Adekvatan stap....

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
MixMaster wrote:
Uglavnom se slazem sa napisanim, ali ne i sa "TROJKA MOZE SVE". ...

Lepo je imati gomilu razlicitih musicarskih stapova u uglu. Ali, to je lepo za gledanje. Ta gomila nije dobrodosla u ribolovu. Koliko puta ste se zeznuli i poneli vise od jednog stapa u (musicarski)ribolov?

Komentari????

Pod tim da TROJKA MOZE SVE mislio sam na pecanje na nasim vodama od kraja juna pa sve do kraja septembra. I zaista mislim tako. Ja sam obicno na vodi po ceo dan i lakse mi je da se malo pomucim sa strimerom na par virova a da ceo dan uzivam sa kompletom od 150 grama. Nemam vise ni zuljeva po dlanovima ni bola u misicima :)
A sto se tice gomile stapova ja zaista uzivam u njima!!! I ove godine sam pecao i na 3-jku i na 4-rku i na 5-icu i na 6-ticu i na 7-icu ;-) Sa velikim zadovoljstvom!!! Kada se spremam za neku vodu, (a pecam na puno razlicitih) odaberem kombinaciju za koju mislim da ce mi najvise odgovarati. Sa 30 godina staza mislim da sam zasluzio :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moram malo da se "nasalim" sa Simpsonom. Nadam se da nece opet da se naljuti. Kaze da probam da treba da probam da prebacim 10 metara sporim stapom. Pitam se: Deset metara cega? Kad se ja prisunjam pastrmkama, lipljenima i klenovima, oni su obicno vrlo blizu meni, tako da kad bih prebacio 10 metara, verovatno bih prebacio desetak ozbiljnih riba. Znam musicare koji "frljaju" i po 30 metara, posle 30 metara neopreznog gazenja i talasanja cele reke. Porucujem im: I 50 METARA DA BACITE NIJE DOVOLJNO KAD RASTERATE SVE RIBE NA 100 METARA OKO SEBE!
No, ostavimo zezanje. Izgleda da zaista treba sagledati svoje potrebe. Neko zaista ima potrebu da sakuplja razne stapove. Neka. Neko misli da mora da baca mnogo daleko. Sto dalje. Za to je potreban poseban "kombo". Potreba je to. Neko bi da se sunja kroz dzungle i zabacuje kratko. Mozda niste znali, od toga ce vas jos brze zaboleti ruka ako nemate odgovarajuci pribor. Eto, i za to treba poseban stap.
Ali ima jednostavnog resenja! Ugledajte se na iskusnijeg musicara koji obilazi iste ili slicne vode kao vi. Jos ako uspesno lovi bas onakve ribe kakve biste i vi, nema dileme. Kupite isto ono sto i on ima. Na primer, musicari ljubitelji zabacivanja u dalj imaju svog uzora i svi redom koriste isti ili veoma slican pribor njegovom. Ja to prepoznajem i to ne treba skrivati. Nas poznati musicar Aco Ivanovic, poznat je po izuzetno dalekim zabacajima. Izgleda da je u tome najbolji u Srbiji. Veliki broj musicara sa Drine i slicnih reka, pokusava da ga "skine". Medjutim, to je tesko primeniti u slozenijim uslovima koje pretpostavljaju musicarenje klena ili pastrmke na manjim rekama. Oni koji su opredeljeni za "bacacke discipline" izbegavaju musicarenje na takvim vodama i, cesto ga smatraju nezanimljivim, a ponekad i nemogucim. Zato postoje sasvim drugaciji musicari koji nalaze sasvim drugacije uzore. Onima koji znaju kako se uspesno musicari na manjim rekama, "bacaci" su smesni. Citav taj pristup im je smesan. Ne prihvataju ga. U njihovim uslovima potreban je drugaciji pribor i oni se ugledaju na nekog ko na njihovom terenu ima uspeha. Takvih "uzora" ima malo vise, jer u unutrasnjosti Srbije, na manjim rekama ima i mnogo vise musicara. Tu se najvise ceni umetnost zabacivanja kroz nadvijeno granje, backhand, roll cast, brze promene pravca konca u toku zabacaja, kontrola zabacene muve u veoma slozenim kretanjima vode... neko to smatra umetnoscu zabacivanja, a neko gleda da baci sto dalje i u tome uziva. I jedno i drugo je lepo za oko i neki misle da zahteva razlicite stapove. Mozda.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nece simpson da se naljuti cak ce da ti ponudi posredovanje kod kupovine maskirnog auta za sunjanje. Zamisli sebe u ovome kako se prikrada jatu krupnih klenova :hammer:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Stvarno nemam pojma koliko poznajes Acu Ivanovica ali taj covek ume sve i na svakom mestu sa stapom!! Bez obzira na distancu, granje, tok reke, ...zaista je uzivanje gledati ga.
Poznavanje tehnike bacanja nije samo da bi se izbacila cela struna, valjda toliko znas? Uostalom zasto koristiti musicarski stap uopste ako zelimo da pecamo na nacin kako ti predstavljas da treba. Dovoljno je ubrati bilo koji leskov prut, vezati dve duzine obicne strune i na kraju musicu, zar ne? I to bi bilo musicarenje? Daj bre Mix ponekad toliko preterujes da se pogubis nacisto!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Kako rece DrLucky forum je mesto za polemisanje. Ja BACAM DALJE ISKLJUCIVO DA BIH LOVIO VISE! TACKA. I samo kada to moram, tj kada je riba daleko i ne moze joj se prici (ili zbog dubine ili zbog plitke i prozirne vode). Pa naravno da je lakse bacati blize, voditi muvu i kontrolisati predvez i loviti ribu. Ja sam naucio da musicarim bez strune, tj samo sa stapom i monofilom na planinskim potocima. Ali u medjuvremenu se stosta promenilo i sada na tim istim vodama hvatam vece ribe nego nekad. Hvatam ih, sto bih ja rekao "iz pretsoblja".
Ne bih bas voleo da ova silna deca sto posecuju sajt misle da su daleki zabaci ili znanje nekih cudnih tehnika pomodarstvo! Naprotiv, uvek su PREDNOST!!!

