Zavacivanje teskih nimfi , strimera i sl.?

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
simpson H je napisao(la):
Compshop nemoj bre da si toliko vaspitan kada mi se obracas, nema potrebe napushi me slobodno ako treba :)

Pazi ja napisah dva puta a ti 'ladno preskoci. Teski strimeri se ne bacaju peticom i na to sam mislio kada sam rekao "uskladjen sistem". Vrlo dobro znam kako izgledaju ti pokusaji, opasni su po stap, zivot i okolinu. Nema potrebe ni da se snimam. Strimer moze biti otezan isto koliko i nimfa pa je bacanje sasvim isto. Ali kako jos uvek nije uvedena disciplina zabacivanja teskog strimera peticom, stoga se na to necu ni osvrtati jer me zanima isto koliko i bacanje midza na udici 24 stapom i strunom klase 14.
Kolegi po stapu koji je postavio ovo pitanje rekao sam da navezba roll cast, switch i  spey zabacaje i zaista nema potrebe da mlatara preko glave tezim nimfama.

Dobro bre majku mu, da te napusim ako treba pa da pricmo kao ljudi :bleh:Salim se naravno.
Ma malo tenzije, ciimanja, dinamike... E bas bila lepa rasprava. Nego, vodim se time da covek verovatno jos uvek ima jedan stap, a voleo bi da peca gde stigne i sta stigne(licna iskustva), pa je sada pitanje ko ga je vise zbunio, ti ili ja? :doh:Moze opasna zajebancija da nastane sa tim strimerom na neprilagodjenom priboru, kako za ribolovcam tako i za okolinu. Ja bih rekao da lepo lansiran otezani strimer ubija mecku na 20 metara a ribolovca izuva iz cizama. Dakle burazeru samo polako i oprezno. Jednom sam vadio strimera iz prsta i nije prijatno ich. Zamisli kakav pirsing radi 1/0  :doh: :bye:
 

milantaa

Junior member
Učlanjen(a)
20.03.2008.
Poruke
50
Broj reagovanja
0
Lokacija
Kraljevo
Hvala na odgovorima izdvojicu Esox-a i Mix-a, i Compshop u pravu si, imam jedan stap (vise se ponasa kao motka) klase 5-6 i kad posle suve muve prozujim sa jambo nimfom izgleda kao da ce da eksplodira.



StY_EsoX je napisao(la):
...ali sistem koji se posmatraju su malo razliciti.

Kod zabacivanja otezanih nimfi i teskih strimera problem stvara skoncentrisana tezina na kraju predveza u vidu muve. Ova dodatna masa ima i svoju inerciju, koja se manifestuje kroz karakteristican "kick" koji se oseti u trenutku kada se predvez ispravi jer muva i dalje tezi da se krece u istom pravcu. Elipsoidni zabacaji su zbog toga vrlo dobro resenje za zabacivanje tezih nimfi i otezanih strimera jer nema nagle promene pravca kao kod standardnog overhead zabacaja. Ovaj problem sa inercijom ne postoji kod zabacivanja suve musice, koja je tako reci bestezinska i vise utice na ceo sistem otporom koji pravi tokom kretanja kroz vazduh (koji je takodje zanemarljiv) nego svojom tezinom.

Sa druge strane kod zabacivanja velikih cupavih strimera koji prave veliki otpor tokom kretanja kroz vazduh javlja se potpuno drugaciji problem jer u mnogome usporavaju sistem i smanjuju inerciju strune koja nosi ceo sistem. Da bi se ovaj otpor savladao potrebno je malo vise ubrzati strunu... i u becku i frontu kako bi struna imala vecu inerciju i lakse ponela strimer. Ako ste primetili vecina musicara koji musicare na moru ili krupne slatkovodne predatore i svkodnevno se srecu sa ovim problemom uglavnom koriste neke varijante side casta, i vrlo retko mozete videti tipican overhead cast gde struna prelece iznad glave. Ja imam utisak da je to pre svega zbog mogucnosti da se struna visa ubrza u becku kad se koristi side cast, jer ovde teze prolaze varijante beck casta kad se struna samo prebaci preko glave i pusti da se lepo ispravi pod uticajem zemljine teze i zadatog ubrzanja u stopu posto struna uglavnom nema dovoljno inercije da se ispravi vec loop ostaje neotvoren (boki zbog tog ti je "sisarka" unosila toliki poremecaj u ceo zabacaj). Svakako tu je i faktor bezbednosti jer nije bas svejedno kad ti strimer sa udicom 3/0 prozuji par centimetara iznad glave...

Mixmaster je napisao(la):
Kad jednom naučiš da kontrolišeš sistem sa kojim mašeš, prestaje da ti bude važno kolika je težina muve.
Otežane muve nisu zajebancija. Sa njima treba biti veoma oprezan i uvežbavati zabacivanje sa mnogo opreznosti i uvek to raditi na vodi. Moja preporuka je da se u početku ne preteruje sa daljinama i da se izbegavaju nagle promene putanje sistema u toku zabacivanja.
Vrlo važan deo zabacivanja je ono što prethodi-podizanje sistema iz vode. Ne treba smetnuti sa uma da su nimfe i strimeri uglavnom duboko i da se njihov pickup ne može vežbati na livadi.
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
ja bih samo upozorio da jako otežani strimer ili nimfa ako zvekne u štap može i da ga slomi...
 
Vrh Dno