Ephemera danica & vulgata

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
314
Lokacija
Svrljig
Kako je lepa!  :D
 

Prilozi

  • EPHEMERA sa Timoka.jpg
    EPHEMERA sa Timoka.jpg
    256,1 KB · Pregleda: 460

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
uživač je napisao(la):
Kako je lepa!  :D
Jeste lepa, ali nije Ephemera. Dragi Uživač, pogrešio si samo za pet slova. Insekt sa slike pripada redu Ephemeroptera, ali ne i rodu Ephemera. Liči na neku jednodnevku iz porodice Heptageniidae, najverovatnije neki Ecdyonurus, pretpostavljam mužjak vrste torrentis. Je li imao dva ogromna repa?
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
314
Lokacija
Svrljig
Ima MIXE dva repa, odprilike dužinu ipo tela. Telo je dugačko 18mm. Slikao sam je kući jer sam zaboravio da ponesem aparat :doh:. Insekt je ulovljen uzvodno od Svrljiga i transportovan u kutijici od filma za aparate, na Svrljiškom Timoku.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
314
Lokacija
Svrljig
Svaka MAY FLY je istovremeno i EPHEMAROPTERA :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
uživač je napisao(la):
Svaka MAY FLY je istovremeno i EPHEMAROPTERA :yeswink:
E, vidiš tu se krije jedna caka. Američki mušičari i entomolozi zaista ponekad nazivaju sve jednodnevke (Ephemeroptera) "Mayflies", ali to nas Evropljane ne zanima. Englezi ih zovu "Upwinged Flies", a Nemci "Eintagsfliege". Nemci su naziv preuzeli od Grka (Ephemeroptera), baš kao i mi (jednodnevke).
Kod nas, u Evropi, Mayfly ili majska je Ephemera, bilo da je to danica ili vulgata.
Uživač, ti si video spinera Ecdyonurus torrentis, koji jeste jednodnevka i Ephemeroptera, ali iako se viđa maja meseca, ne zove se majska nego Large Brook.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
sebastian je napisao(la):
@Mix, želim tvoju knjigu!
Sebastiane, kompletiram fotografije. Mislim da neću završiti ove godine iako imam preko hiljadu slika i kompletan tekst. Znaš, ovaj svet vodenih insekata je veoma bogat i stalno spoznajem nove detalje, kojih nema u gomili knjiga kojima se potpomažem...
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
314
Lokacija
Svrljig
??? Ja sad stvarno neznam ko je u zabludi? Obzirom da sam lokal patriota poverovaću MIX_u ali mi ova slika neda mira.

 

Prilozi

  • eph.jpg
    eph.jpg
    245,9 KB · Pregleda: 443

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
314
Lokacija
Svrljig
Možda ovaj link razjasni situaciju http://www.faunaeur.org/taxon_tree.php?id=0,1,54070,2,3,4,11217  :yeswink:
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
314
Lokacija
Svrljig
Zanimljiv link http://www.faunaeur.org/taxon_tree.php?id=0,1,54070,2,3,4,11217
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Niko nije u zabludi.
RED- ORDER : Ephemeroptera
PORODICA-FAMILY: Ephemeridae
ROD- GENUS: Ephemera
VRSTA-SPECIES: danica, vulgata...

Uživač, nije dovoljno da kažeš Ephemeroptera i da to znači majska. U tom redu insekata imaš puno porodica i rodova, a o vrstama bolje da ne govorimo. I Marchbrown je Ephemeroptera, kao i BWO, Large Brook, Large Dark Olive, Sulpher, Iron Blue, Pond Olive...
Ovaj link ti je odličan.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Danas dok sam šetao psa pored bohinjke imao sam zadovoljstvo gledati let ovih prelepih velikih jednodnevnica. Danica je bilo dosta kao i velikih zelenih. Bilo je i krznokrilaca i tipula. Širok jelovnik za večeru lipaca, pastrmki i klenova.
Evo dve koje sam ja poneo kući na posmatranje  :)
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 428
  • 2.jpg
    2.jpg
    29,2 KB · Pregleda: 451
  • 3.jpg
    3.jpg
    27,3 KB · Pregleda: 447
  • 4.jpg
    4.jpg
    53 KB · Pregleda: 435
Vrh Dno