P.S. Drinski lipjen sa Sumadijskom osom u ustima uhvacen je iz vode do pupka i dobrih 25 metara od mene. Uz 3 svedoka. I to jedini koji se javio tog dana i ujedno jedini uhvacen na Drini tog dana. Da sam morao da se sunjam trebala bi mi mini podmornica ;-)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Drug Sumadinac je lepo napisao, da izbor stapa je u ovoj ze,lji vezan za plateznu moc stanovnistva. Iz ovog razloga cuveni 865 izbor je vise nego idealan, bez obzira na mane koje ima. Mane su da musicarenje stuke sa ovim stapom moze da bude problem, jer je relativno slab za ovu ribu. Takodje bi se slozio sa Simpsonom da je taj stap relativno jak za manje pastrmke i manje reke. Ova kombinacija je medjutim veoma dobra za osrednje i vece klenove, kao i vece pastrmke. Za reke gde ja lovim on predstavlja idealan izbor i nemam nameru da menjam tu kombinaciju.
Sto se tice zabacivanja, iako je offtopic, reci cu svoje misljenje. Nekada me je palilo daleko zabacivanje, mislio sam da je virhinac flycastinga, ako mogu da izbacujem 25 m bez problema i trudio sam se da ga savladam. Velika greska, jer je po meni i vezano za reke gde musicarim, mnogo bitnija kontrola konca i mogucnost, da se on zabaci na najcudnija mesta. Izmedju granja, pod vrbu itd. Evo po prvi put i poslednji :))) hvalicu ovog dosadnog MixMastera. Zabacivanje o kome sam pisao on je doveo do savrsenstva. Totalna kontrola strune na malim daljinama, pad muve na najbizarnija mesta (dosta ti je Randjo)!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Drvlje i kamenje na Mix Mastera! A Dr. Lucky me kobajagi hvali, ali mnogo nejasno. Nemoj da me hvalis Lucky, molim te. Ipak, to najbolje radim sam.
Milance i Simpson se odmah javljaju, cim sam pomenuo bacanje u dalj i doktora A.I. Kao da sam njihovu svetinju pomenuo. Odmah se dzapaju. Objasnicu ponovo.
Postoje oni koji misle da je bacanje daleko UVEK LOSE! A postoje i oni koji misle da je UVEK DOBRO. Postoje i oni koji zabacuju onoliko koliko je potrebno da ulove ribe. Ovde se pise o izboru adekvatnog stapa. Ja kazem da je sve ovo veoma bitno pri izboru stapa. Nisam rekao da Milance na Drini zabacuje 25 metara zato sto ne zna sta radi. Naprotiv. Samo, ako obilazite Drinu jednom godisnje, a svaki vikend pecate na Mlavi ili Studenici, dobro razmislite u kakav cete stap, cekrk i konac da ulazete! Ja znam ljude koji redovno pecaju na malim rekama i jedan sat godisnje na Drini, a uvek su opremljeni kao da su na Drini! To ih skupo kosta, a u dzunglama manjih reka donosi smesne rezultate. Sta cete, nase su novine uvek pune musicarskih prica i slika sa cuvene Drine i ljudi poceli da prate tu modu, ne znajuci da je to reka koja retko pruza dobre uslove za nas sport.
Ja nikad nisam bio na Drini, jer ono cime mi se hvale oni koji su odusevljeni tom rekom, mene ne "pali". Ali ako pecam par sati (toliko traje dobar vodostaj) na toj reci, sigurno necu zbog toga kupovati poseban stap, konac, cekrk, kombinezon, dzip, kacket, naocare... jer bi taj lipljen mnogo kostao. Bio bi to najskuplji lipljen na svetu. Znam mnogo ljudi koji su ga platili. Ja nisam tako naivan!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Pa Mix ja od pocetka zastupam tu tezu, prilagoditi stap prosecnoj daljini i velicini ribe. U startu sam se ogradio da je mozda malo za Drinu ali za sve ostale reke kod nas je vise nego dovoljno imati stap 8' AFTMA 4. Peca se na distancama 10m, riba do 1kg.... znaci idealno za finu cetvorku!
Sto se bacanja 25m tice, siguran sam da ko savlada tu tehniku da svaki put baci na tu daljinu muvu na pravi nacin, sve ispod toga ce mu biti mala sala i rekreacija!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
MixMaster wrote:
...sigurno necu zbog toga kupovati poseban stap, konac, cekrk, kombinezon, dzip, kacket, naocare ...


