Ephemera danica & vulgata

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Već poodavno postoji ovaj sajt, a nikako da malo više pažnje posvetimo našoj omiljenoj MAJSKOJ. Mart je i verovatno niko i ne pomišlja da je vreme za korišćenje imitacija ovog insekta. Zaboravljamo da su larve već odrasle i polako se približavaju površini dna reka. No, ja sam u svojim akvarijumima primetio neka dešavanja i pretpostavljam da ću imati prve snimke subimaga E. danica već ovog meseca!
Hajde da počnemo sa slikom larve (nimfe), koju ne bi bilo nimalo neobično da počnemo već sad da koristimo u nimfarenju na odgovarajućim mestima.
 

Prilozi

  • Image188.jpg
    Image188.jpg
    156,6 KB · Pregleda: 617

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
O ovom insektu ću (ćemo) mnogo, mnogo pisati. Naši mušičari uglavnom loše poznaju svet vodenih insekata, pa većina, koliko sam ja primetio, ne prepoznaje ni rod Ephemera, majske mušice ili, još bolje, majske jednodnevke. Najčešća pitanja su: "Kakva je ono žuta sa mutnim krilima i kratkim repom?", "Ima i bela, je l da?" ili "Koliko vrsta ima?"
Sretao sam "vrhunske" mušičare koji ne prepoznaju ni jednog vodenog insekta, pa ni majsku. Neki su i članke u novinama o njoj pisali, a da ne znaju da je prepoznaju. Nije ni čudo! Čak i u stranoj, zapadnoj literaturi, često se pomešaju E. vulgata sa E. danica.
Sramota je ne znati ovu abecedu (azbuku) mušičarenja. No, evo pomoći.
KAKO IDENTIFIKOVATI MAJSKE?
Staništa ove životinje su relativno čiste planinske reke. Preferira krečnjačke reke, stabilnog i bogatog dna, mada nije retka ni u bujičavim. Bez peščanog dna i sprudova, nema ni ovog insekta. Kao larva živi zatrpana u tunelima u pesku na dnu reke. Ima nožice poput rovca, prilagođene kopanju tunela. Ipak, isuviše je nežna da bi to činila na tvrdoj i podlozi od krupnog kamenja.
Zavisno od uslova, pojaviće se kao subimago i imago, između maja i jula meseca. Ponekad, premda retko, možemo je videti čak i od aprila do oktobra. Glavna rojenja su, ipak, početkom juna...
nastaviće se
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Pošto ih imaš kod sebe u akvariju mozda bi bilo lepo da izmerš njene segmente i prikažeš ih centimetrima. Mislim da je to vrlo važno za nas koji volimo da vežemo muve.
Drago mi je za ovaj post. Baš sam gledao na jednom videu kakve imitacije majske muve ima O. E. Radi se o nekakvoj vrsti Wiggle nimfe. Naravno kao i sve njegove muve i ta je prelepa i vrlo zanimljiva. Probat cu da uhvatim screenshot, ali ju pokazuje samo na kratko pa ako mi uspe sledi slika. A budući da pokazuje i žive majske nimfice probat ću it to da uhvatim.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Oliver Edwards na svom videu Mayflies-Ephemeroptera prikazuje i skupine nimfi koje spadaju u ovu familiju a to su: Ceanis, Baetis i Blue Winged Oliwe Nymph. No, evo slika koje sam obečao. Velika majska nimfa - o kojoj ce nam Mix jos malo detaljnije pisati kako je i obecao ;-)
 

Prilozi

  • 5 - MAYFLY - Ephemeroptera - male & female.jpg
    5 - MAYFLY - Ephemeroptera - male & female.jpg
    101,4 KB · Pregleda: 693
  • 8 - Mayfly nymphs.jpg
    8 - Mayfly nymphs.jpg
    28,6 KB · Pregleda: 1.106

