Adekvatan stap....

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Kod nas vazi neko nepisano pravilo da se na nasim rekama peca stapovima duzine 8.5-9' klase #5. To se savetuje pocetnicima, a i oni iskusni prvo gledaju tu klasu stapova kada pozele da se ponove! Zasto?
Izuzimajuci Drinu kao jedinu veliku reku interesantnu za musicarenje salmonida, i uzimajuci u obzir daljine na kojima se peca, a narocito kada bi nekome u belom svetu rekli prosecnu velicinu ulova, verovatno bi ispali smesni. Ako malo bolje razmislimo, i uzmemo u razmatrane sve parametre, sistemom eliminacije vrlo lako mozemo doci do zakljucka:
Gledajuci samo klasu, #0, #1 i #2 bi nam sigurno bili interesantni... da nije vetra. Ko je pecao ovom klasom stapova, zna da i najmanji povetarac moze da vas izludi. Ta klasa stapova zahteva i izuzetno fine predveze i najtanje tipete, sto opet otezava koriscenje nesto vecih muva.
Klasa #5 i vise, omogucava zaista najlakse zabacaje. Ali na kojim daljinama mi pecamo? Mozda nam je daljina vaznija od prezentacije muve? Tesko!
Klasa #3 i #4 se automatski namece kao idealno resenje za 99% nasih voda i uslova. Ni jedan jedini savremeni stap bez obzira na cenu, u ovoj klasi nece imati problema sa ribom 2-3kg pa i znacajno vecim.

Sto se duzine tice, apsolutno nema potrebe za duzim stapovima od 8.5', kao ni za kracim od 7.5'.


Komentari????
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Ovo sto si reko je upravo takav odnos stapa i voda na koju mi pecamo, skoro da nemam sta da dodam, osim sto se kod 9ft lakse i lepse pravi roll cast u odnosu na druge duzine. Mladjim je lakse da bacaju duzim stapom, trpi poprilicno gresaka u bacanju, dok to nije slucaj sa nekim od 7ft, muva cesto im kaci na travu:) Zato kod iskusnijih musicara se cesce vidi stap sa oznakom 8.6ft ili 7.10 jer oni znaju tacno sta raditi sa strunom, lepse je laganim priborom... a prezentacija je najbitniji deo ovog sporta. Meni nije problem pecati bilo kojim stapom, nebitna mi je duzina, i sa #5 i sa #4 i sa #00 sa kojim obozavam da pecam pastrmke na mojim Vlasinskim rekama. Ja licno volim vise mekse stapove, mislim da je na takvom stapu daleko teze kontrolisati kanap ali kad on padne na vodi to je daleko bolji izbacaj nego sa brzim stapom, brzi pa imaju prednost kad je vetar, veca nimfa....
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pazite, najslabiji i najkraci stapovi AFTMA 1,2 pa i 3, nece omoguciti brzu transformaciju musicarenja finim muvama i tankim strunama u isto to krupnim bambulama, teskim nimfama i,cak, strimerima. I na rekama sirine petnaestak metara ipak je bolje koristiti tezine 4 ili 5 ako u kutiji imate i ovakve mamce i cesto ih upotrebljavate. Ali ako pecate samo klasicnim, neznim suvim muvama, a niste na Moravi, Drini ili Limu, onda se mozete "spustiti" i do broja 2, bez ikakvih problema. Naprotiv, uzivacete!
A postoji i druga stvar. Neki od nas smatraju da krupnu ribu treba izvlaciti jacim priborom. Komplet AFTMA 2, izvlacice pastrmku od 1 kg do potpune iznemoglosti, nakon cega su velike sanse da ona cak i ugine. Jakim priborom necete je mnogo zamarati i sanse da prezivi, ako je pustite, su mnogo vece. S druge strane, postoje musicari koji bi da dodju do sto veceg ulova. Sto da ne, ako ne ugrozavaju znacajno riblji "fond" (Mongolija, Sibir, Morava, Timok...). Takvi musicari vole brzinu. Oni se trude da izvuku krupnu ribu brzo, jer, u suprotnom, previse zamaranja moze poplasiti ostale ribe u viru. Takodje, ponekad, dok riba radi kao luda, nema se vremena za zamaranje koje traje, traje, traje... Zato- 865, i u vecini situacija nema nikakvih problema. To nisam ja izmislio. To pise u svakom katalogu stapova. Ja imam razne stapove, razlicitih AFTMA. Osim ovog 865, prasina ih prekriva. Ne treba bacati pare. To je moj savet!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ok vecina kataloga predlaze #5, ali ti bi Mix bar trebao da zastupas teoriju da su to uglavnom katalozi zapadnih zemalja , a sta oni znaju? :lol: Makar do sada si tako pricao, jel' to neka prijatna promena u tvom razmisljanju? :lol:

