko problema, po selima verovatno ima,ali po selima nisam isao godinama, ustvari prosle godine jesam i voda je bila kao kristal,nesecam se meseca,znam da sam gazio u sorcu i da je bila topla voda.

da se fond klena smanjuje to je tacno, ali bucova i dalje ima prilicno, a i klena za one koji znaju da ga ulove

Eto vidis kakav sam ja baksuz! Povremeno me put vodio ka srednjoj medicinskoj,....htedoh reci ka Cacku. Dvadesetak puta sam bazao sa devojcicom i svaki put smekao Moravu. Uvek je bila mutna i nekako prljava. Ova slika gde je bistra kao planinski potok na prelivu, prosto me je zaprepastila. Najgore je izgledala bas kada sam na nju otisao da pecam, mada ove slike daju Moravi neku drugu dimenziju.
Ono mesto gde se reka racva i pravi ostrvca (druga slika u nizu), obala je puna nekih vikendica a kafanica preko puta jel' da? Cini mi se da sam prepoznao taj deo
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
jel cuva reku neko u cacku?ovde u donjem toku vidjamo cuvara samo na televiziji
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
to mesto o kome pricas je odmah iznad brane na kraju ostrva, ovo mesto je na pocetku ostrva, jos malo uzvodnije.
morava je cudljiva reka, nazalost upropascena. na poslednjoj slici se vidi sa desne strane ogromna vrba, takvih vrba je bilo celom duzinom toka kroz grad, a ispod vrba gomila klenova, sitnih krupnih.... nije bitno bilo sta ces im baciti, bitno je samo bilo da uspes da ubacis ispod vrba, udarci su bili neizbezni tad, a onda je genijalcima palo na pamet da "ulepsaju" obalu i posekli su te vrbe, neki idioti su malo i kopali sljunak u centru grada.... tako da je taj deo morave kroz grad samo bleda senka onoga sto je tuda nekad bilo. a stari ljudi pricaju da je pre izgradnje medjuvrsja u centru cacka,gde je sad gradska brana, bio vir sa oko 8m dubine, ogromne mrene klenovi,sarani....
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
u cacku leti cuvari i nisu retkost zimi vec jesu, mada kad pocne mrest skobalja umeju da angazuju cak i privatno obezbedjenje i da jure grebarose
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
e kod nas je kontra .dodju iz kraljeva ponekad zimi kad se lovi skobalj.a leti ih nikad nema .pa se svasta radi na moravi(mreze,struja ......)
 
Vrh Dno