Komentari????

`bi ga ne treba tebi dzip kada ti pomazu natprirodne sile :) Ali ponekad bi znacio u blatu ;-)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne dzip, nego cu da kupim volove i kola, da me prate dok pecam, a ne da pesacim po nekoliko kilometara do automobila kad zavrsim ribolov u sledecem selu.
A mozda kupim i ralo. Da ne stoje dzabe volovi, nego da oru. Koliko sam vremena proveo u ribolovu, da sam orao i sejao, nahranio bih ceo Beograd, Pancevo i Nis. Poljoprivreda, bato! E, a zaboravio sam da vam kazem sta mi musicari- nislije zovemo "oranje". Kad neko gazi reku sto dublje moze i zabacuje redom uz suprotnu obalu, sto dalje moze. Mi kazemo (ali stvarno): "Preora sve! Bezimo odavde sto dalje. Ne vracamo se nedelju dana na to mesto." E to su "oraci". Reka oko njih je zatalasana i muti se. Najruzniji prizor za nas "tehnicare".
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Konacno rasvetlih sta ti imas protiv vrhunskog pribora :lol:

Pa ti to uopste ne koristis na nacin kako je zamisljen ovaj sport. Pecas na 2m, pod nogama, i sad je mnogo jasnije da tebi pribor ne treba uopste. Rekoh ja jednom, leskov prut, malo strune i muva na kraju... milina. Pec bre, Mirko i Slavko stil, prikradanje i odrana kolena...

Srecom po nas ostale, fly fishing je nesto sasvim drugo, spoj tehnike, koordinacije pokreta i znanja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja nemam nista protiv vrhunskog pribora. Naprotiv, ja ga koristim! Samo ne znam sta ce tebi!? A spoj tehnike, koordinacije pokreta i znanja koji je Dr. Lucky juce gledao, ti nikad nisi video. Upozorio sam ga da me ne hvali, jer ja i ovako preterujem hvaleci se sam. Ali on navalio. Voleo bih da ti ponovi svoja zamisljenja poredjenja onoga sto sam ja radio sa onim sto bi neko poput tebe na tom istom mestu radio. Poslusaj ga. Video je on sve sto si ti video, ali i nesto sto ti nisi. Pusti ga neka ti otpeva melodiju koju je meni na uvce pevao dok sam ja mahao u "Mirko i Slavko" stilu.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MixMaster wrote:
A spoj tehnike, koordinacije pokreta i znanja koji je Dr. Lucky juce gledao, ti nikad nisi video.

I sve to u 2m :lol: :lol:

Stvarno bre, takav PEC nisam nigde video :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vratimo se na temu. Da u rukama imate adekvatan stap, cekrk i konac, pokazace vam ulov. Moze i pohvala iskusnog musicara poput Lakija da prija, ali ulov pokazuje kvalitet pribora i onog koji ga upotrebljava. Ja sam ove (dvadesete) godine postavio nekoliko novih licnih (i ne samo licnih) rekorda u kolicini i velicini ulova musicarskim priborom. Meni to ukazuje na moj pravilan izbor stapa.
Preporucujem Simpsonu da prestane da luta i da dodje na casove kod mene. Tako ce i on prestati da trosi uludo pare na nepotreban musicarski pribor i lakse se opredeliti za ono sto mu je potrebno. Ja cu ga izvesti na pravi put! Besplatno. Moze da mi da onaj cekrk Dutch Reels. Bice dovoljno za kratku obuku. Posto treba imati adekvatan cekrk, meni ce dobro doci. A njemu ce dobro doci znanje koje cu ja da mu prenesem. Malo trange-frange, na obostranu korist. Cisto da nam krene malo "posao".
P.S. Nadam se da se oseca malo zezanja u ovom tekstu iako ja ne umem da ubacujem one slicice koje se smeju, placu, cukaju...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ako je ulov potvrda kvaliteta pribora onda sam na pravom putu da imam najbolji pribor na planeti (sad ide smeh, plac, cukanje)

I zaista nemam pojma zasto ti je stalo da meni drzis casove, ja sam vrtic u kome si ti vaspitac(ica :lol: ) prevazisao odaaaavno... Sad sam na post diplomskim studijama.

A pare na pribor volim da trosim i uzivam u tome!
 
Vrh Dno