Samo ti koji prave kataloge i pribor, nisu upoznati da je riba od 1kg u nas prava premija. I uopste mislim da podcenjujemo snagu stapa generalno. Cak mislim da ne koristimo ni 60% njegovih mogucnosti. To narocito vazi za savermene stapove gde oznaka #3 obicno znaci #4 ili #4=#5. Za velicinu muve si naravno u pravu. Tesko ce se nositi neki stap klase #3 sa bambulom ili nekim otezanim strimerima. Ubedjen sam da je za nase vode "univerzalan" stap 8'6" #4. Takav stap se nosi podjednako dobro i sa nimfama, suvim muvama raznih velicina i sa vecinom strimera.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ja planiram uzeti novi stap i to ce biti AFTMA5 duzine 2,70. Lepi su stapovi i oni tanji, ali to nije za mene. Ja volim imati štap sa kojim pokrivam večinu svojih potreba. A da kupujem svaku aftmu za svaku priliku, hmmmm možda ali ako budem imao direktorsku plaču, ili tako radodarne kolege pa da dobijam takve igračke za poklon.

PS.
Mix ;-) ako ti se skuplja prašina na štapovima pozovi nas da ti pobrišemo tu prašinu hehehehe (šala):-D

Pepoznajem dve vrste mušičara ovde. Jedni su više praktičnog pogleda, drugi opet vole neke posebne detalje u svemu tome, pa im i sam pribor i kod kuće pruža zadovoljstvo a ne samo na vodi. Ne kažem da ne pogledam štap do izlaska na vodu. Redovno ga pregledam, obrišem ako treba. Ali ne vučem ga baš svaki dan po rukama, niti ga gledam svaki dan. Naravno kada kupim novi neko vreme ču ga i kod kuče isprobavati...tj. igrati se sa njim, proveravati detalje. Posle sve postaje praksa. Sam štap dođe do izražaja tek na vodi, barem za mene. I vrlo važno mi je da on pokriva moje potrebe, a one nisu vezane samo suvim muvama i lepim vremenom i pristupačnim terenima, tako da i ta aftma 5 koju želim je minimum, dok #4 je krajnji minimum. Ja koristim nimfe kako male tako i veče, suve, mokre, strimere, sve muve koje se nekako daju izbaciti mojim štapom.
Ako bi pecao samo suvim i nežnim muvama onda bi se spustio do #2 ili #3. Ako bi pecao na pristupačnim terenima i po lepom mirnom vremenu onda može #0 i #1. To je moje razmišljanje. Ali opet, to što ja tvrdim su manje više pretpostavke jer nisam pecao sa svim tim AFTMAM-a pa ne znam. Zato samo pretpostavljam iz jednostavne logike i tuđih iskustava.
Ali zato znam sa sigurnošću šta ja trebam.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Simpson, vrlo zanimljiv podatak je "#3 obicno znaci #4 ili #4=#5." Priznajem nisam to imao u vidu do sada. No ako nađem bržu #4 je ok, ali za sada ja mislim da je #5 srednje akcije super, bar za mene i ove vode u Sloveniji. Verovatno bi Gregor to bolje znao, što se tiče slo., jer ima tu sreču da je skoro svaki dan na vodi i to godinama.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Pa bas i pricam da i Gregor moze da ti bude "uzor". Koliko sam ja upoznat Gregor i peca sa stapovima klase #3 i #4, i mladice je hvatao na #3 i to onaj koji je zaista #3.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Posto je platezna moc naseg stanovnistva uglavnom oskudna, sa pravom mogu reci da se ljudi obicno opredeljuju za tzv. univerzalne stapove, sta to znaci, pa evo neko lovi na rekam kao sto su Tara, Gradac, Ribnik...znaci reke koje ne zavtevaju ekstremno daleke zabacaje, riblje bogatstvo cine ribe 25-30cm uglavnom (kod nas), u Bosni 3-4kg, znaci u ovakvim situacijama ja bih se odlucio za stap duzine 8` i klase 4, srednje brze akcije sto bi bilo i dovoljno jako, a i lako da se lepo moze uzivati u pecanju, ali uvek postoji ono ali treba razmisljati i o drugim rekama na kojima pecam, mnogo vecim kao sto su Drina i Lim. Za ovakvu priliku ja se obicno odlucujem za stapove duzine 8`6, tvrdji od predhodnog, klase 5, sto je sasvim dovoljno. Mislim da ovakva dva stapa mogu u potpunosti da zadovolje svakoga u svakoj prilici, ja mislim da je tako! Ali posto se ljudi obicno odlucuju na kupovinu jednog stapa tako reci univerzalnog, najradije se odlucuju za stapove srednje brzine duzine oko 8`6-9`, klase 5. Ovo i opravdava odluku nasih ribolovaca, ali opet mislim da se za neku prosecnu cenu mogu naci izuzetno kvalitetni stapovi, tako da i nije neki ogroman problem i zahtev imati dva stapa za svaku priliku!