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sebastiane, drago mi je da si se uključio u ovu temu. Tako i nastavi, samo pazi na sledeće stvari:
Ephemeroptera nije familija, nego red insekata, koji sadrži nekoliko familija.
Ovde je tema Ephemera sp., a to je samo jedan rod, kome pripadaju jednodnevke koje mi zovemo majske. U Engleskoj ponekad ceo red Ephemeroptera nazivaju Mayflies, ali je to sve ređe, jer se veliki broj tih insekata uopšte ne pojavljuje maja. Zato ih sve češće zovu Upwinged flies, a naš najedkvatniji naziv je Jednodnevke, po uzoru na nemački "Eintagsfliege".
Eh, htedoh reći da ćemo o ostalim jednodnevkama iz rodova Baetis, Seratella, Siphlonurus, Caenis, Ecdyonurus, Heptagenia.... pisati pod drugim naslovima.
I, molim te, da ne postavljaš screenshotove iz zaštićenih snimaka, kako ne bi imali problema sa zakonom. Ja imam gomilu tuđih, a odličnih fotografija skoro svih vodenih insekata Evrope, ali ne smem da ih objavljujem. Zato sam i počeo sam da ih odgajam i slikam. Najbolje je da ko želi da vidi određenog insekta u Google-u otkuca njegovo ime i veoma lako će doći do slike.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
slažem se sa tobom oko zaštićenih slika, ali ako navedeš izvor te slike onda to nije plagijat. to već spada pod istraživanje budući da se koriste određeni navedeni izvori. zato sam i napomenuo odakle su ti screenshootsi. Inace je dobro da se vidi ta majska nimfa iz UK. i usporedi sa ovom tvojom.
Čak u svojoj knjizi možeš da imaš gomile tuđih fotografija za uspoređivanje sa svojima iz svog kraja, ali obavezno svaka slika mora da ima svoj izvor, dakle pod footntot-u u knjizi napišeš izvor, link ili knjigu odakle si posudio sliku, isto to posle u biblijografiji na kraju knjige. Takav je zakon oko autorstva i zasticenih tekstova ili slika. To zna svako ko je pisao istraživačka dela. A istraživačko delo nije potpuno istraživačko delo ako nema uspoređivanja. Toliko o plagijatizmu i istraživanju :)
Proučavajuči malo iz tekstova i Edvardsovog rada vidim da se ovde radi o Ephemeroptera Greendrake nimfi ( ovi moji screenshotsi). Odabro sam Edvardsove jer se radi o nasim EU muvama...i ako mi se dobro cini ovde se radi o identičnim nimfama.
Potrudit ću se slikati ove naše u Sloveniji kako si mi i savetovao, ali ponekada i prilepiti još jednu tuđu za usporedbu ako se radi o istoj vrsti ili identičnoj.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ista je Ephemera danica u Engleskoj i Balkanu i svuda gde zivi. Ove sa screenshotova imaju tamnobraon ledja, zato sto su snimljene pred presvlacenje i pojavu krila, za razliku od ovih sa moje slike, koje su slikane pre neki dan, to jest marta. Ipak, moze se razlikovati neka jedva uocljiva nijansa, zbog drugacijeg dna i ishrane, ali to je tako nevidljivo, kao kad bi uporedili beli luk iz Nisa i Ljubljane.
Dobro si obelezio muzjaka.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Hehe ova sa lukom ti je zakon :hammer: :lol:
Imam jos par slikica ali na onoj srednjoj se vidi i jedna sa svetlijim pupoljcima. Vidio sam i te svetlije i ove tamnije. Znaci muzijak je uvek znatno manji od zenke?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jao Sebastiane! Boja zacetaka krila postaje sve tamnija kako se priblizava dan izletanja. Otuda i razne boje ledja.
Muzjak i zenka (nimfe) iste starosti se razlikuju po velicini. Zenka je mnogo veca, a on je i bledji i buljaviji.
Dosta smo pisali o nimfi. Ako imas neku sliku emergera, postavi je. Ako nemas, moracemo da sacekamo da neka od ovih 200 Ephemera iz mog akvarijuma pocne da isplivava.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sad se setih! Moracu da postavim sliku ovog poznatog insekta u stadijumu subimago, kada ga najcesce vidjamo. Mozda neko, gledajuci ove ruzne larve, nije ni znao o kojoj jednodnevki je rec.
 

Prilozi

  • Ephemera danica dun fem.jpg
    Ephemera danica dun fem.jpg
    21,4 KB · Pregleda: 566

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
baš lepa slika. o tome sam i razmišljao da je tako, da što je larva starija tj. bliži se danu izletanja začeci krila su tamniji. Vidio sam i jedne i druge. na žalost sliku emergera nemam. ako ikako dođem do neke naše europske ili budem imao takvu sreću da ga sam uslikam naravno da ću je postaviti.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ništa ne brini, uskoro će čika Mixov akvarijum sa danikama biti pun emergera (ovu reč treba hitno prevesti na naš jezik). Imam kamkorder, pa ću, ako mi Bog da zdravlja i raspoloženja, snimiti sva presvlačenja Ephemere. Već imam mnogo snimaka, ali ih ljubomorno čuvam za period kada sajt napuste svi kojima nije do toga.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Već su se pojavile! Kako u mojoj odgajivačnici, tako i u prirodi. Pogledajte ove sveže fotografije majskih, generacije 2007. i uočite razliku između subimaga i imaga.
 

Prilozi

  • Ephemera danica dun male.jpg
    Ephemera danica dun male.jpg
    20,3 KB · Pregleda: 620
  • Ephemera danica spinner male.jpg
    Ephemera danica spinner male.jpg
    15,1 KB · Pregleda: 643

simon

Junior member
Učlanjen(a)
05.09.2006.
Poruke
81
Broj reagovanja
0
Da pocele su se pojavljivati ja sam ih lovio u cetvrtak(12.04.)al s obzirom da nije bio povrsinske aktivnosti nisam je probao!!!bilo je i red spinera(crvendaca) ako se na varam!
 
Vrh Dno