Ephemera danica & vulgata

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mnogo je truda i pameti potrebno da se dođe do slika koje ja imam. Pogledajte na Internetu kako su retke kvalitetne slike evropskih vodenih insekata. Pa zar da svoje najdragocenije slike poklanjam nekome ko će se naljutiti zbog toga? Ili nekome ko će zbog toga ovde napisati da sam digao nos? Često žalim što ono čime se bavim delim sa ljudima koji to ničim ne zaslužuju.
Mislim sam da će neko biti zahvalan zbog ovih, dragocenih i svakom mušičaru vrednih slika i objašnjenja.
Zašto su vredne?
Zato što većina naših (vrhunskih)mušičara nije znala ni kako da prepozna majsku, a kamoli nekog manje poznatog insekta. Kako da razlikuje imago od subimaga, to jest, spinera od dana. Sa mojih fotografija i iz mojih tekstova ćete naučiti ono čega na drugim sajtovima nema. Pitajte, ako nešto nedostaje.
Ja poznajem na stotine mušičara i kada s njima razgovaram o Ephemera danica, koja je slovo A iz mušičarske azbuke (abecede), uvek moram da im objašnjavam šta je to. Među njima su i "eksperti", od kojih uvek čujem najveće gluposti.
Otvorio sam ovu temu i ovde možete saznati sve o ovom insektu. Uradite to, jer sramota je ne znati sve detalje bar o Ephemerama.
P.S.
Flydoc, ako ti smeta monolog, ti započni neki dijalog. Dosta je takvih provokativnih ubacivanja. Mislio sam da nas "duhoviti" napuštaju.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Simon wrote:
Da pocele su se pojavljivati ja sam ih lovio u cetvrtak(12.04.)al s obzirom da nije bio povrsinske aktivnosti nisam je probao!!!bilo je i red spinera(crvendaca) ako se na varam!

Simone u cetvrtak si mogao da vidis martovku, ona velika muva sa dve niti u repu sto si uhvatio bila je martovka (spiner), pored nje, roila se i baetis rhodani koju je kupio lipljen.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Evo jedne ekskluzivne fotografije. Laki ljubazno potražio i, odmah stiže ekskluziva.
Napuštene košuljice Ephemera danica, prilikom preobražaja iz prvog u drugi krilati stadijum.
Napomena! Ovo nije na ribljem jelovniku i nema veze sa mušičarenjem. Laki želi da proučava vodene insekte i ovo je lepa slika za one kojima je jedan od hobija i entomologija.
 

Prilozi

  • kosuljice.jpg
    kosuljice.jpg
    27,2 KB · Pregleda: 552

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
MAXIMUM, ovakve slike zasluzuju rezoluciju i kvalitet kakav nazalost nemozes da izvuces sa kamkorderom,
mora da ili skupimo lovu da ti kupimo fotoaparat ili da se ja preselim kod tebe sa fotoaparatom, nebrini vecinu vremena legam po krevetu!:)))
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci, nemojte da ove dane provodite u kući, na poslu ili u školi. Počelo je vreme majske, tzv. MAYFLY TIME! Neće to da traje predugo, zato se uozbiljite i pravac neka planinska reka sa krupnim pastrmkama!
Ako propustite ovaj period, džaba ste cele zime krizirali i zamišljali kako ćete ove godine maksimalno iskoristiti baš ovaj period, kada i najkrupnije ribe prilaze površini vode.
Visočica, Crnica, Rzav, Mlava, Jerma, Đetinja sada plaču za mušičarima. Naravno, to isto važi i za reke BJR, poput Uneca, Krke, Dobre, Gacke, Ribnika, Plive, Drine, Tare, Ćehotine....
It,s Now Or Never...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Neverovatno koliko je ovaj insekt značajan za mušičarenje pastrmki. Pojavljuje se u različito vreme u raznim tipovima reka, tako da ga možemo pratiti od aprila do septembra, pomerajući se od reke do reke. Juče sam pecao na imitaciju Ephemera danica, jer sam bio u sred oblaka, roja, istih. To me zadesilo na brzoj i penušavoj Vlasini, kod mesta Tegošnica. Naravno, krupan zalogaj-mušica, krupne i pastrmke. :tbumb:
Nikad bez majske u kutiji!
 

Durlanac

Junior member
Učlanjen(a)
27.07.2007.
Poruke
75
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis DURLAN
Mixmaster kako mogu da dodjem do nekih informacija ili uputstva za uzgajanje majskih musica
posto imam iskustva sa Akvaristikom uzgajao sam uspesno cvrcke pa zasto posto i musicarim ne bih probao i majske
 
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da skratim priču, svaki iskusan akvarista može, uz neke savete da uzgaja vodene insekte. Eto, prvi preduslov je da budeš iskusan u akvaristici.
Samo, nema potrebe da uzgajaš majske. One kratko žive van vode (peska), tako da ih se nećeš nagledati. Mnogo bolje je da u dugom periodu njihovog letenja boraviš na rekama poput Temske, Visočice, Nišave ili bilo kojoj hladnoj i čistoj reci. Majska je slab letač i vrlo lako se lovi. Možeš da je slikaš i gledaš do mile volje.
 

Prilozi

  • MIXMASTER- Ephemera danica iz Kutinske reke.jpg
    MIXMASTER- Ephemera danica iz Kutinske reke.jpg
    45,6 KB · Pregleda: 505

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prelistavam svoju kolekciju slika insekata, pa se podsetih najpoznatije jednodnevke među mušičarima. Nekome ovo izgleda kao odvratna babaroga, a nama mušičarima, kao najlepši leptir.
main.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Devojke i momci, 14. je mart 2008. Ovo sam danas fotografisao. Neka ovo bude opomena onima koji ove godine još nisu lovili mušicama.
main.php
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
651
Broj reagovanja
19
Uf, valja nam pesatiti svakodnevno... 8)

Vidjao sam ih na Limu,Djetinji i Drini skoro, ali riba ih jos nije pocela da kupi. Verovatno treba da prodje jos neka nedelja za aktiviranje onih krupnih pastrmki na ove musice. Sredina maja ce biti show program! :smoke:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nemojte je zaboraviti. Već je počela da leti nad rekama Balkana.
main.php
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ako pravite nimfe za pastrmke, za ovaj period, obavezno imitirajte i ovo, jer su nimfe E. danica pred izvlačenjem iz peska i šunjaju se po dnu, a sve ih je više i u uzdizanju ka površini vode. Tokom zime i ranog proleća su bile duboko u dnu, a tek sad su lako dostupne pastrmkama i ostalim ribama.
main.php

Dok traje Mayfly hatch pretražujte i glatke prelive peščanog dna. Pastrmke će izaći iz brzaka dok love ove slatke životinjice, jer njih najviše ima u i na pesku.
 
Vrh Dno