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Svaki stap ima svoju svrhu i svoju namenu. Pogledajte samo Orvisovu lepezu stapova gde za jedan jedini model (TLS ili T3)u jednoj velicini (recimo 865 ili 905)ima po 3-4 razlicita stapa! Nije lako naci univerzalni stap, odnosno svaki ima neku manu. Ja na pocetku sezone uvek koristim 9 feet-a (2,70cm) cak i na manjim rekama zbog lakseg vodjenja nimfi i strimera, a sredinom leta se spustim cak ispod 8 feet-a (zbog apsolutnog uzivanja u laganom priboru :) ). Da ne duzim za mene je najuniverzalnija kombinacija 2 stapa 905 (pokriva sve zakljucno sa Drinom) i AFTMA 3 duzine po volji (7,6 do 8,6 feet-a). Moja preporuka je AFTMA 3 cim prodju velike vode. TROJKA MOZE SVE!!! A uzivanje je vece, cak i riba od 25 cm Vam pruza veliko zadovoljstvo. Lagan stap,...
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Svaki stap ima svoju svrhu i svoju namenu. Pogledajte samo Orvisovu lepezu stapova gde za jedan jedini model (TLS ili T3)u jednoj velicini (recimo 865 ili 905)ima po 3-4 razlicita stapa! Nije lako naci univerzalni stap, odnosno svaki ima neku manu. Ja na pocetku sezone uvek koristim 9 feet-a (2,70cm) cak i na manjim rekama zbog lakseg vodjenja nimfi i strimera, a sredinom leta se spustim cak ispod 8 feet-a (zbog apsolutnog uzivanja u laganom priboru :) ). Da ne duzim za mene je najuniverzalnija kombinacija 2 stapa 905 (pokriva sve zakljucno sa Drinom) i AFTMA 3 duzine po volji (7,6 do 8,6 feet-a). Moja preporuka je AFTMA 3 cim prodju velike vode. TROJKA MOZE SVE!!! A uzivanje je vece, cak i riba od 25 cm Vam pruza veliko zadovoljstvo. Lagan stap,...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uglavnom se slazem sa napisanim, ali ne i sa "TROJKA MOZE SVE". Mnogo sam pecao "trojkama", ali jedno sigurno znam. Lakse je zabaciti jacim (odgovarajucim) stapom. Ako redovno zabacujete preko 15 metara, to cete lakse ciniti stapom AFTMA 4 ili 5. Pogresno je misljenje da lagan pribor "odmara ruku", jer ce vam trebati duplo jaci zamah sa trojkom, nego sa peticom, ako zelite da dobacite 15- 20 metara. Ja, koji preferiram tehniku prisunjavanja u "sesnaesterac" ribama, ipak cesto moram da zavitlam i preko 15 metara, sto sa bambulom i predvezom od oko 5 metara, uopste nije prijatno raditi trojkom. Zato i po najmanjem vodostaju na rekama velicine Toplice, Mlave, Rzava, B. Timoka i slicnih, opet nosim 865, jer, u stvari, on moze sve! S njim lovim bodorke na 0.08mm i udicu 20 i, za minut, prepravim predvez i , sasvim normalno,strimerom pecam stuke na 0.25mm i udicu 2/0. Ako nece stuka, izadjem iz bare i zagazim u 100 m siroku Juznu Moravu i lovim klenove na suvu ili bucove na strimera. Moze to i trojka (probao sam u nuzdi), ali to je, najblaze receno, smesno.
Moze li malo filozofiranja? Moze.
Proizvodjaci musicarskih stapova su kao privatni zubari. Zubar, kad ti popravi sve zube, mora nesto novo da izmisli kako bi i dalje zaradjivao. Uvek ima nekog posla oko vasih zuba. Svi zdravi, funkcionisu, ali... Tako i proizvodjaci pribora. Imate stap ili dva. Sve vam pokrivaju. Ipak, sareni katalozi, slike raznih ulova, toboznje posebno uzivanje sa najlaksim stapovima, izmisljena POTREBA (!?) za stapovima koji su desetak do dvadeset centimetara kraci, jer oni omogucavaju... Penis! Proverena stvar!
Lepo je imati gomilu razlicitih musicarskih stapova u uglu. Ali, to je lepo za gledanje. Ta gomila nije dobrodosla u ribolovu. Koliko puta ste se zeznuli i poneli vise od jednog stapa u (musicarski)ribolov? Koja je to reka na kojoj niste mogli musicariti stapom 8-9 ft i koncem 4-6? Samo mi napisite koja i ja cu odmah da prebrisem ovaj "Randja's Explorer" AFTMA 3 i dolazim na nju. Ali nemojte da mi zatreba moj 8'6"/ AFTMA 5!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Kakav crni jaci zamah sa laksim stapom ?!?! Bas suprotno!

Pa nije valjda da jacina zamaha odredjuje duzinu zabacaja?

Snaga igra mizernu ili skoro nikakvu ulogu u mahanju, jedino postoji energicnije (brze) mahanje kod brzih stapova, i sporije mahanje kod sporijih stapova. Snaga je uvek ista!

I da , "trojka moze sve" , ali ne bas svaka trojka! Milancetova moze, to je sigurno :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Simpson opet kaze jedno a Mix Master obrnuto. Kome verovati?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mixmaster kaze jedno a simpson ne kaze nego tvrdi, a ti uhvati pa probaj da mases snazno sa sporim stapom pa da vidimo hoces li da prebacis 10m!
 
Vrh Dno